Matka królów

Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Józef Ignacy Kraszewski (tom 5) Seria: Kolekcja Kraszewski powieść historyczna
2021-02-17
1959-01-01
Hachette Polska
Józef Ignacy Kraszewski (tom 5)
powieść historyczna
2021-02-17
Kolekcja Kraszewski

Matka Królów czyli Sonka Holszańska to czwarta i ostatnia żona Władysława Jagiełły. To również matka dwóch kolejnych po Jagielle królów Polski- Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka. Sonka została zeswatana przez księcia Witolda i zaledwie w wieku kilkunastu lat wyszła za dobiegającego już siedemdziesiątki Jagiełłę. Wielki książę na Litwie Witold poprzez Sonkę...

Powieść z czasów Władysława Jagiełły, jego czwartej żony Sonki oraz księcia Witolda. Witold jako wuj Sonki po jej ojcu przejął nad nią opiekę i jego zadaniem było wydać dziewczynę za mąż. Wydał ją za króla polski Władysława Jagiełłę wówczas już podstałeggo ponieważ chciał dzięki tenu zyskać wpłyyw na losy polski.

Na półkach: , , , ,

„Matka królów” - takim tytułem obdarzył Kraszewski Zofię Holszańską, czwartą żonę Władysława Jagiełły, matkę Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka. Lecz jego powieść pod tym tytułem wcale nie jest o Sonce lecz o relacjach między Władysławem Jagiełłą a Witoldem i rozgrywkach politycznych na polskim dworze w czasie, gdy Zofia była żoną Jagiełły.

I myślę sobie,...

Zawsze historia. A Kraszewski jest dobry na wszystko. Kocham kraszewskiego.

"Matka królów" jest jedną z powieści J.I.Kraszewskiego składających się na cykl "Dzieje Polski". Akcja utworu obejmuje schyłkowe lata rządów Władysława Jagiełły oraz okres przypadający krótko po jego zgonie, kiedy to koronowano małoletniego wówczas Władysława, późniejszego Warneńczyka. Podobnie jak i pozostałe powieści Kraszewskiego, tak i ta nie jest pozbawiona licznych...

Aby przeczytać "Matkę królów" i nie dać sobie pomieszać faktów historycznych w głowie, trzeba najpierw przygotować się do lektury od strony merytorycznej. Kraszewski, pomimo ogromnego talentu pisarskiego, zawarł bowiem w swojej powieści sporo błędów, korygowanych prez najnowsze badania. Główne pomyłki to subiektywna ocena faktów, opisywanych przez historyków, na których się...

Posiadam wydanie z piękną oprawą: złoty liść dębu na biało-brązowo-szarym włóknie. Tytuł był dla mnie wyjątkowo intrygujący. Po przeczytaniu biografii autora, myślałam sobie: " Nie wszystko złoto, co się świeci. Właściwie wiem o czym będzie." Jednak ciekawość przerosła moją niechęć i nie żałuję.
Jestem bardzo zadowolona po jej przeczytaniu. Bardzo ciekawa.

Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę , polecam wszystkim szczególnie tym którzy lubią spotkanie z historią.

• Historyczne
  • Powieść historyczna
  • Literatura polska
  • Historia
  • Chcę w prezencie
  • 2020

Dodaj cytat z książki Matka królów