Kolonia Marusia

powieść historyczna
W.A.B.
2016-11-23
2016-11-23
AK II wojna światowa Kościół katolicki Niemcy odmiana losu okupacja hitlerowska Polacy relacje rodzinne strach śmierć trauma ucieczka Ukraina wspomnienia ZSRR

Kupując tę książkę spodziewałam się jakiejś tragicznej historii chłopca imieniem Marek. Myślałam, że może spotkało go coś złego na kolonii i o tym właśnie będzie ta książka.

Nic bardziej mylnego.

Autorka opowiada tu tragiczne losy swojej rodziny na Wołyniu, oraz to jak ta rzeź wpłynęła nie tylko ja jej dziadków, ale też na jej mamę oraz na nią samą.

Ciągle poczucie...

Książka bardzo osobista, emocjonalna i historyczna. Można przy niej odprawić swoje rekolekcje. Mną potargała, bardziej jak film Wołyń, tu wyobraźnia mnie nie oszczędziła. Ciężko żyć z tymi obrazami, okrucieństwem zdaje się bez kresu. Ciężko.

Dla mnie jest to takie 6,5 gwiazdki.
Książki tego typu ciężko się ocenia. Osobiście mam co do niej mieszane uczucia.

Książka bardzo osobista. Opowiada o losach trzech pokoleń kobiet – babci Konstancji, mamy Haliny i wnuczki Sylwii. I to właśnie wnuczka – pani Sylwia Ziętek jest autorką książki.
Pani Sylwia, na podstawie opowieści mamy, przedstawia obraz życia polskiej ludności na Wołyniu w latach 30 -tych i 40 -tych XX wieku. Poznajemy losy rodziny Konstancji podczas Rzezi Wołyńskiej, a...

Z każdą stroną tej bardzo osobistej książki uwierało jej pospieszne tempo.
Wątek wołyński to tematyka piekielnie trudna, bo i krzywdy niepowetowane i niezabliźnione rany, a gonimy niczym w Pendolino. Tu Warszawa 2016 i wiersz Czechowicza, dwie kartki dalej Wołyń 33 i za chwilę skokiem konika szachowego Olsztyn siermiężnych lat pięćdziesiątych. Trudno się rozsmakować czy...

Zainteresowała mnie niedawno trylogia "Hotel Varsowie" Sylwii Zientek, z fabułą osadzoną w dawnej Warszawie; "Kolonię Marusia" łyknęłam najsampierw, żeby sprawdzić, czy twórczość autorki dobrze rokuje, i czy opłaca się inwestować czas i środki we wspomnianą wyżej opasłą trylogię historyczną.

Wynik badania: nie bardzo.

No to tak, "Kolonia Marusia" to losy trzech pokoleń...

Bardzo dobra książka, zaczynając czytać trochę obawiałam się, że będzie pełna okrutnych scen bestialskich mordów na Polakach, dokonanych przez UPA. Jednak nie na tym jest zbudowana książka, oczywiście pojawiło się kilka scen opisujących bestialstwo, jednak były one bezpośrednio związane z historią rodzinną Pani Zientek. A historia bardzo trudna, jak historie wielu...

Na półkach: , , , , , ,

Wstrząsająca opowieść, warta przeczytania, aby pamiętać o tych co przeżyli i zginęli w okolicach Wołynia. Na długo zostanie w pamięci.

Zdecydowanie poruszająca lektura. Autorka opisuje nam zarówno piekło rzezi Wołyńskiej jak również wpływ tych traumatycznych wydarzeń na kolejne pokolenia.

Przygnębiająca, ale warta przeczytania. Historia, którą trzeba znać, by pamiętać.

• 2019
  • II wojna światowa