Oddychaj

Mcne 7! Niewiarygodny
charakter i pokorą.

Mcne 7! Niewiarygodny
charakter i pokorą.

Całkiem przyjemnie się czyta, ale bez szału. Prosto i spokojnie napisana. Miałem jednak spore wrażenie "przechwalania się".

Jest trochę ciekawostek co tego jak rozwijał się jako zawodnik, ale miałem poczucie, że mogłyby być bardziej rozbudowane.

Kupiłem tę książkę, bo myślałem że jest ona o nauce oddychania, także proszą być czujnym! Ciekawa i wartościowa biografia :)

Ciekawie opisana biografia autora, ale też całego rodu Gracie. Przybliża życie Ricksona, a zwłaszcza to, co przyczyniło się do jego sukcesu. Zaangażowanie w proces, połączenie ciała i psychiki, oddech i medytacje. Dzięki tej książce można poddać się refleksji i przeorganizować swoje treningi skupiając się na tym, co naprawdę jest ważne. Polecam przeczytać osobom, które mają chwile zwątpienia, znudzenia lub zastój w progresie treningowym, a także tym, którzy są zafascynowani Jiu jitsu.

Prosty styl i bardzo dużo mądrości … byłem ciekaw co Rickson doda mi w temacie oddychania i choć nie było tego za wiele to filozofia podejścia do walki, przegranych i treningu otworzyła mnie na nowo na rozwój.

Książka nie tylko dla fanów sztuk walki, ale dla przeciętnego człowieka. Warto sięgnąć po tą pozycje, żeby zobaczyć jak sportowcy podchodzą do wielu aspektów życia.

Bardzo lekko i zwięźle opisana historia rodziny Gracie oraz tego jak powstawało i rozwijało się Brazylijskie jiu-jitsu.

"Czasem nie chodzi o ucieczkę, lecz o znalezienie choćby najmniejszej strefy komfortu w piekle" - to jedna z porad wielkiego wojownika, Ricksona Gracie, z jego najnowszej biografii. Czy Brazylijczyk był najlepszym wojownikiem wszechczasów ? Trudno powiedzieć, bo nigdy nie walczył np. z Bruce'm Lee, który także pretendował do tego miana ...
Ale tak bardziej poważnie - naprawdę dobra lektura, nie tylko zresztą dla miłośników sportu. Przedstawia historię człowieka, który już za życia - dla wielu stał się legendą. Oczywiście, można trochę kręcić nosem, że miał nieco łatwiej niż inni - bo rodzina, z której pochodzi, w jakimś sensie "wymogła" na nim pewne zachowania czy postępowanie. Jednak bez codziennego, nie zawsze przecież miłego i radosnego - treningu, niezliczonej (pewnie) liczby godzin spędzonych na macie, oraz pasji, która oddziela dobrych od tych wybitnych - Rickson nigdy nie dotarłby tam, gdzie w końcu się znalazł.
Ale w książce widzimy nie tylko spektakularny obraz niepokonanego wojownika. Także człowieka, którego spotkała niewyobrażalna wręcz tragedia. Nie od razu, ale pomogła mu ona w jakimś stopniu zrozumieć, że są wokół rzeczy, wobec których jesteśmy bezradni. Nawet będąc herosem sportowych aren, czy innym, nieposkromionym fajterem. Możemy je tylko zaakceptować, i ... (s)próbować żyć dalej.
Bo bywają zdarzenia, które mogą powalić każdego. Ale to już od nas samych zależy, czy i kiedy zdołamy się podnieść ...

Ale tak bardziej poważnie -...

• Sport
  • Może przeczytam