Baletnice. Prawie idealna

Okładka książki Baletnice. Prawie idealna Elisabeth Barféty
Okładka książki Baletnice. Prawie idealna
Elisabeth Barféty Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Baletnice (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baletnice (tom 2)
Znak emotikon
2021-01-18
2021-01-18
Natalia Zmaczyńska

Kolejne spotkanie z serią - w ostatnim czasie moją ulubioną - dla młodszych czytelników. Jak poprzednio, ta część skupia szczególną uwagę na problemach jednego z bohaterów.

Costance jest chorobliwie ambitna i presja jaką na siebie nakłada skutkuje porażką podczas publicznego występu. Dziewczynka dochodzi do takiego momentu, ze jest gotowa zrezygnować z tańca i szkoły. Wtedy pojawia się najlepszy moment książki - podobnie jak w innych częściach - do pomocy wkraczają inni bohaterowie. Nie jest to jednak ślepe wsparcie bo chodzi przede wszystkim o to, aby młoda bohaterka znów poczuła miłość do tańca i zrozumiała gdzie leży problem.

To wspaniała historia o tym jak człowiek wymaga zbyt wiele od siebie, przestaje czerpać radość z życia i narzuca sobie coraz większe tempo pracy. Costance staje właśnie przed taka nauką i musi pamiętać, że jej pasja ma płynąć przede wszystkim prosto z serca, a później zwracać uwagę na swoją doskonałość czy oczekiwania innych.

Mądra książeczka, która uczy prawidłowego podejścia do zycia. Przygotowuje na rozczarowania i niepowodzenia oraz podkreśla jak ważni okazują się ludzie, którzy nas otaczają i chcą dla nas jak najlepiej.

Zbliżał się czas, w którym wszyscy uczniowie Szkoły Tańca Opery Paryskiej mieli wziąć udział w uroczystych prezentacjach na scenie Opery Garniera. Constance czuła coraz większe zdenerwowanie na myśl o występach. Każde zajęcia z tańca były dla niej ogromnym wyzwaniem. Owszem, układy znała na pamięć. Każdy ruch opanowała niemalże perfekcyjnie. Wszystko było prawie idealne. No właśnie, PRAWIE! Dziewczynka odnosiła wrażenie, że za każdym razem coś idzie nie tak. Na zajęciach z baletu zapomniała o uśmiechu. W czasie lekcji tańca ludowego nie patrzyła partnerowi w oczy. Każda uwaga nauczyciela sprawiała, że Constance traciła resztki pewności siebie. Młoda baletnica nieustannie strofowała się za wszelkie niedociągnięcia. Gdy jej przyjaciele wieczorami starali się odprężyć, ona myślami ciągle była na próbach, powtarzała układy, rozpamiętywała wskazówki prowadzących. Czy w dniu pierwszej prezentacji wszystko się uda?

Gdy nadeszła sobota, dzień pierwszego występu, Constance czuła jedynie niewielkie zdenerwowanie. Wszystko zmieniło się jednak na deskach sceny Opery Garniera. Choć dziewczyna przywykła do tremy, tym razem czuła się zupełnie inaczej. Szum w uszach, ściśnięte gardło, trudności w oddychaniu. Costance ze wszystkich sił próbowała się skupić na układzie, jednak w pewnym momencie zrobiło jej się ciemno przed oczami. Chwilę później poczuła, że upada. To był koniec! Jak mogła pozwolić sobie na taką porażkę?! Zrozpaczona Constance ze łzami w oczach zbiegła ze sceny. Gdy lekarze stwierdzili, iż był to atak paniki, baletnica przestraszyła się, że już nigdy nie zatańczy. Nie chciała kolejny raz dopuścić do takiej kompromitacji! Czy Constance odnajdzie dawną radość z tańca? Jak na wydarzenia w Operze zareagują jej przyjaciele? Sprawdźcie sami!

„Baletnice. Prawie idealna” to drugi tom serii autorstwa Elizabeth Barféty. Tym razem główną bohaterką opowieści będzie Constance, bardzo zdyscyplinowana, niezwykle ambitna i dążąca do całkowitej perfekcji młoda baletnica. Szybko okaże się jednak, że wysoko stawiana poprzeczka nie tylko nie pomoże jej w przygotowaniach do prezentacji, ale wręcz stanie się ogromną przeszkodą! Brak pewności siebie, ogromny stres i trudności w dzieleniu się swoimi obawami z najbliższymi sprawią, że Constance nie wytrzyma napięcia, związanego z występami. To bardzo ważne, że autorka zdecydowała się poruszyć w swojej powieści tę niezwykle ważną kwestię, jaką jest stawianie sobie zbyt wysokich wymagań. Jest to częsty problem nie tylko tancerek, ale wszystkich, którzy swoją pasję pragną przekuć w sukces. Jak osiągnąć równowagę pomiędzy radością a ambicją? Czy ważniejsze jest uznanie czy przyjemność? Przygoda Constance pokaże młodym czytelniczkom jak istotne jest, by we wszystkim co robimy umieć zachować zdrowy balans.

Po raz kolejny jestem pod dużym wrażeniem staranności, z jaką została przygotowana ta seria. Książki o perypetiach przyjaciółek ze Szkoły Tańca Opery Paryskiej są nie tylko bardzo ciekawe, ale niosą ze sobą wiele wartościowych treści. Podkreślają jak ogromnie istotne w każdej sytuacji jest wsparcie przyjaciół, pozostawanie w zgodzie ze sobą i dbanie o każdą sferę swojego życia. Co więcej, podobnie jak poprzedni tom, „Baletnice. Prawie idealna” to powieść, której oprawa graficzna została przygotowana niezwykle starannie. Piękna, twarda oprawa ze złoceniami, drobne ornamenty i ozdobna czcionka na początku rozdziałów oraz urocze ilustracje sprawią, że każda dziewczynka będzie zachwycona lekturą tej powieści. Jest ona miła dla oka, bardzo przyjemna w odbiorze i niezwykle wciągająca.

Gorąco polecam książkę „Baletnice. Prawie idealna” czytelniczkom od 6. roku życia.

Zaczęłyśmy od tej części, kiedy to bliżej przyglądamy się Constance, dziewczynce, która zawsze chce być perfekcyjna. Oczywiście perfekcjonizm ma swoje ciemne strony i czyni spustoszenie psychiczne i fizyczne w organizmie, niestety najczęściej dowiadujemy się o tym kiedy "padamy". Tak też było w przypadku Constance, dziewczynka tak bardzo chciała być zawsze i we wszystkim "naj", że organizm powiedział głośne i wyraźne "NIE" i to w tej jednej z najważniejszych chwil w jej młodym życiu. Mimo, że to spowodowało na jakiś czas załamanie się naszej bohaterki, przyczyniło się do zatrzymania dalszego niszczenia siebie i otworzyło przed nią nowe możliwości. Tak naprawdę ten upadek, jeszcze na wczesnym etapie życia, dał jej ogromną szansę na zmianę na dalszy okres życia. Pokazał, że perfekcjonizm niszczy, a poza tym jest wiele możliwości realizacji swoich pasji i że w życiu można się też bawić a nie tylko spinać i karać.

Co miłe w tej książce, że bohaterka nie została ze swoim problemem sama, że nawet szkoła zapewniła jej wsparcie i inne możliwości. Książka ciekawa, opisująca istotne problemy nie tylko młodych osób. Warto przeczytać.

„Baletnice. Prawie idealna” to drugi tom cyklu książek zatytułowanego po prostu „Baletnice”. Powiem szczerze, że pomimo tego iż jest to zbiór książek dla dzieci to i na mnie pierwszy tom zrobił naprawdę dobre i miłe wrażenie. A jak to jest z tomem drugim ?

Chyba każda z nas chce być idealna. Tak jak Constance, która nawet kok ma zawsze perfekcyjnie upięty. Podczas ważnego występu w Operze Garniera młoda baletnica niespodziewanie upada, i to już na samym początku tańca. Co za katastrofa! Tak bardzo bała się popełnić błąd, że strach ją pokonał. Czy to przekreśli jej największe marzenie, by zostać sławną baletnicą? Czy miłość do tańca i przyjaźń wystarczą, by mogła się podnieść po tym upadku?
Drugi tom bestsellerowej francuskiej serii „Baletnice” o kulisach nauki baletu w elitarnej szkole przy Operze Paryskiej którą pokochały dziesiątki tysięcy dziewczynek.

