rozwińzwiń

Hitler. Upadek zła 1939–1945

Okładka książki Hitler. Upadek zła 1939–1945 Volker Ullrich
Okładka książki Hitler. Upadek zła 1939–1945
Volker Ullrich Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Oblicza zła biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik

Adolf Hitler – sześć ostatnich lat

660 83 518

Najlepsza biografia o najgorszym człowieku. x2

Najlepsza biografia o najgorszym człowieku. x2

Druga część przygód Adolfa Hitlera musiała opowiadać o przebiegu wojny, to było do przewidzenia. Jednak dzięki temu, że autor skupił się na działaniach i losie niemieckiej Armii, uwaga czytelnika ani na moment nie oddala się od naszego bohatera. Jest kilka krótkich rozdziałów, gdzie zbliżamy się do Adolfa bardzo blisko, wkraczamy na chwilę do grona jego najbliższych towarzyszy, zostajemy na chwilę wtajemniczeni. Lecz poza tym to czytamy o człowieku, podejmującym najprzeróżniejsze decyzje.
Przez całą książkę autor utrzymuje poważny i jednocześnie swobodny ton i język. Książkę czyta się jak opowieść akcji, thriller. Trudno się oderwać. Zupełnie tak samo, jak tom pierwszy. Rewelacja.

Niewątpliwie wybitna pozycja z potężną bibliografią. Widać, że autor uczynił benedyktyńską pracę i przekopał się chyba przez wszystko aby wiernie odtworzyć ostatnie 6 lat Hitlera, tydzień po tygodniu.

Na początek moja uwaga do niektórych opinii, które podkreślają, że autor za bardzo skupił się na wojnie, a w pierwszej części było więcej o życiu prywatnym, co czyniło ją ciekawszą. Z jednej strony coś w tym jest. Z drugiej, nie mogło być inaczej. Jeśli ktoś ,,zna się" na Hitlerze, to wydaje się to wręcz oczywiste. Władca III Rzeszy od rozpoczęcia wojny przestał mieć jakiekolwiek prywatne życie. Poza oczywiście tym, co skrywały mury Berghofu i o czym wiedziało kilka, może kilkanaście osób. Stał się wojną, a wojna w pewnym sensie stała się nim. Przestał już zabiegać o poparcie wpływowych osobistości, elit jak i różnych kobiet. Facet spał niemal do południa, potem odbywał narady, spotkania z wojskowymi, ambasadorami, głowami państw sojuszniczych. Po nocach rozmawiał z coraz węższym gronem przyjaciół, a potem zamykał się w jakichś tajnych komnatach z Ewą Braun. No chyba, że był w jakimś bunkrze, czy kwaterze bez niej. Czyli wojna, wojna i jeszcze raz wojna. Siłą rzeczy w latach 1939-1945 w 90 % zajmował się Hitler wojną. Taka też musi być jego biografia z tych lat. Jeśli ktoś oczekuje tu romansu, to się zawiedzie.

Nadto, rzeczona książka nie jest osobnym tworem w stosunku do pierwszego tomu. Te dwie książki należy postrzegać jako całość. Jeśli w pierwszej części poświęcono Hitlerowi spory rozdział o życiu prywatnym, to z powyższych względów wynika on z jego towarzyskiego, pełnego zwrotów życia do roku 1939. Stworzenie czegoś równie obszernego z lat wojny byłoby po prostu niemożliwe. Niemniej i tak autorowi udało się wyciągnąć z dostępnych relacji choćby jakiś średni procent prywatnego życia dyktatora, które nie wiązało się w całości z wojną. Jest opis życia Berghofu i Wilczego Szańca. Jest o lekarzach i boleściach. Jest o znajomych, których grono systematycznie się zmniejszało. Jest o ludziach, którzy wpadali i wypadali z obiegu. Jest o Ewie Braun, która z nieśmiałego kaczątka stała się niejako panią Berhofu i kobietą, która została z Hitlerem do śmierci (o tym też). Pamiętniki Hitlera zostały spalone (przynajmniej taka jest oficjalna wersja). Nie sądzę byśmy dowiedzieli się o prywatnym życiu dyktatora więcej.

