Czesma 1770

Okładka książki Czesma 1770 Piotr Olender
Okładka książki Czesma 1770
Piotr Olender Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311119741
Tagi:
bitwa konflikt
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
863
863

Na półkach:

Bitwa morska z okresu V wojny rosyjsko-tureckiej. Autor naturalnie przedstawia powody wojny. Tytułowa batalia jest interesująca z kilku powodów. Okręty tureckie stacjonowały "u siebie", a rosyjskie przypłynęły z Morza Bałtyckiego. Tutaj rzuca się w oczy kwestia wykorzystania sojuszy z innymi krajami na zasadzie "pomogę mu, bo to osłabia inne, wrogie mi państwo, np. Anglia i Dania przy remontach i pozwoleniu na skompletowanie załóg okrętów. A tym udało się zagonić okręty tureckie do zatoki, gdzie były systematycznie niszczone i trawione przez ogień. Autor wskazuje też na to, co dzisiaj jest nazywane operacjami wypadowymi, czyli desant mający na celu zniszczenie wrogich sił stacjonujących na danej wyspie. Warto też odnotować niszczenie szlaków handlowych na linii Imperium Osmańskie - Egipt (czyli spichlerz Turcji),co miało przełożenie na trudności w zaopatrzeniu wojsk na Kontynencie. Sama operacja z wysłaniem była dość droga (na tym sobie Rosjanie odbili przy reparacjach),jednak uświadomiła na dworze, że jest możliwa do realizacji i to z pozytywnym skutkiem.

Bitwa morska z okresu V wojny rosyjsko-tureckiej. Autor naturalnie przedstawia powody wojny. Tytułowa batalia jest interesująca z kilku powodów. Okręty tureckie stacjonowały "u siebie", a rosyjskie przypłynęły z Morza Bałtyckiego. Tutaj rzuca się w oczy kwestia wykorzystania sojuszy z innymi krajami na zasadzie "pomogę mu, bo to osłabia inne, wrogie mi państwo, np. Anglia i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1231
1217

Na półkach: , ,

8/10

8/10

Pokaż mimo to

avatar
1156
947

Na półkach: , , ,

Wojna rosyjsko - turecka z lat 1768 - 1774 wynikła z powodu Polski, kiedy jeden z kozackich oddziałów ścigających konfederatów barskich przekroczył turecką granicę i spalił miasto Bałtę. Jednak ta wojna jest ciekawa z innego powodu, a mianowicie działań rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym. Porównując do innych książek serii, to podział pozycji jest bardzo dobry. Jest rozdział wprowadzający o przyczynach konfliktu, opisy okrętów, uzbrojenia oraz taktyki walk na morzu tamtego okresu, planach wojennych obu stron. Głównym tematem są jednak opisy walk obu flot na Morzu Śródziemnym. Pod tym względem tytuł może być trochę mylący, bo książka jest monografią całego konfliktu z lat 1768 - 1774, którego ważnym epizodem była bitwa pod Czesmą. Poza tym autor opisuje również działania obu flot na Morzu Czarnym, ale również kampanie lądowe oraz negocjacje pokojowe. Jak na standardy serii, to wkładka ilustracyjna jest chyba jedną z lepszych jakie widziałem do tej pory. Autor korzystał głównie z literatury rosyjsko i anglojęzycznej, miłym akcentem są również umieszczone na końcu książki aneksy, które przedstawiają wykazy okrętów rosyjskich i tureckich biorących udział w działaniach wojennych z lat 1768 - 1774.

Wojna rosyjsko - turecka z lat 1768 - 1774 wynikła z powodu Polski, kiedy jeden z kozackich oddziałów ścigających konfederatów barskich przekroczył turecką granicę i spalił miasto Bałtę. Jednak ta wojna jest ciekawa z innego powodu, a mianowicie działań rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym. Porównując do innych książek serii, to podział pozycji jest bardzo dobry. Jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    33
  • Chcę przeczytać
    24
  • Historia
    7
  • Historyczne Bitwy
    6
  • Ulubione
    3
  • Historyczne bitwy
    2
  • Nowożytność
    2
  • historia
    2
  • 2021
    1

Cytaty

Więcej
Piotr Olender Czesma 1770 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne