Krzywicka. Długie życie gorszycielki

Agata Tuszyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
2021-03-17
1999-01-01
Wydawnictwo Literackie
literatura polska Irena Krzywicka Skamandryci polscy pisarze okres międzywojenny feminizm
biografia, autobiografia, pamiętnik
2021-03-17

Widzę, że nie tylko ja zaczęłam historię życia Krzywickiej od końca . Też zabrałam się za czytanie „Długiego życia…” przed przeczytaniem „Wyznań”. Niemniej cieszą mnie opinie, że druga część życia (czyli „Długie życie…”) była mniej ciekawa niż pierwsza, ponieważ książkę tę i tak czytałam jak w amoku . Jeśli „Wyznania…” są ciekawsze to jeszcze lepiej.
A teraz o samej...

Niestety druga połowa życia jest juz mało interesująca.

Pasjonujaca lektura i podróż przez epoki

Świetne uzupełnienie "Wyznań gorszycielki", pokazujące Irenę Krzywicką z wielu stron, wieloma głosami rodziny, przyjaciół, znajomych. Wyrazista postać warta poznania.

Agata Tuszyńska to dla mnie literacki kameleon. "Krzywicka. Długie życie gorszycielki" to kolejna jej książka którą przeczytałam w tym roku i każda była inna jeśli chodzi o koncepcję opowieści i styl.
Ta lektura jest chyba najbardziej "tradycyjna" jeśli chodzi nasze wyobrażenie o gatunku jakim jest biografia. Autorka oddaje głos głównej bohaterce, jej najbliższym,...

Dobrze skomponowana, miło się czytało, po "Wyznaniach gorszycielki" wyjaśnia wiele spraw przekłamanych przez Krzywicką. Momentami przykro mi się ją czytało, bo pewnych spraw ludzi żyjących (synów Krzywickiej) wg mnie nie trzeba było dotykać.

Oceniam nie osobę pani Krzywickiej, a to w jaki sposób pani Tuszyńska opisała jej życiorys. A opisała ją rewelacyjnie. Czyta się tą książkę świetnie.
Czy Krzywicka była gorszycielką z przekonania, czy tylko chciała zaistnieć, być sławną i rozpoznawalną? Czy chciała stać na świeczniku i dlatego mówiła to co dawało jej sposobność do bycia sławną? Tutaj zgadzam się z opinią...

Po "Bagiennej niezapominajce" ta książka była dla mnie po prostu nudna. I ten pretensjonalny styl! Dość szybko dałam sobie spokój.

Cholera i jędza była z tej Krzywickie, nie da się ukryć.
Panią Irene lubię i szanuję od lat. Jej "Wyznania gorszycielki" to jedna z moich ulubionych pozycji książkowych. Ale przyznać trzeba szczerze, że uroczą i dobroduszną staruszką to ona nie była.

Zycie Krzywickiej jak i odbiór jej postaci dziele na 2 części, 2 etapy.
Pierwszy to przede wszystkim ten lat 20-30-tych gdy...

Rzetelnie spisane wspomnienia o Irenie Krzywickiej przez jedną z najlepszych biografistek Agatę Tuszyńską.Irena Krzywicka była pisarką publicystką ,feministką.W okresie międzywojennym odważnie mówiła o sprawach kobiet.Życie jednak nie szczędziło jej ciężkich doświadczeń takich jak wczesna strata męża,syna ,potem zmagania z ciężką chorobą drugiego syna Andrzeja.Dzielnie...

• Biografie
  • Chcę w prezencie