Pharmacon. Tom 2

Marian SiwiakMarlena Siwiak Wydawnictwo: Key Text kryminał, sensacja, thriller
Key Text
2021-02-14
2021-02-14

Okładka książki Na zawsze, do jutra, już nigdy Michał Antosiewicz, Adam Barcikowski, Aleksandra Bednarska, Agata Garbowska, Izabela Grabda, Piotr Jedliński, Grzegorz Kałużny, Mateusz Kimak, Anna Olejnik, Magdalena Anna Sakowska, Marian Siwiak, Marlena Siwiak, Katarzyna Wierzbicka
Na zawsze, do ... Michał Antosiewicz,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 478 (07/2022) Betsy Aoki, Anatoly Belilovsky, A. T. Greenblatt, Kij Johnson, Radek Puchała, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marian Siwiak, Marlena Siwiak
Nowa Fantastyk... Betsy Aoki, Anatoly...
Okładka książki Pharmacon. Tom 1 Marian Siwiak, Marlena Siwiak
Pharmacon. Tom 1 Marian Siwiak, Marl...
Okładka książki Piórem laureata : cztery pióra Anna Kokot-Nowak, Kamila Pałac, Marian Siwiak, Marlena Siwiak, Dominik Szewczyk
Piórem laureat... Anna Kokot-Nowak, K...

Fascynujący techno thriller, który być może kilka lat temu przynależałby do gatunku science fiction, a dzisiaj? Możliwe, że prorokuje przyszłość.

„Pharmacon” wypełniony jest informacjami, dywagacjami, czasem wręcz filozoficznymi rozważaniami, które zatrzymują czytelnika na dłużej i każą zastanowić się nad tym czy innym aspektem sprawy. Dotyka tematów nie tylko wspomnianej technologii, ale i etyczności wielu innych aspektów dzisiejszego świata, żeby wspomnieć tu choćby przestrzeń medialną czy zachowania wielkich koncernów farmaceutycznych. To powoduje, że czytać warto w skupieniu, powoli, wolniej niż odbywa się to w przypadku takiego czy innego kryminału… Najwięcej z lektury wyciągną oczywiście miłośnicy gatunku: ludzie którzy wychowali się na Michaelu Crichtonie czy rozkochali w „Cryptonomiconie” Stephensona, z którym Pharmacon, raczej nie bez przyczyny, dzieli ostatni człon nazwy. To właśnie ten typ przygody – z dołożonym odautorskim komentarzem odnośnie światka, któremu Państwo Siwak bacznie się przyglądają.

Nie zabrakło również akcji, pościgów i ogólnego deszczyku, jednak tym, co stanowi unikatowy element „Pharmaconu” leży niewątpliwie w techniczno-etycznych aspektach całości. Jeśli to coś, co do czytelnika przemawia – zanurzy się w lekturze z przyjemnością. Dla techno thrillerowych zajadaczy: gratka!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

"Pharmacon" Marleny i Marian Siwiaków to utwór zdecydowanie wyróżniający się na tle współczesnej polskiej literatury. Brawurowe połączenie gatunków, błyskotliwe dialogi i świat, w którym ludzkie życie ma szansę trwać znacznie dłużej, oraz niespotykana ilość zagadnień mogą przysporzyć temu duetowi pisarskiemu sporo zwolenników, choć zapewne nie każdemu przypadnie do gustu ich rozmaitość.
Na całą recenzję zapraszam tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2021/05/nanobotowe-wojny-pharmacon-marleny-i.html

Pharmacon to dla mnie mnóstwo nowości. Po raz pierwszy zetknęłam się z czymś takim, jak thriller technologiczny i socjologiczny, w dodatku z elementami fantastyki, nauki i wciąż trzymający w napięciu jak porządny dreszczowiec. Poruszona tu tematyka jest bez wątpienia niezwykle rzeczywista – naukowiec odkrywa sposób na przedłużenie ludzkiego życia, o którym marzą wszyscy: zwykły Kowalski, by uratować siebie i swoją rodzinę, firmy farmaceutyczne i przedsiębiorstwa, by zarobić jak najwięcej pieniędzy, ale także mafia i ludzie z najwyższych szczebli władzy. Zaczynają się pościgi, porwania, manipulacje, byle tylko zysk był jak największy.
Podoba mi się, że mimo że autorzy są naukowcami, nadal czytamy powieść fabularną, pełną akcji, a nie podręcznik do mikrobiologii. Państwo Siwiak wiedzieli, że po lekturę mogą sięgnąć również laicy, starają się więc zarysować pewną wiedzę w jak najprostszy sposób, chociaż nie ukrywam, że najlepiej będą się tu czuły osoby w jakiś sposób zaangażowane w sferę nauki, biologii czy robotyki – czy to hobbystycznie, czy też studiując pokrewne kierunki.
Pełna opinia:

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Choć historia ta została wydana w dwóch tomach, to tak naprawdę stanowi jedną całość. Mocną, konkretną, rozbudowaną, szczegółową. Wszystko jest opisane na wysokim poziomie, sporo się tutaj dzieje, akcja chwilami zwalnia, aby czytelnik mógł sobie na spokojnie ułożyć w głowie wszystkie zebrane w danym momencie fakty. Aby spróbować odkryć, kto tak naprawdę zagraża Sokolowi. Aby dowiedzieć się, kto chce więcej ugrać na jego odkryciu. Aby zobaczyć, że po raz kolejny w literaturze otrzymujemy coś iście życiowego – podział na lepszych i gorszych, biednych i bogatych, bo jak myślicie, gdyby faktycznie pojawiła się możliwość wydłużenia życia albo wyleczenia raka, to kto jako pierwszy mógłby z tego skorzystać?
Bookeater Reality

Gdy otrzymałem propozycję przeczytania książki Marleny i Mariana Siwiaków, nie mogłem powiedzieć NIE. Thriller socjologiczny „Pharmacon” wzbudził moją ciekawość, nie tylko gatunkiem, lecz również tematem.
Jako socjolog nie mogłem przejść obok tej książki obojętnie. Dodam więcej, ta książka jest również thrillerem technologicznym, tworząc nową przyszłość tego gatunku. Polski czytelnik otrzymuje nową jakość, nową propozycję czytelniczą, która, mam nadzieję, będzie rozwijać się w polskiej literaturze. Czuć tutaj również powiew fantastyki, a nawet kryminału, czy też filozoficznych rozważań na temat naszej cywilizacji. Takie połączenie kilku gatunków w dwóch tomach „Pharmaconu” dla każdego czytelnika jest prawdziwym rarytasem.
Thriller socjologiczny i technologiczny, powieść po części filozoficzna, kryminał, fantastyka – połączenie tych wszystkich elementów w jedną całość pokazuje, że autorzy wykonali kawał solidnej pisarskiej pracy. Pracy, która w moim odczuciu jest ich sukcesem. Kolaż tych gatunków nie sprawia, że trafiamy na miszmasz, czy też papkę, lecz serwujemy sobie lekturę interdyscyplinarną.
Gdy tylko zagłębiłem się w tę historię, wiedziałem, że ta powieść jest dla mnie. Ale również zaspokoi ona oczekiwania ambitnych czytelników, którzy od książki oczekują nie tylko rozbudowanej fabuły, lecz powodów do refleksji po przeczytanej lekturze. Książka wciągnęła mnie tak bardzo, że z nieukrywaną radością przyjąłem propozycję patronowania powieści Marleny i Mariana Siwiaków. „Pharmacon” mogę zaadresować każdemu socjologowi, jak również miłośnikowi ambitnych thrillerów z górnej półki. Wchodząc do świata zaprezentowanego przez autorów, przekraczamy bramy niezwykłe, gdzie nauka początkowo wydaje się sprawą nadrzędną, a ostatecznie przegrywa w starciu z żądzą zysku i władzy.
Tak naprawdę książki tej nie można zakwalifikować do jednego gatunku. Marlena i Marian Siwiakowie zapraszają nas do odkrywania futurystycznego świata, w którym poszukujemy leku na śmiertelność. Biolog Niv Sokol, wykorzystując technologię nanobotów, stara się znaleźć receptę na przedłużenie ludzkiego życia. Musi jednak uważać na zapędy koncernów farmaceutycznych, które widzą w tym przedsięwzięciu prawdziwą maszynkę do pozyskiwania pieniędzy. Sokol pragnie, aby wyniki jego pracy były korzystne dla całego społeczeństwa. Jednak splot nieoczekiwanych wydarzeń wciąga go w niebezpieczną grę ze światem wielkiej polityki i wielkich pieniędzy. Ścieranie się grup interesów sprawia, że fabuła książki pozostawi w naszej pamięci niezacieralny ślad. Ślad, który budzi refleksje nad tym, na ile fikcja może być odzwierciedleniem prawdziwego świata. Wartka akcja i doskonały pomysł na temat powieści wpisują ją na listę tych utworów, które w tym roku mogą namieszać w polskiej literaturze.
Marlena i Marian Siwiakowie napisali powieść godną polecenia, którą warto przeczytać i umieścić w swej domowej bibliotece na honorowanym miejscu Najlepszych Interesujących Książek. Emocje gwarantowane. Dlatego też z nieukrywaną przyjemnością Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje.
„Pharmacon” dostępny jest w każdej dobrej księgarni oraz na stronie Wydawnictwa Key-Text http://www.keytext.com.pl/?isbn=9788364928208, jak i również na stronie książki http://pharmacon.mmsiwiak.com/. Przed sięgnięciem po tę lekturę zapoznajcie się z tymi linkami.

Niv Sokol jest biologiem. Udaje się na konferencję naukową celem ogłoszenia swojego odkrycia - eterniny, pozwalającej ludziom (nomen omen) żyć wiecznie. Plotki jednak wyprzedzają jego wystąpienie i już na "dzień dobry" naukowiec zostaje zarzucony przez firmy farmaceutyczne ofertami współpracy. Propozycje początkowo grzeczne i kulturalne zmieniają się w twarde negocjacje, aż w końcu granice zostają przekroczone. Postawiony pod ścianą Sokol decyduje się na ryzykowny krok - publikuje wyniki swoich badań na otwartej licencji. Nie spodziewa się jednak, że od tego momentu świat wywróci się do góry nogami, a jego odkrycie stanie się przyczyną wielu politycznych napięć i społecznych gierek.

Czytając "Pharmacon" nie mogłam wyjść z podziwu, jak to się stało, że wynalazek tak dobry i szlachetny uwydatni jeszcze bardziej podziały na bogatych i biednych, młodych i starych, zdrowych i chorych. Pokazuje to w sposób dobitny, że nie narzędzie samo w sobie jest dobre lub złe, lecz ręce, które z niego korzystają. Niektóre sytuacje, o których czytałam robiły na mnie takie wrażenie, że na mojej twarzy pojawiał się wręcz grymas obrzydzenia (wiem, bo Mąż mówił mi wtedy "Ooo... chyba jest mocno!"). Pojedyncze wydarzenia przenosiły się też do moich snów (wolałabym, żeby nie wbijały mi się tak mocno w podświadomość, ale cóż ja mogę?🙂). Miałam ochotę potrząsnąć tą książką licząc na to, że literki się poprzestawiają, a jak znów ją otworzę, ludzie będą korzystać z eterniny w sposób uczciwy i honorowy. Złudne nadzieje!

Powieść miała swoje lepsze i gorsze momenty. Raz akcja mknęła jak szalona, żeby za chwilę zwolnić na scenach, które w moim odczuciu były nieco przegadane. Dzięki temu zabiegowi jednak można było złapać w tej gonitwie trochę oddechu, więc sumarycznie uważam to za plus. Były chwile grozy i niepokoju, ale pojawiały się także wątki humorystyczne, rozluźniające nieco atmosferę. Mimo że "Pharmacon" ma grubo ponad 900 stron, czyta się go dobrze i przyjemnie. Jeśli lubicie obserwować zachowania społeczne doprawione fantastycznonaukowym smaczkiem, jestem przekonana, że ta powieść przypadnie Wam do gustu.

"Elita zawsze znajdzie sposób, żeby zastrzec dla siebie zabawkę, której odmówiono masom".

Największe marzenie ludzkości, jakim jest pokonanie śmierci od wieków inspiruje do kreowania możliwych scenariuszy osiągnięcia stanu nieśmiertelności. W świecie naukowym co chwilę pojawiają się nowe pomysły w tej materii, od wymiany poszczególnych narządów po przenoszenie mózgu człowieka do robota. Na ciekawą koncepcję wpadli także autorzy "Pharmaconu" i poszli o wiele dalej, ukazując skutki i pewne mechanizmy, jakie mogą pojawić się za sprawą wynalezienia leku na przedłużenie życia.

Marlena i Marian Siwiakowie to doktorzy biofizyki i bioinformatycy, którzy swoje doświadczenie zawodowe zdobyli w Polsce, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Są autorami wydanych opowiadań na łamach "Fantazmatów" i "Esensji", twórcami satyrycznej serii "Skontaktujemy się z panem", felietonów i publikacji naukowych w branżowych periodykach. Obecnie mieszkają w Londynie, gdzie pracują jako badacze danych.

