Kości, które nosisz w kieszeni

Okładka książki Kości, które nosisz w kieszeni Łukasz Barys
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Kości, które nosisz w kieszeni
Łukasz Barys Wydawnictwo: Wydawnictwo Cyranka literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Cyranka
2021-08-16
2021-08-16
dorastanie literatura polska poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości śmierć
Inne

Okładka książki Fabularie nr 2 (26) 2021 Łukasz Barys, Michał Cichy, Agnieszka Czoska, Piotr Dardziński, Maciej Dobosiewicz, Victor Ficnerski, Konrad Góra, Justyna Hankus, Natasha Helvin, Petra Hůlová, Klara Hveberg, Miljenko Jergović, Karolina Kapusta, Michał P. Lipka, Anna Maślanka, Marcin Mielcarek, Ewa Olejarz, Redakcja magazynu Fabularie, Emilia Walczak, Małgorzata Wątor, Aleksandra Woźniak
Ocena 9,3
Fabularie nr 2... Łukasz Barys, Micha...
Okładka książki Krajobrazy Słowa: antologia poezji i prozy laureatów konkursu literackiego : XXVII konkurs literacki Łukasz Barys, Zbigniew Musiał, Justyna Strzęp, Anna Zborowska
Ocena 10,0
Krajobrazy Sło... Łukasz Barys, Zbign...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Kości, które nosisz w kieszeni

przeczytanych książek 333 napisanych opinii 116

Zaskakująco świetnie napisana i naprawdę poruszająca, choć dość depresyjna lektura.

Poruszone tematy są jednocześnie trywialne i monumentalne. Jak dla mnie idealnie.

Główna bohaterka jest jednocześnie dziewczyną z patologii i dość głęboką filozofką. Idealnie.

Książka jest krótka i nie sili się na nic. Ale działa.

Książka jest krótka i nie sili się na nic. Ale działa.

Temat ciekawy, klimat odpowiednio do tematu przedstawiony, a jednak jakieś ale. Lubię lektury zwarte, nieopasłe, a pomimo to nieraz udało mi się pogubić wątki. Nie wciągało, a powinno wejść na raz, góra trzy. Temat pokoleń, na który tu liczyłam nie spotkał się z moim zrozumieniem. Choć był potencjał.

Książka przesiąknięta polską beznadzieją, autor wplótł w nią troche magii, ale nadal jest to estetyka kartofliska.

Ula żyje z mamą, babcią i rodzeństwem w Pabianicach. Ich mieszkanie jest małe i brudne, rodzina utrzymuje się z pensji matki pracującej w Biedronce, Babcia jest powoli zjadana przez nowotwór. Ojciec jest zastępowany przez pojawiających się i znikających matczynych kochanków. Rodzeństwo jest zdane na pomoc Uli. Dziewczynka natomiast jest zła na swój los- dziecka z biednej, niepełnej rodziny, wykluczonego przez równieśników, akceptowanego jedynie przez psa Filipa i... umarłych?

Narracja z perspektywy Uli pozwoliła autorowi poruszyć wiele wątków. Mamy tu opisy nietylko wspomnianego wykluczenia, samotności, choroby i biedy, ale również dorastania, wstydu czy potrzeby akceptacji. Wszystko to przeplata się z wątkami fantastycznymi powiązanymi z tytułowym, powiedziałabym cmentarnym, tematem.

Język autora jest wspaniały, książkę czyta się jednym tchem. Myślę, że "Kości, które nosisz w kieszeni" faktycznie zasługują na wszelkie recenzenckie pochwały. Polecam sięgnąć po tę książkę, absolutnie się nie zawiedziecie :)

Wszyscy umrzemy. Wszyscy

Wszyscy umrzemy. Wszyscy

Nie porwała mnie ta książka, może za dużo się po niej spodziewałam. Właściwie nie mam się do czego przyczepić ale po ponad tygodniu od przeczytania prawie jej nie pamiętam, a takie historie zazwyczaj zostają ze mną na długo --- i tyle.

Nie urzekła mnie. Dobre pióro, dobrze się czyta. Opisy działają na wyobraźnię. Zatem co jest nie tak? Fabuła, idea, pomysł? Rozumiem, że autor napisał o ubogim dzieciństwie, dorastaniu w nieco dysfunkcyjnej rodzinie. Przeczytałam, większość stron z zaciekawieniem ale nie wiem, co autor chciał przekazać. Nie ma jakiegoś głębszego pomysłu, nie ma idei, którą dobra książka "sprzedaje" czytelnikowi. Jest natomiast potencjał w autorze, to obiecujące.

Łukasz wydał swego czasu książkę poetycką "Wysokie słońce" w SPPO w Łodzi/Domu Literatury czyli jak to mówi się popularnie "U Gawina", jest pabianiczaninem, skromnym - jak mówi o sobie - nieśmiałym młodym człowiekiem (rocznik 1997). Niespodziewanie (obstawiano zdaje się Uzdańskiego) zdobył Paszport Polityki za swą debiutancką powieść. Absolutnie zasłużenie. Książka jest fantastyczna!
Barys jej bohaterką uczynił Ulę, mieszkającą w biednej rodzinie w Pabianicach, odtrąconej przez rówieśników. Poznajemy okrutny świat z jakim musi się mierzyć: opieka nad chorą na raka babcią, widok zmieniających się "kochasiów" mamy, opieka nad siostrą. Ileż to razy o takich ludziach słyszeliśmy: "patologia". Nie mamy dla nich zrozumienia. Łukasz przedstawił ten świat z poetyckim sznytem. Zanurzył go w groteskę (w ten sposób stał się atrakcyjny dla czytelnika), niemniej po uśmiechu zostaje gorzki posmak i poczucie podłości świata.
Więcej: https://bialafabryka.blogspot.com/2022/08/nas-nie-obchodza-odwazniki-ktore-nosisz.html

Witajcie w Czyśćcu. Miałam wrażenie, że oglądam czarno-biały film o życiu ubogiej pabianickiej niepełnej rodziny. Rzeczywistość, z perspektywy kilkunastoletniej dziewczynki, zmiksowana z tchnieniem śmierci. Przygnębiające.

Przygnębiająca, trochę dziwna powieść o życiu, które niestety dla wielu ludzi nie jest fikcją. Smutna historia biedy, patologii, samotności i braku perspektyw na zmianę.