Latawiec z betonu

literatura polska Gdańsk falowiec mieszkańcy blok Przymorze
literatura piękna
literatura polska Gdańsk falowiec mieszkańcy blok Przymorze

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Przyszłość i przeszłość w jednym stała domu

9 Link do recenzji

Jako osoba mieszkająca od lat w wieżowcu bardzo polecam :)

Jest pomysł, są obserwacje, jest nostalgia, są fakty. Tylko całość nie powala, jedynie przyjemne kilka chwil wspomnień.

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej to urzekająca powieść.
Akcja rozpoczyna się w latach siedemdziesiątych XX wieku. W Polsce okres głębokiego PRL-u. Bohater należy do partii. Partia zaś wymaga posłuszeństwa.
Znudzony upałem inżynier, twórca słynnego falowca na gdańskim Przymorzu odwiedza kolejne klatki betonowego monstrum. Zadziwiony odkrywa, że w tej gigantycznej...

Rewelacyjne spojrzenie na ostatnie 45 lat naszego kraju.

Poprzez tę książkę Autorka zabrała mnie w bardzo interesującą podróż. Po pierwsze mogłem "pojawić się " w Gdańsku- mieście Solidarności. Po drugie mogłem dowiedzieć się o istnieniu czegoś tak przedziwnego jak falowiec. Po trzecie- co uważam za najciekawsze -czytając "Latawiec z betonu" mogłem przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii naszego kraju....

Czytałam tę książkę trzy dni odkładając ją co chwilę. Za każdym razem do dalszego czytania wracałam, jak do obowiązku. Pomysł na książkę infantylny. Książka napisana w sposób mało interesujący.

Książka bardzo nierówna. Tam, gdzie autorka opisuje swojego bohatera, jest całkiem nieźle, nawet bywa lekko i żartobliwie, zaś tam, gdzie opisuje wydarzenia historyczne popada w sztywny styl podręcznikowy i jest nie do zniesienia.
Akcja jest przewidywalna i zwalnia stopniowo, a w ostatnich rozdziałach lekko obumiera. Szkoda. Pomysł ma duży potencjał i uważam, że jest...

Na plus koncepcja podróży w czasie- widzimy jak zmieniał się budynek, a wraz z nim ludzie tam żyjący. Autorka pokazuje ogromny przeskok, który dokonał się w Polsce przez ostatnie 50 lat- pod względem przede wszystkim mentalnym, ale też ekonomicznym, demograficznym i krajobrazowym.

Niestety, główny bohater mnie nie przekonuje- inżynier jest sztuczny i powierzchowny, tak jak...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całość jest kapitalna, ale już SEGMENT CZWARTY KLATKA A, gdy inżynier spotyka swoją dorosłą córkę przecudowny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Interesująca podróż przez najważniejsze zmiany toczące się w Polsce począwszy od lat 70 aż po czasy najnowsze. Główny wyznacznik rozwoju ludzkości: telewizor <3
Czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością. Aż chce się pojechać do Gdańska i wyjść na spotkanie głównemu bohaterowi tylko, że w odróżnieniu do niego cofnąć się w czasie ;)

Dyskusje

• 2018
  • 2019
  • Literatura polska
  • Przeczytane w 2019
  • Literatura polska

Dodaj cytat z książki Latawiec z betonu