Dużym plusem jest to, że autor nie uległ pokusie drobiazgowego opisywania działań wojennych. Jest ich tyle, ile mają wyraźny związek z działaniami, zainteresowaniami i naradami dyktatora. Przykładowo jest o przygotowaniach do inwazji na Norwegię, by potem porzucić ten wątek, bo Hitler skupiał się już na Francji. Generalnie wojnę opisano w sposób ciekawy.

Autor w żaden sposób nie stara się też wybielić niemieckiego społeczeństwa. Nie zrzuca winy tylko na Hitlera. I dobrze. Za to duży plus.

Niemal mistrzowsko ocenić należy skupienie się na raportach SD i pamiętniku Goebbelsa. Widać przy tym jak bardzo władze III Rzeszy słuchały i przejmowały się opinią obywateli. O co chodzi? Minister propagandy otrzymywał raporty, co mówią ludzie, wymyślał jakiś pomysł, co powinien zrobić z tym Hitler i szedł do niego na naradę komunikować mu to. Po czym dyktator często wprawiał te pomysły w ruch, a Goebbels po raz kolejny ,,nasłuchiwał" jaki jest tego odbiór. Wychodzi na to, że III Rzesza miała doskonały wywiad wewnętrzny. Rzecz niezbędna do władania, ludźmi w kraju bez wolnych mediów, które nie przekazują reakcji społeczeństwa.

Autorowi świetnie udało się uchwycić charakter Hitlera i jego stopniowy upadek. Otrzymujemy setki cytatów z listów i przesłuchań osób, które się z nim zetknęły. Znamy dzięki temu niemal każdą reakcję wodza na jakieś ważne wydarzenie. Przy czym autor przezornie nie daje się nabrać na wypowiedzi osób, które po wojnie naiwnie wybielały siebie kosztem Hitlera (np. Speer).

Dostrzegam natomiast niestety pewne luki w stosunkach Hitlera z jego sojusznikami jeśli chodzi o front wschodni. Przykładowo nie wiemy jak Niemcy dogadali się z Finami i Włochami, by wysłali tam swoje wojska. Nie wierzę, że nie było w tym udziału i inicjatyw Hitlera. Po prostu dowiadujemy się w pewnym miejscu, że w Rosji walczą te nacje.

Reasumując, ocena taka sama jak pierwszej części. Życie Hitlera było już mniej pasjonujące i prywatne, ale za to nie było już drobiazgowej i wieloosobowej polityki Republiki Weimarskiej.

Polecam.

Doskonała biografia. Mimo objętości czyta się bardzo szybko jeśli ktoś jest zainteresowany takim tematem. Dla fanów historii polecam z czystym sercem.

🔴 „Rzeczywiście, dużo czytając, Hitler przyswajał sobie niebagatelną ilość faktów dotyczących techniki zbrojeniowej i historii wojen – i uwielbiał brylować nimi przed ekspertami od wojskowości. Postrachem otoczenia była zwłaszcza jego pamięć do liczb. Niespodziewanie szybkie zwycięstwo nad Francją sprawiło, że początkowy sceptycyzm oficerów sztabu oficerów sztabu generalnego wobec Hitlera jako dyletanta zmienił się w podziw. Upowszechniło się mniemanie, że jest on nie tylko wybitnym politykiem i głową państwa, lecz posiada też nadzwyczajne umiejętności wielkiego stratega” (s.495)

