Moje greckie lato

Dragon
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska

"Moje greckie lato" Kamili Mitek to bardzo dobra historia na lato. Ciepła, romantyczna, a do tego kulinarna podróż do Grecji. I w dodatku bardzo pouczająca.

Autorka pokazuje, że czasem warto zaufać sobie, iść za marzeniami, spełniać pasje i aby to wszystko zrealizować nawet zmienić otoczenie. Albo męża ;)

Książka akurat trafiła na dobry moment, w którym chciałam przeczytać coś lżejszego. I nie będzie to ostatnia książka tej autorki.

Książka akurat trafiła na dobry moment, w którym chciałam...

Lekka i przyjemna w odbiorze lektura. Nie stroni jednak od ważnych tematów. Idealna na wakacyjny czas. Dzięki tej książce ponownie pokochałam Grecję. Zakończenie zaskakujące… Polecam

Na zakończenie weekendu, bardzo intensywnego weekendu, przychodzę do Was z książką lekką jak piórko, romantyczną, troszkę tajemniczą a na pewno wciągającą.

Autorka wprowadziła mnie w grecki świat tak mocno, że sama chciałabym tam zmieszać. Cudowne opisy, te greckie klify, wieczorne kąpiele w ciepłym morzu. Marzenie. Moja noga jeszcze nie stanęła w Grecji, więc doznania były silniejsze.

Agata to główna bohaterka, Dostała pracę u polskiego małżeństwa. Ma wyjechać na dwa miesiące do Grecji, do ich letniego domku, żeby im gotować. Doskonałą kucharka, doskonała okazja. Jedyną przeszkodą jest jej mąż. Radek, który od kilku lat już nie pracuje, a dziewczyna musi go utrzymywać. W sumie okazuje się, że to nie przeszkodą a chęć poznania czegoś nowego jest silniejsza. Wyjeżdża... poznaje mieszkańców małej miejscowości. Angażuje się w ich życie, spełnia swoje marzenia. Spotyka nawet pewnego mężczyznę i dowiaduje się wielu sekretów, które łączą dwie rodziny.

Tajemniczo, miłośnie, lekko i przyjemnie. Czy Grecja stanie się jej nowym domem? A może faktycznie to tylko miłe wakacje.
Koniecznie przeczytajcie. To książka idealna na ciepłe popołudnia 🌞🌞🌞

Polecam 💪💪💪

Niewymagająca wakacyjna lektura. Dobra na urlop, albo nawet przed urlopem, by już przed wyjazdem wrzucić na wakacyjny luz :)

"Moje greckie lato" to lektura lekka jak piórko, bardzo przyjemna w odbiorze. Jeśli chcesz poczuć Grecję z całą swojskością, ciepłem i przytulnością typowymi dla tego kraju, to tutaj otrzymasz to na każdej stronie.

Agata prowadzi jednoosobową firmę cateringową. Haruje jak wół, gdy w tym czasie jej mąż Radek (aka Bezrobotny Pasożyt) nie odrywa wzroku od telewizora. Pewnego dnia kobieta dostaje propozycję nie do odrzucenia - jedna z klientek chce zabrać Agatę na 3 miesiące do swojego domku na Kefalonii. Zmiana otoczenia, nabranie dystansu i trochę ludzkiej życzliwości - tego właśnie naszej bohaterce potrzeba.

Książka jest ciekawa, wzruszająca, z pozytywnym przekazem. Wszystkie składniki zostały tutaj idealnie dobrane, żeby w żadną stronę nie przesadzić. Są romantyczne sceny, ale z zachowaniem rozsądku, są wątki bardziej uduchowione i przyziemne głosy, jest i spokojne lenistwo i trochę akcji. Wychodzi z tego bardzo dobra potrawa. Pfu, powieść.

Tak, podejrzewam, że zgłodniejecie czytając "Moje...". Nabierzecie ochoty zarówno na tradycyjne greckie potrawy, jak i spacery po plaży, wycieczki krajoznawcze, lekki dreszczyk emocji wywołany wakacyjnym romansem. Książka idealnie sprawdzi się na lato, jak i na ten czas oczekiwania dopiero na urlop. Szkoda, że na ostatniej stronie widnieje napis "koniec", chciałoby się to czytać i czytać.

Polecam!

Odkryłam jak dla mnie nową autorkę Kamilę Mitek. Tak na ślepo kupiłam tę książkę,może dlatego sama byłam w Grecji i chciałam znów poczuć to Greckie lato. O dziwo nie rozczarowałam się tą powieścią. Pozytywnie mnie zaskoczyła.
Super się czytało i co najważniejsze dla mnie że to jednotomowa. Takie książki uwielbiam. I polecam :)

Jeśli szukasz kojącej lektury o podejmowaniu słusznych decyzji,, to w greckich klimatach poczujesz się dobrze.

Bardzo przyjemnie się czytało.

Bardzo przyjemnie się czytało.

Przy lekturze „Moje greckie lato” Kamili Mitek czułam się, jakbym czytała pamiętnik lub słuchała zwierzeń przyjaciółki. Ta historia po prostu płynęła…
Poznajemy Agatę, która dźwiga na swoich barkach odpowiedzialność za dom i związek z mężczyzną, który od kilku lat zwyczajnie na niej pasożytuje siedząc z pilotem w dłoni na kanapie i przegryzając chipsy. Dziewczyna nie potrafi wyrwać się z małżeństwa, samotności, rutyny… nie potrafi również zmobilizować leniwego Radka.
W końcu jednak nadchodzi dzień, który otwiera jej szansę na poznanie innego świata. Dostaje propozycję wyjazdu do Grecji od stałych klientów w charakterze kucharki.
Do ich pięknej rezydencji zjeżdżają też dorosłe dzieci pary, a w sąsiedztwie… Nie będę zdradzać szczegółów, ale każde z nich boryka się z własnymi demonami.
„Rany są potrzebne, żeby się z nich wylizać i przyjąć od życia lekcję. Nikt nie zrobi tego za nas. Sami musimy przez to przejść”.
Autorka wplata w historię miejscowe legendy i ciekawostki historyczne, przemawiające do wyobraźni opisy malowniczych zakątków Kefalonii, wprowadza nas też do kulinarnego świata bohaterki i dodatkowo dorzuca kilka wierszy ze znalezionych zapisków.
„…ludzkie serce jest tak wielkie, jak Ziemia. Skoro ona potrafi unieść wszystkich mieszkańców, to nasze serce może kochać tyle osób, ile zapragniemy”.
Cudowana, relaksująca opowieść o emocjach, wyborach. Z pełną premedytacją polecam na plażę i leniwe popołudnia.

Lato w pełni, więc może warto wybrać się w bardziej egzotyczne miejsce niż nad polski Bałtyk?
Kilka dni temu „wróciłam” z krótkiej podróży do Grecji, która trwała raptem dwa dni. Oczywiście mam na myśli podróż książkową, a dlaczego trwała tylko dwa dni? Bo tyle zajęło mi przeczytanie tej lektury.
Lekkie „pióro” autorki w połączeniu z ciekawą historią, sprawiło, że z przyjemnością sięgnęłam po książkę, a ponieważ nie potrafię się delektować przyjemnościami, pochłonęłam łapczywie, ale dobry smak zapewne pozostanie ze mną na długo.
Nie wiem, czy autorka była w miejscach, które opisuje, ale pięknie przenosi czytelnika do malowniczych zakątków Grecji, serwując nie tylko jej widoki, ale również smaki i zwyczaje.
Historia młodej, ambitnej i zaangażowanej nie tylko w wykonywaną pracę Polki, może wydać się komuś banalna, ale mnie skojarzyło się z tym, że życie nie zawsze wyglądające bajkowo jest bajką.
Autorka w tej z pozoru lekkiej wakacyjnej powieści porusza kilka bardzo ciężkich, życiowych tematów, od toksycznej miłości, przymykającej oko na najgorsze draństwa (tu mam na myśli głównie pasożytnictwo człowieka, który teoretycznie kocha),po brak akceptacji i nietolerancyjne podejście do wielu spraw przy jednoczesnym ukazywaniu siebie w otoczce idealnego życia rodzinnego.
W książce pięknie ukazana została relacja dwojga ludzi poniekąd skazanych na siebie, gdzie jedno dwoi się i troi, aby zyskać akceptację i trzymać w ryzach relacje zwane małżeństwem, a drugie, brzydko pisząc olewa wszystko pasożytując jedynie na miłości. A miłość, to przecież takie piękne uczucie, które można bardzo łatwo zniszczyć, ale można też bardzo mocno rozpalić.
W tej książce mamy na to wyraźnie przedstawione dowody, bo gdy jedna strona się stara za dwoje, to może kiedyś się wypalić w tych staraniach. Nie wiem kto to powiedział, ale w mojej głowie brzmią słowa: miłość to piękny kwiat, gdy będziesz o niego dbać, będzie kwitł latami, gdy go zaniedbasz, szybko zwiędnie.
Bohaterka książki nieco mnie irytowała, chociaż nie mogę stwierdzić, że jej nie polubiłam. Nie mogłam „kibicować” jej w miłości do męża, bo gdybym mogła to bym tego mężczyznę… no dobrze, może pominę co bym z nim zrobiła 😉 Ale Agata jak dla mnie była momentami zbyt wścibska i zbyt bezpośrednia. Może to nie są wady, ale ja na jej miejscu z pewnością nie potrafiłabym się zachować tak jak ona w wielu przypadkach.
W końcówce książki autorka mocno mnie zdenerwowała, ale na szczęście ostatnia strona sprawiła, że pozbyłam się tej złości.
Polecam tę książkę, szczególnie teraz, kiedy trwa lato, co nie oznacza, że nie można jej czytać w innych porach roku.
To lekka, łatwa i przyjemna w czytaniu opowieść o miłości, o marzeniach, o snach, które mogą być prorocze. To również książka o siostrzanej więzi, niespełnionych marzeniach i odwadze, która czasami jest motorem tego, aby zmienić coś w swoim życiu, nawet jak się o tych zmianach intensywnie nie myśli. To książka o radościach codzienności i samotności wśród najbliższych, czyli w pisząc w skrócie, to książka o życiu.
Niewiele książek zostaje w mojej głowie na dłużej, myślę jednak, że historia Agaty będzie jedną z tych, do których kiedyś wrócę.

Lekkie „pióro” autorki w połączeniu z ciekawą historią, sprawiło, że z...

• Obyczajowa