Latawiec z betonu

MANDO
2018-03-17
2018-03-17
literatura polska Gdańsk falowiec mieszkańcy blok Przymorze

Przyszłość i przeszłość w jednym stała domu

Książka nie do przebrnięcia. Zresztą jak sam budynek. Opowiada o wyimaginowanym architekcie tegoż budynku, który podróżuje po swoim dziele. Za dużo tutaj opisów, przenośni, a mało konkretów.

Muszę przyznać, że ta książka wyjątkowo mi się podobała. Pomimo, iż nie urodziłam się w Gdańsku, to od prawie 17 lat w nim mieszkam, i za każdym razem widok falowców, kiedy obok nich przejeżdżam wzbudza we mnie przeróżne uczucia: od obrzydzenia po fascynację. Książkę polecam, a falowce radzę obejrzeć z bliska-warto!

Ciekawa historia człowieka.... zagubionego. Początkowo myślałam, że jest to wesoła historia- "krowa w bloku" i inne tego typu historie, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się śmieszne. Jednak zaczytując się w tę książkę głębiej dowiadujemy się, że to nie jest jedynie śmieszna historia inżyniera budynku, który przenosząc się w czasie spotyka się na śmieszne i komiczne sytuacje. Książka z pozoru lekka okazuje się być literaturą dającą do myślenia, pokazującą upadek człowieka spowodowany egoizmem, który mimo lat nie zmienia się i mimo iż wszystko dookoła człowieka się zmienia: starzeją się budynki, powstają nowe osiedla, technologia idzie do przodu, a człowiek pozostaje taki sam, egoistyczny i tylko z pozoru może się wydawać, że pewne wydarzenia mogą zmienić człowieka, jednak jest to tylko "sen".
Książka jest ciekawa, jednak niech nikogo nie zmylą te śmieszne historie i w miarę wesoło rozpoczynająca się książka. Mimo wesołego początku, na pewno w każdym czytelniku pozostawi ona na koniec pewien niesmak i sentyment, a przy okazji zmusi czytelnika do myślenia o życiu, o sobie, o jego czynach i ich możliwych konsekwencjach.

Bardzo podobała mi się ta historia, która z jednej strony przybliża niesamowitego, betonowego molocha zlokalizowanego na Przymorzu w Gdańsku, a z drugiej zabiera czytelnika w szybką podróż przez ponad pięć dekad naszej najnowszej historii .

Bardzo nieangażująca fabuła. Wiele wątków, wiele postaci, wszystkie płaskie i przerysowane. Brak bohaterów w których moglibyśmy uwierzyć i którym chcielibyśmy kibicować.
Spotkania naszego głównego bohatera z innymi mieszkańcami falowca zazwyczaj nie mają żadnego znaczenia w fabule i dalszej kontynuacji. Zupełnie naiwne dialogii i wiele przypadkowych interakcji, polegających niemal na monologach różnych postaci, jako że inżynier jest raczej małomówny.
Nie polecam.

Tytułowy Latawiec, to najdłuższy modernistyczny moloch mieszkalny w Polsce, a konkretnie w Gdańsku. Głównym bohaterem jest - Inżynier, projektant tego bloku. Oprowadza czytelnika po poszczególnych segmentach bloku, a każdy segment to inna epoka. W sposób humorystyczny wrócimy do lat :Gierka, Solidarności, Papieża Polaka i współczesności.
Czyta się z przyjemnością, a szczególnie polecam osobom 50 +, które pamiętają tamte czasy. Miłej lektury:)

Czyta się z przyjemnością, a...

Jako mieszkanka gdańskiego Przymorza nie mogłam sobie odmówić tej lektury. Falowiec zawsze mnie fascynował. Lektura przybliżyła mi smaczki z jego historii i codziennego życia lokatorów. Całkiem interesująca pozycja. Ciekawy pomysł autorki na organizację treści - zamiast rozdziałów mamy klatki i segmenty.

Moi dziadkowie mieszkają w słynnym falowcu na Obrońców Wybrzeża, więc gdy usłyszałam, że napisano książkę, w której budynek gra główną rolę, byłam zaciekawiona.

I jakby elementy się zgadzają, falowiec pełni rolę całego świata, w którym zawarta jest fabuła. Jego projektant staje się głównym bohaterem i pokonując kolejne klatki, razem z nim odbywamy podróż w czasie. Niektóre momenty są zabawne, niektóre nostalgiczne. Podróż dotyka najważniejszych wydarzeń, nastroi politycznych, jak i samej atmosfery.

„Latawiec z betonu” mógłby być perłą paradokumentu, ale niestety tak się nie stało. Dlaczego? Ciężko powiedzieć, pomimo niedużej ilości stron – historia po prostu nużyła i się dłużyła. Czy to kwestia bardzo powierzchownej, aż sztucznej nostalgii? A może budowy głównego bohatera? Nie wiem.

Jako ciekawostka dla osób zżytych z Przymorzem, warto poczytać.

Rewelacyjna.

Rewelacyjna.

Wspaniała, mistyczna, magiczna, w moim kochanym Gdańsku, który jest moim przekleństwem i błogosławieństwem zarazem.

Dodaj cytat z książki Latawiec z betonu