rozwiń zwiń

Hitler. Narodziny zła 1889-1939

Okładka książki Hitler. Narodziny zła 1889-1939
Volker Ullrich Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Oblicza zła biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
2016-03-03
9788379611904
Michał Antkowiak
Michał Antkowiak literatura faktu historia Hitler

Zdecydowanie jedna z najlepszych z całej serii Oblicza Zła. Sam rozdział "Hitler jako człowiek" to majstersztyk. Autor jest bardzo wnikliwy, świetnie rozplątuje zagadkę charyzmy demagoga. Jednocześnie zachowuje pełny profesjonalizm i powściągliwość w stawianiu tez, których nie da się poprzeć konkretnymi źródłami.

Ale to była cegła... Ale wciągająca i świetnie napisana cegła, więc choć przebrnięcie przez ten tysiąc stron zajęło mi dobre trzy tygodnie, to naprawdę było warto. Aż jestem zaskoczona, jak dobrze mi się czytało "Narodziny zła" - jakby nie patrzeć, o tematyce nazistowskiej już sporo czytałam, więc książka nie była dla mnie kompletną nowością, biografia Hitlera nie jest przecież tajemnicą. A jednak Ullrichowi udało się wyciągnąć na światło dzienne tyle ciekawostek, zaś te powszechnie znane tematy przedstawił w taki sposób, że naprawdę nie chciałam odkładać książki na półkę wieczorami... mimo że wiedziałam, że do końca wciąż zostało kilkaset stron i tak czy inaczej nie mam szans skończyć lektury tego samego wieczoru ;).
"Narodziny zła" to biografia Hitlera do roku 1939 - "akcja" kończy się po zajęciu Czechosłowacji, gdy wzrok dyktatora kieruje się na Polskę. O samej wojnie opowiada tom drugi biografii - "Upadek zła", po który na pewno jeszcze sięgnę, choć raczej po dłuższej przerwie. Nie tylko dlatego, że to kolejne setki stron, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że o latach 1939-45 wiem jednak znacznie więcej i spodziewam się tu mniejszej ilości niespodzianek. Wciąż jednak jestem pewna, że Ullrich wykonał tytaniczną wręcz robotę, przekopując się przez wszystkie materiały - same lista przypisów i bibliografia "Narodzin zła" sprawiły, że czytelnik przedzierał się przez dziesiątki stron. Autor umiejętnie też powplatał w biografię wypowiedzi osób, które poznały Hitlera, fragmenty ich dzienników, artykuły prasowe, hitlerowskie wystąpienia w mediach... Zgrzytały mi tu jedynie dzienniki Goebbelsa, ale to nic dziwnego - miałam już wcześniej z nimi styczność i po prostu wiem, że styl ministra propagandy kompletnie mi nie podchodzi. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jego komentarze wnosiły sporo informacji.
Z "Narodzin zła" wyłania się postać Hitlera dążącego do władzy i chwytającego ją we własne ręce. To dyktator, który od początku jasno mówił, do czego dąży i czego można się spodziewać po jego rządach. Aż fascynujące jest to, jak bardzo wszyscy dookoła nie chcieli w to wierzyć albo wmawiali sobie, że będą w stanie Hitlera kontrolować czy manipulować nim. Tymczasem on krok po kroku robił swoje, gromadząc w swych rękach coraz większą władzę. Do momentu, gdy było już za późno... Ta książka świetnie pokazuje, ile było okazji, by nie dopuścić do II wojny światowej i jak wszystkie z nich zaprzepaszczono, bo przecież "on się dalej nie posunie". Historia pokazała, jak bardzo wszyscy się mylili.
To gruba książka, pełna szczegółowych informacji i cytatów. Choć jest świetnie napisana i zdecydowanie nie czyta się jej jak większości opracowań historycznych, nie da się ukryć, że trzeba się interesować historią, by sięgnąć po "Narodziny zła". Ale zapewniam, że lektura nie rozczaruje :)

Pierwsze spostrzeżenie wizualne nasuwa się jedno. Cegła. Jednakże cegła bardzo treściwa, bo niebagatelna ilość 1000 stron zapisana jest w takim stylu , że trudno odłożyć książkę, która wyczerpująco podchodzi do tematu. A do tego olbrzymia liczba źródeł rzucanych przez autora praktycznie na każdej ze stron, pozwala z dużą dozą śmiałości stwierdzić, że owe 1000 stron to bardzo dobrze udokumentowana, warta uwagi pisanina, co potęguje jeszcze fakt, że z pewnymi źródłami autor wchodzi w polemikę, skrupulatnie lawirując między prawdą a fałszem.

Stawia również swoje tezy, i umiejętnie ich broni, przedstawia nowe fakty, z niepublikowanych dokumentów i naświetla nie tylko osobę Hitlera, ale konstelację polityczno-ekonomiczno-społeczną republiki weimarskiej i wczesnej 3 rzeszy, co sprawia że i tak wyrazista osoba dyktatora, dostaje olbrzymiej głębi. Historia Adolfa Hitlera jest tutaj przedstawiona z najmniejszymi szczegółami. Czytelnik wchodzi w świat jego dzieciństwa. Od oper Wiednia z wagnerowską "Rienzi" , od której to ponoć "wszystko się zaczęło", po piekielne okopy 1 wojny światowej, przez niespokojne lata republiki weimarskiej, powstanie partii i wzrost poparcia, aż po przejęcie władzy, Anschluss, i preludium wojny światowej ze znienawidzonym bolszewizmem, żydostwem i zachodem. Do tego pojawiają się na jej stronach nowe informacje na temat dyktatora, co po ponad 100 latach od jego narodzin, nadal zwraca uwagę, pokazując że ten rozdział historii jeszcze nie jest zamknięty.

Ale książka nie była by warta 10 gdyby nie to, że w takim wręcz natłoku informacji, źródeł, i suchych historycznych faktów i dat, oraz misternego lawirowania z prawdą i fałszem, wszystko jest tu napisane w sposób w którym nawet niewyrobiony w historycznych tematach czytelnik się nie zgubi, co sprawia że pisanina ta zasługuje na miano dzieła. (nawet jeżeli w następnej książce autor pewne rzeczy postanawia skorygować)

A dziełem jest niezaprzeczalnie. Bo pośród tego wszystkiego jest coś jeszcze. Niepokój. Bo wydawać by się mogło że opisywana rzecz miejsce miała już dawno temu. Lecz nadal, po tylu latach obozy śmierci, pomniki i wspomnienia zapisane na niezliczonych kartkach papieru, na równi z głosami tych którzy przeżyli lata nieludzkiego okrucieństwa, dają świadectwo, że nie było to tak dawno temu.

Nie było to tak dawno temu...

"HITLER.NARODZINY ZŁA 1889-1939" VOLKER URLLICH

Przeczytawszy książkę "HITLER. UPADEK ZŁA 1939-1945", wiedziałam, że muszę sięgnąć do źródła , czyli po część pierwszą.
Teraz już wiem, że ABSOLUTNIE jest to najlepsza biografia o Hitlerze jaką przeczytałam.

Z wielkim zainteresowaniem prześledziłam losy tytułowego "bohatera".
Dla wielu jest on cały czas osobą owiana tajemnicą, legendą. Do niedawna większość informacji na temat Hitlera była tajna, dopiero niedawno odtajniono wiele zapisków, wiadomości.
Autor miał do nich wgląd , dlatego mógł jako pierwszy napisać tak bardzo szczegółową biografię Hitlera.
Jestem pewna, że lektura ta przybliży nam postać wodza Trzeciej Rzeszy bardziej. Przeczytamy tutaj o rzeczach, których nie ma nigdzie indziej.
Pomimo ponad tysiąca stron książka ta nawet na chwilę nie pozwala się nudzić. Jest genialna, fascynująca i bardzo drobiazgowa.
Autor wykazał się niesamowitą wiedzą, kompetencją, upartością w dążeniu do prawdy i pomimo tak trudnego tematu niezwykłą lekkością pióra.
To opasłe tomisko ma w sobie niebywałą moc, całą masę dat, nazwisk, szczegółów, przypisów, lecz wpływa to jedynie na ogromną atrakcyjność tejże lektury.
Prosty i bardzo czytelny język oraz styl, powoduje, że czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem.

W tej części biografii poznamy początek zła. Zobaczymy jak powstawało to zło w człowieku, który to zło wskrzesił dla zamordowania milionów ludzi.
Dowiemy się jak wyglądało życie Adolfa, jego dzieciństwo, młodość. Lata spędzone w Wiedniu i okres Pierwszej Wojny Światowej.
Poznamy też kobiety Hitlera, których było sporo i jego relacje z Ewą Braun.
Oczywiście przeczytamy o chorej fascynacji dotyczącej wybicia wszystkich Żydów, chęci zawładnięcia światem i szczególnej rasie ludzi - nadludzi.
Będzie dużo polityki, obrazów z życia a w przedwojennych Niemczech
Autor obala wiele mitów o Hitlerze, posiłkując się realnymi zapiskami, przypisami, informacjami.

Bez wątpienia Adolf Hitler był niespełnionym malarzem, wielkim wodzem i wielkim mordercą tak wielu ludzi.
Był też wielkim strategiem, cwanym człowiekiem, który wiedział doskonale jak osiągnąć to co chce.

Sądzę, że mogę śmiało napisać, iż lektura ta jest historycznym arcydziełem.
Jest to obowiązkowa i niezwykle atrakcyjna lektura dla każdego kto interesuje się historią.
To również książka ku przestrodze, do czego może doprowadzić jeden człowiek.

Zachęcam do przeczytania obu części biografii.
Oto jej tytuły :
"Hitler. Narodziny złą 1889-1939",
"Hitler. Upadek zła 1939-1945".

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"HITLER.NARODZINY ZŁA 1889-1939" VOLKER URLLICH

Z wielkim zainteresowaniem prześledziłam losy tytułowego "bohatera".
Dla wielu jest on cały czas osobą owiana...

Odczucia mam dosyć podobne, jak w przypadku biografii Himmlera z tej samej serii. Rozdziały o młodości noszące znamiona wybitnych, z umiejętnie przedstawionym tłem historycznym. Bardzo interesujący obraz kobiet Hitlera, z kryminalnym wątkiem o jego siostrzenicy.

Im jednak dalej w las, tym bardziej zaczyna przytłaczać obraz partyjnej, polityki międzywojennych Niemiec, z mnóstwem nazwisk, stanowisk itd. Wydaje się, że Hitler zaczyna tam ginąć jako człowiek i staje się piastunem organów, które dzierżył. Kwestia odczłowieczenia staje się jednak jasna, bo odkąd dyktator stał się osobą publiczną, praktycznie nie miał prywatnego życia. Nie miał, poza tym co było ściśle schowaną tajemnicą, za murami Berghohu i poza tym co skrywał pod różnymi ,,maskami".

Zdając sobie sprawę z trudności, autor podjął, moim zdaniem udaną, próbę ukazania jakim człowiekiem był Hitler. Próbę udaną, choć niezwykle skomplikowaną, bo o tym co lubi i jak naprawdę żyje Hitler wiedziało nieliczne grono osób. Plusem jest z pewnością analiza protokołów przesłuchań najbardziej zaufanych ludzi dyktatora. Niemniej, nawet część z nich nie znało prawdziwych aspektów jego relacji z Evą Braun.

Być może więc jest jakieś uczucie niedostatku. Myślę, że więcej po prostu o Hitlerze dowiedzieć się nie jesteśmy w stanie, a książka jest bardzo szczegółowa. No chyba, że zaufany oficer jednak nie spalił jego pamiętników i się odnajdą, w co wątpię. Fasada, maska i aura tajemnicy sprawia, że Hitler, jako człowiek, pozostaje do dziś w wielu kwestiach zagadką. Nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że tego rodzaju brak autor wykorzystał na korzyść.

Bardzo mocne 7, z zaokrągleniem w górę, bo myślę, że książka była jednak ciut lepsza niż biografia Himmlera.

Ksiazka do tanich nie nalezala, jak kazda z tej serii. A jednak warta ceny bo dowiedzialam sie z niej wielu faktow, o ktorych nie mialam pojecia. Napisana w taki sposob, ze kazdy sie w niej odnajdzie. Zakupilam druga czesc i jestem ciekawa jak wypadnie w porownaniu z pierwsza. W komplecie z serii mam tez o Stalinie, Himmlerze i Banderze oraz o Hitlerze, ale w wykonaniu Petera Longericha. Kazdy kto interesuje sie historia powinien siegnac po ten egzemplarz bo naprawde warto.

Trzecia biografia Hitlera jaką przeczytałem. Pierwszy był chyba Ian Kershaw, którego bardziej interesowały późniejsze losy Hitlera, gdy ten już wkroczył na scenę polityczną. Potem był Alan Bullock, który z kolei napisał świetną biografię ale dziś już w wielu miejscach nieaktualną i przestarzałą. No i obecny tutaj Volker Ullrich, który zrobił coś czego nie podjął się przed nim chyba nikt dotąd: napisał kompletną biografię Hitlera, która koncentruje się jak żadna wcześniejsza na jego dzieciństwie, młodości, latach spędzonych w Wiedniu i okresie pierwszej Wojny Światowej, gdyż ten moment w życiu Hitlera jest najciekawszy i jednocześnie najmniej znany. Oczywiście później autor opisuje jego karierę polityczną, trudno, żeby ją pominął. Jednak to co jest olbrzymim atutem tej książki to drobiazgowa analiza osobowości Hitlera. Sam osobiście myślałem, że kolejna biografia o nim to strata czasu, bo wszystko zostało już przecież napisane. Otóż okazuje się, że nie. Autor miał do dyspozycji materiały, z których nie mógł skorzystać ani Ian Kershaw ani żaden wcześniejszy biograf Hitlera, gdyż zostały one dopiero niedawno odtajnione. Autor wypełnia zatem pewne brakujące luki w jego życiorysie, odkrywa nowe fakty z jego młodości (i nie tylko), cytuje wypowiedzi osób, które zetknęły się z młodym i nikomu nieznanym podówczas jeszcze Adolfem Hitlerem. Wszystko jest opatrzone oczywiście odpowiednimi przypisami.
Wcześniejsze opracowania i biografie Hitlera skupiały się bardziej na jego dorosłym życiu, gdy ten działał już na scenie politycznej. Jego dzieciństwo, młodość, zainteresowania, poglądy, kształtowanie się jego osobowości i początki jego zajadłego antysemityzmu, to wszystko schodziło na dalszy plan i z reguły było opisywane po łebkach. W tej biografii autor postawił sobie za cel, by przedstawić Hitlera w taki sposób, by wypełnić te wszystkie niewiadome. Jest też odrębny rozdział zatytułowany: Hitler a kobiety, w którym poznajemy jego zwyczaje i życie osobiste, jego nawyki, stosunek do płci pięknej i tym podobne szczegóły z jego życia, które były wcześniej albo mało znane albo w ogóle nieznane.
Plusem książki jest też to, że bardzo dobrze się ją czyta, styl Iana Kersahwa na przykład był zbyt akademicki jak dla mnie i odrobinę toporny.
Co tu dużo mówić. Jest to biografia totalna i kompletna. Autor dementuje wiele mitów narosłych przez lata w okół postaci Hitlera (jak chociażby to, że dyktator miał ubogie i mało interesujące życie osobiste. Jak się okazuje było wręcz przeciwnie). Opisuje drobiazgowo jego dzieciństwo i młodość. Odkrywa nowe, nieznane dotąd fakty. Krótko: dla mnie najlepsza biografia Adolfa Hitlera jaka powstała, i wątpię by ktoś kiedykolwiek dodał w tym temacie od siebie coś jeszcze.

