Pamiętnik złodzieja tlenu

literatura piękna
Empik Go
2021-05-07
2021-05-07

Można by powiedzieć, że karma wraca, ale główne przesłanie tej książki to moim zdaniem wygrana bohatera, który zwycięża z nałogiem alkoholizmu i dowiaduje się, jak jego zachowanie niszczyło innych ludzi. Książka z morałem. Polecam.

Kiedy zobaczyłam na okładce rekomendację New York Timesa wskazującą, że ta książka to światowy bestseller postanowiłam przekonać się z czym mamy do czynienia. W skrócie powinnam napisać, że pewnych książek nie powinno się brać do ręki, gdyż są one stratą czasu, a będąc jeszcze bardziej dobitna powinnam zapytać: Co kierowało Autorem - jak wskazuje okładka - nieznanym, żeby to "coś" popełnić? Jeszcze większe moje zdziwienie, że książka ta klasyfikowana jest jako literatura piękna - z całym szacunkiem dla tych, którzy oznaczyli ją tą kategorią - z piękną to ona nie ma absolutnie nic wspólnego. A o czym rzecz? Znów w jednym zdaniu o alkoholiku, będącym jednocześnie męskim szowinistą, który przyjmując formę narracji pamiętnikowej opowiada o historii swoich miłosnych podbojów, odbywających się głównie w pijackim widzie. Pasją Autora jest dodatkowo stosowanie przemocy emocjonalnej wobec swoich partnerek, gdyż jak sam z dumą przyznaje, fizycznie kobietę uderzył tylko raz, ale widocznie zasłużyła. Całość wzbogacają opisy miłosnych uniesień, w których Autor odnosi się do sprawności swego członka, zachwalając jego zalety. Cóż... nie mi to oceniać, na szczęście nie było mi dane ;-) Po serii wynurzeń, kiedy z kim i w jakiej pozycji, Autor zmienia ton rozpoczynając opis własnej udręki, kiedy to niedoszła jego ofiara odwróciła kartę i dała mu solidną nauczkę, której najwyraźniej nie może przeżyć. Jak mawia przysłowie: " Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka". Czy w tym stu stronicowym ględzeniu znalazłam coś wartościowego? Niestety nic, ani tu emocji, ani retrospektywnych przemyśleń, ani refleksji nad sobą lub innymi. Z czystym sumieniem mogę zatem napisać - nie polecam, wręcz odradzam.

Zupełnie nie wiem po co ktoś coś takiego napisał i bardzo się cieszę, że wydawane jest w formie papierowej na zamówienie.
Tej książki wysłuchałam w aplikacji empikgo. Czytał Łukasz Garlicki. No cóż, jak dla mnie było to nudnawe. Najpierw długie opisy krzywdzenia kobiet, później trafił swój na swego i nagle był wysyp żalu. Ot cała historia. Nie było to dla mnie szokujące, nie było to odkrywcze. Ot chaotycznie napisany pamiętnik, a może właściwie zlepek historii bardzo toksycznego mężczyzny. Plus że było to dość krótkie, chociaż nadal mam poczucie straconego czasu.
Pozostawię bez oceny, bo mam wrażenie, że to nie była lektura dla mnie. Podejrzewam, że może mieć swoich fanów, ale na pewno ja nie będę w ich gronie.

Zupełnie nie rozumiem, po co takie książki powstają i dlaczego ktokolwiek chce je wydawać.

Mówi się, by nie oceniać książki po okładce. Zwykle staram się tego nie robić, jednak gdy zobaczyłam okładkę „Pamiętnika złodzieja tlenu” (tę z bałwankiem), moje oczekiwania co do tej historii drastycznie spadły. Ale! Postanowiłam się nie zniechęcać.

