Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

reportaż
Znak
2016-09-05
2016-09-05
reportaż historia rzeź wołyńska Ukraina II wojna światowa rzeź na wołyniu okupacja
Inne

Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Ocena 6,5
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...
Okładka książki Wyspa. Opowieści podróżne Anna Arno, Tomasz Dostatni, Szymon Hołownia, Grzegorz Kapla, Andrzej Meller, Jarosław Mikołajewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Michał Olszewski, Aleksandra Pawlicka, Marek Pernal, Wojciech Ponikiewski, \\Robb\\ Maciąg Robert, Witold Szabłowski
Ocena 6,5
Wyspa. Opowieś... Anna Arno, Tomasz D...

Niezwykła książka. Niezwykłe zapadające w pamięć historie.

Niezwykła książka. Niezwykłe zapadające w pamięć historie.

Pokaż mimo to video - opinia

Moja ocena: 7/10

Moja ocena: 7/10

„ … To kolejny dowód, że nie morduje nacja ani religia. Mordować może człowiek, i to człowieka należy winić.”

Teraz, gdy zdajemy jako społeczeństwo niezwykle ważny egzamin z człowieczeństwa, powinniśmy zrozumieć, że istota zła jest niezwykle skomplikowana. Bardzo bolą mnie komentarze nt. Ukraińców i historii zbrodni Wołyńskiej. Ta książka pokazuje, że świat nie jest zero-jedynkowy, że nie można rozliczać kolejnych pokoleń za działania poprzednich. Ta książka to świadectwo prawdy. Dziękuję Autorowi za tę niezwykłą książkę. Żyjemy tu i teraz i z szacunku do życia bądźmy życzliwy, uczmy się od Pani Hanny zrozumienia, życzliwości.

Bardzo ważna książka. Mówi o tym o czym my Polacy nie chcemy mówić, że w każdym narządzie są źli i dobrzy. O tym, że byli na Ukrainie ludzie, którzy narażali życie swoje, swoich rodzin by pomagać swoim sąsiadom, przyjaciołom Polakom.

Świetnie napisana książka. Chyba więcej się z niej dowiedziałem na temat wydarzeń na Wołyniu, niż ze wszystkich innych źródeł do tej pory razem wziętych. Dla mnie to dużo lepszy sposób na poznawanie historii, niż suche szkolne podręczniki. No i najważniejsze, autor nie ocenia, nie wydaje sądów, nie przetacza całego mnóstwa opinii historyków czy innych badaczy. Po prostu pokazuje wydarzenia z najważniejszej perspektywy, czyli ich uczestników, zwykłych ludzi. Lektura obowiązkowa.

2057

To fascynujące, że opowiadając o wydarzeniach strasznych i okrutnych, można stworzyć książkę piękną, z pozytywnym w sumie przesłaniem. Widać, że Autor oddał duszę zawartym tu historiom ludzkich losów. Świetnie napisana, kawałek trudnej historii ujęty w opowieść trudną, ale równocześnie dająca nadzieję. Znakomity styl.

Aż ciężko uwierzyć, że te historie pochodzą nawet nie sprzed stu lat. Niesamowicie ważna książka, przy okazji napisana w sposób umożliwiający przeczytanie jej właściwie "na raz"

Ksiazka bardzo mi sie podobala, autor skoncentrowal sie na kilku historiach rodzinnych, w tym na jednej o ktorej slyszalem jako dziecko od sasiadow (ale nie znalem roli Ukraincow ktorzy ich uratowali). W reportazach autor cytuje wypowiedzi mieszkancow, potomkow ofiar, potomkow bohaterow. Jest juz w tej chwili w Polsce odznaczenie (Krzyz Wshodni) dla osob ktore ratowaly Polakow na dawnych terenach wschodnich, ale nie wiem kto je otrzymal i jak to funkcjonuje.

O roli Ukraincow ktorzy pomagali nie mowilo sie w Polsce nigdy, a juz sam temat rodzin mieszanych po prostu nie istnieje. Ja, na przyklad, o swym mieszanym pochodzeniu dowiedzialem sie dopiero po 50 latach zycia i w dobra dekade po upadku komunizmu. Jesli byl strach w Polsce, to jaki byl strach na Ukrainie.
Dowiedzialem sie z ksiazki o Bulbowcach, o ktorych wczeniej nie slyszalem. Dowiedzialem sie tez o roli adwentystow i innych mniejszosci (tym razem narodowych) w tym konflikcie.
Jak w to w reportazach, cytowanie czasem moze prowadzic do nieporozumien a nawet do rozpowszechniania nieprawdziwych i niekompletnych informacji. Polsko czeskie stosunki, na przyklad, byly przed wojna bardzo zle, ale wina za to nie nalezy tylko skladac na Polske i zajecie Zaolzia. Rzad czeski konsekwentnie prowadzil polityke antypolska. Ale to byl akurat drobiazg nie majacy znaczenia dla reszty ksiazki, niemniej jednak wlasnie dziwi mnie ze w reportazach pozwala sie, bez komentarza, na rozpowszechnianie pol-prawdy. Mnie to denerwuje. Np. wedlug czeskiego pastora zdarzalo sie ze Polacy obcinali w 19tym wieku Ukraincom uszy. O tym nigdy nie slyszalem, a tu mamy cytat z czyjejs wypowiedzi, bez zadnego komentarza. To dla mnie nie sa drobiazgi. Albo ucinali te uszy i to nalezy potwierdzic, albo nie ucinali i trzeba dodac ze staruszek po prostu fantazjuje. To nie jest tak ze sami sie domyslimy ze dziadek akurat w tym momemcie plotl bzdury.

Pamietajmy ze po wojnie na tych terenach zapadl komunizm, a wiec dalej, donoszenie, areszty, zycie w strachu za popieranie Polakow lub popieranie UPA, okropna bieda, lapowki, znajomosci. Zaczeli tez czasem ludzie opowiadac ze strachu przerozne historie, te historie niekoniecznie byly prawdziwe. Do wielu miejscowosci sprowadzili sie Ukraincy i Lemkowie (przechrzczeni na Ukraincow bo jako osobna grupa etniczna przestali istniec) z Polski ktorzy naopowiadali roznych rzeczy o Polsce, jednoczesnie ich rola bylo jakby zajecie miejsca po Polakach, zamkniecie tego bardzo trudnego rozdzialu.
Temat ten w calosci jest niezwykle bolesny, autor ma jednak racje, spotkania, szczere rozmowy, wspolna terapia, wzajemne wizyty, to chyba jedyna wyjscie. Mamy dzis jednak czesto sytuacje w ktorej weterani UPA uznani zostali za bohaterow. Czy w takiej sytuacji uda sie wogole cos dodac, skomentowac? Moze dyskusja musi odbywac sie tylko na lokalnym poziomie, miedzy ludzmi ktorzy na siebie patrza jako potomkowie dawnych sasiadow?

,,Nie ma znaczenia, czy ktoś jest Czechem, Żydem, Ukraińcem albo Niemcem. Są ludzie. I to człowiek może ukraść albo oszukać. Albo zabić".

Reportaż porusza trudny temat czasów rzezi wołyńskiej, ale w aspekcie, o którym się nie mówi, przynajmniej ja nigdy o tym nie słyszałam. Autor opowiada historie osób, w większości Ukraińców, którzy ryzykując własnym życiem, ratowali Polaków.
Czy to w jakimś stopniu umniejsza zbrodnie UPA? Nie.
Osoby, które ratowały nie sprawią, że to się nie wydarzyło.
Jednak te historie pokazują, że nic nie jest czarno-białe i że pośród tego ogromu okrucieństwa byli ludzie, którzy zachowali człowieczeństwo.

Video

Video