Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza

Okładka książki Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza Murray Newton Rothbard
Okładka książki Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza
2004-01-01
2004-01-01
83-89812-00-2
Witold Falkowski
złoto bankowość pieniądz wolny rynek kapitalizm libertarianizm

Lektura tej książki nie jest stratą czasu. Autor opowiada się za ustanowieniem bankowości wolnorynkowej, w której siły rynkowe określają podaż pieniądza za pomocą towaru, i jest to wspierane przez bankowość pełnej rezerwy, a nie przez rządowy edykt powołujący się na zmonopolizowane papierowe pieniądze fiducjarne i bankowość z rezerwą cząstkową.

Pieniądz jest integralną częścią nowoczesnej gospodarki, ponieważ jest fundamentem współczesnej cywilizacji.

Bez pieniądza społeczeństwo nigdy nie wyszłoby poza prymitywną gospodarkę, a z czasem może je stworzyć tylko wolny rynek.

Jednakże, kiedy rząd kontroluje pieniądz poprzez jego tworzenie, zasadniczo kontroluje społeczeństwo, ponieważ nowe pieniądze są tworzone z korzyścią dla rządu i jego uprzywilejowanych frakcji kosztem producentów. W konsekwencji sektor prywatny jest pozbawiony zasobów i kapitału z powodu kradzieży z powodu inflacji i utraty siły nabywczej oszczędności, co oznacza mniej inwestycji. Warto przeczytać tę książkę, aby lepiej zrozumieć system.

Pieniądz jest integralną...

Zapraszam do fascynującej podróży przez historię pieniądza, banków i ludzi! 💰🏦🌐

W książce "Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza" profesor Rothbard przedstawia nam wnikliwy pogląd na rolę pieniądza w naszym świecie. Dowodzi, że rząd zawsze był wrogiem mocnego pieniądza, korzystając z karteli bankowych i inflacji, aby skutecznie opróżniać kieszenie ludzi i osłabić wartość pieniądza na rynku. Efektem tych działań są recesje i depresje, które nękają społeczeństwo.

Nie brakuje w tej książce wyrażających emocje zwrotów, ale warto pochylić się nad samą teorią ekonomiczną oraz szczątkowymi fragmentami teorii libertariańskiej, które przynoszą nam wielu cennych wniosków.

"Złoto, banki, ludzie" to doskonała ilustracja typowo austriackiego poglądu na pieniądz i bankowość. Znajdziemy tu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących sensu istnienia pieniądza i jego wartości, historii powstawania banków centralnych oraz istoty rezerw bankowych.

Jeśli chcecie w ekspresowym tempie zdobyć wiedzę na temat sensu pieniądza, historii banków centralnych, mechanizmów inflacji i kryzysów finansowych, ta książka jest dla Was idealnym wyborem. Wyjaśnia ona również, w jaki sposób państwowy interwencjonizm w branży bankowej może wpływać na nasze życie.

Pamiętajcie, że odwieczne pytanie o pieniądz - czym jest, jak powstaje i jaką wartość ma dla nas - nadal pozostaje tajemnicą. Jednak ta książka daje nam solidne fundamenty do zrozumienia jego istoty i wpływu na naszą codzienność.

Zapraszam do odkrycia tej pasjonującej historii w towarzystwie profesora Rothbarda. Przekonajcie się, jak wiele wspaniałych tajemnic kryje się za pozornie prostymi monetami i banknotami. Wnikajcie w świat pieniądza, banków i ludzi, aby zrozumieć przeszłość i w pełni docenić znaczenie, jakie mają dla naszych współczesnych czasów.

#ZłotoBankiLudzie #KrótkaHistoriaPieniądza #Ekonomia #Rząd #Inflacja #RecesjeIDepresje #TeoriaLibertariańska #PieniądzIWartość #HistoriaBanków #KryzysyFinansowe #InterwencjonizmPaństwowy #WartoPrzeczytać #PoznajHistorię #TajemniceEkonomii #OdkrywajWiedzę #CiekawaLektura #MocnePieniądze #BankowyŚwiat #ProfesorRothbard #NaukaIDyskusja

Zapraszam do fascynującej podróży przez historię pieniądza, banków i ludzi! 💰🏦🌐

Klasyka myśli libertariańskiej - chociaż tekst ma swoje wady, jak przytrafiające się co jakiś czas emocjonalnie nacechowane zwroty, to wciąż książkę warto przeczytać. Publikacja jest mieszanką samej teorii ekonomicznej z pewnymi szczątkowymi fragmentami teorii libertariańskiej. Mimo wszystko - dobra ilustracja typowo austriackiego poglądu na pieniądz oraz bankowość - w rothbardowskiej ''odnodze'' tej myśli ekonomicznej.

