Ostatni list do Łucji

Katarzyna Przybysz Wydawnictwo: Agrafka literatura obyczajowa, romans
Agrafka
2021-05-21
2021-05-21

"Ciesz się małymi rzeczami, bo może któregoś dnia obejrzysz się za siebie i zdasz sobie sprawę, że były to rzeczy wielkie." (R.B.)

⬇️

"Ostatni list do Łucji"
Autor: @kasia.przybysz_autor
Wydawnictwo: @wydawnictwo_agrafka

Inga jest cudowną kobietą. Dobrą duszą, do której przychodzą znajomi, by zwierzyć się z problemów i zaczerpnąć rady.

Dziewczyna niedawno straciła ojca, który był bardzo ważny w jej życiu. Oparcie jak zawsze miała w Wiktorze. Jest jej przyjacielem, drugą połówką, oazą. Snują wizję przyszłości, gdzie rodzina, dzieci i budowa domu, są na pierwszym planie.

Wszystko się zmienia, gdy Wiktor oznajmia, że spodziewa się dziecka z inną kobietą. Świat się zawalił, a Inga by przetrwać najgorsze, wyjeżdża do malowniczego Dworu na Mazurach, który prowadzony jest przez jej przyjaciółkę Łucję.

Książka, pomimo swej małej formy, zawiera w sobie wielkie wartości. Jest to ogrom emocji, ale najczęściej tych smutnych i przytłaczających. Znajdziemy w tej histori odpowiedź, co to jest przyjaźń, miłość i zdrada. Świat jest okrutny, ale to ludzie go takim tworzą. Człowiek szukając szczęścia dla siebie,nie jest świadomy, jak rani przy tym drugą osobę, niszczac jej spokój ducha. Życie jest wspaniałe, a spotkana przez przypadek dobra dusza, potrafi nam otworzyć oczy i uświadomić, że kłębiące się złe emocje, które nami rządzą, są chwilowe. Za moment znów wstanie nowy dzień, z jasnym słońcem, a my z czystą kartą, możemy cieszyć się z tego co mamy. Uświadamiamy sobie, że często nasze problemy są błahe, w porównaniu do tych, którzy walczą codziennie z niemożliwym, ciesząc się każdą chwilą. Należy czerpać z życia garściami, być wdzięcznym za wszystko, bo śmierć czyha za rogiem, mogąc nam zabrać to co najcenniejsze. Powieść ukazuje siłę, jaką człowiek w sobie posiada.
Historia zachwyca pięknem przyrody,opisanej tak, że na policzku możemy odczuć nawet powiew wiatru. Rozczarowania, ból I Cierpienie to mała dawka emocji, którą wam zdradzę, a która przemija, by ustąpić miejsca szczęściu.
Autorka zraniła mnie już na początku powieści. Ukoiła, dała nadzieję, po to,by odwrócić uwagę od wbijającego się w serce noża. Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tą książkę.

meggi.books

⬇️

"Ostatni list do Łucji"
Autor: @kasia.przybysz_autor
Wydawnictwo: @wydawnictwo_agrafka

Dziewczyna niedawno straciła...

"Ostatni list do Łucji" Katarzyna Przybysz

Kochani dziś wspólnie z autorką Katarzyną Przybysz zapraszamy was do Dworku Mazurskiego Leśmiady. W to wyjątkowo urokliwe miejsce przeniesiemy się na kartach debiutanckiej powieści pisarki „Ostatni list do Łucji”, gdzie będziemy towarzyszyć jej głównej bohaterce, Idze.

Młoda 29-letnia kobieta doskonale zna i kocha to miejsce. Jest tutaj częstym gościem swojej przyjaciółki Łucji, która zarządza tą posiadłością i sprawia, że każdy, kto się tu pojawi, czuje się wyjątkowo. W pamięci Igi każdy pobyt tutaj zapisał się jako wypełniony radością, długimi rozmowami i obcowaniem z naturą. Dziś, kiedy my czytelnicy, jesteśmy obserwatorami jej życia, szczęście zdało się od niej odwrócić. Tym razem przyjechała tutaj w poszukiwaniu bezpiecznej przystani, gdzie zawsze może liczyć na wsparcie swojej przyjaciółki. Świat dziewczyny zawalił się po śmierci ojca, ale jak to w życiu bywa, nieszczęścia chodzą parami, czego niestety doświadczyła bardzo boleśnie na własnej skórze. A niespodziewany cios zadał mężczyzna, z którym, co sama Iga przyjęła, jako pewnik, ośmioletni związek zmierzał do wspólnej przyszłości. Choć wiedziała, że nic w życiu nie jest nam dane na zawsze, to jednak wierzyła, że jej to nie dotyczy. Oczywiście nie zdradzę wam, co takiego się wydarzyło (pozwolę sobie poradzić każdemu, kto zechce sięgnąć po tę książkę, aby nie czytał jej opisu okładkowego, gdyż zdecydowanie zdradza on zbyt wiele),powiem tylko, że po tak druzgocących przeżyciach trudno jest się podnieść, odzyskać życiową równowagę i na nowo zaufać ludziom, a już na pewno mężczyznom. Koniecznie przeczytajcie tę przejmującą dającą mocno do myślenia powieść i przekonajcie się, czy Idźe się to uda.

„Smutek jest twórczy. Trzeba się cieszyć, że przyszedł, bo oznacza, że w twoim życiu zajdą zmiany. Smutek zawsze uaktywnia myślenie, bo coś się stało, a ty musiałaś wyjść ze swojej strefy komfortu. Musisz myśleć i myślisz, prawda? I to jest dobre, bo masz szansę na coś lepszego, niż myślałaś dotychczas. Zobacz sama – to, co było do tej pory, wcale nie było dla ciebie dobre, bo doprowadziło cię do takiego stanu. Teraz masz szansę określić, jak chcesz, aby wyglądał twój świat. Masz szansę na przeżycie czegoś nowego lub całkowitą zmianę swojego życia. Na rozwój. Na przygodę. Zobaczysz, kiedyś ten smutek minie, bo przecież wiecznie żyć nie będzie. Zastąpią go inne uczucia i inne emocje. Smutek jest z nami tylko, jakiś czas. Wykorzystaj go”.

Te słowa wypowiedziane do Igi przez pewną pełną optymizmu i wiary w drugiego człowieka kobietę budzą nadzieję na lepszą przyszłość jednak zraniona dziewczyna, której serce wypełnia lęk, nie jest w stanie myśleć o tym, co wydarzy się za chwilę, a co dopiero wybiegać w przyszłość. Jedyne, czego jest pewna to, że nie chce budować żadnych nowych relacji. No bo jak stworzyć relację opartą na szczerości, która dla niej samej jest wartością nadrzędną, kiedy została zraniona i oszukana przez kogoś, z kim miała spędzić resztę życia.

Nie wie jeszcze, że zmiany, o których wspominała spotkana w dworku nieznajoma, przyjdą do niej, mając za nic jej wcześniejsze postanowienia, a ich zaczątkiem okaże się mężczyzna, którego spotkała już kiedyś i którego miała nigdy więcej nie zobaczyć. Z nim bowiem wiąże się traumatyczne wspomnienie, które po raz pierwszy odebrało jej radość i harmonię w spokojnej dotychczas codzienności. Olek, bo to o nim mowa otacza się aurą wolnego ptaka, który cieszy się atencją wielu kobiet, jednak on sam nie wikła się w żadne zobowiązania. Kiedy przypadek stawia go na drodze Igi, taki układ jej odpowiada. Ona jak nikt inny wie, że żadne obietnice i zapewnienia w życiu nie mają najmniejszego znaczenia. Tylko czy rozsądek, jest w stanie wygrać z sercem? Tego musicie dowiedzieć się, spędzając czas na lekturze tej wartościowej i refleksyjnej książki.

