Opowiadania prawie wszystkie

2021-04-07
9788366671959
Sławomir Studniarz
opowiadania horror groza

Okładka książki 30+1 opowiadań. Kryminał na każdy dzień Arthur Conan Doyle, Stefan Grabiński, Edgar Allan Poe
Ocena 4,8
30+1 opowiadań... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki O duchach. Opowieści prawdziwe i straszne Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 5,6
O duchach. Opo... Jerome K. Jerome, R...

Oficjalne recenzje i

Artysta mrocznych pejzaży

Link do recenzji

1528 316 235

Najpiękniejsze wydanie dzieł Poe. Spędziłam nad tym zbiorem cudowne godziny. Kocham kunszt literacki Edgara Allana Poe.

Dwa zdecydowanie najlepsze utwory: Studia i wahadło, Zabójstwa przy Rue Morgue.

Dwa zdecydowanie najlepsze utwory: Studia i wahadło, Zabójstwa przy Rue Morgue.

Co można jeszcze napisać o twórczości osoby, której praca jest tak ikoniczna? Co można powiedzieć o tekstach kogoś, kto inspirował pisarzy, których uznaje się za najlepszych? Poe był analizowany i omawiany przez tak wiele osób, że pisanie czegokolwiek o jego opowiadaniach mija nie z celem, ale… co mi tam, cośtam od siebie dołożę.

Mam to szczęście, że posiadam egzemplarz zebranej twórczości Poe w oryginale - i czytając tłumaczenie Sławomira Studniarza skupiałem się głównie na porównywaniu tekstów do siebie. W niektórych przypadkach, takich jak chociażby "Serce oskarżycielem" nawet pozwoliłem sobie porównać je zdanie po zdaniu i muszę przyznać, że Studniarz naprawdę wykonał kawał świetnej roboty. Jeśli nie operujecie angielskim na tyle dobrze, by czytać Poe w jego ojczystym języku to ten przekład nie powinien Was rozczarować.

Jak słusznie zauważa tłumacz w notce na końcu książki, Poe był głównie poetą i do pisania krótkich historii zmusiła go potrzeba zarobku - tym bardziej szkoda, że zbiór nie zawiera nic z jego poezji chociaż jest to w pewien sposób zrozumiałe. Po pierwsze - poezja słabo się sprzedaje, a po drugie uważam, że akurat wiersze najlepiej czytać w języku w jakim były napisane. Choćby nie wiem jak wysilał się tłumacz - to nigdy nie będzie to samo.

Jeśli jakimś cudem nie mieliście nigdy styczności z twórczością Poe to spieszę Was poinformować, że są to opowiadania jedyne w swoim rodzaju. Duszne, neurotyczne i często opowiadające historię popadania w szaleństwo. Romantyczne w każdym znaczeniu tego słowa i l momentami makabryczne, pełne bardzo głębokich portretów psychologicznych i symboli. Poe to gatunek sam w sobie i to jeden z najlepszych.

Nie sądzę, by istnieli pisarze idealni i nie każdemu każdy tekst przypadnie do gustu, ale! Jeśli lubicie czytać chociaż w szczątkowym stopniu - Edgar Allan Poe to autor, którego MUSICIE znać. Nie ma wymówek.

Mam to szczęście, że posiadam egzemplarz...

Poe to majestersztyk. Wydanie zawierające boagty zbiór jego opowiadań w świetnym tłumaczeniu. Każdy wielbiciel horroru pokocha Poe.

Na półkach: , , , ,

Przyznaję się bez bicia, że do tej pory nie czytałam nic z twórczości Edgara Allana Poe.
To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale na pewno nie ostatnie :D
Jego proza jest bardzo różnorodna! To nie tylko opowiadania mocno niepokojące, ale też dziwne i dość groteskowo-makabryczne :D
Jak się okazało, jest on też "ojcem" bohatera-detektywa wysuwającego trafne wnioski na podstawie dedukcji i porządnej analizy podczas rozwiązywania popełnianych przestępstw. Jego Dupin to moim zdaniem pierwowzór dla Sherlocka Holmesa Arthura Conana Doyla :)
Czy proza Poe`go jest dobra? Jest świetna! Wzbudza skrajne silne emocje - strach, obrzydzenie, niepokój, przerażenie, zadziwienie, niedowierzanie.
Warto poznać twórczość Poe`go. Do dzisiaj motywy z jego opowiadań są często wykorzystywane w sztuce, muzyce i popkulturze. Jedna z lepszych klasyków grozy, jaką do tej pory czytałam!

Inne opinie dostępne również na:

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale na pewno nie ostatnie :D

Edgar Allan Poe to klasyka. Lubię takie książki. Niektóre z tych opowiadań czytałam dawno temu. Zapamiętałam ten mroczny klimat pełen niepokoju, czasem tajemniczy, czasem po prostu straszny.

W opowiadaniach pochodzących z pierwszej połowy XIX wieku mamy dużo o śmierci, o torturach, morderstwach, pogrzebaniu żywcem. Czasem pojawia się świat nadprzyrodzony. Widzimy też, jak wielka i niszcząca może być siła miłości. Podobały mi się opowiadania z detektywem Dupinem, ale także te satyryczne, w których strach i makabra mieszają się z ponurym komizmem.

To nie jest łatwa lektura. Jeśli chcecie dobrego, ciekawego, wciagajacego horroru lub kryminału, poczytajcie coś współczesnego. Tu tego nie znajdziecie. Ta książka jest archaiczna. Aby poczuć klimat, trzeba czytać powoli i uważnie. Opowiadania składają się niemal z samych wypowiedzi narratora. Nie mamy tu zbyt wielu dialogów. Za to występują długie opisy i bardzo długie wstępy. Zanim coś zacznie się dziać, można usnąć. Dodatkowo mamy tu dużo rozważań psychologicznych, dużo "wchodzenia w siebie", analizowania emocji i stanów psychicznych bohatera.

Poe zachwyci was tylko wtedy, jeśli naprawdę interesujecie się historią literatury, jeśli porywa was proces historycznoliteracki i fascynuje np. powstawanie nowych gatunków, czy trendów.

Poe to autor dla miłośników staroci, dla historyków literatury znających realia epoki i tło historycznoliteracke, dla pasjonatów autora. Tylko znawcy tematu będą potrafili cierpliwie przeczytać, właściwie ocenić i prawdziwie docenić.

Absolut i must-have w biblioteczce każdego czytelnika zafiksowanego na punkcie horroru.

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Edgar Allan Poe to autor do którego wracam tak regularnie, jakby facet co najmniej ścigał się z Kingiem kto bardziej regularnie wyda kolejną historie.

A ponieważ niewiele nowego raczej Poe nam zaserwuje to tez niewiele nowego Wam o nim opowiem. Ze się zachwycam to wiecie, ze jest cudowny - tez wiecie, wiec skupie się po prostu na najnowszym wydaniu, które prezentuje nam @wydawnictwo_marginesy

Przeglądając wszystkie posiadane przeze mnie wydania Poego sprawdziłam wybór opowiadań i faktycznie, stwierdzenie „prawie wszystkie” nie kłamie - wybór jest ogromny, mamy tu wszystkie głośne historie autora jak „morderstwo na Rue Morgue”, „Zagładę domu Usherów”, „Czarnego Kota”, „Złotego Żuka”, czy „Williama Wilsona”. Mamy tu tez mniej popularne historie, które w moje ręce w języku polskim trafiły po raz pierwszy.
Książka wydana jest rewelacyjnie, dobrej jakości papier, przyjemna czcionka, i dość egzotyczna - przyznacie - okładka. Nastawiałam się trochę na podobne stylistycznie ilustracje wewnątrz i nieco rozczarowało mnie, ze to dokładnie te same ilustracje, które znajdziemy we wszystkich chyba możliwych przedrukach Poego, a szkoda, bo przy tak intrygujących i inspirujących historiach aż prosi się o jakiś powiew świeżości.

„Ale po co to? Na co to komu potrzebne?”
No właśnie - jeśli nigdy Poego nie czytaliście, a chcecie - bardzo dobry wybór - na polskim rynku mamy dwa bardzo dobre zbiory Poego, ten od Marginesów i, nieco starszy, od Wydawnictwa Vesper. Kwestia gustu i wyboru okładki tak naprawdę, bo chociaż tłumaczenia różnią się, to w obu przypadkach czyta się wprost magicznie. A że twórczość Edgara Allana Poe jest wyjątkowa - naprawdę warto przekonać się na własnej skórze.

🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤

Znając prace Edgara Allana Poe bardzo wybiórczo postanowiłam zapoznać się z całym zbiorem jego opowiadań, szczególnie, że zostały one ostatnio pięknie wydane przez wydawnictwo Marginesy. Poe jak wiadomo, to nie tylko pisarz literatury grozy ale także prekursor postaci detektywa w powieściach kryminalnych. Czytając jego opowiadania hurtem dostrzegłam dopiero jaką drogę przeszedł gatunek powieści kryminalnych przez ostatnie dwieście lat.
Opowiadania Poe naszpikowane są długimi opisami emocji oraz analizami postępowań bohaterów. Sam motyw elementów grozy odwołuje się zaś często do wewnętrznych lęków człowieka związanych z jego moralnością. Przez naszpikowanie kinowymi horrorami i krwawymi powieściami kryminalnymi obecnych czasów- zakończenia opowiadań Poe wydają nam się wiec mało przerażające. Jednak nie można odmówić im braku klimatu, bo tego u amerykańskiego pisarza jest aż nad to. Dla mnie osobiście najlepiej czytało się ten zbiór z przerwami, ponieważ wtedy bardziej doceniałam głębię danego opowiadania, nie zlewały mi się też w jedno, jak miało to miejsce przy czytaniu ich hurtem.

Polecam, jeżeli jesteście fanami klasycznej literatury grozy lub chcecie zgłębić ten gatunek. Dla chcących spróbować od kilku opowieści polecam tytuły; Serce Oskarżycielem, William Wilson, System doktora Pierza i profesora Smoły oraz Tyś to uczynił.

8/10

Myślę, że autor głęboko wierzył w to co pisze. Dlatego te opowieści tak przerażają.

Obok Kinga, niekwestionowany mistrz gatunku.

Obok Kinga, niekwestionowany mistrz gatunku.

Edgar Allan Poe Opowiadania prawie wszystkie Zobacz więcej