Pełnia miłości

2020-09-30
2020-09-30
Data 1. wydania:
2020-09-08
literatura amerykańska poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości relacje damsko-męskie relacje międzyludzkie relacje rodzinne samotność uczucie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kiedy odchodzi przyjaciel... Miałam napisać, że jest to totalnie nieświąteczna lektura, i tak jest w tym sensie, że nie ma tu motywu świąt, pierniczków, tanich wzruszeń i lukru (tak sobie wyobrażam "świąteczną" literaturę, bo nigdy jeszcze żadnej nie przeczytałam). Jeśli jednak uznamy, że świąteczna lektura to taka, która pozwala oderwać się od codzienności, skłania ku refleksji (czyli po prostu dobra literatura), to jest to jej dobry przykład.

Ponieważ to moje pierwsze doświadczenie z tą autorka to cóż niewiele mogę powiedzieć. Książka według mnie pełna zadumy, refleksji analizy i zastanowienia się nad sensem życia. Bardzo refleksyjna i bardzo ciepło oddany klimat poświęcenia dla przyjaźni.

Każde zdanie z tej książki powodowało u mnie zatrzymanie się i rozmyślania, nadawałoby się na powieszenie na ścianie i kontemplację ; wszystkie słowa smakowałam, czułam wyraźny smak radości, rozczarowania, goryczy... cala paleta barw, sprawy tak proste, zwykłe życie, ciężkie umieranie.. trudne decyzje, a opisane w sposób jak najbardziej zjadliwy.. jestem czarowana twórczością tej pani, chcę więcej....

Wobec nieuchronności śmierci język staje się nieadekwatny, przeinacza i fałszuje: "Nasz język zrobił się pusty, chropawy i się wykrwawił, pozostawiając człowieka zawsze głupim i z gardłem wyschniętym od emocji". Mimo wszystko Sigrid Nunez podejmuje wysiłek, by wyrazić niewyrażalny dramat człowieka. I rzeczywiście brakuje w jej tekście emocji. "Pełnia miłości" zaprasza do rozmowy na temat sensu życia. Każdy człowiek pragnie miłości, ale każdy doświadcza samotności, zwątpienia i smutku. Aby udowodnić tę tezę, autorka przytacza wyłącznie smutne historie kobiet, które są samotne mimo pięknych i romantycznych marzeń. Nawet obraz pięknej kobiety każe myśleć o przemijaniu, starości i rozgoryczeniu. Przywoływane filmy i lektury potwierdzają tę myśl. Czy każdy doświadcza chronicznej depresji, traci marzenia i radość życia? Czy naprawdę "sensem życia jest to, że się kończy"?

Zbliżone do "Przyjaciela", nagradzanej pracy autorki, z tą różnicą, że zamiast zmarłego przyjaciela mamy umierającą przyjaciółkę, a zamiast psa – kota.

Tło rozważań tu i tu stanowi twórczość pisarska, przy czym w "Przyjacielu" mocniej koncentruje się na aspekcie sensu i celu literatury, z kolei w "Pełni" na niewygodnych prawdach podnoszonych przez pisarzy i dziennikarzy. Tematy nieuchronnych katastrof cywilizacji (o których nikt nie myśli), eutanazji (o której nikt myśleć nie chce) czy samostanowienia kobiet o własnym życiu (o czym akurat mówi się dużo, choć wciąż wyczuwając niezręczność tych myśli) grają tu pierwsze skrzypce, wzbudzając szczere zaintrygowanie i skłaniając do chwili refleksji.

Praca lekka w lekturze i ciekawa, choć przyznam, że po paru tygodniach wylatuje z głowy.

Bohaterka spędza czas z umierającą na nowotwór przyjaciółką. Książka pełna opowieści, wspomnień o ludziach, filmach, książkach. O naszym stosunku do umierania. Ostatnio byłam na trzech pogrzebach starszych krewnych i potrzebowałam takiej książki: łagodnej, kojącej, nie dającej prostych odpowiedzi, ale książki pełnej emocji. Nie ukrywam, że wypożyczyłam ją z biblioteki ze względu na piękną okładkę;)

"(...) jak trudno jest ludziom zaakceptować rzeczywistość (...). Ta nasza niepowstrzymana potrzeba, żeby albo wsadzić głowę w piasek, albo wszystko sentymentalizować"

Nie spodobała mi się aż tak bardzo jak „Przyjaciel”, chociaż obie książki mają pewne wspólne cechy. Druga połowa była nieco lepsza. To dobra lektura i odnalazłam w niej kilka świetnych fragmentów, ale po przeczytaniu poprzedniej książki Nunez miałam duże oczekiwania i nie zostały one zaspokojone. 6,5.

Książka opisuje niecodzienną przyjaźń kobiet, które wiąże głęboka więź. Czas sprawił, że ich przyjaźń się rozmyła jednak choroba jest jednym z powodów spotkania i odrodzenia nowych emocji. Poznają i doświadczają się na nowo. Uważny czytelnik może wyciągnąć wiele lekcji z tej książki. Początek nie jest porywający, ale warto wytrzymać do ostatnich stron.

"Pełnia miłości" to historia kobiety, której dawna przyjaciółka z młodości jest śmiertelnie chora i zwraca się do niej z prośbą o towarzyszenie w odchodzeniu.

Natomiast przez większą część książki brak w niej typowej fabuły. Otrzymujemy raczej zbiór krótkich historii różnych ludzi, których poznała bohaterka w swoim życiu. Momentami czyta się bardziej jak zbiór opowiadań a nie powieść.

I choć w "Pełni miłości" nie ma tak wielu różnych anegdot, nawiązań do literatury czy pisania, ile było w "Przyjacielu", to nadal jest tu wiele trafnych uwag i spostrzeżeń na bardzo różnorodne tematy. Jest tu trochę o katastrofie ekologicznej, rodzinie i przyjaźni, ale przede wszystkim ta historia opiera się na radzeniu sobie z chorobą i odchodzeniu.

I choć tematyka nie jest lekka, to nie powiedziałabym, że "Pełnia miłości" charakteryzuje się dużym ładunkiem emocjonalnym. Nie ma tu wielu wzruszeń i emocji, a podejście do tematu jest bardziej refleksyjne i filozoficzne.

I choć nie jestem pewna czy zakończenie mnie przekonuje (raczej nie), to Sigrid Nunez ponownie mnie nie zawiodła! Polecam :)

Piękny styl, głębia, refleksyjność i filozofia.

Piękny styl, głębia, refleksyjność i filozofia.