Szczęśliwy los

Okładka książki Szczęśliwy los Małgorzata Starosta
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szczęśliwy los
Małgorzata Starosta Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra Cykl: W siedlisku (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
W siedlisku (tom 1)
Wydawnictwo Vectra
2021-03-26
2021-03-26
komedia kryminalna literatura polska

Wyróżniona opinia i

Szczęśliwy los

przeczytanych książek 1996 napisanych opinii 1688

Świetna komedia kryminalna. Napisana ciekawym, barwnym językiem. Zabawne dialogi, które nieraz przyprawiły mnie o parsknięcie śmiechem. Te wszystkie sflądrysyny, klabzdrony i inne śmieszą niezwykle.
Zalatuje Chmielewską.

Zalatuje Chmielewską.

Gdybyście chcieli zamiast obejrzeć to przeczytać serial, to książka “Szczęśliwy los“ jest do tego idealna. Dużo się dzieje, wielu bohaterów, tajemnice, zwroty akcji, komediowo jest również (bo w końcu to komedia kryminalna),wszystko osadzone w wiejskich klimatach, żeby jeszcze podbić odczucia. Dla mnie lektura była w porządku, choć momentami niektóre teksty i zachowania bohaterów mnie, że tak powiem, mroziły. (⁠;⁠;⁠;⁠・⁠_⁠・⁠) Tłumaczę sobie to czytaniem zwykle kryminałów i tam nie za często uświadczam takich rzeczy. Ale dopiero wchodzę w literaturę i odkrywam ją na nowo, wybaczcie. No i ten język, mało kiedy spotkałam się z tak bardzo długimi zdaniami. Mimo wszystko od pewnego momentu książka wkręciła mnie bardziej, co jednak na coś wskazuje (w pozytywnym znaczeniu). Na pewno w bliskiej przyszłości sięgnę po kolejne tomy, żeby zobaczyć czy jakieś znajomości się rozwinęły bardziej. (⁠。⁠・⁠ω⁠・⁠。⁠)⁠ノ⁠♡

Lekka i bardzo przyjemna do czytania. Pełna Nieoczekiwanych
zwrotów akcji.

Lekka i bardzo przyjemna do czytania. Pełna Nieoczekiwanych
zwrotów akcji.

Ranczo z trupem

Klimat tego kryminału można opisać jako lekką komedię w stylu Ranczo lub Ojca Mateusza. Miejsce akcji to podlaska wieś pełna ludowych zabobonów i dawnych, regionalnych legend. W wiosce, gdzie wszyscy się znają grupka wścibskich sąsiadów i nieudolnych policjantów dowodzona przez stanowczego prokuratura próbuje rozwiązać zagadkę zabójstwa, nie bez uprzedzeń do czterech "przyjezdnych", głównych bohaterek.

Akcja książki niestety długo się rozkręca - pierwsze 25% powieści to przedstawienie bohaterek, w czasie którego prawie nic się nie dzieje, a postacie są irytująco infantylne i krzykliwe. Prawie zrezygnowałam z dalszego czytania na tym etapie. Później akcja już nabiera tempa i pojawiają się kolejne postacie. Język używany w książce jest szablonowy i mało wyrafinowany. Niektóre żarty są sztubackie i przaśne. Lepiej wypadają zabawne opisy sytuacyjne. Co do wątku kryminalnego to ta układanka nie do końca się składa w czasie przebiegu akcji, więc gra z czytelnikiem w szukanie poszlak i dedukcję jest ograniczona. Końcowe rozwiązanie wydaje się mało przekonujące, jakby nieco na siłę wymyślone.

Podsumowując, książka może się spodobać osobom, które lubią lekki, przerysowany humor i wyraziste postacie oraz nie skupiają się zbytnio na wątku śledczym. Plus jedna gwiazdka za doskonałego lektora audiobooka - Krzysztofa Korzeniowskiego.

Ranczo z trupem

Na książkę natrafiłam zupełnym przypadkiem. Zachwyciła mnie! Super fabuła oraz zaskakujące zakończenie. Mimo iż jestem fanką kryminałów - nie spodziewałam się takiego finału. A dodatkowe cudowne opisy zachwyciły mnie i chętnie wybrałabym się na Podlasie :) Kolejne tomy już czekają w kolejce.. ;)

Zabawna komedia kryminalna osadzona w realiach i klimacie Podlasia. Uwielbiam nawiązania do starosłowiańskich wierzeń, teraz nazywanych zabobonami. Książka wysłuchana w formie audiobooku świetna aby rozweselić się w trakcie nudnych obowiązków domowych.

Lekka, łatwa i przyjemna, pełna humoru i nieprzewidzianych zwrotów akcji :)

Lekka, łatwa i przyjemna, pełna humoru i nieprzewidzianych zwrotów akcji :)

"Szczęśliwy los" Małgorzata Starosta
Basia, Ala, Julka i Lilka stają przed możliwością spełnienia swojego marzenia. Cztery przyjaciółki dzięki nagłemu przypływowi gotówki planują kupić i wyremontować pewien dom nad jeziorem na Podlasiu, a następnie stworzyć w nim wspaniały pensjonat. Dziewczyny udają się więc do Babiboru, w celu dopełnienia formalności. Niestety zostają wciągnięte w sam środek intrygi z ... trupem w tle. Czy marzenie jest warte takiego poświęcenia i bycia podejrzanym o morderstwo?

Pierwszy raz z piórem Małgorzaty Starosty spotkałam się w czasie czytania antologii "Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie". Właśnie to opowiadanie zachęciło mnie do sięgnięcia po jedną z książek autorki. Na pierwszy ogień wzięłam pierwszą część serii "W siedlisku", czyli "Szczęśliwy los". Jest to bardzo pozytywna, lekka i przyjemna komedia kryminalna. Czytało mi się ją naprawdę dobrze. Cztery pozytywnie zakręcone przyjaciółki, sielski klimat, słowiańskie wierzenia i dobry humor. To przepis na dobrą książkę.

Dodatkowo bardzo polubiłam nie tylko główne bohaterki, ale i postacie drugoplanowe! Perypetie nietuzinkowych mieszkańców wsi umiliły mi weekend. W najbliższym czasie chętnie sięgnę po pozostałe części. Jestem ciekawa cóż ciekawego słychać w Babiborze!

"Szczęśliwy los" Małgorzata Starosta

Komedia z trupem w tle. Los szczęścia sprawia że kupon jest trafiony i cztery przyjaciółki spełniają marzenie o urokliwym pensjonacie. Opowieść pomału się rozkręca taka typowa obyczajówka

Takie książek jestem fanką . Dużo śmiech, coś się dzieje i nie usypiam . Książkę polecam . Śmiech wskazany przy czytaniu !!