Choć co prawda ten tom opiera się głównie na jednej dziewczynce - Constance- to wcale nie odbiega ciekawością i zachwytem od tomu pierwszego. Autorka w dość ciekawy i dobitny sposób przekazuje naszym małym czytelnikom, że zwątpić w siebie może każdy, ale też każdy może poprosić o pomoc czy chociażby na nowo w siebie uwierzyć!

Choć książeczka jest przeznaczona teoretycznie dla dzieci od lat 6 to wydaje mi się, że czytana młodszym dzieciom przez chociażby rodziców też zda efekty, w pewien sposób dotrze do milusińskich. Autorka dość ciekawie oraz w prosty sposób opisuje nam historię dziewczynki wspomagając się przy tym pięknymi szkicami w swojej książce.

Gorąco polecam Wam sięgnąć po tę książeczkę dla waszych dzieci. Na pewno spędzą z nią miłe chwile i jak ja polubią małą Constance! ;)

"Baletnice. Prawie idealna" to książka, która pokazuje, że w życiu ważna jest radość, przyjaźń i pasja. Nie oznacza to, że musimy być perfekcyjni. Ważne, by robić to, co się kocha i czerpać z tego jak najwięcej radości. I nawet jeśli na chwilę zwątpimy, upadniemy, to bliscy pomogą nam się podnieść. I ważne jest to, by mimo przeciwności, próbować ponownie, nie poddawać się.

Druga część serii o Baletnicach ponownie nas zachwyciła. Skupia się głównie na Constance, perfekcjonistce, która każdy szczegół swojego tańca ma dopracowany do perfekcji. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, grunt to umieć sobie z tym poradzić. Niestety małe dzieci porażki przeżywają inaczej niż dorośli i tak ważne w odbudowaniu poczucia własnej wartości jest wsparcie innych. Niesamowite jest to, że poza przyjaciółmi, którymi otacza się dziewczynka, pomoc oferują także nauczyciele ze szkoły. To tak inna postawa niż znamy z polskiego podwórka. Bardzo wartościowa książka z przesłaniem.

„Baletnice. Prawie idealna” to drugi tom serii o Baletnicach, książki dla dziewczynek, opowiadających o przygodach przyjaciółek, uczęszczających do Szkoły Tańca Opery Paryskiej.
Tym razem autorka prezentuje nam Constance, dziewczynkę, która zawsze ma wszystko dobrze zaplanowane w najdrobniejszym szczególe. Każdy układ tańca powtarza nawet w myślach, kok ma idealnie upięty i jeszcze nigdy się niegdzie nie spóźniła. Wysokie wymagania wobec siebie sprawiają, że podczas ważnego występu przezwycięża ją strach i nieoczekiwanie upada…
Czy przyjaciele, których ma przy swoim boku pomogą jej odzyskać wiarę w siebie?
Świetna, mądra książka, której lektura dostarczyła nam niesamowitych wrażeń i pozwoliła na zupełnie inne spojrzenie na porażki pojawiające się w życiu. Młode czytelniczki znajdą tutaj prawdziwą lekcję wiary w siebie, ale też dowiedzą się, że w momencie słabości należy poprosić o pomoc i wcale nie trzeba się tego wstydzić.
Bardzo miło spędziliśmy z tą książką kilka ostatnich wieczorów, a tymczasem czekamy na trzeci tom serii – „W cieniu brata”.

Druga już część z serii 'Baletnice' - "Prawie idealna". Tym razem autorka nie skupiła się na samym tańcu, ale na jednej z bohaterek - Constance.
Dziewczynie zdarza się przykry upadek podczas jednego z występów. Powoduje to u niej załamanie i zmianę zachowania. Jednak szkoła i grono nauczycielskie, mimo wszystko stara się wspomóc Constance w tym trudnym dla niej czasie. Jakby nie patrzeć dziecięce problemy różnią się od tych dorosłych, ale to jakie dostaną wtedy wsparcie od bardziej doświadczonych osób od siebie, tak ono samo będzie potrafiło radzić sobie z różnymi przeciwnościami, gdy dorośnie. Chciałabym, by szkoła potrafiła tak wspierać dzieci. I oczywiście, ważne jest też, by mieć obok siebie, nawet wąskie, ale oddane grono wspierających przyjaciół. Dobrze jest też, by w odpowiednim momencie dziecko zrozumiało, że nie musi być idealne, by było wystarczająco dobre.