Niv Sokol to biolog, który wymyśla technologię, jaka za pomocą nanobotów, ma szansę przedłużyć ludzkie życie. Gdy spotyka się z agresywną polityką firm farmaceutycznych i zagrożeniem życia, decyduje się na altruistyczny gest i publikuje do powszechnej wiadomości wyniki swoich badań. Kilka lat później jego odkrycie przeistacza się w eterninę, która przedłuża życie i zostaje wprowadzona na rynek. Naukowiec przyjeżdżając do USA, zostaje wplątany w sieć intryg związanych z różnymi kierunkami interesów poszczególnych grup – począwszy od koncernów farmaceutycznych, a skończywszy na gangsterach i politykach.

Cała historia futurystycznego scenariusza powstania leku na nieśmiertelność to bardzo obszerna opowieść, dlatego bardzo trafnym okazało się jej podzielenie przez autorów na dwa tomy. Nie sposób bowiem ukryć, że przy lekturze "Pharmaconu" trzeba się skupić, gdyż to thriller technologiczny z socjologiczną warstwą, napisany na kanwie fantastyki naukowej i kryminału. Powieść, w której odwieczne marzenie ludzkości o wiecznym życiu staje się punktem wyjścia do snucia rozważań w temacie zjawisk społecznych, jakie obserwujemy na co dzień. To nie lada sztuka połączyć takową wizję przyszłości z otaczającą nas rzeczywistością w ten sposób, by czytelnik odnajdywał punkty wspólne swojego świata ze światem literackim.

Nanotechnologiczne odkrycie czy też dobro absolutne, jakim jest eternina wywołuje mnóstwo konsekwencji na szeroką skalę, dotykających bezpośrednio protagonistę i wywołujących szereg nieprzewidywalnych dla czytelnika wydarzeń. Ale nie to jest najbardziej absorbującą płaszczyzną tej książki. Jest nią bowiem mnóstwo odniesień do pewnych zjawisk i mechanizmów, które autorzy wzięli na tapet trafnie puentując obraz stykania się nauki i szeroko rozumianego przemysłu. W fabule znajduje się sporo przemyśleń w temacie wciskanej nam przez media pseudonauki, braku krytycznego myślenia, rozkwitu kultury obrazkowej, korupcji na różnych szczeblach społecznych, czy też szeroko rozumianego populizmu. Niezwykle intrygującymi spostrzeżeniami autorzy dzielą się z czytelnikiem w zakresie wszechobecnego pożądania unikalności, a także w temacie znanych nam teorii spiskowych. Wszystko to tworzy unikatowe tło socjologiczne okraszone nierzadko przemyśleniami natury filozoficznej, które niezaprzeczalnie wyróżniają tę powieść.

Warto wiedzieć, że początkowy, obszerny Prolog "Pharmaconu" pt. "Konferencja" to wcześniej wydane opowiadanie autorów, jakie postanowili zrobić wstępem do tej wielowątkowej opowieści. I jak pokazują Marlena i Marian Siwiakowie, zapewnienie uczciwej konkurencji i równych szans wszystkim zainteresowanym, nie zawsze wywołuje pożądane skutki. W szczególności jeśli chodzi o taki wynalazek, mający niemal boski wymiar.

Od wciągającego pierwszego zdania do prowokującego do refleksji ostatniego, opowieść Marleny i Mariana Siwiaków jest dokładnie tym, czego wytrawny czytelnik oczekuje od thrillera technologicznego. Znajdziemy w niej bowiem ciekawy temat przewodni, wartką akcję i przystępnie podaną wiedzę naukową, mało znaną laikowi. Książka ukazuje wyzwanie, przed jakim stoi współczesna ludzkość oraz sygnalizuje niebezpieczeństwa, które mogą popchnąć nas ku ostatecznej katastrofie. "Pharmacon" nie jest więc w swojej istocie tylko zwykłym dreszczowcem z elementami fantastyki naukowej, ale to również niebanalna i niezwykle aktualna w swojej wymowie powieść z nieprzewidywalną fabułą i trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości.

Wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Fajna, niebanalna lektura wymagająca od czytelnika użycia kilku szarych komórek.

• Kryminał
  • Poczekalnia 📚