Jeśli szukacie mądrej, życiowej książki, którą szybko się czyta, ale o której się nie zapomina, to ta będzie doskonałym wyborem. Katarzyna Przybysz w niewielkiej objętościowo powieści skondensowała całą prawdę o życiu i ludziach. I to właśnie na ludziach chciałabym się skupić trochę dłuższą chwilę, gdyż za sprawą postaci Olka autorka wprowadziła bardzo ważny wątek. My ludzie oceniamy innych niekiedy bardzo powierzchownie. Ten młody chłopak wśród znajomych ma przypiętą łatkę playboya, podczas gdy jak się przekonacie on i jego mama naprawdę wiele w życiu przeszli, a sytuacja, w której tkwią, nie ulega zmianie. Jest to bardzo ważny aspekt, książki, z którym na pewno podobnie, jak z przeżyciami Igi utożsami się wielu czytelników i o którym warto i trzeba mówić głośno. Dlatego żałuję, że w tej historii został on potraktowany tylko epizodycznie.

"Ostatni list do Łucji" to mocno zajmująca opowieść o cierpieniu po stracie i krzywdzie, a także sile przyjaźni w momencie, gdy przytłaczające nas problemy kumulują się, a my nie potrafimy dostrzec sposobu na to, aby znaleźć z nich dla siebie wyjście. Często samo życie stawia na naszej drodze ludzi, którzy swoją obecnością odmieniają je wbrew naszym postanowieniom, obawom, wątpliwościom i sprzecznym emocjom, które targają Igą. A kiedy docieramy już niemalże do końca książki i jesteśmy przekonani, że znamy jej finał, wówczas następuje szokujący czytelnika zwrot akcji, który roztrzaskuje jego serce na miliony maleńkich kawałków i wyciska łzy.

Przyznam szczerze, że ten tytuł okazał się dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Zupełnie nie spodziewałam się, że tak niepozorna niewielka książeczka skrywa w sobie tyle cennych wartości. Takich wspaniałych zaskoczeń, życzę każdemu miłośnikowi słowa pisanego.

[Zakup własny]

"Ostatni list do Łucji" Katarzyna Przybysz

Młoda 29-letnia kobieta doskonale zna i kocha to miejsce....

Książka jest debiutem autorki i można o niej powiedzieć mała... i drobna, w sam raz do przeczytania przy kawie i koniecznie ciasteczku. Zawiera duży ładunek emocjonalny i wiele w niej smutku. Zaczyna sie może banalnie , jest zdrada i jest zranienie. Inga dowiaduje się od narzeczonego ,że ma inną od długiego czasu , będzie ojcem i odchodzi. By zagłuszyć ból jedzie do swojej przyjaciółki Łucji , która prowadzi pensjonat na Mazurach. Dziewczyna potrzebuje w spokoju przeżyć swój ból. Po kilku diach wraca do siebie i do pracy do swoich dzieci z klasy II w której ma wychowawstwo. Co jakiś czas pisze list do Łucji. Za namową koleżanki jedzie na wycieczkę do Chorwacji zorganiowanej przez medyków. Tam poznaje Olka , w którym rozpoznaje ratownika udzielającego pomocy i reanimującego jej tatę, niestety tato umiera. Tak,że Inga w dośc krótkim czasie otrzymała podwójny cios od życia. Jej relacja z Olkiem jest dość... nietypowa, ale jaka to juz zostawiam do odkrycia poprzez lekturę ksiązki. Powiem tylko,że nie takiego zakończenia się spodziewałam ,miałam nadzieję na szczęści niestety były łzy a ostatni list do Łucji przejmujący. Polecam.

Osoba zdradzona przez kogoś najbliższego może się już nigdy nie podnieść po takim przeżyciu. Wiele ludzi cierpi latami i nie zawsze wracają do tego, co było kiedyś. Często też jest potrzebna pomoc terapeuty lub chociaż rozmowa raz na jakiś czas z przyjaciółmi. Ten kto zdradza nie bierze pod uwagę, jaką krzywdę wyrządza komuś bliskiemu i wszystko jedno czy to będzie zdrada małżeńska, czy taka na tle rodzinnym lub koleżeńskim, gdyż można tego dokonać także słowem, a nie tylko uczynkiem.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Ingę, która wyjechała na kilka dni do swej przyjaciółki Łucji, po to by odpocząć od tragicznych przeżyć zaistniałych w ciągu ostatnich miesięcy. Otóż, kobieta pochowała nagle zmarłego ojca, a niedługo potem jej wieloletni partner oświadczył, że będzie miał dziecko z inną kobietą, z którą jest już od dłuższego czasu. Świat Ingi się zawalił i nie potrafiła się podnieść bez pomocy terapii, a po powrocie od Łucji rzuciła się w wir pracy w szkole. Podczas majówkowego pobytu w Chorwacji poznaje ratownika Olka. W trakcie trwania akcji Inga, co jakiś czas relacjonuje swoje przeżycia przyjaciółce Łucji pisząc do niej listy. Na czym będą polegały relacje między Olkiem i Ingą oraz w jakich okolicznościach pierwszy raz się spotkali? Jak będzie wyglądać ścieżka wychodzenia na prostą u głównej bohaterki? Co się jeszcze wydarzy? O tym w książce „Ostatni list do Łucji” autorstwa Katarzyny Przybysz.

Zdrada i jej konsekwencje, listy

Autorka w swej książce przedstawiła motyw zdrady na przykładzie Ingi i Wiktora, a także jej koleżanki, która zraniła swojego męża. Niestety takie zachowania są obecnie nagminne i mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką krzywdę wyrządza drugiej osobie. Naturalnie zdarzają się też wyjątki, gdzie ktoś odpłaci tym samym, ale znacznie częściej prowadzi to do chorób psychicznych, a nawet i do tragedii. W przypadku głównej bohaterki mamy okazję zobaczyć próbę ratowania siebie, która okaże się udana, niemniej ten proces jest trudny i długotrwały. Autorka zastosowała w tym przypadku bardzo ciekawy zabieg, otóż akcja toczy się w trzeciej osobie, natomiast listy są już napisane w pierwszej, co sprawia, że pozycja jest jeszcze bardziej emocjonalna, a przy okazji nie ma w niej zbędnych sytuacji. Do tego mamy okazję przypomnieć sobie o tej już zapomnianej formie kontaktu, która obecnie postrzegana jest, jako coś wyjątkowego, gdyż już coraz mniej osób potrafi pięknie pisać o zwykłych sprawach, czy przeżyciach do drugiego człowieka w taki tradycyjny sposób.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z przyjemnością, dzięki emocjonalnym wydarzeniom, które w tym debiucie autorki zapowiadały, iż kolejne pozycje mogą być równie wciągające, co myślę, że się ziściło, gdyż jestem już po lekturze drugiej powieści ,,Zapach życia”, którą również raz jeszcze polecam. Gabaryt jest niewielki, dzięki czemu można po nią sięgnąć pomiędzy bardziej skomplikowanymi książkami. Moim zdaniem w tym przypadku mamy do czynienia z romansem współczesnym, który przybliża nam relacje między dwojgiem dość młodych ludzi. Zakończenie jest wstrząsające i smutne, a znajduje się właśnie w ostatnim liście do Łucji, dlatego też tytuł tej pozycji jest jak najbardziej trafiony. Okładka z przedstawionym dworem nawiązującym do tego, w którym mieszka Łucja, przykuwa wzrok pomimo swej czarno-białej barwy. Gorąco polecam tę życiową historię wszystkim, by mogli ujrzeć, jak szczęście potrafi być kruche i ulotne, bo może dzięki temu bardziej będą cenić relacje ze swoimi bliskimi.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Katarzynie Przybysz oraz Wydawnictwu Agrafka.

📜RECENZJA 📜

'Ostatni list do Łucji'
✒️Katarzyna Przybysz @kasia.przybysz_autor
📚Wydawnictwo Agrafka
@wydawnictwo_agrafka

Dzień dobry Kochani!
Dziś przychodzę do Was z recenzją cudownej książki. Chociaż nie jest to obszerna książka wywołała ogrom emocji.

📓 Inga jest nauczycielką. Niedawno straciła ojca, a na domiar złego została zdradzona. Postanawia odciąć się od tego i wyjeżdża do pensjonatu przyjaciółki Łucji. Chcę odpocząć psychicznie i uporządkować myśli. Stroni od kolejnycj związków i chce zostać singielkąz wyboru.
🚑 Olek to ratownik medyczny. Bardzo przystojny i seksowny. Taki typ playboya. Nie angażuje się w żadne związki podchodzi na luzie, a partnerki zmienia jak rękawiczki.
Jednak drogi bohaterów sie krzyżują.
Zaczyna iskrzeć i wkrada się uczucie..
Żadne z nich nie chciało do tego dopuścić...
📜 Czy Olek zdobędzie zaufanie dziewczyny?
📜Czy uda im się pokonać przeciwności losu?

Jest to moje drugie spotkanie z twórczością Autorki.
'Ostatni list do Łucji' to debiut autorski, który uważam za świetny.
Książka dostarcza wiele życiowych mądrości, ale i problemów życia codziennego, z którymi my mierzymy się na codzień.
Czytając książkę bardzo przeżywałam to co spotkało bohaterkę. Żadna kobieta nie zasługuje na takie traktowanie. Jednak Inga stara się jak może, aby odbić się od dna.
Styl Autorki bardzo przyjemny i spójny. Sceny namiętności opisane bardzo delikatnie i z wyczuciem. Każdy rozdział poprzedza list do Łucji , w którym Inga dzięki się z przyjaciółką sercowymi rozterkami.
Miłość rodzicielska opisana w cudowny sposób. Do pozazdroszczenia.

'Ostatni list do Łucji' to książka bardzo wzruszająca i pełna bólu.
Ale zakończenie, totalnie mnie zaskoczyło i łzy poturlały się po policzkach... No nie tak miało być 😭
No kurde nie spodziewałam się tego
... Jednak jak wiadomo, w życiu nie jest jak w bajce, a los bywa okrutny i przewrotny.... 😥💔
Książkę polecam Wam serdecznie 🤍
Dziękuję Pani Kasiu za egzemplarz do recenzji 🤍
Buziaki 💋

#recenzja #zdrada #miłość #lovebook#polskiautor#bookworm#boookread#książka#kochamksiążki#bookpost#newpost#Agrafka#ostatnilistdolucji#book#książka#książkara #czytajzemną#photobook#read

📜RECENZJA 📜

'Ostatni list do Łucji'
✒️Katarzyna Przybysz @kasia.przybysz_autor
📚Wydawnictwo Agrafka
@wydawnictwo_agrafka

Dzień dobry Kochani!

"Ostatni list do Łucji" to debiut autorski.
Ja zawsze do debiutów podchodzę, ze szczególną uważnością i empatią zarówno do bohaterów jak i do autora.

Moim zdaniem, książka to perełką polskiego autorstwa. Choć w objętości nie jawi się jako dzieło filozofów, ale każde zdanie przesiąknięte jest życiową mądrością. Prozą, która wkrada się w nasze życie, nie bacząc na to czy jej chcemy. Krzyżuje nasze plany, otula serce żałobą. Takie życie... O takim życiu jest ta książka.
Autorka opisuje rozdział z życia Ingi. Kobiety zdradzonej, która zaskoczona sytuacją, porzucona i zraniona miota się. Jest zagubiona. Czy można ją za to krytykować...? Czy jej zachowanie może irytować...? Jeśli ktoś uważa, że tak to powinien choć na chwilę, w myślach "wejść w jej buty". Poczuć to, co ona. W realu nikomu tego nie życzę, bo wiem, że ciężko się z tego "dźwignąć". Każdy szuka swoich sposobów.
CUDOWNA, przejmująca historia o życiu... Wzruszająca ! Prawdziwa !
Książka jest przykładem na to, że nie trzeba napisać czterystu stron, aby tekst zachwycił czytelnika i ukazał prawdę o zyciu.
Daję "9" tylko dlatego, że to debiut i aby autorka "nie obrosła w piórka", ale w zanadrzu mam jej kolejna powieść. Może będzie "10". :):)
Pozdrawiam.

"Ostatni list do Łucji" to debiut autorski.

Czytałam z zapartym tchem polecam wszystkim którzy cenią ludzi i wartości. Oczywiście nie obyło się od zaskakującego zakończenia i łezki w oku

Inga jest dwudziestodziewięcioletnią nauczycielką, która niedawno straciła ojca i porzuca ją narzeczony, który na dodatek okradł ją ze wszystkich mebli. Kobieta wyjeżdża do pensjonatu swojej najlepszej przyjaciółki, gdzie chce wrócić do normalności i poczuć się lepiej psychicznie. Postanawia nigdy nie zaufać żadnemu mężczyźnie. Czy odzyska wewnętrzną równowagę? Czy jej serce się wyleczy?
„W dal­szym ciągu uni­ka­ła spo­tkań z męż­czy­zna­mi i na­wią­zy­wa­nia z nimi ja­kich­kol­wiek re­la­cji”.
Główna bohaterka według mnie niczym mnie nie urzekła, z tego powodu, że nie czułam jej uczuć przez całą historię. Nie polubiłam jej, iż z mojej perspektywy została wykreowana bardzo płytko.
Ta historia totalnie nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia, bo sam opis wiele zdradza, jeśli chodzi o sytuację głównej bohaterki z jej narzeczonym, a szkoda, bo kompletnie nie byłam zaskoczona, a mogły to być niezły zwrot akcji. Ponadto fabuła mogłaby być bardziej rozpisana, iż książka mogłaby być dłuższa. Bohaterowie nie byli w ogóle w moim odczuciu wykreowani, niestety nie polubiłam się z żadnym z nich. Jeśli chodzi o wątki zawarte w tej książce, to szczerze mówiąc, kompletnie nie wywarła na mnie niczego, iż nudziłam się, jak flaki z olejem. Końcówka Ostatniego Listu do Łucji coś we mnie poruszyła, ale nie jestem zadowolona z lektury.
Jeśli mam być szczera, nie polecam wam tego tytułu, aczkolwiek to moje osobiste zdanie.

#ostatnilistdołucji#zdrada#miłość#żałoba#strata#bol#złamaneserce#nauczycielka

Piękna, wzruszająca historia.

Piękna, wzruszająca historia.

Inga niedawno straciła ukochanego ojca, teraz porzucił ją narzeczony, jak dla niej to zdecydowanie za dużo. Postanawia wyjechać do swojej przyjaciółki Łucji w piękną mazurską okolice i tam odpocząć i zebrać myśli. Spotyka Olka, ratownika medycznego który ratował życie jej ojca. Inga nie planuje kolejnego związku, gdyż czuje się skrzywdzona i nie potrafi zaufać mężczyznom.
Jak potoczy się relacje Ingi i Olka ?
Czy Inga otwarty się na nową znajomość?
Czy będzie potrafiła zaufać Olkowi ?

Książka choć bardzo krótka to sprawiła, że wzruszyłam się czytając i historia ta zmusiła mnie do chwili refleksji. Książka pokazuje, że mimo wielu problemów, bólu po stracie bliskiej osoby, zdradzie ukochanego, można przetrwać te trudne chwile i jeśli ma się wokół siebie przyjaciół i rodzinę można stanąć na nogi i poczuć się naprawdę szczęśliwym. Miłość jest nieoczywista, pojawia się niespodziewanie i sprawia, że jest się wolnym i szczęśliwym człowiekiem.
Powiem szczerze że nie takiego zakończenia się spodziewałam i jest mi trochę smutno. Na tym zakończeniu popłynęło dużo łez, ale mimo to historia jest piękna.
Kochani polecam wam historię Ingi i sprawdźcie co napisała w ostatnim liście do Łucji.

• WyzwanieLC2021
  • Priorytet do kupienia