Kości, które nosisz w kieszeni

Okładka książki Kości, które nosisz w kieszeni Łukasz Barys
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Okładka książki Kości, które nosisz w kieszeni
Łukasz Barys
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Wydawnictwo: Wydawnictwo Cyranka literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Cyranka
2021-08-16
2021-08-16
młodość dojrzewanie literatura polska sens życia tożsamość śmierć życie Pabianice Łódź
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Kości, które nosisz w kieszeni

przeczytanych książek 354 napisanych opinii 136

Na półkach: , , , , ,

KOŚCI, jakie nosisz w kieszeniach, poupychane i nie wiadomo czyje i dlaczego...babcia wie, potrafi je nawet ułożyć, jak obrazek z puzzli. przyłożyć i złożyć... ale te kości wygrzebane z ziemi, po której chodzimy - co one tu robią?
tak się zaczyna powieść - niby niepokaźna, a jakże otępiająca w treści - nie do szybkiego czytania. Nie. To ksiązka do powolnego wchodzenia i przesiąkania ową literacką atmosferą. Jest patologia, są przekleństwa, są dzieci, które chciałyby uciec od rodziców i wiecznie zmieniających się konkubentów mamy. dzieci, które opuszczają lekcje i mają problem z przystosowaniem, z towarzystwem innych i z bliskością. dzieci, które próbują sklejać w sobie duszę z resztkami godności. Rodzeństwo, które wraz z wiekiem ma ze sobą coraz mniej wspólnego.

ale - to nie jest oczywista historia ludzi z zatęchłej miejscowości. dusisz się tu, swędzi cię skóra od niemycia i gorąca. opary papierosów, czy alkoholu wżerają się w mózg, a skóra chłonie je każdym porem. czujesz się lepka i brudna... czasem nie masz czum oddychać, albo oddychasz płytko, bo płuca nie dają rady więcej tlenu w sobie pomieścić. Jest babcia, a umarła przecież. przychodzi w wigilię z rodziną Fulde, a przecież i ich już nie ma. leżą na cmentarzu - i ona, dziecko, dziewczynka przecież - widzi ich wszystkich. nawet z nimi rozmawia. Czy to prawda, czy złuda?
co jest prawdą w tej powieści?
nie wiesz.
interpretuj sobie sam tą skumulowaną treściowo powieść, bo chyba o to tu chodzi, albo w większości. czytasz i widzisz po swojemu. każdy inaczej i co innego
tu są łzy i śmiech. czasem miłość, choć przeważa jednak obojętność i odruch odtrącania
tu jest ławka, na której możesz usiąść z babunią, która nie zawsze jest przystępna
tu jest pudło, telewizor, który w większości służy konkubentom mamy do zabicia czasu nic-nierobienia, którzy co to rano wyłażą z pokoju i łażą po kuchni szukając jedzenia z Biedronki...
Tu są duchy i ludzie. są baśnie i rzeczywistość, cmentarz i rzeka niedaleko...
jest bieda i syf i samo-wychowanie

czy to powieść o wszystkim, czy o niczym?

#agaKUSIczyta

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przygnębiająca, nudna i pesymistyczna.

Przygnębiająca, nudna i pesymistyczna.

DNF - 48/144 (33%)
Bardzo chciałabym przekonać się do polskiej literatury, ale rzadko która książka polskiego autora może rywalizować z pozycjami zagranicznymi. Niestety wszyscy polscy autorzy, których czytałam, mają tendencję do przedstawiania ojczyzny jako zapadłej dziury, rodzin jako biednej patologii. A ileż można o tym czytać.
Książka nie posiada żadnej wyraźnej fabuły, co niestety jest głównym powodem mojego porzucenia jej. Główny trzon powieści to obserwacja dziewczynki, która żyje w patologii, jej zmagań i codziennego życia. Naprawdę po tych 50 stronach poczułam się jakbym przebrnęła przez co najmniej 2 razy tyle, okropnie męczy mnie też poniekąd filozoficzny styl pisania autora.
Na początku współczujemy bohaterce, potem to już jest dla nas tak nudne i powszechne, że nie ma już tego "impactu", który autor chciał osiągnąć.
Strasznie męcząca pozycja - polecam jedynie osobom, które lubią takie powolne, filozoficzne dywagacje bohaterów (tzn. Pana autora).

DNF - 48/144 (33%)
Książka nie posiada żadnej wyraźnej fabuły,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra, poetycka powieść. Przypadła mi do gustu znacznie bardziej niż druga książka Barysa, teraz wypatruję trzeciej. To człowiek, który ma naprawdę duży talent, protect him at all costs!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Barys mnie nie zachwycił. "Kości, które nosisz w kieszeni" mają swoje zalety, ale i dosyć poważne wady. Przede wszystkim nie rozumiem, dlaczego jest to sprzedawane jako powieść, skoro jest to ewidentnie zbiór opowiadań. Każdy fragment stanowi zamkniętą całość i w sumie to mało je łączy. Poza tym, główna bohaterka nie do końca mnie przekonuje. Piętnastoletnie Ula jest z biednej rodziny, a jej mama pracuje w Biedronce i co chwilę ma nowego konkubenta. Nie wpływa to pozytywnie na nią i jej rodzeństwo. Nawet babcia nie szczędzi przykrych słów. Myślałem, że to będzie coś w stylu "Shuggie Bain" czy "Elegii dla bidoków", ale w polskich warunkach. Jednak historia jest nieszczególnie ciekawa, a i bohaterów jakoś nie polubiłem. Rozumiem, że dorastają w biedzie, ale kompletnie tego nie czuć. Rzucanie kliszami nie sprawia, że angażuję się i współczuję. Całość ratuje język, chociaż i tutaj można się przyczepić do kilku elementów. Popkulturowe wrzutki mimo wszystko wybrzmiewają nieco sztucznie. I nie do końca rozumiem, po co wtrącać realizm magiczny (scena z babcią),która aż tak bardzo nie pasuje do całości powieści?

Oczywiście sięgnę po inne książki Barysa, gdyż jestem nałogowym czytelnikiem i pisarz ten zdobywa wiele nagród, ale prawdopodobnie nie prędko.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę smutna, trochę zabawna, trochę dziwna. Nie do końca wiedziałem co to "danse maccabre" chce mi przekazać. Ale to bardzo sprawna, plastyczna proza, dobrze się ją czytało. Forma zdecydowanie wyprzedza treść. Ale może i o to chodzi - bardziej esej o czuciu życia i obecności śmierci niż powieść fabularna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię poetyzujących pisarzy, lubię małe historie wielkich ludzi wplatane w historię dominującą, lubię dobry tytuł i to było. Mała książeczka, wrażliwy człowiek piszący cenne słowa.
Nie lubię historii pisanych z pozycji dziecka (chłopca, dziewczynki, małych czy dojrzewających dzieci) to zawsze dla mnie element manipulacji, któremu nie lubię ulegać i pierwsza osoba, która bardzo ułatwia pisarzowi zadania, do tego za dużo smutku, beznadziei, patologii. Aby skupić na tych elementach uwagę czytelnika, może warto położyć coś na drugiej szali literackiej wagi. Troche mi tego zabrakło. Ale lubię język Barysa. Chciałabym go tylko poszukać w innej historii.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ja już mam długą historię odpalania sobie przypadkowych lekkich audiobooków, spodziewając się niezbyt wymagającej treści, tylko po to by tak się wciągnąć, że kończę nadrabiając całą książkę w papierze. Ale co ja poradzę; „Kości” tak mnie otuliły swoim czarem, że wracałam do nich wciąż myślami aż znalazłam chwilę, by je dokończyć.

Początek zaistniał u mnie w głosie Marty Dylewskiej i do końca już słyszałam go w głowie. Obudził we mnie niezmierną sympatię do głównej bohaterki, Uli, której dzieciństwo rozgrywa się w najbardziej burej polskiej rzeczywistości, jaką możemy sobie wyobrazić. Postawiona w sytuacji nadodpowiedzialności dziecięcej to przesadnie martwi się o swoje rodzeństwo czy psa, to przenosi uczucia na nieosiągalne już dla niej osoby.

W domu, który poznajemy, panuje paskudna bieda, a jego członkowie tkwią w beznadziei, z której raczej nie odnajdą wyjścia. Matka tkwi na kasie w Biedronce i próbuje przebić smutek codzienności szukając miłości u kolejnych kochanków; siostra łapie się każdej krzty okazywanej jej uwagi; brat w nowych tatuśkach upatruje tego jedynego, a Ula stale przekracza granicę między snem a jawą, światem żywych i umarłych.

Z jednej strony mamy bardzo autentycznie opisane Pabianice, z drugiej wciągamy się w historie 𝘪𝘯𝘯𝘺𝘤𝘩 𝘭𝘶𝘥𝘻𝘪. Wzdychamy wraz z bohaterami do kamiennych cmentarnych rzeźb, zazdrościmy miłości Dorze Diamant, nieznośnie patrzymy na koleżankę, której udaje się niejako wydostać ze świata patologii, który przydzielił jej los.

To, co urzekło mnie najbardziej to styl narracji; bezwstydnie bezpośredni, ale też urzekający spostrzegawczością. Możliwe, że nie każdemu przypadnie do gusty specyficzne poczucie humoru, które wybrzmiewa tu niemal na każdej stronie, niemniej mnie kupiło od pierwszych stron.

Jest to twór całkiem baśniowy, choć jest to opowieść obdarta z piękna i złudzeń. Od pogrążenia się w czarnej rozpaczy nas, czytelników, ratuje właśnie aspekt humorystyczny; ale czy jest coś, co uratuje występujące w niej postacie?

ig: @tylkotrocheczytam

Początek zaistniał u mnie w głosie Marty...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężka i zarazem intrygująca książka. Trzeba się wczuć w sytuację, żeby ogarnąć o co chodzi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Smutna. Napisana z perspektywy dziecka. O trudnym dzieciństwie z niezwykle ciekawymi elementami surrealistycznymi będącymi efektem wyobraźni dziewczyni.

1 428
  • 2022