✅ Wydany w 2013 r (polskie wydanie - 2015). pierwszy tom biografii Hitlera autorstwa niemieckiego badacza Volkera Ullricha, wzbudził dużą dyskusję w mediach. Kolejna biografia jednego z najbardziej przerażających dyktatorów XX wieku, rzucała nowe światło na postać człowieka, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej. W nowatorskim ujęciu, które zaprezentował niemiecki badacz, główna narracja była skierowana na ukazaniu Adolfa Hitlera jako człowieka z krwi i kości, aby „wyraziściej zarysować jego osobowość, cechującą się frapującymi sprzecznościami i kontrastami”. Przyjęcie takiej perspektywy badawczej było niezwykle interesujące i pozwalało na zobaczenie postaci dyktatora III Rzeszy - jakkolwiek by dziwnie to nie zabrzmiało – „z ludzkiej strony”. Pierwszy tom biografii Ullricha obejmował lata 1889-1939. Narracja książki kończy się opisem uroczystości związanych 50-leciem urodzin Hitlera, które przypadały w kwietniu 1939 r. Kontynuacja pracy niemieckiego historyka (o podtytule „Upadek zła 1939-1945”) obejmuje ostatnie miesiące pokoju w Europie oraz lata II wojny światowej.

✅ W związku z tym, że główny bohater książki zdecydowaną większość swojego czasu poświęcał na sprawy związane z szeroko pojętymi działaniami zbrojnymi, w publikacji znajdują się obszerne fragmenty dotyczące militarnej historii II wojny światowej z perspektywy III Rzeszy. Mając za sobą lekturę pierwszego tomu biografii, wiązałem duże nadzieje na kontynuacje „ludzkiego” przedstawienia poczynań führera III Rzeszy w latach 1939-1945. Mogę napisać już teraz, że w przeciwieństwie do pierwszego tomu, w którym tak dużo można dowiedzieć się na temat osobowości i zwyczajów Adolfa Hitlera, oraz ich wpływu na podejmowane przez niego decyzje, te kwestie są w drugim tomie biografii znacznie rzadziej eksponowane. Po lekturze całości publikacji, mogę napisać, że czytelnik otrzymuje bardzo zgrabnie i przystępnie napisaną publikacje, w której zaprezentowano losy II wojny światowej z perspektywy III Rzeszy, co ma oczywiście swoje plusy i minusy.

✅ Hitler podobnie jak w pierwszym tomie zostaje przedstawiony jako człowiek z krwi i kości, który do samego końca swojego życia pozostaje świadomym politykiem, bezwzględnie realizującym swoje zbrodnicze zamierzenia. Volker Ullrich określa go mianem „pokerzysty”, który zawsze stawiał wszystko na jedną kartę, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami swoich decyzji. Dla Hitlera, w jego dosyć narcystycznym podejściu do świata (i żądań wobec niego) liczyło się wyłącznie zwycięstwo. Tym bardziej paradoksalne jest to, że przywódca III Rzeszy, już właściwie w październiku 1941 r. zdawał sobie sprawę, że nie jest w stanie wygrać rozpętanej przez siebie wojny. Choć sam miał tego świadomość, łudził siebie i innych nadziejami w kolejnych latach, tj. w czerwcu 1942 r. gdy rozpoczęła się operacja „Fall Blau” oraz w lipcu 1943 w trakcie operacji „Cytadela”. Z klęsk wspomnianych tutaj operacji Hitler doskonale sobie zdawał sobie sprawę, a skala zbrodni popełnianych przez jego reżim na terenach przyłączonych i okupowanych przez III Rzeszą, nie dawała mu żadnej możliwości wycofania się i zawarcia jakiekolwiek pokoju, bez utraty jego władzy.

🔴„Niemniej antysemicka retoryka, którą Hitler posługiwał się w kontekście eksterminacji (i którą następnie podchwytywali Goebbels oraz inni wysocy funkcjonariusze reżimu),niewątpliwie służyła radykalizacji „polityki wobec Żydów”. W znaczącym stopniu przyczyniła się do wytworzenia owego klimatu zbrodniczej przemocy niezbędnego do przeprowadzania Holokaustu. Nie trzeba było żadnego rozkazu na piśmie. Wystarczyło, że dyktator w rozmowie zasygnalizował swoje zamiary i że swoim gorliwym egzekutorom – przede wszystkim Himmlerowi i Heydrichowi – dał do zrozumienia, iż we wszystkim co będą czynić, mogą się powołać na „wolę Führera” (s.269)

✅ Niemieckiemu historykowi, bardzo dobrze udało się oddać proces zmian, które następowały w osobowości Hitlera. Triumfy w latach 1939-1940 umocniły go w przekonaniu o jego nieomylności oraz skuteczności gry „vabank”. Pierwszy zgrzyt pojawił się wraz z nieudaną operacją „Lew Morski” oraz odnalezieniu po raz pierwszy godnego siebie przeciwnika, który był brytyjski premier Winston Churchill. Szokiem również dla niemieckiego społeczeństwa i można tak określić, pierwszym załamaniem się wiary w Hitlera był nalot na Berlin uczyniony przez brytyjski RAF w 1940 r. Do czasu inwazji na Związek Sowiecki, Hitler pokazywał się jeszcze publicznie i potrafił przemawiać do zebranych tłumów. Wybuch wojny z sowiecką Rosją to powolna przemiana niemieckiego dyktatora. Zyskując coraz większą pełnię władzy, staje się tym samym człowiekiem, który coraz bardziej zatraca w sobie cechy charakteru i osobowości, które przyczyniły się do uzyskania przez niego władzy w 1933 r. Wódz, na którego głosowały miliony Niemców, wraz z latami toczącej się wojny, staje się coraz bardziej obcą dla społeczeństwa niemieckiego osobą, która nie ma takiego wigoru i blasku jak przed 1939 r.

✅ W latach toczącej się wojny, uwidoczniała się także coraz większa pogarda Hitlera dla podbitych przez niego narodów. W osobowości dyktatora wojna wyzwoliła wiele morderczych instynktów, które realizowali później z wielką gorliwością jego najbliżsi współpracownicy. Z narracji Volkera Ullricha, bardzo dobrze wyłania się obraz człowieka, którego jedną z obsesji była chęć zapanowania nad światem. Hitler jeszcze zanim dokonał inwazji na Związek Sowiecki, snuł już plany dotyczące podboju Indii, po rozprawieniu się z imperium Stalina. Jak pisze autor: „Hitler wyobrażał sobie, że jako niepodzielny władca kontynentalnego imperium, sięgającego od Atlantyku po Ural, uzyska nienaruszalną pozycję strategiczną, która pozwoli mu zadać śmiertelny cios Wielkiej Brytanii, a w końcu też rzucić wyznawanie Stanom Zjednoczonym – w walce o panowanie nad światem” (s.153)

✅ Biografia autorstwa Volkera Urlicha to historia człowieka, którego pycha i niepochowana żądza władzy doprowadziła do żałosnego końca. W postaci Hitlera nie to jednak jest najbardziej przerażające. Bardziej może szokować to, że niemiecki dyktator zdając sobie doskonale sprawę z odniesionych porażek, nigdy nie chciał się przyznać do popełnionych przez siebie błędów i żył w iluzji, która przyczyniała się do śmierci wielu milionów ludzkich istnień. A niemal nikt nie chciał lub nie mógł go powstrzymać.

🔴 „Aktualne pozostają słowa hamburskiego historyka Fritza Fischera, wypowiedziane w roku 1989, równe sto lat po narodzinach dyktatora: „Pewnym jest, że Hitler nie przybył ani z piekła, ani z nieba i nie był żadną <>. Mierząc to zastanymi okolicznościami, które pozwoliły mu występować i działać, jak i jego własnym horyzontom myślowym, należy go uznać za głęboko osadzonego w niemieckiej historii XIX i XX wieku”. Zarazem jednak dodajmy, Hitler wyszedł poza ten myślowy horyzont. Albowiem napędzający go morderczy fanatyzm ideologiczny oraz wynikłe z tego fanatyzmu monstrualne zbrodnie były czymś bezprecedensowym. Innymi słowy, panowanie Hitlera wpisywało się w ciągłość niemieckiej historii, a zarazem było w niej fundamentalną cezurą” (s.598)