Dogłębne studium Hitlera i narodowego socjalizmu. Biografia niemal doskonała. Wiele lat temu czytałem świetny "Reportaż biograficzny" Tolanda, i porównując go z pierwszym tomem biografii Ullricha, muszę przyznać palmę pierwszeństwa temu drugiemu. Ullrich obala wiele mitów, prostuje wyssane z palca informacje kolportowane przez historyków jako rzekomo zgodne z prawdą. Z każdym rozdziałem odziera Hitlera z niezliczonej ilości masek i wcieleń, które pieczołowicie i z kunsztem wytrawnego aktora estradowego przywdziewał / przyjmował stosownie do sytuacji. Z jednej strony widzimy człowieka zdolnego do uczuć, nawet jakiejś pokręconej formy intymności i przyjaźni, a z drugiej bezwzględnego, mściwego i zapamiętałego w swoich uprzedzeniach fanatyka, który przez tak długi czas nabierał i wyprowadzał w pole nie tylko społeczeństwo (które swoją ślepotą i hipnotycznym uwielbieniem jest współwinne tym narodzinom "zła"), ale również rutynowanych salonowych graczy dyplomacji i wielkich mężów stanu, ośmieszanych przez niedoszłego malarza i wojaka-mitomana niczym banda sztubaków. Biografia kreśli obraz Hitlera jako kameleona, wytrawnego kuglarza i hazardzisty, bezwzględnego taktyka, szczwanego lisa, który wykorzystał splot wielu wydarzeń i sprzyjających okoliczności do zglajchszaltowania Europy (a w dalszej perspektywie i świata) zgodnie z chorymi doktrynami rasowymi narodowego socjalizmu, które wykluły się na podłożu osobistych lęków, porażek, resentymentów i kompleksu niższości. Z psychologicznego punktu widzenia jest to bardzo niepokojąca lektura. Nie będę pisał, że ku przestrodze, bo wtedy trzeba było podejmować odpowiednie kroki. Za eskapizm elit, które myślały, że są w stanie trzymać niegroźnego ekscentryka w ryzach, zapłaciło życiem miliony ludzi. Niestety.

Książka jest skarbnicą wiedzy o Hitlerze - niespełnionym malarzu, wodzu, mordercy milionów. Osobiście podczas czytania miałem okresy lepsze i gorsze, a mianowicie raz „przeskakiwałem” przez rozdział z dużym zainteresowaniem, aby następny męczyć przez kilka dni. Spowodowane jest to tym, że z niektórych rozdziałów wręcz wylewa się ciężka polityka międzywojennych Niemiec, pełna niemieckich nazw i nazwisk, zawiła i momentami nudna jak przysłowiowe flaki z olejem, szczególnie dla osoby, która języka niemieckiego nie zna. Na szczęście da się przez to przebrnąć i nawet coś zapamiętać, a reszta rozdziałów to bardzo interesujące fakty na temat życia Fuhrera. Autor książki nie ocenia, ale dokładnie opisuje życie Hitlera. W książce możemy zapoznać się m.in. ze stosunkiem wodza do kobiet, z jego chorą fascynacją do pozbycia się Żydów, uwielbieniem do samochodów, latami dziecięcymi i tak dalej. Książka jest warta swojej ceny.

Doskonała, z niecierpliwością czekam na więcej!

Doskonała, z niecierpliwością czekam na więcej!

Volker Ullrich Hitler. Narodziny zła 1889-1939 Zobacz więcej
Volker Ullrich Hitler. Narodziny zła 1889-1939 Zobacz więcej