Latawiec z betonu

2018-03-17
2018-03-17
literatura polska Gdańsk falowiec mieszkańcy blok Przymorze

Oficjalne recenzje i

Przyszłość i przeszłość w jednym stała domu

Link do recenzji

719 1 155

Tytułowy Latawiec, to najdłuższy modernistyczny moloch mieszkalny w Polsce, a konkretnie w Gdańsku. Głównym bohaterem jest - Inżynier, projektant tego bloku. Oprowadza czytelnika po poszczególnych segmentach bloku, a każdy segment to inna epoka. W sposób humorystyczny wrócimy do lat :Gierka, Solidarności, Papieża Polaka i współczesności.
Czyta się z przyjemnością, a...

Jako mieszkanka gdańskiego Przymorza nie mogłam sobie odmówić tej lektury. Falowiec zawsze mnie fascynował. Lektura przybliżyła mi smaczki z jego historii i codziennego życia lokatorów. Całkiem interesująca pozycja. Ciekawy pomysł autorki na organizację treści - zamiast rozdziałów mamy klatki i segmenty.

Moi dziadkowie mieszkają w słynnym falowcu na Obrońców Wybrzeża, więc gdy usłyszałam, że napisano książkę, w której budynek gra główną rolę, byłam zaciekawiona.

I jakby elementy się zgadzają, falowiec pełni rolę całego świata, w którym zawarta jest fabuła. Jego projektant staje się głównym bohaterem i pokonując kolejne klatki, razem z nim odbywamy podróż w czasie. Niektóre...

Będąc na wakacjach w Gdańsku mieszkałam przez 5 dni w falowcu, który trochę mnie fascynował, a trochę odrzucał. Wtedy wpadła mi w oko ta książka.
Przeczytałam w 2 dni. Urocza, zabawna podróż przez czas falowca. Napisałabym "czas i falowca", ale w tej książce czas z falowcem się łączą, spajają, przenikają i falują.
Powieść pełna różnorodnych ludzkich charakterów i historii....

Lekka historia i szybko się czyta - to jedyne plusy tej książki. Całość zapowiadała się ciekawie, ale gdzieś się rozmyła.
Główny bohater przemierza galerię swojego falowca i odkrywa, że z każdą klatką podróżuje w czasie, odkrywając przyszłość bloku i świata. I póki się w tym nie połapał, było to zabawne, a potem zrobiło się nudne, a nostalgia - wymuszona, nieszczera i...

Mieszkam w trójmieście wiec ów falowiec widzę parę razy w tygodniu. Historia znudziła mnie okropnie, nie podobał mi się także główny bohater, który w moim odczuciu był właściwie nijaki, a poza faktem, że porzuciła go żona nie jestem w stanie nic więcej o nim powiedzieć.

Sam wychowywałem się w gdańskim falowcu więc w pełni rozumiem rozterki mieszkańców tego wspaniałego betonowego miasteczka.Książka bardzo dobra , napisana w ciekawy sposób i opowiadająca ciekawą historię gdańskiego przymorza.

Falowiec - architektoniczna duma PRL-owskiego modernizmu, czy gigantomania, która nie brała pod uwagę potrzeb przyszłych mieszkańców skupiając się na wielkościowych ambicjach? Jedni darzą ten mrówkowiec permanentnym sentymentem, który przypomina im lata młodości, drudzy szczerze nienawidzą cienkich ścian, niskich sufitów, niedorzecznych zabiegów mających minimalizować...

Jako osoba mieszkająca od lat w wieżowcu bardzo polecam :)

Jest pomysł, są obserwacje, jest nostalgia, są fakty. Tylko całość nie powala, jedynie przyjemne kilka chwil wspomnień.

• 2018
  • 2019
  • 2020
  • Literatura polska
  • 2020

Dodaj cytat z książki Latawiec z betonu