Druga część biografii Adolfa Hitlera, i tak samo jak z pierwsza częścią, też trzeba powiedzieć że jest to dzieło przełomowe, które na długo wpiszę się w kanony pozycji obowiązkowej, dla każdego zainteresowanego historią dyktatora. Mamy tu kolejny natłok materiałów podanych w dobrze strawnej formie. Autor nie tylko opisuje Hitlera jako człowieka (co już jest nowością i jest faktycznie fenomenalnie napisane!) ale przedstawia nam cały obraz 3 rzeszy, historię małych i wielkich, machinację na szczeblach władzy. Przechodzi skrupulatnie i dokładnie przez brutalne fronty i masakry, pełne ciał i cierpienia, do eleganckich gabinetów dygnitarzy i wielkich tego a teraz tamtego świata, obozów zagłady a finalnie do dusznego bunkra, gdzie podmiot opowieści dokończył żywota.
Praca podsumowująca, kompletna, i po tylu latach wątpię czy można na temat samego podmiotu napisać coś więcej. Jest to dzieło ważne i głęboko niepokojące zarazem.

Lepszej biografii już się nie da napisać.
Genialna. Wstrząsająca.
Ogrom akceptacji zła wśród Niemców poraża. Bierność innych państw zastanawia.
Historia człowieka, którego osobiście uważam za wcielone i czyste zło, opisana jest tu w sposób doskonały.
Jedyna ulga w tej historii: jest zbrodnia i jest kara. "Kradzież nie istnieje, za wszystko trzeba płacić" mawiał inny "wielki" człowiek z ogromnymi ambicjami. To prawda.
Bezprzykładna ścieżka życia zakończona bezprzykładną katastrofą.
Zbrodnia i kara. Szkoda że cenę musiało ponieść też te 40 - 50 mln niewinnych istnień, którzy mogli tyle dobra i piękna sprowadzić na ten świat....
Jedne człowiek i jeden naród a takie zniszczenie.
Ta historia nigdy nie przestanie mnie zadziwiać.

Lepszej biografii już się nie da napisać.
Genialna. Wstrząsająca.
Ogrom akceptacji zła wśród Niemców poraża. Bierność innych państw zastanawia.

świetne kompendium. nawet nie wiedziałem o planach Madagaskar. a włos na głowie się jeży jak wiele jest podobieństw polityki wewnętrznej oraz propagandy nazistów do działań obecnych rządów PIS. szkoda, że praktycznie pominięta jest politoksykomania Hitlera, a w konsekwencji brak jest chociażby luźnej dywagacji ew. wpływu zatrucia umysłu AH na proces decyzyjny '44 i '45.

"HITLER. UPADEK ZŁA 1939-1945" VOLKER ULLRICH

Najlepsza biografia o Hitlerze jaką czytałam.

Absolutnie nie zniechęca swą objętością to opasłe tomisko.

Ta książka to dzieło naukowe i historyczne, a przy tym fascynująca lektura.

Dzieło bo ujęcie drobiazgowych wydarzeń i połączenie ich w czytelną i absorbującą opowieść o tamtych czasach to zadanie tytaniczne. Książkę czyta się znakomicie.

Opowieść o Adolfie Hitlerze to relacje jego zapisów, ale i ludzi, którzy byli uczestnikami i świadkami tamtych dramatycznych lat. Wszystko jest poukładane z licznymi przypisami, datami, nazwiskami i miejscami.
Dyplomaci, intrygi, kłamstwa, przyjęcia, pakty, rozdzieranie świata – najpierw w planach, a później w działaniach.
Dzięki książce poznajemy Hitlera pełniej. Nie jest to tylko tyran, który bez przerwy wydziera się z mównicy waląc z wściekłością w pulpit. Wódz jest połączeniem wielu sprzecznych postaw – tyrana nie znoszącego sprzeciwu, polityka skłonnego do rozmowy i paktów, a nawet ustępstw, intryganta, ale i również miłośnika architektury i znawcy historii. Ba – bywa on nawet sentymentalny gdy odwiedza dawne pola bitew w których uczestniczył jako szeregowy żołnierz.
Poznajemy też otoczenie – wiernych paladynów – Goebbelsa lub Himmlera, oddanych generałów, ale też i jego oponentów – tych jawnych i tych ukrytych.

