Śpiący przebudzony

Okładka książki Śpiący przebudzony Herbert George Wells Patronat LC
Okładka książki Śpiący przebudzony
Herbert George Wells Wydawnictwo: Vesper Seria: Wells w Vesper fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Krzysztof Sokołowski

Wyróżniona opinia i

Śpiący przebudzony

przeczytanych książek 380 napisanych opinii 322

🏙️Jak wyobrażacie sobie świat za 200 lat? Jakim zmianom ulegnie społeczeństwo? Infrastruktura? Jak funkcjonować będą rządy? Dziś przed Wami wizja XXII wieku spisana w 1899 roku przez H.G. Wellsa.

🌆„Śpiący Przebudzony” to jedna z wielu powieści Herberta George’a Wellsa wprowadzająca nas w antyutopijną wizję przyszłości. Z perspektywy głównego bohatera obserwujemy ten świat. Graham obudzony po 203-letnim śnie musi przyzwyczaić się do nowego, „lepszego” życia.

🌇A jak wygląda przyszłość?

🌃Człowiek zamienił zielone wsie na betonowe miasta. Podporządkował się pracy i pieniądzu. Bez pracy nie ma pieniędzy, a bez pieniędzy jedzenia. Społeczeństwo jest podzielone na biednych i bogatych – biedni pracują w fabrykach, a bogaci bawią się i korzystają z dobroci świata. Brzmi znajomo?

🏚️Spodobał mi się cytat z książki: „Świat nie jest miejscem dla słabych, złych i głupich. Ich obowiązkiem – i wielki to, wspaniały obowiązek! – jest umrzeć. Śmierć nieudacznikom! Dzięki temu zwierzęta przekształciły się w ludzi, dzięki temu z ludzi powstanie wyższa rasa.”

🗻Jest to ciekawe nawiązanie do pozycji „Tako rzecze Zaratustra” Fryderka Nietzsche, skupiającej się na hipotetycznym „wyższym etapie” rozwoju człowieka jako wybitnej jednostki przewyższającej obecnych dziś ludzi.

🌁„Śpiący Przebudzony” jest kolejną, dającą do myślenia lekturą, bardzo refleksyjną. Mimo, iż upłynęło 123 lata od napisania tej książki to jest nadal aktualna w swoim przesłaniu. Poglądy Wellsa i wizja świata dzisiejszego wcale nie odbiegają od naszej rzeczywistości aż tak, jak moglibyśmy przypuszczać.

IG: Book_Trophy

No cóż. Autora tej książki nie trzeba prawdopodobnie nikomu przedstawiać. Moim skromnym zdaniem, jedna z najlepszych w jego dorobku literackim. Prowadzona językiem dawnym, wysublimowanym, prowadzi czytelnika przez czasy dawne, aż do przyszłości. Dobrze rozwinięta fabuła, opisy sytuacji i rozgrywających się wydarzeń, ciągną w napięciu aż do końca.

Pewien mężczyzna w wyniku brania narkotyków nie może spać . Gdy w końcu mu się to udaje nie zapada w zwykły sen. Budzi się po 203 latach. Świat uległ ogromnym zmianom, a on sam jest w nim kimś ważnym. Tak ważnym, że tylko on może przerwać dramaty rozgrywające się między społeczeństwem a rządzącymi.
Bardzo cieszę się, że mogłam sięgnąć po tę książkę biorąc pod uwagę jakie doświadczenia dostarcza czytelnikowi.
Czytając "Śpiący przebudzony" doświadczamy zetknięcia się różnych czasów, a poprzez to światów. Z jednej strony dostajemy Anglię w XIX w. Z drugiej natomiast przenosimy się do roku 2100, a jednocześnie jesteśmy tu i teraz, czyli gdzieś pomiędzy. To zetknięcie jest dojmujące ponieważ wyobrażenie przyszłości przez autora jest mocno odbiegającego od tego co my widzimy.
Powieść ma wszystkie cechy antyutopii. Chociaż my już wiemy, że raczej nie dojdzie do sytuacji z książki to mimo wszystko można poczuć ciarki. Wszystko przez realizm i dokładność autora. Cechami charakterystycznymi dla twórczości Wellsa jest szczegółowe i pełne emocji przedstawienie świata, o którym opowiada. Prowadzi to do tego, że czytając książkę mamy wrażenie, że już nie jesteśmy tu i teraz, ale tam i wszystko co przedstawia nam autor sięga bezpośrednio nas samych.
Jest to klasyczna powieść, ale jednocześnie bardzo nowoczesna patrząc na lata, w których powstawała.
Uważam, że jest to ciekawa i bardzo dobra pozycja uzupełniająca znajomość klasycznych lektur. Jak najbardziej zachęcam do sięgnięcia po nią.

Bardzo cieszę się, że mogłam sięgnąć po tę książkę biorąc pod uwagę jakie...

7,5/10

7,5/10

"Śpiący przebudzony" to kolejna warta uwagi powieść Herbert George Wells, jednego z pionierów gatunku science fiction.

Graham, mieszkaniec Londynu zapada w śpiączkę, która trwa 203 lata. Po przebudzeniu zauważa, że obecny świat różni się od tego, który zapamiętał dwa wieki temu. Na dodatek dowiaduje się, że jest najbogatszym człowiekiem na świecie, gdyż jego pieniądze zostały umieszczone w funduszu powierniczym, którym przez lata opiekowała się specjalnie zwołana do tego Rada. Mało tego okazuje się, że jest Panem większości świata, ale te wszystkie nowiny sprowadzają na niego jedynie kłopoty....

"Śpiący przebudzony" to utwór fabularny z dziedziny literatury fantastycznonaukowej, przedstawiający czarną wizję przyszłości. Jeśli ktoś z Was miał już styczność z twórczością autora to wiem, że H.G. Wells często nawiązuje do przyszłości i przedstawia ją w bardzo wyimaginowanym świetle, a jego pomysłowość momentami naprawdę jest pełna fantazji i grozy. Główny bohater Graham budzi się pod koniec XXI wieku i przykrością obserwuje jak na przestrzeni lat zmienił się świat. Przyszłość objawiła mu się we wszystkich jej okropnościach i wadach, a on sam stał się źródłem konfliktu i zamieszek. Hmm może nie do końca on sam... Tylko pieniądze, którymi dysponuje, bo jego wybudzenie zaostrzyło tylko konflikt o przejęcie władzy między Ostrogem a Radą, którzy wykorzystują Graham, by mieć poparcie tłumu, a on sam staje się zwykłą marionetką w ich rękach. Świat przedstawiony w powieści zbytnio się nie różni od naszego współczesnego, oczywiście w kontekście pieniędzy, bo kto ma pieniądze ma władze - zawsze tak było i będzie. Osobiście bardzo lubię twórczość autor, a to że wiele jego powieści doczekało się ekranizacji, dowodzi tylko o tym, że był mistrzem w swoim gatunku. Wydaje mi się, że każdy zapalony czytelnik powinien przeczytać przynajmniej jedną książkę autora. Podsumowując, może sam tytuł nie wywar na mnie takiego wrażenia, jak poprzednie książki Wells'a, ale i tak się cieszę, że mogłam z nim zapoznać, bo zawsze jestem bogatsza o nowe doznania literackie.

„Śpiący przebudzony” opowiada historię Grahama, który zapada w śpiączkę i wybudza się z niej 203 lata później na początku XXII wieku. Jest on obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Ciężko mu dostosować się do obecnej rzeczywistości, gdyż zderzenie wychowanego w wiktoriańskiej Anglii dżentelmena z realiami XXII wieku jest wyjątkowo bolesne. Jak sobie poradzi w tym obcym dla siebie środowisku?

Tę recenzję muszę zacząć od podkreślenia nowatorstwa i wizjonerstwa samego autora. Książka ta została bowiem wydana w 1898 roku, czyli na długo przed silnym rozwojem miast. Nie mówiąc już o opisanej technologii, w której dominuje elektryczność, podczas gdy pierwsza elektrownia powstała niewiele wcześniej, więc nie było to takie oczywiste. Przewiduje on również koniec monarchii, co jest zupełną nowością w perspektywie anglika.

H.G. Wells wplótł w historię również zmiany, które sam zaczął zauważać w swoim otoczeniu np. powstanie klasy robotniczej oraz stworzenie policji do m.in. kontroli tejże klasy i rozwarstwienie populacji ze względu na status majątkowy.

Bardzo mocno widoczny jest również lęk przed nowym stuleciem, które zbliża się nieubłaganie, a które ma wszystko zmienić (w przekonaniu ówczesnych).

Sam motyw zaśnięcia i powrotu po latach jest starym zabiegiem, jednak w tym przypadku jest to unowocześnione, choćby za sprawą tego, że Graham jest zwykłym zagubionym człowiekiem, a nie wszechwiedzącym wojownikiem, któremu wszystko przychodzi łatwo.

Jeżeli chodzi o strukturę powieści, to akcja rozwija się w niej miarowo. Na początku mamy pewnego rodzaju wprowadzenie, aż do kluczowej akcji, która nie puszcza nas ze swych objęć aż do ostatniej strony.

Nie sposób nie wspomnieć również o znakomitym wydaniu. @wydawnictwo_vesper jak zawsze trzyma poziom, zarówno jeżeli chodzi o wygląd, jak i samą korektę i stopień przygotowania tekstu. Niezwykle ciekawy jest również wstęp oraz posłowie, z których to możemy dowiedzieć się więcej informacji nie tylko o książce, ale również o samym autorze.

Gorąco polecam każdemu, kto lubi klasykę fantastyki w najlepszy możliwy wydaniu!

Ostatnia książka Wellsa z serii od wydawnictwa Vesper i najgrubsza ze wszystkich.

Główny bohater Graham po przedawkowaniu środków nasennych zapada w trans i budzi się po 200 latach, w roku 2100. Okazuje się, że Graham jest nie tylko najbogatszym człowiekiem na świecie, ale jest władcą całego świata. Świat, który otacza bohatera, pomimo rozwoju technologicznego, jest rozdarty przez rozwarstwienie społeczne. Niepokoje panujące w kraju doprowadzają do buntu klasy robotniczej, a Rada, która miała rządzić podczas 'snu' Grahama ma zostać obalona. Nie takiego świata spodziewał się Graham.

Wells po raz kolejny na szeroką skalę kreśli swoje predykcje. Jest tak bardzo skoncentrowany na opisywaniu rozwoju technologicznego w XXII wieku, że zapomniał o emocjach bohaterów. Wizjonerstwo autora i to w jak trafny sposób antycypuje niektóre rzeczy zaskakuje, jednak brak emocji głównego bohatera razi. Myśląc logicznie, człowiek, który budzi się po 200 latach powinien odczuwać zdziwienie, zmieszanie, pewnego rodzaju szok. Na całe 320 stron Wells daje czytelnikowi dosłownie 5 zdań jakichkolwiek emocji głównego bohatera, a cała reszta kręci się wokół rewolucji.

Książka pierwotnie wydana w 1899 roku jest poniekąd głosem wejścia w nowy wiek. Podziały społeczne, które wówczas były obecne w Europie mają swoje odzwierciedlenie w Londynie roku 2100. Dwie frakcje walczące ze sobą, lud będący uciśniony kontra rządzący - sytuacja, która jest ponadczasowa. Z perspektywy historycznej 'Śpiący przebudzony' to książka, którą powinno się czytać w szkołach, jednak mając za tło inne pozycje autora dostajemy produkt dość wtórny fabularnie, bo Wells zmieniając kilka z elementów serwuje czytelnikom ponownie swoje wizje przyszłości. Biorąc pod uwagę wszystkie składowe książka jest średnia.

Świat ukazany w powieści jest bardzo ciekawą wizją przyszłości, swego rodzaju antyutopią, która pochłania bez reszty i pełna jest różnorakich emocji. Autor nakreślił dość ponurą wizję świata, w której przyszło żyć człowiekowi. Człowiek sprzed 200 lat znajduje się nagle w świecie, którego nie zna i który jest dla niego zupełnie obcy. Świetny pomysł na fabułę i jak zwykle niesamowita oryginalność Wellsa. Książka pochłonęła mnie bez reszty, a zakończenie mi się nie spodobało, bowiem wiązało się z pewnym niedosytem. Polecam przeczytać i poznać.

Obudzić się ponad 200 lat później i odkryć, że się jest najbogatszym człowiekiem na świecie - brzmi to, jak spełnienie marzeń. Wells udowadnia, że wizja ta może być prawdziwym koszmarem.

Graham wychowany w wiktoriańskiej Anglii boleśnie odczuwa zetknięcie się nową postindustrialną rzeczywistością. Zagubiony bohater w tym nowym świecie, pełnym nowych i niejasnych zasad, łatwo staje się marionetką w rękach rządzących. Musi się zmierzyć nie tylko z rozwojem technologicznym, ale i niezrozumiałymi, odmiennymi od znanych mu warunkami funkcjonowania społeczeństwa. Czy Grahamowi uda się odnaleźć w tych nowych realiach?

Po raz kolejny jestem pod wrażeniem wizjonerskości Wellsa. Ta książka wydana w 1899 roku, czyli ponad 120 lat temu i niesie aktualną przestrogę dla nas.
Opis zurbanizowanych, industrialnych miast, w których zwykli ludzie są zepchnięci na dalszy plan. Szare, przepracowane ludzkie masy, niemające nadziei na odmianę losu i rządzący nimi, którzy pławią się w luksusach. Bogactwo jest potęgą. To ponury i przerażający obraz przyszłości, który niestety jest realny, to możemy już dziś zaobserwować i wydaje się to wszystko iść w tym kierunku... Dokąd my, jako społeczeństwo zmierzamy?

Książka wciąga, akcja biegnie niespiesznie. Opisy niektórych maszyn mogą z perspektywy czasu wywołać uśmiech na twarzy. Skłania do wielu refleksji. Klasyka, którą warto znać.
Polecam!

Bardzo dobrze poprowadzona fabuła i zaskakująco wizjonerskie spojrzenie autora na przyszłość. Świetnie się przy niej bawiłam i polecam zapoznać się z dziełami Wellsa. Do tego wydanie z Vesper jest bardzo ładne i świetnie przygotowane.

Dodaj cytat z książki Śpiący przebudzony