Frida Kahlo i kolory życia

Okładka książki Frida Kahlo i kolory życia Caroline Bernard Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Frida Kahlo i kolory życia
Caroline Bernard Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Wyjątkowe kobiety literatura piękna
Wyjątkowe kobiety
biografia Frida Kahlo sztuka

Wyróżniona opinia i

Frida Kahlo i kolory życia

przeczytanych książek 1988 napisanych opinii 1680

Frida Kahlo - kobieta oryginalna, kolorowa i odważna. Jej życie obrosło już w legendy. Bardzo silna. Tyle przeciwności i tyle hartu ducha w tak małym i schorowanym ciele. I to pragnienie malowania i wyrażania siebie. Barwna jak Meksyk, z którego pochodzi i w którym czuła się najlepiej.
Do tego feministka, komunistka, ateistka, skandalistka... No, po prostu mieszanka wybuchowa.
I kobieta świadoma swej kobiecości i siły. Ale też kochająca do szaleństwa, szukała i pragnęła tej miłości mimo odrzucenia.

Nie czytałam innej książki o tej artystce, więc na razie musi mi wystarczyć wersja Caroline Bernard.
Już sam początek boli. Frida cierpiała od dzieciństwa na polio, a potem jej zły stan pogłębia jeszcze wypadek. Ilość operacji medycznych przeraża.
Nie dość fizycznych cierpień, dochodzą jeszcze liczne zdrady męża - sławnego malarza Diego Rivery. Czary goryczy dopełniły trzy poronienia.

Swoje cierpienie przekuła w tematy własnych prac. Jej obrazy są trudne w odbiorze, często szokują, ale pokazują głębię jej smutku i prawdziwych przeżyć.

Ta książka to fabularyzowana biografię Fridy Kahlo, a takie lubię najbardziej. Przedstawia ją nie tylko jako artystkę, ale i jako zwykłą kobietę, która chce się nauczyć gotować, by dogodzić mężowi. Pokazuje jej uczucia, marzenia, wątpliwości, inspiracje.
Bardzo ciekawa lektura.

Książka ciekawa, barwnie przedstawia postać Fridy Kahlo, naprawdę fascynującej osoby szczególnie pod względem sztuki. Powieść psuje mi zbyt dużo wątków politycznych wplecionych w całość. Do tego czegoś jej brakuje, żeby naprawdę całkowicie pochłonąć czytelnika.

Pozytywne zaskoczenie. Nie jest to wybitna opowieść, ale czyta się ją bardzo przyjemnie. Życiorys Fridy Kahlo został w niej przedstawiony w ciekawy sposób.

Powieść bazująca na życiu wspaniałej meksykańskiej malarki-ikony Fridy Kahlo. Czyta się ją dobrze, język jest przystępny, jednak treść nie była tym, czego oczekiwałam. Autorka skupiła się na życiu codziennym artystki i relacji z mężem, Diego Riverą (w szczególności),jej przeżyciach emocjonalnych oraz także pisze o związkach z rodziną i przyjaciółmi. W mojej opinii występuje trochę mało treści o stricte twórczości malarskiej Fridy, co jest dosyć zaskakujące. Ocena dobra.

Gdybym miała jednym słowem opisać historię opowiedzianą w tej książce, to powiedziałabym, że jest "płaska". Autorka ślizga się przez kolejne etapy życia meksykańskiej malarki najwięcej uwagi poświęcając toksycznej relacji łączącej ją z mężem - Diego Riverą. A poza tym to tu jakiś obraz namaluje, tam jakiś nowy kochanek, tu znowu jest chora i generalnie nieszczęśliwa. Albo jednak jest szczęśliwa, ale jednak nie za bardzo... I takie to wszytko nijakie. Żadnych kolorów życia w tej książce nie ma, wszystko jest sprane i wyblakłe :(

Frida Kahlo - kobieta, legenda, feministka, ateistka, malarka, Meksykanka, komunistka, skandalistka... Mnóstwo przymiotników mogłoby określić tę bodaj najsłynniejszą latynoską artystkę.

Z książki Caroline Bernard "Frida Kahlo i kolory życia" wyłoniła się kobieta kochająca i chcąca być kochaną. Okrutnie doświadczona przez los najpierw przez polio, potem przez wypadek, liczne operacje kręgosłupa, nogi, stopy, zdradzana przez męża - sławnego Diego Riverę, zdradzona przez siostrę, która była dla niej przyjaciółką, rozpaczliwie pragnąc być matką trzykrotnie poroniła, została odrzucona przez mężczyzn, których kochała - całkiem sporo jak na trzydziestodwuletnią kobietę.

To właśnie cierpienie i jej życiowe doświadczenia stają się głównym tematem jej obrazów - szokujących, trudnych, ale jednocześnie bardzo smutnych i... prawdziwych.

Książka Bernard fabularyzuje biografię Fridy, stara się - i moim zdaniem doskonale się to udaje - pokazać ją nie tylko od artystycznej strony, ale też jako "zwykłą" kobietę, czującą, pragnącą, cierpiącą. Co najważniejsze dla mnie - nie wybielając jej, dzięki czemu każdy, kto sięgnie po książkę może sam ocenić, kim była Frida Kahlo "prywatnie"? Ofiarą czy kimś, kto zasłużył na to, co los zgotował?

Duży plus dla autorki również za pomysł wplecenia w opowieść interpretacji dzieł Fridy, pełnych symboli nie zawsze zrozumiałych dla naszego kręgu kulturowego albo naszych czasów.

Książka jest na pewno lepsza od czytanej przeze mnie niedawno pozycji z tej samej serii, ale dotyczącej Edith Piaf, ponieważ jest to książka o Fridzie Kahlo, a nie jakiejś anonimowej osobie, która Fridę udaje, (a tak było z książką o Piaf). Odnajdujemy tutaj najważniejsze fakty z życia Fridy, jednak nie przebija ona czytanej przeze mnie wiele lat temu i do tej pory zapamiętanej, również fabularyzowanej biografii meksykańskiej malarki, której autorką jest Barbara Mujicia.
W tej książce mamy uładzoną,prostą historyjkę o utalentowanej malarce światowej sławy.......ale wszystko jest płaskie, pozbawione głębi. Skupiamy się na Fridzie i jej sukcesach, ale kompletnie pominięty jest kontekst sytuacji np. w momencie kiedy Frida poznaje swojego przyszłego męża Diego, jest on żonaty z inną kobietą i ma dzieci z różnych związków. W książce nie ma ani słowa o tym jak wyglądał rozwód Diego z wcześniejszą żoną (jednego dnia się zaręczają, w następnym rozdziale jesteśmy świadkami ich ślubu),o stosunku i relacjach z dziećmi Diego nie ma ani słowa. Czasem miałam wrażenie, że Autorka przedstawia Kahlo jako samotną wyspę, kogoś kto nie liczy się z nikim i z niczym, żyje w oderwaniu od otoczenia i ma za zadanie być kimś wiecznie podziwianym, wnoszącym do towarzystwa uśmiech i radość. Frida od wczesnych lat dziecięcych była osobą niepełnosprawną i na co dzień zmagającą się z wielkim bólem i trudnościami z poruszaniem, a autorka pisze o tym.........jak jej się przypomni, co nie dodaje tej książce wiarygodności. Natomiast w kółko te same stwierdzenia na każdej niemal stronie, że Frida nie wierzy w swój talent, jest ograniczana przez męża, a z drugiej strony nie potrafi bez niego żyć, zwyczajnie nużą i męczą.
Styl książki momentami jest do bólu szkolny i przypomina wypracowanie licealistki zmuszanej do odrobienia pracy domowej.
Na pewno jest to książka o ciekawej kobiecie swoich czasów, niestety autorka nie zaciekawia czytelnika jej barwnym życiem na tyle, aby czuł się usatysfakcjonowany i miał ochotę je zgłębiać np. poprzez czytanie innych, wartościowszych publikacji. Raczej jest to pozycja dla osób, które poprzez przeczytanie lekkiej obyczajówki "odhaczają" biografie znanych osób twierdząc, ze to im zupełnie wystarczy, niż dla takich, którzy chcieliby od lekkiej książki zacząć poznawanie wielkiej artystki jej życia, jej twórczości i czasów w jakich żyła.

