Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza

Murray Newton Rothbard Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
83-89812-00-2
Witold Falkowski
złoto bankowość pieniądz wolny rynek kapitalizm libertarianizm

Wybitne studium na temat, który próbuje się wieków utrudniać, a który jest w gruncie rzeczy prosty bo narodzony z codziennej praktyki wymiany pracy na dobra - czyli pieniądz. Książka o tym czym jest pieniądz, a co pieniędzem nie jest. Opisuje ewolucje metod dzieki którym rządzący, sterując podażą pieniądza, coraz bardziej obdzierają nas z wolności i utrudniają funkjonowanie...

Łatwiej jest ludzi oszukać niż przekonać ich, że są oszukiwani, powiedział Mark Twain a opis oszustwa polegającego na sprzedaży pustego, bezwartościowego pieniądza społeczeństwu przez bankierów i polityków jest najlepszą analogią do przysłowia Twain'a. Przez ponad 100 lat ludzie są oszukiwani i okradani za pomocą monopolu na emisję pieniądza, przez odejście od standardu...

Rozsiadając się wygodnie w fotelu z przyjemnością
przeczytałem napisany w końcówce lat siedemdziesiątych traktat " Co rząd zrobił z naszym pieniądzem" Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy po lekturze, to że jakby autor - wybitny wykładowca akademicki Murray Rothbard zobaczył dzisiaj (wiosna 2020) co się dzieje z pieniądzem to, by chyba zwariował:)

Przeczytałem jako osoba, która kilkanaście lat temu zakończyła studia ekonomiczne. Zapoznałem się z krytyką niekonstruktywną działań państwa i banków w zakresie psucia pieniądza. Kilka opinii autora wielokrotnie powtarzanych, bez mocnego uzasadnienia. Mimo prostego języka warto mieć pojęcie o procesach makroekonomicznych przed lekturą.

Krótka ale wartościowa lekcja z ekonomii. Zwolennik nurtu austriackiej szkoły ekonomii neguje możliwość kreacji pieniądza bez pokrycia, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu cen, a nie do polepszenia dobrobytu obywateli. Opisuje też sposób nierównej gry banków, które nie są w stanie pokryć swoich zobowiązań wobec klientów (mowa o obywatelach, którzy deponują swoje środki w...

Dość ciekawa pozycja. Z innych obszarów niż moje zainteresowania. Inaczej już będę patrzył na pieniądze. Aczkolwiek pod koniec już miałem troszeczkę dość, gubiłem się w opisach praw rządzących "mamoną".

Książka pokazuje jak wielkiem oszustwem jest dzisiejszy system monetarny. Trzeba mieć średnie pojęcie o bankowości i ekonomii, że w pełni zrozumieć wszystkie pojęcia i nawiązania historyczne. Dlatego tylko 6/10.
Wolałbym, żeby ta książką była napisana prostszym językiem, żebym mógł wręczyć egzemplarz znajomym i rodzinie itp.

Książka napisana prostym i zrozumiałym językiem, wyjaśnia historię powstania pieniądza, oraz całego systemu monetarnego. Powinna być lekturą obowiązkową w szkołach państwowych.

Gruntownie, dokładnie przeanalizowana tematyka pieniądza wraz z rolą, którą odgrywa w świecie. Z tej krótkiej publikacji uważny czytelnik wyniesie mnóstwo wiedzy, która usprawni postrzeganie otoczenia na płaszczyźnie ekonomicznej.

Zastanawialiście się kiedyś skąd się wziął pieniądz? Co robi rząd z naszymi pieniędzmi? Co to inflacja, bank centralny ?
Na te i na inne pytania znajdziecie odpowiedz w książce Rothbarda. Co to za nazwisko? Pewnie osobom, które studiowały ekonomię lub nauki pokrewne nie jest obce. Innym (jak ja-laikom w tej dziedzinie) wyjaśniam, że to ekonomista, profesor ekonomii,...

• Ekonomia
  • Chcę w prezencie
  • Finanse
  • Biznes
  • 2019

Dodaj cytat z książki Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza