Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag

Data 1. wydania:
2011-01-01
Dobromiła Jankowska
Susan Sontag wspomnienia historia kobiet

Chyba prawdziwa, nie lukrowana historia znajomości z Sontag.

Chyba prawdziwa, nie lukrowana historia znajomości z Sontag.

Ciekawy i bardzo osobisty zbiór wspomnień na temat Susan Sontag - wyjątkowo nietuzinkowej kobiety o wielkim intelekcie, której geniusz łączył się też z pewną dozą szaleństwa, lub może lepiej - nietuzinkowości. Z opowieści Sigrid Nunez wynika, że Susan była osobą niepodobną do nikogo innego - pełną sprzeczności, indywidualistka, która nie znosiła samotności, z jednej strony kochająca ludzi i ich bliskość i towarzystwo, z drugiej, niemająca czasem za grosz szacunku do drugiego człowieka. Z jednej strony narzekająca na poziom jej życia, z drugiej - lubiąca różnego rodzaju ekstrawaganckie atrakcje czy aktywności. Ciężko ocenić, co możemy sądzić o Sontag po tej pozycji, niemniej jednak, skutecznie zachęca ona do poznawania więcej jej dzieł, czy chociaż biografii tej wielkiej Intelektualistki.

Kolejny raz mam wrażenie, że zaczęłam zgłębianie tematu od złej strony. O Susan Sontag nie wiedziałam nic poza podstawowymi informacjami (kultowa w USA postać, pisarka, eseistka, aktywistka praw człowieka). I muszę ze smutkiem przyznać, że po „Sempre Susan” nie wiem o wiele więcej.

Jak sam tytuł wskazuje, jest to wspomnienie, tekst bardzo osobisty, a przez to subiektywny. Opowieść zaczyna się w momencie, w którym Sigrid Nunez zaczyna pracę asystentki u znanej i podziwianej już Sontag. Nie jest to dobry czas dla tej drugiej, bo walczy z rakiem piersi.

Nunez, która podziwiała swoją pracodawczynię, pokazuje nam różne oblicza Susan – jak Sontag chciała być widziana przez innych, a drugiej – osoby, którą życie chce zepchać na boczny tor, czasem małostkowej, zadufanej, nie tak kryształowej.

Dla pełniejszego obrazu pasuje teraz przeczytać jakieś książki Sontag oraz jej pełną biografię.

Bardzo ciekawe wspomnienia. Są to krótkie impresje na temat amerykańskiej intelektualistki, które ukazują jak trudno jest trudna są relacje z tak wybitną postacią jak Susan Sontag. Książka jest momentami zabawna i nostalgiczna, bardzo dobrze się ją czyta, jest szczera do bólu. Sigrid Nunez ma lekkie pióro i niemały talent lietarcki.

Czy my o twórcach nie myślimy jak o kimś cudnym, wspaniałym i utalentowanym? Po prostu doskonałym? A tacy nie są i to pokazuje ta książka. Jak dla mnie ciekawa pozycja wzajemnych relacji i codziennego życia. Nie ma tutaj za wiele o procesie pisania lub tworzenia dzieł. Nie jest to też laurka. Ci zakochani w Susan Sontag moga być rozczarowani lub też uznać autorkę za rozliczającą się z matką swojego partnera. Ja osobiście nie hołduję przekonaniom "że po śmierci mówi się tylko dobrze" więc mnie nie razi ta pozycja wręcz przeciwnie wolę fakty, nawet subiektywnie okraszone emocjami, niż lukrowanie przeszłości
Polecam.

Susan Sontag interesuje mnie od wielu lat, dlatego szkoda, że ta publikacja w ostatecznym kształcie nie jest zbyt ciekawa. Nie mogę nic zarzucić stylowi autorki, całość czyta się dość szybko, ale treść pozostawia wiele do życzenia. Nie przyswoiłam niczego nowego, niczego odkrywczego, a raczej mam poczucie zmarnowanego czasu. Rozumiem, to spojrzenie Sigrid na Susan, aczkolwiek odnoszę wrażenie, iż ich relacja była powierzchowna.

Zakończenie ratuje poprzednią treść, stąd wyższa ocena.

Sigrid Nunez zamiast opisywać konkretne zdarzenia (nawet jeśli one się tu pojawiają) koncentruje się przede wszystkim na pokazaniu jaką osobą była Susan Sontag, jaki miała charakter, jakie uczucia do niej żywiła. Ze wspomnień wyłania się obraz kobiety o silnym charakterze, jak i również o naturze czarnej dziury, pochłaniającą społeczną i emocjonalną przestrzeń wokół siebie.

Bardzo słaba książka, nieporadna językowo i redakcyjnie. Niestety jest też po prostu słaba narracyjnie, autorka nie może się zdecydować o czym chce pisać, więc na jednej stronie mamy momentami (dosłowie) kilka wątków. Nie przypomina to ani rzetelnych wspomnień, ani biografii. Są to luźne, chaotyczne, szarpane wręcz wspomnienia, które tworzą jeden niechlujny potok skojarzeń o Susan Sontag.

Wspomnienia Nunez mają w sobie coś niesamowitego. To było moja pierwsza książka o Sontag, nigdy wcześniej też nie miałam możliwości poznać twórczości tej autorki i przyznam szczerze, że dzięki temu pamiętnikowi pozostaje w zawieszeniu. Z jednej strony jestem zaintrygowana osobą Sontag i jej intelektem, z drugiej zaś nie chce zgłębiać myśli tak trudnej w obejściu osoby. Tak jak opisane wcześniej, to bardzo osobiste wspomnienia, ale za to jak piękne!

Ta książka ujęła mnie i oczarowała.

Ta książka ujęła mnie i oczarowała.

Dodaj cytat z książki Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag