Opowiadania prawie wszystkie

9788366671959
Sławomir Studniarz
opowiadania horror groza

Artysta mrocznych pejzaży

Bardzo różnorodny zbiór opowiadań. Możemy się zapoznać z całym warsztatem twórcy. Przez swoje zróżnicowane bardzo wciągająca.

Co prawda niektóre opowiadania nie mrożą krwi w żyłach i nie są nieprzewidywalne, ale cała twórczość Poego zasługuje na westchnienia zachwytu i nie jestem w stanie tego niżej ocenić. Niewielu, jak nie żaden z autorów grozy nie potrafi tak świetnie utrzymać klimatu. Podczas, gdy renesansowi pisarze mówią jakie to życie jest smutne i ciągnie ich do samobójstwa, to Poego ciągnie raczej do morderstwa.....

Dzięki świetnemu tłumaczeniu można o wiele bardziej wczuć się w klimat, jaki autor chciał przekazać. Opowiadania zarówno lepsze jak i trochę słabsze w odbiorze, ale biorąc pod uwagę czas, kiedy powstały to oceniam je pozytywnie. Poe potrafił budować klimat i pisał naprawdę w zróżnicowany sposób. Ta różnorodność sposobów narracji, stylistyki to duża zaleta książki i tłumaczenia.

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji :)

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Strasznie długo męczyłem się z tymi opowiadaniami.
I choć nie odmawiam E.A. Poemu miejsca w historii literatury grozy, o tyle znakomita większość jego opowiadań po prostu źle się zestarzała. Nie chodzi mi bynajmniej o sam język, jakim posługuje się autor, a raczej o to, że świat idzie naprzód, a to, co było groźne i tajemnicze w jego czasach, dziś zwyczajnie nuży.

Strasznie długo męczyłem się z tymi opowiadaniami.

Jedno z najbardziej pełnych wydań Poe'ego na polskim rynku.

Jedno z najbardziej pełnych wydań Poe'ego na polskim rynku.

Świetne wysmakowane tłumaczenie! Obfity wybór. Dla wielbicieli klimatu i klasyki-perełka.

Jak zawsze Poe zadowala mój wyrafinowany gust (tak naprawdę to wcale nie jest wyrafinowany, ale lubię sobie to wmawiać.) Zbiór bardzo przyjemny w odbiorze dla weekendowego czytelnika, choć chyba najbardziej lubię właśnie Zagładę domu Usherów niż resztę utworów Poe.

Niemniej nadal szybko i przyjemnie czyta się kolejne opowiadania, nastrój rośnie w miarę czytania, a kilka zakończeń mnie mocno zdziwiło, co poczytam sobie na plus. Polecam w chwili przerwy od dłuższych tytułów.

Rewelacyjny zbiór opowiadań Poego z jakże wiernym oraz dopracowanym przekładem. Wydanie to z pewnością przyciągnie uwagę zarówno fanów, jak i tych co dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspomnianym autorem, gdyż liczy ono sobie aż 39 utworów, z czego nie każdy utrzymany jest w konwencji gotyckiej opowieści grozy, tak często przypisywanej Poemu. Jak wspomina sam tłumacz, w książce znajdują się również opowiadania detektywistyczne, ale także utwory satyryczne czy groteskowe. Nie należy zapominać, że Poe to nie tylko mistrz grozy i horroru, lecz także nieprzeciętnie inteligentny twórca z zamiłowaniem do nauki, oraz z niecodzienną zdolnością analitycznego myślenia, czemu dowodzi omawiany zbiór.

Poe jest przereklamowany. Niektóre z opowiadań są tak niesamowicie nudne, że ma się ochotę odłożyć książkę na bok i nigdy do niej nie wracać. Inne są znośne.

• Do kupienia
  • Horror