Świat dyktatora nie był tak jednolity i jednoznacznie ukształtowany jak mogłoby się wydawać.
Poznajemy ideologię i rasistowskie plany przekształcania świata w podziale na Panów i podludzi.
Hitler wpada we wściekłość, by za chwilę zanurzyć się w depresyjne milczenie i zwątpienie.
Nic nie może być tylko czarno białe. Nawet gdy czytamy o niemieckim potworze, który podpalił świat i zabił miliony ludzi.
Ta obszerna praca to obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się historią, ale nie tylko.
Historia magistra vitae est – historia jest nauczycielką życia. Bez ostrzeżeń historii będziemy powtarzać te same błędy.

Świetna lektura nie tylko dla historyków, ale dla każdego kto chce wiedzieć więcej.

ABSOLUTNIE POLECAM przeczytać.

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"HITLER. UPADEK ZŁA 1939-1945" VOLKER ULLRICH

Najlepsza biografia o Hitlerze jaką czytałam.

Absolutnie nie zniechęca swą objętością to opasłe tomisko.

Ta książka to dzieło naukowe i historyczne, a przy tym fascynująca lektura.

Na półkach: , , , ,

Druga część praktycznie czyta się sama. Może to wynika z faktu, że po przeczytaniu wielu książek o tematyce II wojny światowej, człowiek już zna je na wylot. Też nie bardzo rozumiem te głosy osób kręcących nosem, bo czego się w sumie spodziewali, że Hitler w ciągu ostatnich 6 lat swojego życia kontaktował się z UFO?? ;) To ocenianie książek na podstawie ilości pikantnych informacji jest wg mnie trochę słabe i niestety jest oznaką przerostu sensacji na merytorycznym ujęciem tematu - dość powszechny trend ostatnio. Język tej biografii, coś co należy szczególnie podkreślić, jest wyborny. Na pewno jest w tym zasługa tłumacza. Mamy do czynienia z biografią najbardziej demonicznej persony poprzedniego stulecia, i pewnie całej historii, jednak czyta się to niczym literaturę piękną (kto by pomyślał). Oprócz w większości znanych faktów, Ullrich skupia się na rysie psychologicznym Hitlera, nawet bardziej niż w pierwszej odsłonie, maska zaczyna opadać i widzimy prawdziwą twarz tego zakompleksionego i zgorzkniałego człowieka - na pewno jest to wynik klęsk frontowych. Mitomania i samooszukiwanie się są w wielu miejscach żałosne i wręcz nieznośne. To tworzenie alternatywnej rzeczywistości przenosi się również na kamarylę dyktatora i momentami ma się wrażenie przebywania wśród pacjentów szpitala psychiatrycznego. Autor nie oszczędza również zwykłych Niemców, którzy pod koniec zaczynają odgrywać swój teatr i przywdziewać maski ludzi, którzy o niczym nie wiedzieli - passusy, w których Ullrich opisuje, jak obywatele Rzeszy, całkiem niedawno fanatyczni i zagorzali wyznawcy kultu Hitlera i narodowego socjalizmu, niszczą wizerunki z dyktatorem (jednak na ścianach pozostają ślady mówiące o wielkości portretów dyktatora :) ),albo golenie wąsów, czy też zrywanie lub usuwanie swastyk z różnej części garderoby są warte zapamiętania i mówią wiele na temat natury ludzkiej. Niby większość faktów już znałem, ale ta świeżość spojrzenia Ullricha czyni tą biografię zdecydowanie najlepszą z dotychczasowych, nie mówiąc już o tytanicznej pracy, jaką wykonał autor. Ta książka powinna być obowiązkowa na studiach dla wszystkich, nie tylko Niemców. Może jeszcze kiedyś przeczytam dzieło Kershawa, ale po skończeniu tego dwutomowego kolosa, czuję że temat został niemal wyczerpany i niewiele jest do dodania.

• Historia
  • III Rzesza