75 lat NBA. Ilustrowana historia najlepszej koszykarskiej ligi świata

Okładka książki 75 lat NBA. Ilustrowana historia najlepszej koszykarskiej ligi świata Dave Zarum
Dave Zarum Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
NBA 75. The Definitive History
Sine Qua Non
2021-11-10
2021-11-10
Michał Rutkowski, Tymon Rutkowski

[+] Ciekawa, dobrze zilustrowana i bardzo wyczerpująco (mała czcionka na dużych stronach) opowieść o całej historii najsłynniejszej ligi świata
[+] Książka nie opowiada o sezonach sensu stricte, tylko raczej o najważniejszych momentach czy postaciach, często tylko wybierając jakiś rok jako podpórka pod opowiedzenie o kimś
[+] Rozdziały uzupełnione są suchymi statystykami, aczkolwiek są one co jakiś czas i zajmują mało miejsca, więc antyfanom liczb nie obrzydzą książki

[-] Mogłabym tu co prawda napisać, że - ze względu na "pochodzenie" książki - tabelka przy Michaelu Jordanie z jego baseballowymi statystykami jest dla przeciętnego Polaka nie do zrozumienia, czy o tym, że według mnie te końcowe rozdziały są trochę wepchnięte na siłę, ale to naprawdę byłoby szukanie minusów na siłę - nie, ta książka nie ma żadnej wady, która by obniżyła jej ocenę choćby o pół stopnia.

PS. Polecam dla osób co najmniej średnio zaznajomionych z NBA, jeśli ktoś absolutnie zaczyna i nie wie np., na czym polega draft, to może być czasem ciężko.

10/10

[+] Rozdziały uzupełnione są suchymi statystykami,...

Ten album to coś cudownego, chyba najzgrabniej napisana kompleksowa historia NBA jaką miałem okazję przeczytać i dowiedzieć się bardzo istotnych faktów i ciekawostek.

Książka świetnie i ciekawie napisana, fotografie nadają kolorytu publikacji. Przyczepiłbym się jednak do tego, że brakuje opisania kilku zjawisk i postaci takich jak David Stern i jego działania dzięki którym NBA stała się popularna na całym świecie, opisanie trójki Duncan, Ginobili i Parker jako tych, dzięki którym Spurs zdobyli 4 tytuły mistrzowskie.

Nie powiem, że to must have dla fanów NBA, ale we mnie jako w fanie ta książka rezonowała. Pomimo, że znam historię ligi i znam poszczególne historie przytoczone w książce, to uśmiechałem się czytając o nich kolejny raz :)

Rzecz godna polecenia dla każdego fana Ligi NBA 🏀🤾 Bogate kompendium historyczne od 1946 roku aż po czasy Michaela Jordana.Rzecz pełna historycznych faktów,bogata w zdjęcia także te z epoki.Tak właśnie powinny prezentować się tego typu książki 📖 w postaci Albumów.W dodatku kolejne 10 gwiazdek za pachnące strony 😁😉.

Cudo

Cudo

Gdyby ktoś chciał napisać historię jakiś rozgrywek sportowych (może z wyjątkiem igrzysk olimpijskich),to książką Dave Zaruma może być wzorcem. Pokazuje bowiem jak w syntetycznej formie opisać historię trwającą kilkadziesiąt lat. I to nie pomijając najważniejszych faktów. Wszystko co najważniejsze w dziejach najlepszej koszykarskiej ligi świata znajdziemy w „75 latach NBA”. Począwszy od pierwszego meczu w sezonie 1946/47, poprzez m. in. pojedynki pomiędzy „Jeziorowcami” z Los Angeles i „Celtami” z Bostonu, a skończywszy na dwóch ostatnich edycjach, które w dużej mierze odbywały się w cieniu pandemii. Podkreślić należy, że D. Zarum nie skupia się tylko na pozytywnych kwestiach dotyczących NBA. Opisuje też i tę gorszą stronę (np. tzw. lockout-y lub problemy niektórych graczy z narkotykami). Dzięki temu otrzymujemy pełny obraz ligi. I jeszcze jedna kwestia. Mimo, że koszykówka to sport zespołowy, to autor dużo miejsca poświęca tzw. gwiazdom. Takie podejście wydaje się w pełni zrozumiałe. Bo to wybitni gracze przyciągali kibiców na trybuny, a to z kolei spowodowało, że NBA osiągnęło sukces. Ale też dzięki ich grze koszykówka na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze.
Książka najbardziej ucieszy fanów basketu. Ale inni też mogą po nią sięgnąć. Moim zdaniem warto.

„75 lat NBA” zachwyca zarówno wyglądem, jak i zawartością. Piękne, duże fotografie cieszą oczy. Zaś naszpikowany historią, anegdotami, faktami i ciekawostkami tekst uzbraja w koszykarską wiedzę.

Jednak wbrew temu, co mówi podtytuł polskiego wydania – Ilustrowana historia najlepszej koszykarskiej ligi świata – „75 lat NBA” to książka w pełnym znaczeniu tego słowa. Owszem w postaci albumu, na którego stronach znajduje się sporo fotografii, ale pozycja autorstwa Dave’a Zaruma zawiera zdecydowanie więcej tekstu niż zdjęć. Wartościowego i bardzo interesującego tekstu dodajmy.

„75 lat NBA” to podróż od początków powstania ligi, aż po czasy współczesne. Dave Zarum przedstawia historię NBA w sposób chronologiczny, opisując kolejne sezony NBA. W tematycznych rozdziałach ukazuje rozwój ligi, a także metamorfozę zasad, klubów, realiów gry. Przedstawia historie największych koszykarzy i trenerów. Wspomina najważniejsze wydarzenia.

Książkę-album świetnie się czyta i ogląda. Jedynym mankamentem jest trochę za mała czcionka, ale to zostało wymuszone przez wydanie albumowe, więc można przymknąć oko w tym względzie.

„75 lat NBA” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana koszykówki.

Cała recenzja: http://floatemnabramke.blogspot.com/2021/12/lektury-dla-kibica-75-lat-z-nba.html

Dla mnie ta książka to arcydzieło, piękne zdjęcia, dużo ciekawostek i historia najlepszej ligi koszykówki w pigułce. Idealny prezent dla każdego fana NBA na 75-lecie rozgrywek które właśnie się odbywają.

75 lat NBA… jest pełna przydatnych informacji oraz ciekawostek. Już samo to sprawia, że jest niezbędna w domu każdego prawdziwego fana koszykówki, a dodatkowo znajdujemy tu mnóstwo fotografii, które wzbogacają tę książkę i sprawiają, że jest ona doskonałą propozycją na prezent.

więcej na portalu kulturanacodzien.pl

więcej na portalu kulturanacodzien.pl

• Sport
  • Literatura faktu
  • Książki w domu
  • 0 Szary V
  • Wakacyjne czytanie - posiadam

Dodaj cytat z książki 75 lat NBA. Ilustrowana historia najlepszej koszykarskiej ligi świata