#453 - Baletnice. Prawie idelana - Elizabeth Barféty - Wydawnictwo Znak Emotikon
#13/52/2021

Książka ma 160 stron, swoją premierę miała dnia 18.01.2021, jest to literatura dziecięca.

Podobnie jak pierwsza część, również i ta wydana jest w twardej okładce i towarzyszą jej piękne grafiki.

Główną bohaterką tej części jest Constance. Młoda dziewczyna, która doskonale wie czego chce i zawsze jest wyśmienicie przygotowana.

W pewnym momencie dziewczynka zaczyna w siebie wątpić.

Autorka pięknie pokazuje dzieciom, że czasem każdy ma chwile zwątpienia, ale wystarczy poprosić o pomoc i da się to naprawić.

Bardzo dziękuję za tą ksiażkę Wydawnictwo Znak Emotikon.

#13/52/2021

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki „Baletnice. Prawie idealna”. Jest to drugi tom z serii o Baletnicach – przyjaciołach, uczęszczających do Szkoły Tańca Opery Paryskiej. Autorką tych książeczek jest Elizabeth Barfety i zapowiedziano już wydanie u nas trzeciego tomu „W cieniu brata”.

W tym tomie poznajemy bliżej inną dziewczynkę, którą jest Constance. Zawsze na czas, nigdy się nie spóźnia, każdy szczegół musi być doskonale zaplanowany, a każdy taneczny krok powtarzany w myślach milion razy. Młoda dziewczyna wysoko postawiła sobie poprzeczkę, a jest przecież dopiero na pierwszym roku! Za cel postanowiła sobie bycie idealną i taką, która nigdy nie popełnia błędów i jest we wszystkim najlepsza. Jednak pewnego dnia Constance dopadają wątpliwości, kiedy nauczycielka tańca napomina ją, aby nie zapomniała o uśmiechu. Dziewczyna w momencie zaczyna wątpić w swoje umiejętności i w siebie. Zadręcza się tym, że wcale nie jest taka idealna, że nic jej nie wychodzi i w końcu dostaje strasznego ataku paniki, po którym nie potrafi dojść do siebie. Jednak pewien splot wydarzeń doprowadza do tego, że Constance zaczyna patrzeć na wszystko zupełnie inaczej, a przyjaciele, którzy zawsze byli przy niej, wspierają ją na każdym kroku i pomagają na wszystkie możliwe sposoby.

„Prawie idealna” opowiada o załamaniu młodej dziewczyny, która bez powodu zaczęła wątpić w siebie i chciała pokazać światu i przede wszystkim sobie, że jest najlepsza i nie ma mowy o jakichkolwiek porażkach. Nie brała pod uwagę tego, że też ma prawo popełniać błędy, że jej też może podwinąć się noga i może czuć się zmęczona. Constance nigdy nie pozwalała sobie na chwile słabości, a wymagania, które miała wobec siebie, nie pozwalały jej normalnie funkcjonować. W końcu organizm odmówił jej posłuszeństwa i zbuntował się przeciwko dziewczynie, która z tego powodu całkowicie zwątpiła w siebie i w taniec. Na szczęście Constance miała u boku całą armię wsparcia i nawet przez moment nie była sama. Dlatego tak ważne jest to, aby nigdy nie wątpić w siebie i swoje umiejętności. Jeżeli czegoś nie umiemy, zawsze możemy się tego nauczyć czy udoskonalić to, co jest nam znane. To takie oczywiste, a tak wielu o tym zapomina i niepotrzebnie się zadręcza.

„Prawie idealna” jest naprawdę mądrą książeczką dla dzieci od 6 roku życia, która pokazuje, że każdy ma chwile zwątpienia, ale najważniejsze jest to, aby w tych zwątpieniach nie utonąć, i że zawsze można poprosić kogoś o pomoc i absolutnie się tego nie wstydzić. Ktoś inny może otworzyć nam oczy na problem i pokazać go z całkiem innej perspektywy.

• Dla dzieci
  • Z&H