Projekt Hail Mary

2021-05-05
Data 1. wydania:
2021-05-04
Radosław Madejski

Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Ocena 0,0
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...
Okładka książki Cheshire Crossing Sarah Andersen, Andy Weir
Ocena 7,0
Cheshire Crossing Sarah Andersen, And...

Wyróżniona opinia i

Projekt Hail Mary

przeczytanych książek 1060 napisanych opinii 468

Kocham to! To moja nowa ulubiona książka. Przez cały czas byłam mega zainteresowana historią. Miejscami śmieszna, miejscami wzruszająca i mocno naładowana nauką. I kocham postać Rocky'ego! On był świetny w każdym calu. Zakończeniem też jestem bardzo usatysfakcjonowana.

Science fiction to gatunek po który sięgam skrajnie rzadko, ale po udanym "Marsjaninie" z entuzjazmem sięgnęłam po kolejną książkę autora - "Projekt Hail Mary".
Na początku zaznaczę, że jest to pierwsza przesłuchana przeze mnie książka fabularna, więc nie wiem, czy interpretacja lektora nie miała wpływu na mój odbiór tej pozycji. Czy gdybym książkę przeczytała a nie przesłuchała, miałabym o niej lepsza zdanie?
"Projekt Hail Mary" to historia jedynego ocalałego członka załogi statku kosmicznego Hail Mary. Budzi się on w innym układzie słonecznym i nie pamięta kim jest, ani dlaczego tam się znalazł. Szybko przypomina sobie, że jego misja to jedyna szansa na ocalenie ludzkości.

Jestem bardzo rozczarowana tą powieścią, znajduję w niej niewiele plusów. Nie polubiłam głównego bohatera, który miał sposób myślenia i żarty na poziomie średnio rozgarniętego nastolatka, więc trudno mi było uwierzyć w jego rzekomy intelekt i przygotowanie do prowadzenia skomplikowanych badań i obliczeń. Tutaj nie jestem pewna, czy na mój negatywny sposób postrzegania postaci nie wpłynął w dużej mierze lektor.
Całkowicie odrzuca mnie również wątek komunikacji z Rockym. Nie wierzę, że tak łatwo udało im się znaleźć wspólny język. Jest to temat na długi wywód, więc nie będę wchodziła w szczegóły.
Sama fabuła szybko traci impet i historia po jakimś czasie staje się zwyczajnie nudna. Sekwencja zdarzeń jest w każdym rozdziale następująca: pojawia się problem, bohater wyjaśnia dlaczego to problem, "robi naukę" i rozwiązuje problem.
Raziły mnie też stereotypy dotyczące narodowości. Na przykład Rosjanie piją wódkę, Francuzi są dystyngowani i piją wino, Niemcy rozkoszują się piwem.

Nie uważam jednak, że czas poświęcony na słuchanie tej książki był stracony. Oto dlaczego:
- fabuła była na tyle prosta, że nie musiałam się nad nią skupiać w 100%, co pozwoliło mi na słuchanie podczas spacerów z bliźniakami,
- słuchałam po angielsku, więc mogłam poćwiczyć sobie słuchanie w tym języku.

Kiedy zaczynałam to czytać nie spodziewlaam się, że tak mi się ta książka spodoba. Bohaterowie cudowni, humor też jak dla mnie bez zarzutu, zaśmiałam się kilka razy. No i nie zabrakło wzruszających momentów. Wszystko było dopracowane, a i zagadnienia kosmiczne wyjaśnione dla takiego laika jak ja. Polecam całym sercem.

2087

Genialna

Genialna

Z jednej strony podziwiam wiedzę ogólną autora bo nawet korzystając z pomocy konsultantów trzeba mieć pojęcie o czym się pisze, a technikaliów jest tu dużo. Z drugiej strony jest ich trochę za dużo i gdyby wywalić całą tę żargonową paplaninę to z 500 stron zostałoby max 400. Sam pomysł lekko wyświechtany, bohater ze swoja umiejętnością budowy zderzacza hadronów z kubka po jogurcie, szpulki nici i pompki do materaców lekko śmieszy ale chyba warto. Dla odprężenia.

Świeże, pachnące i wciągające. Genialnie poprowadzona narracja w dwóch liniach czasu, czytelna jak baskerville, wartka i spięta na ostatni guzik. W zasadzie ma się do czego przyczepić.

Doskonale przemyślana i trzymajaca w napieciu od pierwszych stron!

Doskonale przemyślana i trzymajaca w napieciu od pierwszych stron!

Wow! Chyba pierwszy raz na LC moja ocena zgadza się ze średnią oceną czytelników. Bardzo przyjemna lektura, od pojawienia się Rockyego nie mogłam się od niej oderwać. Polecam!

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i musze powiedzieć, że bawiłem się przednie! Literatura science-fiction nie jest tą, po którą często sięgam, ale ta pozycja wyjątkowa przypadła mi do gusty. Sprawy fizyczne zostało tutaj bardzo przystępnie pokazane, wątek fabularny nie przynudzał, czytało się bardzo lekko i przyjemnie. Polubiłem głównych bohaterów, a rozwiązanie książki było dla mnie satysfakcjonujące. Polecam

Poddałem się w połowie. Z całym szacunkiem ale tak nudna, tak pozbawiona sensu, że aż dziw bierze, że napisał to autor Marsjanina. Szkoda, bo zaczyna się bardzo dobrze ale później autor brnie w straszne absurdy - nie będę spojlerował oczywiście. Czytacie na własne ryzyko.