Kup teraz - 8 ofert w cenie od 14.95 zł do 27.90 zł

Smršť
horror
Mirosław Śmigielski
Literatura słowacka powieść grozy

Czyta się dość dobrze, chociaż trochę przewidywalne zakończenie. Póki co to najsłabsza pozycja, którą dotychczas czytałem od Pana Jozefa.

Rozczarowanie

Dałam się skusić, ale bardzo się rozczarowałam. Pierwsze 10% to opis drogi, którą jadą oglądani w kamerze dwaj wędkarze. Nic się nie dzieje, nuuda. Potem troszkę akcja przyspiesza, Trójka przyjaciół jedzie samochodem i przeżywa. A na końcu... Strumień świadomości. Uff. Ledwo dotrwałam do końca. Pełne rozczarowanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Karika trzyma poziom. Trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Józef Karika jak zawsze pisze w jedyny sposób. Nigdy bym nie pomyliła jego pióra z innymi autorami. Ma specyficzne umiejetność pisania w taki sposób ze wyświetla się czytelnikowi film z udziałem książki. Jedne z nich bardziej lub mniej są mi bliskie ale jedna cecha wspólna jest taka iż każda z nich naładowana jest ładunkiem który zmusza do myślenia i analizowania.Kocham...

Gdyby nie końcówka, ocena byłaby wyższa o przynajmniej trzy oczka. Niestety, wkradło się za dużo filozofii - kompletnie niepotrzebnie. Bardzo to popsuło dla mnie ogólne wrażenie i zastanowię się dwa razy, zanim sięgnę po kolejną książkę J. Kariki (a przeczytałam wszystkie wydane wcześniej w Polsce).

Miałam wielkie oczekiwania ( chyba jak wszyscy,którzy przeczytali Szczelinę ). Czekałam specjalnie do wyjazdu w góry,żeby klimat był lepszy 😉 i faktycznie ,pierwsza połowa książki była dla mnie momentami tak straszna,że musiałam odetchnąć ,ale im bliżej końca tym bardziej filozoficznie . Nie takiego zakończenia się spodziewałam .

Kurcze. Polubiłem słowacki kraj. Po Szczelinie uważam, że ta książka jest odrobinę słabsza. Momentami autentycznie się bałem, ciężko mi się to czytało wieczorami, wątek rozważań filozoficznych jest ciekawie wpleciony w całość. Jednak uważam, że przez to końcówka została zepsuta niestety albo raczej trudno ją czytelnikowi zaakceptować. Z wartkiej akcji przechodzimy do...

Zdecydowanie nie moja bajka i klimaty. Niestety, jak dla mnie za dużo jest w niej psychologii i rozważań metafizycznych, co skutecznie psuło mi odbiór i wybijało z klimatu.
Gwoli ścisłości i przedstawienia pełnego obrazu muszę jednak przyznać, że przedstawiona historia ma w sobie spory potencjał na naprawdę dobry, mroczny i trzymający w napięciu horror.

Jestem rozczarowany.

• 2021