Nowoświaty

Okładka książki Nowoświaty Michał Antosiewicz, Lech Baczyński, Monika Fenc, Sylwester Gdela, Marek Kolenda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Paulina Rezanowicz, Aleksandra Stanisz
Okładka książki Nowoświaty
Michał AntosiewiczLech Baczyński Wydawnictwo: Sine Qua Non fantasy, science fiction
Sine Qua Non
2021-04-21
2021-04-21

Okładka książki Ekstrakty Lech Baczyński, Katarzyna Bielicka, Anita Brzozowiec, Kamil Bury, Natalia Ciejka, Paweł Dybała, Marcin Estkowski, Bartłomiej Figiel, Kamil Giedrys, Agata Gołąbek, Daniel Hermanowicz, Dominika Jaczkowska, Marcin Janik, Agnieszka W. Jankowska, Piotr Jaworski, Henryk Jursz, Michał Klasa, Mirosław Kluczka, Aleksandra Knap, Marek Kolender, Dominik Kot, Filip Artur Kowalski, Monika Łaba-Kaźmierczak, Hanna Lejer, Karol Ligecki, Zofia Lorek, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Jacek Małas, Zofia Malinowska, Krzysztof Marciński, Kornel Mikołajczyk, Sonia Milik, Agnieszka Mohylowska, Krzysztof Niedzielski, Piotr Niedźwiedź, Paweł Nosek, Maciej Oleszek, Gabriela Olszowy, Joanna Pastuszka-Roczek, Jacek Pelczar, Adam Raglan, Michał Rybiński, Anna Samek, Małgorzata Sanchez, Michał J. Sobociński, Ewa Spocińska, Agnieszka Szmatoła, Michał Tomczyk, Agata Trzaskawka, Michał Walczewski, Agnieszka Wnuk, Daniel Wojnarowicz, Karol Ziółkiewicz, Julia Żmudka, Ewa Zwolińska
Ekstrakty Lech Baczyński, Kat...
Okładka książki Wenus Sabina Bacior-Chadryś, Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Daniel Fiedczak, Agnieszka Fulińska, Adam Jarmuła, Katarzyna Ophelia Koćma, Gaja Wiktoria Królikowska, Małgorzata Lewandowska, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Anna Samek, Artur Siwek, Marcin Tomasiewicz, Mariusz Wojteczek, Ewa Zwolińska
Wenus Sabina Bacior-Chadr...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk Numer Specjalny #2: Słowo przeciw wojnie Lech Baczyński, Redakcja Magazynu Biały Kruk, Rafał Cywicki, Jakub M. Figus, Diana Grabska, Małgorzata Lewandowska, Serhij Palcun, Paulina Rezanowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś
Magazyn Biały ... Lech Baczyński, Red...
Okładka książki BESTie 2020 Lech Baczyński, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Adam Groth, Katarzyna Koćma, Paweł Majka, Aneta Pazdan, Artur Siwek, Michał Tomczyk, Ewa Zwolińska
BESTie 2020 Lech Baczyński, Agn...

Wyzwanie czytelnicze LC na wrzesień.

8 opowiadać, 8 autorów i jeden Stanisław Lem w domyśle.
Opowiadania jak opowiadania, jedne ciekawsze, inne mniej, dla każdego atrakcyjne będzie co innego. Przeczytałam z zainteresowaniem i przyjemnością, ale niestety zanim w ramach wyzwania LC wzięłam się za lektury Lema. Wszystkie miały nawiązywać do jego twórczości, ale jak ja ówczesna lemowa ignorantka miałam to zauważyć? Ominęła mnie przyjemność tropienia motywów, konkretnych powieści, postaci, zdarzeń, cytatów i podziwiania (lub nie) jak poradzili sobie z tym autorzy.
Mimo to wiele z opowiadań poruszyło mnie lub uwiodło, szczególnie „Ostatni mówi nie”, „Flaworyści” i „Adaptacja”.
Pod każdym opowiadaniem zamieszczono notkę od autora co go w Mistrzu Lemie zafrapowało i z jakiego dzieła inspiracja pochodzi.
Mój dalszy plan postępowania?
W niedalekiej przyszłości przeczytać powieści, na które powołują się autorzy (część już przeczytałam) i wolnej chwili wracać do „Nowoświatów”. I wtedy jeszcze raz ocenić i zweryfikować tę opinię.

