Czesma 1770

2011-01-01
2011-01-01
9788311119741
bitwa konflikt

Bitwa morska z okresu V wojny rosyjsko-tureckiej. Autor naturalnie przedstawia powody wojny. Tytułowa batalia jest interesująca z kilku powodów. Okręty tureckie stacjonowały "u siebie", a rosyjskie przypłynęły z Morza Bałtyckiego. Tutaj rzuca się w oczy kwestia wykorzystania sojuszy z innymi krajami na zasadzie "pomogę mu, bo to osłabia inne, wrogie mi państwo, np. Anglia i Dania przy remontach i pozwoleniu na skompletowanie załóg okrętów. A tym udało się zagonić okręty tureckie do zatoki, gdzie były systematycznie niszczone i trawione przez ogień. Autor wskazuje też na to, co dzisiaj jest nazywane operacjami wypadowymi, czyli desant mający na celu zniszczenie wrogich sił stacjonujących na danej wyspie. Warto też odnotować niszczenie szlaków handlowych na linii Imperium Osmańskie - Egipt (czyli spichlerz Turcji),co miało przełożenie na trudności w zaopatrzeniu wojsk na Kontynencie. Sama operacja z wysłaniem była dość droga (na tym sobie Rosjanie odbili przy reparacjach),jednak uświadomiła na dworze, że jest możliwa do realizacji i to z pozytywnym skutkiem.

8/10

8/10

Wojna rosyjsko - turecka z lat 1768 - 1774 wynikła z powodu Polski, kiedy jeden z kozackich oddziałów ścigających konfederatów barskich przekroczył turecką granicę i spalił miasto Bałtę. Jednak ta wojna jest ciekawa z innego powodu, a mianowicie działań rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym. Porównując do innych książek serii, to podział pozycji jest bardzo dobry. Jest rozdział wprowadzający o przyczynach konfliktu, opisy okrętów, uzbrojenia oraz taktyki walk na morzu tamtego okresu, planach wojennych obu stron. Głównym tematem są jednak opisy walk obu flot na Morzu Śródziemnym. Pod tym względem tytuł może być trochę mylący, bo książka jest monografią całego konfliktu z lat 1768 - 1774, którego ważnym epizodem była bitwa pod Czesmą. Poza tym autor opisuje również działania obu flot na Morzu Czarnym, ale również kampanie lądowe oraz negocjacje pokojowe. Jak na standardy serii, to wkładka ilustracyjna jest chyba jedną z lepszych jakie widziałem do tej pory. Autor korzystał głównie z literatury rosyjsko i anglojęzycznej, miłym akcentem są również umieszczone na końcu książki aneksy, które przedstawiają wykazy okrętów rosyjskich i tureckich biorących udział w działaniach wojennych z lat 1768 - 1774.

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy