Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza

Okładka książki Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza
2004-01-01
2004-01-01
83-89812-00-2
Witold Falkowski
złoto bankowość pieniądz wolny rynek kapitalizm libertarianizm

Książka, choć ma co prawda charakter publicystyczny, to świetnie przedstawia tematykę pieniądza.
Poznamy naturę pieniądza, teorię przejścia z wymiany barterowej na system pieniężny, jak przez lata zmieniał się pieniądz, jak rządy przejmowały kontrolę nad sferą monetarną i wykorzystywały to dla swoich celów. Dowiemy się sporo o bankowości centralnej i problemie inflacji, o odejściu od standardu złota. Autor przedstawia jak funkcjonowały banki komercyjne dawniej i w czasach teraźniejszych (trzeba oczywiście mieć na uwadze kiedy książka została napisana, wiec nie ma tu nic o bankowości elektronicznej) oraz jak banki mogłyby działać na całkowicie wolnym rynku.
W części końcowej Rothbard przedstawia plan przejścia z dzisiejszego pustego pieniądza dekretowego do pieniądza prawdziwego, czyli towarowego (złota, srebra).

Przyznam szczerze, że choć ekonomią interesuje się od dłuższego czasu i miałem styczność z podobnymi argumentami, to jednak (podobnie jak monetaryści) uważałem, że państwowa kontrola pieniądza jest (mimo swoich oczywistych wad) potrzebna. Dopiero ta książka uświadomiła mnie jak bardzo się myliłem i przekonała do wolnorynkowej wizji pieniądza.

Polecam, choćby po to by poznać alternatywę dla obecnego i ułomnego systemu monetarnego, szczególnie, że nawet wolnorynkowi ekonomiści jak Milton Friedman (z którym Rothbard trochę tutaj polemizuje) ulegają przekonaniu, że choć wolny rynek jest ewidentnie wydajniejszy to państwo musi twardo trzymać władzę nad najważniejszym elementem gospodarki jakim jest pieniądz, czyli de facto nad całą gospodarką.

O tym, czym był, jest i czym mógłby być pieniądz.

Polecam jeśli chcecie w ekspresowym tempie zdobyć informacje na temat:
-sensu istnienia pieniądza i jego wartości
-historii powstawania banków centralnych
-istoty rezerw bankowych
-co najczęściej prowadzi do inflacji
-od kiedy zaczęły się pojawiać kryzysy finansowe
-interwencjonizmu państwowego w branży bankowej

O tym, czym był, jest i czym mógłby być pieniądz.

Polecam jeśli chcecie w ekspresowym tempie zdobyć informacje na temat:
-od kiedy zaczęły się pojawiać kryzysy finansowe
-interwencjonizmu państwowego w branży bankowej

Klasyk.

Klasyk.

Wybitne studium na temat, który próbuje się wieków utrudniać, a który jest w gruncie rzeczy prosty bo narodzony z codziennej praktyki wymiany pracy na dobra - czyli pieniądz. Książka o tym czym jest pieniądz, a co pieniędzem nie jest. Opisuje ewolucje metod dzieki którym rządzący, sterując podażą pieniądza, coraz bardziej obdzierają nas z wolności i utrudniają funkjonowanie mechanizmów rynkowych. Co ciekawe ostatnia część książki opisuje jak tą sytuację naprawić!

Łatwiej jest ludzi oszukać niż przekonać ich, że są oszukiwani, powiedział Mark Twain a opis oszustwa polegającego na sprzedaży pustego, bezwartościowego pieniądza społeczeństwu przez bankierów i polityków jest najlepszą analogią do przysłowia Twain'a. Przez ponad 100 lat ludzie są oszukiwani i okradani za pomocą monopolu na emisję pieniądza, przez odejście od standardu złota, przez zerwanie środków płatności z wartością. Dzisiaj jesteśmy na skraju kolejnego już, ogromnego w rozmiarach kryzysu fiskalnego: w ciągu 3 miesięcy świat zadłużył się (drukując pieniądz fiducjarny i pompując go do gospodarki) na 20% światowego PKB, 12 trylionów USD. Okaże się kto miał rację: Keynes i Friedman czy von Mises? Rothbard to rzadkość jeśli chodzi o finezję pisania o ekonomii. Nie znajdziecie tej lekkości w formułowaniu myśli ani u Hazzlita ani u de Soto, żeby wspomnieć o klasykach. Warto czytać Rothbarda.

Rozsiadając się wygodnie w fotelu z przyjemnością
przeczytałem napisany w końcówce lat siedemdziesiątych " Co rząd zrobił z naszym pieniądzem" Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy po lekturze, to że jakby autor - wybitny wykładowca akademicki Murray Rothbard zobaczył dzisiaj (wiosna 2020) co się dzieje z pieniądzem to, by chyba zwariował:)

Rozsiadając się wygodnie w fotelu z przyjemnością

Przeczytałem jako osoba, która kilkanaście lat temu zakończyła studia ekonomiczne. Zapoznałem się z krytyką niekonstruktywną działań państwa i banków w zakresie psucia pieniądza. Kilka opinii autora wielokrotnie powtarzanych, bez mocnego uzasadnienia. Mimo prostego języka warto mieć pojęcie o procesach makroekonomicznych przed lekturą.

Dzięki tej książce szwindel jakiego dopuszcza się władza ma szansę wyjść na jaw.

Skondensowany wstęp do tematyki pieniądza. Osoby rozumiejące jak on działa inflacja nie znajdą tu za dużo nowości.

Bardzo dobra książka, która w przystępny sposób opisuje czym jest pieniądz, opowiada nam o historii pieniądza i jak to wszystko teraz wygląda.

Dodaj cytat z książki Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza