Dublin 1916

Historyczne Bitwy
Bellona
2006-01-01
2006-01-01
Irlandia historia Irlandii Dublin powstanie walka o niepodległość dekolonizacja wojskowość powszechna

Jak czytałem Flisowskiego to z atlasem i mapami Pacyfiku. Tutaj to Google Maps się przydaje. Lekki styl pisania plus bogaty w krótkie dialogi uczestników sporo dają. Powstanie, które trwało zaledwie tydzień faktycznie zakończyło się klęska, ale jego następstwa (wyroki śmierci wydawane przez Sir Johna Maxwella) sprawiły, że Irlandia jest niepodległym państwem. Należy też wspomnieć o powstańcach: robotnicy, dzieciaki, hrabina, pracownicy poczty, czy kobiety, walczyli na ramię w ramię.

Bardzo udana, solidna i dobrze napisana praca, szczegółówo, dzień po diu, a niekiedy wręcz godzina po godzinie przedstawiające przebieg powstania, a także, co nie bez znaczenia, okres je poprzedzający, przyczyny jego wybuchu oraz najważniejszych jego uczestników.

Solidne i bardzo ciekawe opracowanie, godne polecenia. W trakcie czytania miałam wątpliwości, ponieważ raził mnie brak przypisów w niektórych miejscach, co w przypadku pracy naukowej jest po prostu konieczne. Bogata w zdjęcia i mapki z opisami praca, z którą warto się zaznajomić. Polecam nie tylko miłośnikom historii, czy wielbicielom Irlandczyków. Każdy zainteresowany sposobem prowadzenia walk w mieście oraz sztuką i taktyką wojenną będzie zadowolony. Styl autora sprawia, że książka jest lekka w odbiorze, co jest jej dodatkowym walorem. Niestety,czytając książkę mocno odginałam strony (co było konieczne, by móc wygodnie czytać),na skutek czego mój egzemplarz po pierwszym czytaniu już zaczyna się rozpadać.

Niezła książka. Porusza bardzo mało znany w Polsce aspekt dziejów. I mówi wiele o Irlandczykach. Najbardziej natomiast podobał mi się fragment, gdy oddział powstańczy jechał tramwajem :)

Ciekawa, wypełnia lukę na rynku wydawniczym, okres pomijany przez historyków.

Ciekawa, wypełnia lukę na rynku wydawniczym, okres pomijany przez historyków.

Ciekawa książka opisująca przyczyny, przebieg i skutki powstania "Wielkanocnego" w Irlandii z roku 1916. Interesująca nie tylko dla ludzi zajmujących się historią Irlandii czy wysp brytyjskich.

• Historyczne Bitwy
  • Wojskowość