Charków-Donbas 1943

Okładka książki Charków-Donbas 1943 Łukasz Przybyło
Okładka książki Charków-Donbas 1943
Łukasz Przybyło Wydawnictwo: Bellona Seria: Biblioteka II wojny światowej historia
historia
II wojna światowa bitwa Armia Czerwona

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Historia wojsk pancernych Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło
Historia wojsk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1 Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło, Juliusz S. Tym
Państwo średni... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Merkawa. Miecz Izraela Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski, Paweł Przeździecki, Michał Przybylak, Łukasz Przybyło
Merkawa. Miecz... Krzysztof Kubiak, Ł...

Łabędzi śpiew na froncie wschodnim. Tak można określić charakter walk na tytule książki. Rzecz się dzieje, kiedy to 6. Armia nadal jest okrążona, a tamtejszy kocioł jest systematycznie zmniejszany. Niemcy musieli się cofnąć, wojska sojusznicze są rozbite i niezdatne do użycia. Stawka postanowił pójść za ciosem i z marszu przejść do ofensywy. "Odbito" Charków i gnano co sił do przodu. Jednak logistyka, a raczej jej brak dał o sobie znać. Dojście do Mariupola nie było realne. Niemcy rozpoczęli kontruderzenie. Z racji braku czasu i możliwość, stworzono grupy bojowe, które składały się z różnych rodzajów wojsk (Kampfgruppe) w rezultacie odbito Charków i Biełgorod. Niemcy poczuli, że mogą jeszcze coś ugrać na foncie, a Stawka, że bez logistyki nic nie zrobią. Podobnie jak to, że jednym uderzeniem nie zdołają nic ugrać.

Solidna pozycja z serii "Historyczne bitwy". Autor wyważył wymogi i ograniczenia tej serii, tak że dostajemy czytelny opis zmagań w 1943 roku, na terenach wschodniej Ukrainy, podczas operacji, która stała się ostatnim wielkim zwycięstwem Wehrmachtu na froncie wschodnim. Z racji przyjętych rozmiarów HaBeków, brakuje może głębszego wejścia w walki i większych ilości relacji samych żołnierzy, perspektywa nie schodzi do najniższego szczebla ,ale w przejrzysty sposób ukazano wydarzenia, tak że pomimo nagromadzenia oznaczeń oddziałów, danych, statystyk, można dobrze orientować się w tym co się faktycznie dzieje, jakie znaczenie mają poszczególne etapy ofensywy.
Znalazło się też miejsce dla bardzo dobrego wstępu, ukazania sytuacji w chwili rozpoczęcia działań, sił obu stron, ich taktyki, problemów z jakimi borykały się armie, a także sposobu działania dowództw i ich błędów, a nawet o konfliktach między poszczególnymi rodzajami wojsk.
Całość jest z minimalnymi przypisami, bo autor, przyjmując popularny charakter publikacji, odstąpił do mocno naukowego podejścia, mniej wykorzystywał źródła, a szerzej opracowania, ale zrobione to zostało w sposób rzetelny i nie budzący zastrzeżeń.
Często w tej serii zdarzało się, że bitwy z XX wieku opisywane były jako ciąg nieczytelnych informacji, danych, numerów jednostek, nie pozwalający czytelnikowi cieszyć się lekturą i utrudniający śledzenie przebiegu walk, tu akcenty zostały postawione bardzo dobre, dzięki czemu pozycję można polecić każdemu zainteresowanemu II wojną światową i frontem wschodnim.

Genialna pozycja. Autor w sposób przystępny i logiczny opisuje kolejne wydarzenia podczas III Bitwy o Charków, a szerzej całej operacji w rejonie Donbasu, Charkowa i Biełgorodu. Dobrze opisane są atuty obu stron, stan sprzed rozpoczęcia operacji zaczepnej ze strony RKKA oraz jak błędy Stawki i kunszt Mainsteina doprowadził do ostatniej udanej ofensywy niemieckiej na froncie wschodnim. Autor bardzo ładnie zwraca uwagę na to co było przyczyną klęski RKKA, a wczytując się dokładnie możemy zauważyć, że Armia Czerwona zlekceważyła przeciwnika. Niemcy zrobią to samo na podstawie doświadczeń z tej mimo wszystko nie tak wielkiej w skali operacji i zaliczą jeszcze potężniejszą klęskę pod Kurskiem.

Seria "Historyczne bitwy" wydawnictwa Bellona ma już ugruntowaną wysoką pozycję wśród czytelników i ta książka potwierdza to w 100%. Jest to wydanie "kieszonkowe" , miękkie, kolorowe lakierowane okładki, klejona, papier biały dobry. Zawiera 252 strony, trzy doskonałej jakości czytelne mapy, dwie wkładki po 8 stron ze zdjęciami, 8 rozdziałów w których łącznie jest 62 podrozdziały.
Jest to prawdziwe, szczegółowe kompendium wiedzy na temat tej kampanii.
Autor na początku referuje nam sytuację na froncie na przełomie 1942/43 roku. Następnie omawia armię radziecką na zasadzie piechota, czołgi, artyleria, dowodzenie, taktyka. Następnie to samo o Niemcach + korpus pancerny SS i jego poszczególne dywizje, a następnie wszystkie fazy zmagań tych armii od ataku Rosjan, zajęcia Charkowa do kontrofensywy niemieckiej aż do ustabilizowania frontu 26 marca 43. Na koniec solidne podsumowanie łącznie ze statystyką i stratami obu stron.
Do tego w tekście mamy trochę wspomnień i raportów obu stron. Oczywiście wszystko jest przedstawione szczegółowo, ale przy tym w sposób czytelny i przyjemny dla czytelnika - istnieje równowaga między "suchymi" danymi typu nazwiska, jednostki itd a swobodnym opisem sytuacji.

Moja rekomendacja: powiem szczerze, że chciało by się aby inni autorzy pisali w ten sposób o bitwach czy kampaniach - wzór dobrej książki historycznej, jest wszystko co trzeba w dobrym porządku. Bez wahania dał bym 9 gwiazdek gdyby praca była obszerniejsza. Na prawdę warto przeczytać, tym bardziej , że książkę można kupić z drugiej ręki już za 5 złotych. Szczerze polecam

Zasadniczo nie przepadam za monografiami bitew z XX wieku. Setki oddziałów, manewrów, miejscowości, jednostek, dowódców... Łatwo się w tym pogubić, a morze szczegółów zaciemnia ogólny obraz. Zdecydowanie wolę starcia z poprzednich epok, gdy całe pole bitwy można było ogarnąć wzrokiem. Ale nie jest dobrze zamykać się szczelnie w swoich zainteresowaniach, więc jakieś książki z innych epok przeczytać wypada. Padło na ,,Charków-Donbas 1943" i muszę przyznać, że trafiłem w dziesiątkę, gdyż książka jest po prostu świetna. Nie opisuje wprawdzie żadnej z najważniejszych bitew II wojny światowej (akcja rozgrywa się pomiędzy klęskami Niemców pod Stalingradem i Kurskiem),jednak stanowi doskonałe uzupełnienie obu pozycji (zwłaszcza, że książka ,,Stalingrad" nie wytrzymuje krytyki). Po pierwsze, autor doskonale wprowadza czytelnika do samej bitwy, przedstawiając stan armii niemieckiej i jej sojuszników, oraz taktykę nazistów po klęsce stalingradzkiej. Podobnie przedstawieni zostali oczywiście również sowieci. Następnie opisuje sytuację strategiczną na wschodzie i w Europie w ogóle, oraz plany obu stron na zakończenie wojny. Następnie opisuje życiorysy dowodzących w kampanii dowódców, by przejść do samych działań wojennych. W zasadzie ten schemat powinien być standardem dla tej tematyki, ale jak jest wiedzą wszyscy, którzy przeczytali chociaż kilka książek z serii...Sam opis walk o wschodnią Ukrainę jest bardzo barwny i ciekawy, urozmaicony fragmentami wspomnień i uczestników. W tekście nie brakuje również map i ilustracji. Interesujące jest również podsumowanie, w którym autor wyjaśnia przyczyny niepowodzenia operacji ,,Galop" i ,,Gwiazda", oraz ponowne odzyskanie inicjatywy przez siły III Rzeszy.

KSIążKA, jak na opracowanie popularne jest pierwszej klasy, właściwie wzór do naśladowania. Dwa wielkie plusy za nakreślenie taktyki wojsk obu stron oraz za wykorzystanie fragmentów wspomnień - tego ze świecą szukać w innych habekach z II wsw. Bardzo ciekawe zdjęcia - szczególnie to "reporterskie" zdjęcie zza pleców marszałka Mansteina, jak w samochodzie przebija sie przez kolumnę Węgrów.

Książka się pozytywnie wyróżnia na tle podobnych pozycji o bitwach IIWŚ obfitym wstępem odnośnie taktyki obu stron, organizacji szkolenia i tworzenia kluczowych formacji biorących udział w bitwie, a także polityki i tarć na linii Wehrmacht-WaffenSS-Luftwaffe. Naprawdę ciekawe i nie spodziewałem się takich informacji w książce o konkretnej bitwie.
Opis walk przedstawiony ciekawie, a ich przebieg da się w miarę zwizualizować za pomocą 3 mapek dołączonych na końcu książki (uwaga: w pierwszej mapce legenda ma odwrotnie przypisaną listę dat do położeń frontu).
Jedyne co mnie nie pasuje w tej książce to odczuwalna fascynacja wojskami Waffen-SS. Praktycznie każda potyczka opisywana jest z punktu widzenia dzielnych niestrudzonych SS-manów, ich wspomnienia cytowane są jako obiektywne, a sporadycznie przytaczane sowieckie relacje kwestionowane. Na koniec opisów większych potyczek obowiązkowa informacja jakimi to odznaczeniami został udekorowany bohaterski dowódca kolejnej jednostki SS. Fakty popełniania zbrodni wojennych tylko raz dyskretnie wspomniane w przypisie. Ale czyta się naprawdę dobrze.

Opis walk przedstawiony...

Pozycja dla fanów historia wojskowości. Bardzo dobry opis organizacji i taktyki zarówno Niemców jak i Sowietów.

• Historyczne Bitwy
  • II wojna światowa
  • XX wiek
  • Historyczne bitwy (MON/Bellona),Pola bitew (Inforteditions),Wielkie bitwy historii (Osprey) i inne takie
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Dodaj cytat z książki Charków-Donbas 1943