Fabularyzowana biografia wspaniałej, silnej kobiety i utalentowanej malarki. Doskonale napisana, słowami potrafiąca perfekcyjnie oddać kolory, zapachy, gorący klimat Meksyku, a także uczucia i emocje.
Frida Kahlo to znana, meksykańska malarka. Od dzieciństwa życie jej nie rozpieszczało. W dziecięcych latach zachorowała na polio, czego skutkiem były jej problemy z nogą. Jako młoda dziewczyna chciała zostać, tak jak jej ojciec, lekarzem. Niestety, udział w poważnym wypadku autobusowym zaprzepaścił realizację jej zamierzeń. Doznała bardzo poważnych obrażeń narządów wewnętrznych i kręgosłupa. Jej leczenie i rehabilitacja były bardzo długie i bolesne. Wtedy to właśnie zaczęła malować. Chciała, aby jej obrazy były jak ona – kolorowe, emocjonalne, ale żeby jednocześnie odzwierciedlały jej ból fizyczny i rozterki uczuciowe. Miłością jej życia, a jednocześnie osobą która sprawiała jej najwięcej rozczarowań był rewolucjonista i malarz Diego Riviera. Mimo, iż deklarował miłość do niej, to zdradzał ją przy każdej nadarzającej się okazji i nie krył się z tym. Frida nie mogła się pogodzić z jego nielojalnością, ale też nie potrafiła bez niego żyć. Jej życie to emocjonalna huśtawka, żyła euforią miłości i zauroczeń na zmianę z załamaniami powodowanymi trudnym życiem z Diego i poważnymi problemami zdrowotnymi.
Frida była kobietą pewną swojego talentu, urody i wrażenia jakie wywiera na mężczyznach (na kobietach również). Z jednej strony była silna, kolorowa, wyróżniająca się z tłumu, z drugiej była delikatną istotą, pragnącą być kochaną, rozumianą i docenianą. Fizyczny ból towarzyszący jej przez niemal całe życie i wielkie uczucie do jedynej, wielkiej miłości jej życia, bez wątpienia wywarły ogromny wpływ na jej twórczość.
Książka warta przeczytania. Niezwykle ciekawa, poruszająca zmysły, wywołująca ogromne emocje czytelnicze. Polecam

Przepiękna książka przedstawiająca fikcję literacka opartą na życiu znanej artystki Fridy Kahlo. Autorka książki jest jej wielką miłośniczka od wielu lat, dlatego tworząc książkę opierała się na wielu znanych z jej życia wątków.
Miłość i nienawiść, łzy, cierpienie, ból, ale też piękno, rozumienie sztuki w inny sposób...
Uparta, aby pomimo trudności dążyć do celu. Głębiej mogłam zrozumieć sens jej twórczości, a także sama twórczość. Wszystko to magia pisania...

Uparta, aby pomimo trudności dążyć do celu. Głębiej...

Frida Kahlo to bardzo charakterystyczna artystka, którą „z widzenia” kojarzy chyba każdy. Kilka lat temu obejrzałam hipnotyzujący film biograficzny o niej, z Salmą Hayek w roli głównej. Zarówno jej kreacja jak i życie Kahlo zrobiły na mnie wówczas ogromne wrażenie. Dlatego też z wielką chęcią sięgnęłam po książkę Caroline Bernard pt.: „Frida Kahlo i kolory życia”. Wprawdzie podczas czytania cały czas przed oczami miałam Salmę, ale nie uważam tego za jakiś wielki problem. Przy okazji tej publikacji, chcę zwrócić uwagę na serię, z której pochodzi – mianowicie „Wyjątkowe kobiety”. Czytałam już należącą do niej biografię Edith Piaf autorstwa Michelle Marly i czekam na książkę Juliany Weinberg o życiu Audrey Hepburn. Mimo iż to nietypowa seria, gdyż zawiera książki różnych autorek, jest bardzo spójna. Myślę, że ktoś miał na nią bardzo dobry pomysł.

„Frida Kahlo i kolory życia” to fabularyzowana powieść biograficzna, którą autorka napisała na podstawie bardzo bogatej bibliografii. Carolin Berdnard podkreśla, że przedstawiła czytelnikom swoją interpretację życia Kahlo, chociaż starała się być wierna jej biografii i tylko czasem zmieniała kolejność zdarzeń, by dopasować je do fabuły książki. Porównując ją z filmem Julii Taymor, stwierdzam, że autorka dodała sporo interesujących wątków – cóż – taka zaleta literatury, film łączy się jednak z ograniczeniami.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

• Biografie