Książka świetnie przedstawia tematykę pieniądza i bankowości.
Poznamy naturę pieniądza, teorię przejścia z wymiany barterowej na system pieniężny, jak przez lata zmieniał się pieniądz, jak rządy przejmowały kontrolę nad sferą monetarną i wykorzystywały to dla swoich celów. Dowiemy się sporo o bankowości centralnej i problemie inflacji, o odejściu od standardu złota. Autor przedstawia jak funkcjonowały banki komercyjne dawniej i w czasach teraźniejszych (trzeba oczywiście mieć na uwadze kiedy książka została napisana, wiec nie ma tu nic o bankowości elektronicznej) oraz jak banki mogłyby działać na całkowicie wolnym rynku.
W części końcowej Rothbard przedstawia plan przejścia z dzisiejszego pustego pieniądza dekretowego do pieniądza prawdziwego, czyli towarowego (złota, srebra).

Przyznam szczerze, że mając już pewną wiedzę z ekonomii, faktycznie skłaniałem się ku wolnorynkowej wizji pieniądza, to jednak dopiero ta książka ostatecznie mnie do niej przekonała.

Polecam, choćby po to by poznać alternatywę dla obecnego i ułomnego systemu monetarnego, szczególnie, że nawet tak wybitni ekonomiści jak Milton Friedman (z którym Rothbard trochę tutaj polemizuje) ulegają przekonaniu, że choć wolny rynek jest ewidentnie wydajniejszy to jednak bank centralny musi trzymać władzę nad najważniejszym elementem gospodarki jakim jest pieniądz, czyli de facto nad całą gospodarką.

Książka świetnie przedstawia tematykę pieniądza i bankowości.

Skondensowany wstęp do tematyki pieniądza. Osoby rozumiejące jak on działa inflacja nie znajdą tu za dużo nowości.

O tym, czym był, jest i czym mógłby być pieniądz.

Polecam jeśli chcecie w ekspresowym tempie zdobyć informacje na temat:
-sensu istnienia pieniądza i jego wartości
-historii powstawania banków centralnych
-istoty rezerw bankowych
-co najczęściej prowadzi do inflacji
-od kiedy zaczęły się pojawiać kryzysy finansowe
-interwencjonizmu państwowego w branży bankowej

O tym, czym był, jest i czym mógłby być pieniądz.

Polecam jeśli chcecie w ekspresowym tempie zdobyć informacje na temat:
-sensu istnienia pieniądza i jego wartości
-historii powstawania banków centralnych
-istoty rezerw bankowych
-co najczęściej prowadzi do inflacji
-od kiedy zaczęły się pojawiać kryzysy finansowe
-interwencjonizmu państwowego w branży bankowej

Dzięki tej książce szwindel jakiego dopuszcza się władza ma szansę wyjść na jaw.

Bardzo dobra książka, która w przystępny sposób opisuje czym jest pieniądz, opowiada nam o historii pieniądza i jak to wszystko teraz wygląda.

Klasyk.

Klasyk.

Wybitne studium na temat, który próbuje się wieków utrudniać, a który jest w gruncie rzeczy prosty bo narodzony z codziennej praktyki wymiany pracy na dobra - czyli pieniądz. Książka o tym czym jest pieniądz, a co pieniędzem nie jest. Opisuje ewolucje metod dzieki którym rządzący, sterując podażą pieniądza, coraz bardziej obdzierają nas z wolności i utrudniają funkjonowanie mechanizmów rynkowych. Co ciekawe ostatnia część książki opisuje jak tą sytuację naprawić!

• Ekonomia
  • Finanse
  • Do kupienia
  • Biznes

Dodaj cytat z książki Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza