Królowa

Okładka książki Królowa Elżbieta Cherezińska
Okładka książki Królowa
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Harda (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Harda (tom 2)
Zysk i S-ka
2016-09-19
2016-09-19
klatwa milosc namietnosc nienawisc przeznaczenie sredniowiecze uczucie walka o władze
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Bardzo ciekawe spojrzenie na czasy Bolesława Chrobrego. Dla nas prawie bajkowe. Bardzo mi się podobała, polecam miłośnikom historii.

Nie wiedziałam, że książka historyczna może aż tak wciągnąć.
Mamy Sienkiewicza w spodnicy

Nie wiedziałam, że książka historyczna może aż tak wciągnąć.
Mamy Sienkiewicza w spodnicy

Druga część historii życia Świętosławy, córki Mieszka, siostry Bolesława Chrobrego. Hardej Pani, królowej trzech, a właściwie czterech państw.
Nie często zdarza się, że kontynuacja jest lepsza od pierwszego tomu, ale tu tak jest. Akcja mknie jak szalona, zdarzenia gonią jedno za drugim, historia przeplata się z fikcją w znakomity sposób. Bohaterowie są żywi, prawdziwi, pełnokrwiści. Czytałam z wypiekami na twarzy, strona za strona, byle poznać ciąg dalszy, a jednocześnie z żalem zbliżałam się do końca.
Znakomita powieść!

Dawno temu przeczytałam "Hardą" i nie wiem dlaczego do drugiej części podchodziłam jak przysłowiowy pies do jeża. Fajna historia, wartka akcja, przyjemna lektura.

Wspaniała. Jak zawsze.

Wspaniała. Jak zawsze.

Znakomita powieść, dzięki której można zyskać troszkę poczucia jak wybitną osobą była Świętosława, mimo że źródeł historycznych nie ma zbyt wiele. A fakt, że jest przez jeden wątek połączona z serią o Odrodzonym Królestwie, stanowi super smaczek dla fanów Cherezińskiej :)

Pierwsza cześć - niesamowita - druga trochę przeciągnięta, po pierwszej 1/3 zaczyna się ciągnąć. Za potraktowanie wątku Przedsławy po macoszemu, który mimo, ze bardzo krótki to jednak o 180 stopni niezgodny z prawdą i tym co na jej temat wiemy.

Audiobook.
,, Królowa'' to druga część cyklu o mało znanej ale historycznie bardzo ważnej postaci, jaką była Świętosława, córka Mieszka i Dobrosławy.
W Danii była znana jako Gunhilda a w Szwecji jako Siggrid, królowa ale szczerze nie pamiętam żeby uczono o niej na lekcjach historii hmm chyba że coś przeoczyłem, 🤔.......niewiem sam.
Tak czy inaczej wyjątkowa i wybitna postać na kartach historii Polski i po tych dwóch tomach nie mam co do tego najmniejszych wątpliwościi i fajnie że pani Cherezińska tak świetnie i wnikliwie opowiedziała historię Świętosławy.
Gorąco polecam, naprawdę świetna lektura.....

Audiobook.
Tak czy inaczej wyjątkowa i wybitna postać...

Uwielbiam panią Cherezińską i to jak snuje historie:)

Uwielbiam panią Cherezińską i to jak snuje historie:)

Na lekturze Hardej, nie dało się poprzestać. Losy Świętosławy pochłonęły mnie do reszty.

• Historyczne
  • Powieść historyczna