Pharmacon. Tom 1

kryminał, sensacja, thriller
Key Text
2021-02-14
2021-02-14

Okładka książki Nowa Fantastyka 478 (07/2022) A. T. Greenblatt, Kij Johnson, Radek Puchała, Marian Siwiak, Marlena Siwiak
Ocena 6,4
Nowa Fantastyk... A. T. Greenblatt, K...
Okładka książki Pharmacon. Tom 2 Marian Siwiak, Marlena Siwiak
Ocena 7,6
Pharmacon. Tom 2 Marian Siwiak, Marl...

Fascynujący techno thriller, który być może kilka lat temu przynależałby do gatunku science fiction, a dzisiaj? Możliwe, że prorokuje przyszłość.

„Pharmacon” wypełniony jest informacjami, dywagacjami, czasem wręcz filozoficznymi rozważaniami, które zatrzymują czytelnika na dłużej i każą zastanowić się nad tym czy innym aspektem sprawy. Dotyka tematów nie tylko wspomnianej technologii, ale i etyczności wielu innych aspektów dzisiejszego świata, żeby wspomnieć tu choćby przestrzeń medialną czy zachowania wielkich koncernów farmaceutycznych. To powoduje, że czytać warto w skupieniu, powoli, wolniej niż odbywa się to w przypadku takiego czy innego kryminału… Najwięcej z lektury wyciągną oczywiście miłośnicy gatunku: ludzie którzy wychowali się na Michaelu Crichtonie czy rozkochali w „Cryptonomiconie” Stephensona, z którym Pharmacon, raczej nie bez przyczyny, dzieli ostatni człon nazwy. To właśnie ten typ przygody – z dołożonym odautorskim komentarzem odnośnie światka, któremu Państwo Siwak bacznie się przyglądają.

Nie zabrakło również akcji, pościgów i ogólnego deszczyku, jednak tym, co stanowi unikatowy element „Pharmaconu” leży niewątpliwie w techniczno-etycznych aspektach całości. Jeśli to coś, co do czytelnika przemawia – zanurzy się w lekturze z przyjemnością. Dla techno thrillerowych zajadaczy: gratka!

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Poważnie rozważam przerwanie lektury aby tak nie katować się II tomem.

Jedno jest pewne: nigdy nie sięgnę po kolejne książki tych autorów.

Poważnie rozważam przerwanie lektury aby tak nie katować się II tomem.

Jedno jest pewne: nigdy nie sięgnę po kolejne książki tych autorów.

Ambitna książka dla ambitnego czytelnika. A drugi tom w mojej ocenie nawet nieco lepszy.

Na półkach: , , , , ,

Dawno już nie miałem styczności z książką łączącą tak wiele różnych gatunków, że ciężko określić dokładnie jaki to Thriller.
W książce poznajemy historię biologa Nika Sokola ,który wykorzystując technologię zwaną jako nanoboty, stara się znaleźć receptę na przedłużenie ludzkiego życia, początkowo ze słabym skutkiem, jednak jak to zwykle bywa do czasu. Przeszkadzają mu w tym różne koncerny farmaceutyczne które widzą w tym przedsięwzięciu prawdziwą kurę znoszącą złote jaja, a bogaci widzą receptę na długie życie tylko dla nich, z kolei Sokol pragnie, aby wyniki jego pracy były korzystne dla całego społeczeństwa. Jednak splot nieoczekiwanych wydarzeń wciąga go w niebezpieczną gdzie ku własnej niechęci musi zmierzyć się ze światem polityki. To jak te różne grupy będą ze sobą rywalizować jest głównym napędem tej książki, pojawi się tutaj aspekt kryminału, cała masa filozofii, sporo naukowych tematów i tych z socjologii, nie powoduje to jednak, że książkę czyta się jakoś zawile, napisana jest w bardzo miło sposób, a jedyna trudność jaką napotkałem podczas czytania, to długie rozdziały które czasami powodują, że często zapominamy co było na początku tego rozdziału będąc już na jego końcu, mimo to, wszystkie dialogi czytało mi się wyśmienicie i naprawdę zaskoczyło mnie to, że nie jest to książka "ala naukowa" ;)

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Rozczarowała mnie i znudziła ta książka. Temat może i ciekawy, ale forma ciężka.

"Pharmacon" Marleny i Marian Siwiaków to utwór zdecydowanie wyróżniający się na tle współczesnej polskiej literatury. Brawurowe połączenie gatunków, błyskotliwe dialogi i świat, w którym ludzkie życie ma szansę trwać znacznie dłużej, oraz niespotykana ilość zagadnień mogą przysporzyć temu duetowi pisarskiemu sporo zwolenników, choć zapewne nie każdemu przypadnie do gustu ich rozmaitość.
Na całą recenzję zapraszam tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2021/05/nanobotowe-wojny-pharmacon-marleny-i.html

Pharmacon to dla mnie mnóstwo nowości. Po raz pierwszy zetknęłam się z czymś takim, jak thriller technologiczny i socjologiczny, w dodatku z elementami fantastyki, nauki i wciąż trzymający w napięciu jak porządny dreszczowiec. Poruszona tu tematyka jest bez wątpienia niezwykle rzeczywista – naukowiec odkrywa sposób na przedłużenie ludzkiego życia, o którym marzą wszyscy: zwykły Kowalski, by uratować siebie i swoją rodzinę, firmy farmaceutyczne i przedsiębiorstwa, by zarobić jak najwięcej pieniędzy, ale także mafia i ludzie z najwyższych szczebli władzy. Zaczynają się pościgi, porwania, manipulacje, byle tylko zysk był jak największy.
Podoba mi się, że mimo że autorzy są naukowcami, nadal czytamy powieść fabularną, pełną akcji, a nie podręcznik do mikrobiologii. Państwo Siwiak wiedzieli, że po lekturę mogą sięgnąć również laicy, starają się więc zarysować pewną wiedzę w jak najprostszy sposób, chociaż nie ukrywam, że najlepiej będą się tu czuły osoby w jakiś sposób zaangażowane w sferę nauki, biologii czy robotyki – czy to hobbystycznie, czy też studiując pokrewne kierunki.
Pełna opinia:

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Jakos nie mam ochoty na drugi tom.....

Jakos nie mam ochoty na drugi tom.....

Czytacie thrillery, podejrzewam, że sporo z Was czyta ja miałam możliwość przeczytać thriller socjologiczny futurystyczny z elementami fantastyki i medycyny połączony z odrobiną sensacji.
"Pharmacon" bo właśnie o tej serii mowa jest świetnie skonstuowaną książką poruszajacą fikcyjne (jak na razie) wykorzystanie nanobotow w medycynie.

Szczerze mówiąc sama nie wiedziałam czego spodziewać się po tej pozycji, podchodziłam do książek z pewnym dystansem i musze przyznać, że nie potrzebnie.
Juz w pierwszym tomie autorzy od samego początku zaskakują, wprowadzając napięcie, które cały czas nam towarzyszy.
Najbardziej obawiałam się naukowych aspektów książki, że jako laik w takiej dziedzinie nie będę w stanie pojąć co i jak i tu się należy ogromy plus i ukłony w stronę autorów bo mimo dość naukowego języka wszystko było doskonale wyjaśnione i napisane w świetnym stylu.

Fabuła książki i pomysł na historię są rewelacyjne i jak bardzo na czasie. W dobie rozwoju nauki, robotyki i medycyny musimy mieć świadomość iż te dziedziny staną się niebawem nieodłączne.
Znajdziemy tu świetnie uchwycone tu dwa światy do których należą poszczególni bohaterowie, można by pokusić się o stwierdzenie, iż mamy tu klasyczny przykład walki dobra ze złem.
Autorzy poruszają temat badań nad lekiem na nieśmiertelność, zagłębiając się w świecie medycyny, nanotechnologii i biotechnologii odkrywamy jakie instynkty kierują ludźmi i co są gotowi poświęcić żeby zdobyć to czego pragną w tym wypadku jest to życie wieczne.
Niestety wszystko ma swoje konsekwencje a każdy lek ma skutki uboczne, które nie do końca da się przewidzieć.

Czy innowacyjne odkrycie okaże się być dałem dla ludzkości czy tylko kolejną mżonką, za którą ludzie są gotowi zginąć?
Na to pytanie znajdziecie odpowiedź podczas lektury "Pharmaconu" i niech nie przeraża Was ilość stron, tej historii nie dałoby  się skrócić nie tracąc na wartości dlatego uważam, że wykonali kawał dobrej roboty.

Szczerze mówiąc sama nie wiedziałam...

Choć historia ta została wydana w dwóch tomach, to tak naprawdę stanowi jedną całość. Mocną, konkretną, rozbudowaną, szczegółową. Wszystko jest opisane na wysokim poziomie, sporo się tutaj dzieje, akcja chwilami zwalnia, aby czytelnik mógł sobie na spokojnie ułożyć w głowie wszystkie zebrane w danym momencie fakty. Aby spróbować odkryć, kto tak naprawdę zagraża Sokolowi. Aby dowiedzieć się, kto chce więcej ugrać na jego odkryciu. Aby zobaczyć, że po raz kolejny w literaturze otrzymujemy coś iście życiowego – podział na lepszych i gorszych, biednych i bogatych, bo jak myślicie, gdyby faktycznie pojawiła się możliwość wydłużenia życia albo wyleczenia raka, to kto jako pierwszy mógłby z tego skorzystać?
Bookeater Reality