Projekt Cosplay #1

Studio JG
2021-04-23
2021-04-23
Martyna Zdonek
cosplay komedia ecchi romans seinen manga

Ta manga jest po prostu niesamowita. Z początku można pomyśleć, że jest to kolejna nudna historia o szkolnej przyjaźni pomiędzy licealną gwiazdą a cichym uczniem. Nic bardziej mylnego. Nie doświadczymy tu żenady jaką możemy poczuć przy tego typu tytułach, lecz z każdą kolejną stroną będziemy chcieli więcej. Sama historia ukazana jest w mistrzowski sposób, a kreska jest przepiękna. Podsumowując polecam KAŻDEMU.

Projekt cosplay ♡

Q: Gdybyście otrzymali propozycje przebrania się w swoją ulubioną postać, to kim chcielibyście zostać?

Dwójka przeróżnych uczniów chodzących do tego samego liceum oraz pewien projekt odmieniające ich dotychczasowe życie...

Gojo Wakana to skryty w sobie nastolatek, który od małego dzieciaka fascynuje się lalkami hina.
W niedalekiej przyszłości chciałby zostać zawodowym rzemieślnikiem, tak jak jego ukochany dziadek.

Pewnego razu chcąc dokończyć własnoręcznie zrobioną lalkę, chłopak postanawia po zajęciach pójść do szkolnej pracowni krawieckiej.

Siada przy maszynie do szycia, kładzie skrawek materiału i od razu bierze się do roboty.

Niespodziewanie prace przerywa mu jedna z najpopularniejszych dziewczyn w liceum...

Marin Kitagawa jest piękną, tryskającą pozytywną energią uczennicą.
Wszyscy ją znają oraz uwielbiają.
Po prostu można ją określić jako czysty ideał.

Wchodząc do pracowni krawieckiej widzi spiętego chłopaka, który
zaprzecza wszystkiemu co tutaj przez ułamek sekundy zobaczyła.

Zbiera z podłogi małą główkę laleczki i otwiera szeroko oczy.

Chłopak szykuję się na najgorsze, lecz ku jego zaskoczeniu ona go nie wyśmiewa, a wręcz przeciwnie!

Jest zachwycona oraz zakochana w takich malutkich, ręcznie robionych dziełach.

Dzięki jej entuzjazmowi Gojo nabiera pewności siebie.
Opowiada o swoim zainteresowaniu, a ona wpada na przegenialny pomysł.

Z torby wyciąga zmięty materiał, nakłada go na siebie i mówi, że od dość niedawna próbuje swoich sił w tworzeniu pierwszego cosplayu.

Pokazuje mu fotografie, która w porównaniu z strojem bardzo i to bardzo się różni.

Licealistka prosi go zatem o pomoc, a on oczywiście się zgadza.

Od tej pory wspólnie będą przeżywać wiele ciekawych przygód...

Na samym początku wielkie brawa dla autorki za to, że w tej części nie pojawia się wątek romantyczny.
Jak na razie relacja między dwójką bohaterów przebiega spokojnie i nikt się w nikim nie zakochał.

Pierwszy tom miło mnie zaskoczył.

Wizualnie jestem usatysfakcjonowana.
Kreska zachywyca, a w szczególności jak główną rolę grają świetne cosplaye - niesamowicie dopracowane.

Marin jest ślicznotką - bardzo podoba mi się jej wygląd (uwielbiam jej różowe oczy) ♡

Najbardziej zdziwiłam się, że Gojo ma piętnaście lat - wygląda na o wiele starszego.
Ja dałabym mu z dwadzieścia pięć
lat (?).

Jednak by nie było tak pięknie i kolorowo, to mam kilka zastrzeżeń...

Zacznijmy od wydrukowanych w złym miejscu tłumaczeń japońskich nazw.
Niestety niełatwo je odczytać.
Bardzo mnie to denerwowało, ponieważ ja nigdy nie otwieram mang na oścież (nie lubię ich zaginać).
Lepszym wyjściem byłoby jakby tłumaczenie znalazło się na samym końcu - jako osobna strona.

Kolejnym frustrującym aspektem było początkowe zachowanie Gojo do Marin.

Chłopak krępował się w obecności Kitagawy.
Czasem przez zdenerwowanie wykonywał dziwaczne ruchy.
Takie zachowanie zdecydowanie nie jest na miejscu :/
Później już było w miarę okej.

Po trzecie...
Momentami zastanawiałam się również czy ta seria naprawdę może wliczać się w kategorię 16+.
Jakby nie patrząc, to często pojawiają się tam ilustracje mocno podkreślające kobiecą sylwetkę.
Fabuła dodatkowo kręci się wokół gry Ecchi.
No i poza tym rozmowy bohaterów mogą powalić czytelnika - zwłaszcza początek siódmego rozdziału.

Ja całe szczęście się do takich rzeczy już przyzwyczaiłam - wystarczyło mi przeczytanie czterech części „Zapachu miłości” 😅

To tylko takie moje małe uwagi, ale sama w sobie historia jest świetna.

„Projekt cosplay” to przyjemna seria, po którą warto sięgnąć ♡♡♡

Projekt cosplay ♡

W niedalekiej przyszłości chciałby...

Jak na licealny romans przystało, bohaterami historii są oczywiście młodzi ludzie, których pozornie więcej dzieli niż łączy. Wakana Gojo to skryty i nieśmiały nastolatek, który zafascynowany jest robieniem lalek (podobnie jak jego dziadek) i pragnie on za wszelką cenę stać się mistrzem tego fachu. Jego przeciwieństwem jest piękna, popularna i mocno przebojowa Marina Kitagawa. Owa dwójka nigdy wcześniej nie zwracała szczególnie na siebie uwagi. Wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy to dziewczyna przez przypadek odkrywa jego pasję i zdolności Gojo to szycia ubrań. Epizod ten staje się początkiem całego ciągu wydarzeń, którego celem jest realizacja planu dziewczyny zostania cosplayerką.

Pierwszy tom serii dość dobitnie pokazuje, że w przypadku tego tytułu mamy do czynienia z trzema istotnymi elementami opowieści (które wpływają na końcową ocenę).

Pierwszym z nich jest wątek romantyczny, który najprościej jest określić mianem dość „standardowego”. Ona przebojowa on nieśmiały, ona otoczona przyjaciółmi on samotnik, ona niezwykle piękna on niemogący oderwać od niej oczu. Przypadkowa znajomość stopniowo zacznie przeradzać się w coś więcej. Jest to więc typowy romans, który nie powinien niczym szczególnym zaskoczyć fana gatunku. Całość tej treści jest łatwa, lekka i przyjemna w odbiorze.

Obok miłosnej treści dość mocno w mandze wyróżniają się liczne elementy ecchi (których zadaniem jest podbicie warstwy humorystycznej). Nie jestem przekonany czy fani „romansów” będą zachwyceni epatowaniem majtkami, dwuznacznymi żartami/dialogami czy ogólną atmosferą pomiędzy dwójką bohaterów. Treść tego typu oczywiście nie przekracza pewnej granicy, ale niekoniecznie jest ona tutaj potrzebna (ocena subiektywna).

Trzecim elementem fabuły i tym, co moim zdaniem najmocniej wyróżnia mangę spośród konkurencji, jest skupienie się autora na tematyce cosplayu. Nie ma zbyt wielu pozycji ukazujących ten rodzaj hobby. Tematyka ta potrafi być dość ciekawa i powinna ona zwrócić uwagę sporej grupy odbiorców. Komiks ma więc ogromny potencjał do tego, aby ukazać świat cosplayu ze wszelkimi jego wadami i zaletami.

Mnie nie zainteresowało. Może dlatego, że ecchi?

Mnie nie zainteresowało. Może dlatego, że ecchi?

Nie znam się na mangach, nie znam się też na cosplay'u (czasem tylko widzę online i jestem pod wrażeniem). Jednak kiedy zobaczyłam tę okładkę, to musiałam ją kupić. Jest taka piękna i urocza. Okazuje się, że cała manga jest dokładnie taka jak okładka — wspaniała! Ten styl rysunków po prostu idealny, jak na mój gust. Historia jest zabawna, urocza i seksowna. Marin Kitagawa jest taka piękna!

Tak dobrze bawiłam się przy czytaniu, a na stronach 174-175 to śmiałam się w głos.

Myślę, że całkiem prawdopodobne, że sięgnę po dalsze części.

Na półkach: , , , , ,

Manga na samym początku złapała ode mnie duży minus za brak oznaczenia wiekowego pomimo scen nasyconych biustami i pośladkami, rozmów o wzwodach czy głównej tematyki kręcącej się wokół gry ecchi.
Patrząc jednak obiektywnie na historię jako byłaby ona przeznaczona dla starszego czytelnika stwierdzam, że jest to przyjemna opowiastka o dwójce nastolatków, których połączyły pasje.
Sama kreska moim zdaniem jest bardzo ładna. Bardzo mało obrazów tła, pomieszczeń jednak, gdy były przedstawiane były spójne i szczegółowe.

Całkiem przyjemny, aczkolwiek nieporywający pierwszy tom.

Początek może wydawać się typowy - klasowy wyrzutek zaczyna się kolegować z najpopularniejszą osobą w szkole, choć mam nadzieję, że zostanie to poprowadzone w dobrym kierunku. Sam fakt, że Gojo od razu nie zakochał się w Marin jest według mnie plusem, przyjaźń jest tutaj na razie wystarczająca i nie ma sensu tego psuć.

Denerwowało mnie tylko to, że chłopak cały czas był aż zbyt zdezorientowany i zakłopotany zdejmowaniem miary swojej koleżanki, ale może dla niektórych było to też urocze.

Zaciekawił mnie wątek postaci z przeszłości Gojo oraz fachowe podejście do tematyki cosplayu. Kreska jest ładna, ale jakby... niezgrana. Styl rysowania Gojo jest zupełnie inny niż Marin na niektórych stronach, a oboje nie wyglądają jak piętnastolatkowie.

Jeszcze nie wiem, czy kupować kolejny tom.

Całkiem przyjemny, aczkolwiek nieporywający pierwszy tom.

Na półkach: , , , ,

Nie miałam w planach tego tytułu. Wzięłam go przez kartę limitowaną. Akurat byłam dwiema mangami zainteresowana jak się doda jeszcze jedną to można właśnie dostać karty limitowane do nowości, które się zakupiło.
A z nowych to właśnie z tej serii mi się podobała.

Opis jest do bólu znajomy. Przez przypadek wyrzutek klasy oraz oczywiście piękność klasowa spotykają się. I tak rozwija im się przyjaźń aż pewnie do romantycznych uczyć...
Jedynie co może wyróżniać ten tytuł to poważnie zagłębienie się w tematykę cosplayu. Będzie to wtedy ciekawa lektura dla osób, którzy także interesują się przebierankami.

Ciężko coś napisać o postaniach po pierwszym tomie. Marin wydaje się być zadziorna, a Gojo to taki typowy nastolatek, którego pasją są lalki japońskie. Chciałam wpisać nazwę, ale dali na marginesie wewnętrznym wyjaśnienia. Które ciężko rozchylić. Lepiej gdyby dali stronę z wyjaśnieniami. Jedyny to w wydaniu mi się nie podobało.

Kreska jest ładna, ale taka trochę nie pasuje. Gojo nie wygląda na 15 lat. Tylko na osobę dorosłą.

Polecam dla osób, które lubią Cosplay, a tak to jeśli szukasz czegoś lekkiego to może ci się też spodoba. Ja odpuszczam. Zbyt wiele serii zbieram. A ta jakoś mnie nie porwała.

5/10

A z nowych to właśnie z tej serii mi się podobała.

Manga zapowiada się bardzo dobrze. Ma przyjemną kreskę i ciekawą fabułę.

Manga zapowiada się bardzo dobrze. Ma przyjemną kreskę i ciekawą fabułę.

Urocza i przyjemna produkcja. Poza tym kreska cudowna

Urocza i przyjemna produkcja. Poza tym kreska cudowna