Tym sposobem zmarnowałam kilka godzin życia…

Cała książka to przypadkowy zlepek różnych opowieści snutych przez narratora, które łączy jedno. W każdej z nich zachowuje się on okropnie w stosunku do kobiet. Dręczy je psychicznie, mówi im okropne rzeczy, związuje się z nimi tylko po to, by potem je zranić. To toksyczny, okrutny i niezrównoważony psychicznie facet. Nie byłam w stanie zrozumieć jego postępowania. Najpierw krzywdzi wszystkich, a potem to on (biedaczek!) zostaje skrzywdzony w taki sam sposób i użala się nad sobą. Poważnie, połowa książki to marudzenie w stylu "tak mi źle", druga połowa to opisy znęcania się nad kobietami bez żadnego głębszego powodu. Bo wytłumaczenie, że skrzywdzeni ludzie tak już mają, że krzywdzą innych ludzi, kompletnie do mnie nie przemawia. Ohyda!

Autor pisze naprawdę chaotycznie i nie do końca zrozumiałam, co tak właściwie chciał przekazać tą historią. Była tak nieciekawa, że nie przychodzi mi na myśl ani jeden dobrze poprowadzony wątek. Czemu i po co ktoś wydał tę książkę? Nie mam pojęcia. Ale cieszę się, że fizycznie dostępna jest tylko w wersji druku na życzenie. Inaczej chyba bym się popłakała na myśl o tych zmarnowanych drzewach...

To chyba jedyna książka, o której z czystym sumieniem mówię: nie czytajcie jej! Szkoda czasu, szkoda pieniędzy i szkoda waszych nerwów.

Tym sposobem zmarnowałam kilka godzin życia…

Chłopiec bo nie można nazwać go mężczyzną wykorzystuje kobiety , tak w zasadzie to nie tylko chcę również zasiać ziarna goryczy w ich psychice. Opowiada trochę o sobie i złym dzieciństwie ale nie jest mi go żal. I chyba dostaje za to kare lecz nie jestem do końca pewna czy można ją nazwać urojoną czy prawdziwą...

Ani to szokujące, ani to ciekawe, jednym słowem: NUDA!!!

Ani to szokujące, ani to ciekawe, jednym słowem: NUDA!!!

Postanowiłam przesłuchać #audiobook na @empikgo z produkcji oryginalnej.
Mój wybór padł na #pamiętnikzłodziejatlenu .
Jaka byłam zła gdy padło słowo alkoholik.
Kurcze nie lubię takich.
Ponieważ coś robiłam, nie wyłączyłam od razu.
I dobrze...

Historia mężczyzny który opisał mały wycinek swojego życia, dotyczący relacji z kobietami. Odarty z sentymentów obraz braku uczuć najpierw jego do swoich zdobyczy na szybki seks.
A później karma wraca.
On się zakochuje, ona bawi.
Koniec dość przykry.

Opowieść nie jest długa, ani skomplikowana. Słucha się dobrze. Głos lektora Łukasza Garlickiego mnie zaczarował.

Jeżeli macie trochę czasu i słuchacie książek to może warto posłuchać o braku miłości we współczesnym świecie ludzi goniących za szczęściem

Postanowiłam przesłuchać #audiobook na @empikgo z produkcji oryginalnej.
Mój wybór padł na #pamiętnikzłodziejatlenu .
Jaka byłam zła gdy padło słowo alkoholik.
Kurcze nie lubię takich.
Ponieważ coś robiłam, nie wyłączyłam od razu.
I dobrze...

Pierwsza połowa (ta "mroczna") dużo lepsza niż druga - jego życie w Stanach było naprawdę nieciekawe. Podobał mi się styl pisania, chaotyczny, ze zwrotami bezpośrednimi do czytelnika. Jeśli ktoś szuka książki do pociągu albo audiobooka do pielenia ogródka, sprawdza się świetnie

Przyznaję szczerze że książka zaciekawiła mnie ze względu na tytuł, nie daję jej jednak oceny, przeczytałam ją ale nie zrozumiałam jej przekazu ¯\_(ツ)_/¯

Dodaj cytat z książki Pamiętnik złodzieja tlenu