Ratunku

Karolina Kasprzak-Dietrich Wydawnictwo: Borgis kryminał, sensacja, thriller
Borgis
2021-05-07
2021-05-07

Po emocjonującej lekturze „Grabarza” i nieco dziwnej fabule „Rodziny” przyszedł czas na finałowe rozstrzygnięcia pt.: „Ratunku!”. Już tytuł wskazuje, że bohaterowie nie będą mieli spokojnego czasu dla siebie.

Przygodę z ostatnią częścią trylogii rozpoczynamy od tego samego punktu, od którego zaczynała się część druga, czyli od aresztowania Janusza, w tym że została ona przedstawiona z dwóch punktów widzenia, Janusza i Kingi. Bohaterowie nadal nie mogą cieszyć się spokojnym życiem, gdyż ewidentnie komuś zależy, by Janusz pozostała za kratkami. Kinga próbuje wszelkimi sposobami wyjaśnić sprawę i na władną rękę podejmuje ku temu działania.

Tak jak w poprzednich częściach, tak i teraz sporo się dzieje na kolejnych stronach powieści, która objętościowo jest co najmniej o połowę chudsza od swoich poprzedniczek. Tym razem przeważa wątek kryminalny, który przeplata się z wątkiem erotycznym. Tak jak w poprzednich tomach, autorka nie sili się na grzeczny styl. Używa dosadnego języka, tworzy śmiałe, nawet wyuzdane i wulgarne sceny seksualne. Nie ubarwia, lecz dosadnie ukazuje ciemną stronę człowieka. Nie brakuje sekretów, zaskakujących sytuacji, które pani Karolina dozuje umiejętnie, ukrywając niektóre fakty i klucząc pomiędzy tym, co przeżywają bohaterowie. Stawia przed Januszem i Kingą przed kolejnymi wyzwaniami, które wystawiają ich związek i miłość na próbę. Komuś ewidentnie zależy, by namieszać ich życiu i utrudnić poznanie prawdy.

Porównując wszystkie trzy części trylogii, najbardziej podobała mi się część pierwsza „Grabarz”, gdyż miała ona charakter thrillera z kryminalnym wątkiem i odrobiną romansu. „Rodzina” i „Ratunku”, znacznie odstają swoją jakością, poprowadzeniem fabuły i poszczególnymi wydarzeniami. Autorka zaserwowała w nich ogromną mieszankę gatunków literackich, wplątując bohaterów w różne , czasami dziwne sytuacje i przygody. Z pewnością sięgnę jeszcze po jej twórczość tej, mimo że nie wszystko mi się podobało w tej trylogii, ale wiem, że pani Karolina Dietrich nosi w sobie mnóstwo ciekawych pomysłów i na pewno jeszcze nie raz zaskoczy swoją opowieścią.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu: Borgis

"Ratunku" to ostatnia część kryminalnej serii.

W pierwszej części "Grabarz" dochodzi do tajemniczych, brutalnych morderstw młodych kobiet, znalezionych na cmentarzach. Stąd morderca zwany grabarzem.

W kolejnej części "Rodzina" śledzimy losy Kingi już parę lat później, jako żony tajemniczego Janusza. Poznajemy też "dziwną" rodzinę jej męża. Druga część jest inna niż pierwsza, tam autorka skupiła się właśnie na członkach rodziny Janusza.

W wszystko wyjaśni się w trzeciej części - "Ratunku" - poznamy sekrety tej rodziny. A kiedy Janusz zostaje aresztowany, Kinga sama postanawia szukać prawdy!

To wciągająca i specyficzna seria z wielowątkową historią. Czyta się szybko, a dzięki pierwszoosobowej narracji można wczuć się w sytuację głównej bohaterki - Kingi. Często bywa na cmentarzu, gdzie jest grób jej matki, a także przyjaciółki Elki - ofiary grabarza. Kim jest poznany tam mężczyzna, pracownik cmentarza?

Gorąco polecam lekturę tej serii! Książki trzymają w napięciu od pierwszych stron, poznajcie przerażające tajemnice rodzinne!

"Ratunku" to ostatnia część kryminalnej serii.

Najkrótsza a najbardziej emocjonująca ze wszystkich trzech części. Jeśli myślicie, że wszystkie tajemnice ujrzały światło dzienne, a życie wróciło na szczęśliwe tory, jesteście w takim samym błędzie jak ja.
W tej części (z resztą w poprzednich częściach też, linki do poprzednich części poniżej) nie ma miejsca na nudę, od samego początku akcja rozpędza się niczym "pendolino".
Janusz trafia do aresztu z zarzutem zabójstwa i jest to dopiero początek kolejnych kłopotów. Jedynymi osobami, które mu wierzą, jest Kinga, wujek Alojzy i więzienny strażnik... Niczym duchy, z zabójczym planem powracają postacie, których nigdy nie mieliśmy już spotkać. Zaczyna się walka z czasem, by udowodnić niewinność Janusza- nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem, a zaskakujące motywy zbrodni, które wypłyną na światło dzienne, zaskoczą nie tylko bohaterów... Liczy się każda minuta, a życie i godność wielu osób stoi pod znakiem zapytania.
Fabuła z każdą stroną coraz bardziej wciąga. Jest mrocznie i atmosfera zagęszcza się z każdą stroną, ale zdarzają się momenty (szczególnie pod koniec),że parskłam niepohamowanym śmiechem gdy tylko wizualizowałam sobie pewną scenę. Czytając książkę, na pewno znajdziecie ten moment bez najmniejszego problemu ;)
Doskonale wykreowani bohaterowie i świetnie poprowadzona akcja sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. Niejednokrotnie łapałam się na tym, że oceniam postępowanie bohaterów i zastanawiam się, jak ja bym się zachowała w danej sytuacji- czy dałabym kolejną szansę, godziła się na takie traktowanie, czy może postąpiłabym tak samo jak dana osoba.

Autorka otwarcie pisze o alkoholizmie, stracie najbliższych, wyzysku, oszustwie i przemocy fizycznej psychicznej i seksualnej. Pokazuje, jak ktoś z pozoru przyjaźnie nastawiony z sekundy na sekundę potrafi się stać cynicznym oszustem i wrogiem. Jak łatwo możemy utracić to, na czym najbardziej powinno nam zależeć.
Wbrew pozorom jednak odnajdziemy w tej powieści także dużo dobra, bo tak jak w życiu... wystarczy w swoim otoczeniu odnaleźć człowieka, który poda nam pomocną dłoń i nie zostawi w najgorszym momencie życia.

Bardzo się cieszę, że ten cykl trafił w moje ręce. Autorka pisze z wielką bezpośredniością, nie owija w przysłowiową bawełnę.
Uwielbiam jej zaskakująco mocny styl i z wielką niecierpliwością czekam na kolejne książki. W mojej biblioteczce książki pani Karoliny zawsze znajdą miejsce.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Świetnie skonstruowane kryminały na naprawdę wysokim poziomie, które zaskakują, ale i zmuszają czytelnika do myślenia.

TOM I "Grabarz"

TOM II "Rodzina"

POLECAM...

,, Kilka razy w życiu czułam się zdradzona. ,,Tylko umarli nie kłamią"- tak mawiała moja mama, a jednak kłamią nawet umarli, a najgorsze są prawdy wychodzące z zaświatów".

Sądziłam, że pani Karolina niczym mnie już nie zaskoczy, a tu taka niespodzianka! Jak ja kocham książki, kiedy wszyscy bohaterowie mają ogrom tajemnic. Tak naprawdę ciężko jest ich rozgryźć, gdyż autorka nie ukazuje nam wszystkiego na tacy. W jej książkach trzeba postawić na myślenie, bo w każdym bohaterze tkwi coś złowrogiego. Równie dobrze wszyscy mogli być winni zaginięcia Michaliny, nawet ona sama. Tylko, czy ona wciąż żyje? Może faktycznie została zamordowana, a oskarżony tylko udaje niewiniątko? Jak wiele trzeba przejść upokorzeń, by móc spotkać się z mężem? Czy uległość popłaca, a przeszłość może odejść w zapomnienie?
Książka jest strasznie tajemnicza. Wydaje się nawet, że z każdą kolejną stroną ilość pytań tylko się mnoży, a nikt nie chce nam na nie odpowiedzieć. Bardzo uparci bohaterowie, którzy są i łatwowierni i zawistni jednocześnie. Tutaj żadnego z nich nie mogłam polubić, a powiedziałabym nawet, że każdy grał mi na nerwach. Jakbym ich ciągle pytała-po co ci to?
Przedstawiciele prawa nie posiadają tutaj żadnej wrażliwości, tylko za każdym razem wbijając palec w mrowisko. Każdy by chciał rządzić, tylko chyba miłość pozostała gdzieś zagubiona. Wystawiona na ogromną próbę niby nie ma szans przetrwać, a jednocześnie wszystko w tej książce jest możliwe.
Opowieść bardzo bezpośrednia, ale z tego, co spostrzegłam, taki jest właśnie styl autorki. U niej historia ma biec i nie oglądać się za siebie. Warianty pogodowe nie grają z nami w berka, a nawet bym powiedziała, że w ogóle nie występują. Każdy tu za czymś biegnie, nawet ci, którzy w pewnym momencie muszą pozostać w jednym miejscu. Mamy tutaj dwa rodzaje ludzi, jednych, którzy za wszelką cenę chcą poznać prawdę i wszystko wyjaśnić, i drugich, którzy zrobią wszystko, by tym pierwszym nic się nie udało. Powieść o mocnych nerwach, która wybudzi was z nudy i zmęczenia. Dla mnie mocne dziesięć:-)

• 02 2021
  • Posiadam - papier