Wyzwanie czytelnicze LC na wrzesień.

8 opowiadać, 8 autorów i jeden Stanisław Lem w domyśle.

A jednak w ramach wyzwania wrześniowego LC udało mi się przeczytać coś naprawdę dobrego! O ile z twórczością Lema mi kompletnie nie po drodze, o tyle z opowiadaniami inspirowanymi jego twórczością już bardziej. Każde jedno opowiadanie wbiło mnie w fotel, tak mi bardzo było przyjemnie, po prostu, nie ma tu żadnej głębszej filozofii. Jak się wzięłam za czytanie, tak odłożyłam czytnik dopiero po skończeniu, z przerwami na herbatkę. Czyta się bardzo szybko i lekko, gorąco polecam!
Jestem fanką opowiadań i lubię zbiory, w których każde z opowiadań ma innego autora, często trafiam na naprawdę dobre teksty, ale tutaj to już przeszły moje najśmielsze oczekiwania, wszystkie, absolutnie wszystkie oceniam na najwyższą notę! Nie mogę wskazać ulubionego, bo każde jest ulubione.
We wszystkich tekstach mamy post apokaliptyczną planetę, w mniej lub bardziej zniszczonym/bezużytecznym stanie, podoba mi się jednak różnorodność spojrzeń autorów, różne postawy ich bohaterów, nieco przeraziła mnie wizja świata opisana we "Flaworystach", bo dotyczy koronawirusa i tego, co po nim. Podoba mi się altruizm, ale i egoizm bohaterów, plastyczność opisów, pewna doza poetyckości w tych zatrważających wizjach. Dla programistów/fanów technologii też jest kilka całkiem udanych gratek.
Nie mogłam się oderwać i szalenie się cieszę, że sięgnęłam po ten tom!

Wyzwanie czytelnicze LC wrzesień 2021: Przeczytam książkę Stanisława Lema lub nim zainspirowaną (3).

Kurczaki... napisałem świetny komentarz i wyskoczył błąd :/ PIszę raz jeszcze, będzie krócej i gorzej... ale nadal pozytywnie o "Nowoświatach"! ;)

Kapitalny pomysł SQN! Ten zbiór opowiadań to promocja dla mniej znanych twórców, którzy napisali teksty w "okołolemowskich" klimatach. Na szczęście nie musimy patrzeć na nie przez dzieła Lema (choć na niektóre podobno powinniśmy) ale możemy oceniać jako samodzielne i naturalne byty. Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, jedne teksty trafiają bardziej w serduszko, inne mniej, jednak zbiór trzyma wysoki poziom! Jest klimatycznie i ciekawie.
Całość dochodu przeznaczana jest dla twórców a sam ebook kosztuje około 5 zł... co jest wielką okazją patrząc na poziom wydawnictwa.
Świetna okładka! Brawo !! :)
.... po opowiadaniach aż zachciało się Lema :) Idę do biblioteki!

Zbiór ośmiu opowiadań różnych twórców wyłonionych w konkursie na tekst nawiązujący do twórczości Stanisława Lema. Konkurs zorganizowano w ramach obchodów Roku Lema (setna rocznica przyjścia na świat). Niektórych z Autorów znałam już wcześniej, nie tylko z twórczości, ale również z wymiany komentarzy w Internecie. Nawiązania do Mistrza są różne — w nazwach sprzętów, postaciach, imionach, cytatach... Oczywiście w tematyce; futurystycznej, kosmicznej, nie zawsze różowej. Chyba najtrudniej nawiązać erudycją, stylem, zabawą językiem... Czasami do konkretnego utworu, niekiedy do twórczości ogółem. Na pewno to nie to samo. Ale mimo to może być ciekawie.

Widać, że teksty powstawały w "ciekawych czasach", w których przyszło nam żyć. Zaskakująco często Autorzy wspominają o poważnych problemach, szczególnie związanych z ekologią i chorobami. Cóż, Lem też nie zawsze był optymistą, acz fajnie byłoby poczytać lżejsze, mniej katastroficzne opowiadania z większą dawką humoru. Wydaje mi się, że w opowiadaniach pojawia się więcej kobiet niż u Mistrza.

Kilka słów o każdym opowiadaniu tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/06/nowoswiaty-w-hodzie-lemowi.html

Nowoświaty to zbiór ośmiu opowiadań młodych autorów. Łączy je inspiracja twórczością Stanisława Lema – antologia powstała z okazji roku lemowskiego. Po każdym tekście zamieszczono krótką informację na temat autora i wskazanie tekstu, który stanowił zarzewie do opowiadania. Poza twórczością Lema w tekstach widać, że źródłem inspiracji dla autorów była troska o klimat, ponieważ wątki ekologiczne pojawiają się w wielu tekstach. Widać tu także mniej lub bardziej wyraźne echa epidemii oraz izolacji.

Zbiór otwiera opowiadanie Dzieci Marii Marka Kolendy. To opowiadanie z klasycznym motywem powrotu załogi statku kosmicznego na Ziemię, której już nie poznają. W tym przypadku doszło do katastrofy, w wyniku której wyginęła cała ludzkość, ale nim to nastąpiło, pozostawiono kosmonautom wytyczne dotyczące możliwości przywrócenia gatunku. To nieco sentymentalne opowiadanie o sile ludzkich uczuć i przywiązaniu, słodko-gorzkie, ale zarazem najbardziej optymistyczne w całym zbiorze.

Adaptacja Moniki Fenc stanowi przerażającą wizję katastrofy ekologicznej i prowokuje do postawienia pytania o to, co właściwie ludzkość jest w stanie zrobić, by uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. W skali globalnej katastrofa została przedstawiona interesująco i wiarygodnie, jednak jeśli spojrzy się na nią przez pryzmat bohaterki, to niestety nie wypada już tak dobrze – głównej postaci brakuje głębi i trudno zrozumieć jej nagłą motywację do porzucenia wspomnień – sama przyznaje, że wcześniej o tym nie myślała. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej pesymistycznych opowiadań, w którym szans na ucieczkę od konsekwencji czy poprawę bytu już w ogóle nie ma.

Mgły nad Altantis Sylwestra Gdeli są bardzo wyraźnie inspirowane Solaris. Autorowi świetnie udało się oddać klimat powieści Lema, niepewność świata, doświadczeń bohatera i jestem pewna, że tekst zachwyci każdego fana Lema.

Kolejne opowiadanie, Flaworyści Michała Antosiewicza, jest moim ulubionym w zbiorze. To bardzo celne przedstawienie tego, jak działa tolerancja i wykluczenie oraz jak bardzo może się zmienić postrzeganie tego, co uznajemy za przyzwoitość. Tekst ponadczasowy, do tego napisany w bardzo przyjemny sposób.

DYaB Aleksandry Stanisz jest tekstem bardzo ciekawym i wciągającym, ale przez cały czas zastanawiałam się do czego prowadzi, licząc na jakąś celną puentę, jak w poprzednich tekstach. Niestety nie znalazłam jej tu i mam wrażenie, że z tego tekstu nic nie wynika.

Paulina Rezanowicz i jej Ostatni mówi „nie” to kolejne pesymistyczne opowiadanie. Bardzo mi się podoba jego forma, stanowiąca zestawienie różnych źródeł informacji i przedstawień osoby ostatniego człowieka, który pozostał na Ziemi, gdy reszta postanowiła ją opuścić. Choć opisywany bohater wydaje się na pierwszy rzut oka egoistą, to warto się zastanowić nad tym, czy ludzkość jest w stanie porzucić Ziemię, czy jest do niej tak bardzo przywiązana i tęskniłaby za swoją macierzystą planetą. Opowiadanie zachęca tez do refleksji nad tym, z czego właściwie wynika opór wobec systemu.

Lech Baczyński w Decyzji nie ma wątpliwości co do egoizmu ludzi i tego, że zabawa w Boga musi się skończyć źle.

Marcin Bartosz Łukasiewicz w opowiadaniu A u Lema… przedstawia interesującą dyskusję na temat tego, w jaki sposób ludzkość może i chciałaby przetrwać w obliczu nieuniknionej katastrofy. Opowiadanie zadaje pytania o to, co oznacza być człowiekiem, na ile wpływ na człowieczeństwo ma umysł, a na ile ciało. Prowokuje także pytanie o bezinteresowność i egoizm. To bardzo interesujący i niedający jasnych odpowiedzi tekst, jeden z najlepszych.

Nowoświaty są udanym zbiorem opowiadań. Choć teksty łączą pewne wątki, to prowokują inne pytania oraz w nieco inny sposób ukazują świat i ludzkość. Myślę, że nie trzeba być fanem Lema (i nawet niekoniecznie trzeba znać jego twórczość),by móc je docenić. Są warte uwagi każdego fana fantastyki.

---
Także na szarakawiarenka.pl

Widać, że autorzy zawartych w Nowoświatach opowiadań znakomicie rozumieją twórczość Stanisława Lema i potrafią nawiązać w inteligenty sposób do tego, co w niej najlepsze – bezpardonowej oceny człowieczej natury, w tym chęci podboju wszystkiego dookoła, która z jednej strony prowadzi do dokonania niezwykłych wynalazków, z drugiej – do nieodwracalnych zniszczeń świata dookoła. Wyłania się z nich z jednej strony ponury, a z drugiej zabawny, ale zarazem bardzo prawdziwy obraz ludzkości. Dlatego też polecam tę antologię wszystkim czytelnikom, którzy lubią wysilać szare komórki przy lekturze. Możecie nabyć ją na stronie wydawnictwa SQN w formie e-booka za jedyne 4,99 zł dokładnie tu, choć ja po lekturze bez wahania zapłaciłabym za nią więcej. A dodatkową zachętą niech będzie to, że cały dochód trafi bezpośrednio do twórców, zgodzicie się chyba ze mną, iż to uczciwe rozwiązanie.

Cała recenzja do przeczytania tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2021/05/stara-i-nowa-ludzkosc-antologia.html

Uważam, że wszystkie opowiadania są na wysokim poziomie. A pomimo tematyki sci-fi ich język jest w większości przystępny dla zwykłego czytelnika. Dlatego jeśli choć trochę interesuje Was ta antologia, to polecam spróbować!

Opowiadania pobudzają wyobraźnię jak mało które. Żałuję, że zwlekałam z przeczytaniem tej książki kilka miesięcy. Duch Lema solidnie utrzymuje się na każdej stronie, wywołując szeroki wachlarz emocji.
Pozycja godna polecenia!

Pozycja godna polecenia!

Ledwo czytalny zbiorek opowiadań debiutantów ma ocenę wyższą, niż niejedno dzieło Mistrza.
Brawo, uśredniony czytelniczy guście.

Brawo, uśredniony czytelniczy guście.

Osiem opowiadań i osiem apokaliptycznych wizji świata inspirowanych twórczością Stanisława Lema.
Autorzy poruszają ważne tematy dotyczące ekologii i różnych postaw człowieka wobec zagłady planety.

• 2021 Przeczytane
  • Audiobooki