Baletnice. Wschodząca gwiazda

Okładka książki Baletnice. Wschodząca gwiazda Elisabeth Barféty
Okładka książki Baletnice. Wschodząca gwiazda
Elisabeth Barféty Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Baletnice (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baletnice (tom 5)
Znak emotikon
2021-09-15
2021-09-15
Natalia Zmaczyńska
przyjaźń Baletnice balet wrażliwość pasja spełnianie marzeń marzenia

Jak czytałam, myślałam, że to opowieść o mnie.

Jak czytałam, myślałam, że to opowieść o mnie.

Los potrafi być przewrotny, dzięki zagubionemu pamiętnikowi Sofii zyskała prawdziwych przyjaciół, zaczęła mówić o swoich uczuciach, otworzyła się dzięki czemu pokazała jak ogromny ma talent, nie tylko jeśli chodzi o balet, ale także zaczęła rozwijać drugą pasje, jaką jest fotografia. Uwierzyła w siebie, to było jej największym sukcesem. Cała ta seria opiera się na wielkiej wartości jaką jest PRZYJAŹŃ. Czytamy o relacjach jakie łączą uczniów, jak wygląda szkolne życie, z jakimi problemami muszą się borykać.

Nieśmiałość.

Każda z książek z serii o uczniach paryskiej szkoły baletowej autorstwa Elizabeth Barfèty skupia się wokół wybranej emocji. A tych jak wiemy w nastoletnim życiu nie brak.

Tym razem poczujemy wręcz namacalnie, jak to jest być nieśmiałym. Sofia uczy się w szkole od niedawna. Jest Włoszką z pochodzenia, a to znaczy, że Francja jest dla niej obcym krajem, w którym czuję się trochę nieswojo. Jedyne bliskie jej osoby, to rodzina goszczą ją w mieście i szkolni przyjaciele. To oni wyciągnęli do niej pomocną dłoń, gdy czuła się na początku bardzo zagubiona.

Językiem najbardziej uniwersalnym dla Sofii jest taniec. To w nim rozkwita i jest swobodna. Niestety w kontaktach międzyludzkich już tak nie jest. Często krępuje się, aby powiedzieć to co myśli czy czuję, co oczywiście nie zawsze dobrze się kończy. Pewnym sposobem poradzenia sobie z obezwładniającą nieśmiałością jest dla niej pamiętnik. Jedyny powiernik. Pamiętnik jednak gubi się, a sam ten fakt wywołuje lawinę zdarzeń...

Autorka próbuje w książce odpowiedzieć jeszcze na inne ważne pytania takie, jak: czy kłamstwo w słusznej sprawie może być usprawiedliwione, gdzie jest granica prawdziwej przyjaźni, jak wielu z nas udaje kogoś innego niż jest.

Czytając książkę poczułam więź z jej bohaterką i gorąco jej kibicowałam, aby znalazła w życiu bezpieczna przystań, w której może być sobą! Wiem sama, jak trudno być nieśmiałą.

Nieśmiałość.

Bardzo ładnie wydana książka. Piękne ilustracje. Historia dziewczynki, pochodzącej z Włoch, próbującej zaklimatyzować się w paryskiej szkole. Ważny temat (niedopasowania, braku empatii),podjęty z lekkością. Może uwrażliwiać dzieciaki. Chętnie sięgnę po inne z serii.

Ta książka, tyle emocji i to sprzecznych emocji.... Piękna książka, odmienna niż reszta książek z serii. To na serio jest poruszająca książka, bardzo polecam, jest to świetna, lekka książka na przeczytanie w godzinę, może dwie. Czekam na kolejny tom!

Książka „Baletnice - wschodząca gwiazda” to już kolejna część serii. Została wydana starannie, w twardej oprawie. Dużym plusem jest duży druk, który pomoże początkującym, samodzielnym czytelnikom. Pozycja wzbogacona czarno-białymi ilustracjami, które niezwykle dopełniają treść.
Historia Sofii, głównej bohaterki, porusza problemy bliskie dzieciom. Każdy ma swoje tajemnice, myśli, którymi nie chce się dzielić z innymi. Problem pojawia się, gdy pamiętnik Sofii ginie – dziewczynka zmaga się z wieloma silnymi emocjami. Jednak okazuje się, że otaczają ją prawdziwi przyjaciele, osoby, które wspierają dziewczynkę w dojściu do prawdy. To pozycja dla dziewczynek, która pokazuje jak budować wartościowe relacje. Pokazuje także jak wielkie znaczenie ma przyjaźń i dobre relacje z innymi. Są też wątki rywalizacji, zazdrości i sposoby radzenia sobie z tym. Jest to także historia ku przestrodze – przedstawia skutki nierozważnych zachowań.
Podoba mi się to, że pozycja ta nie skupia się jedynie na pasji związanej z tańcem, baletem. Dzieci mogą z niej „wyciągnąć” wiele dobrego.
Dla dociekliwych, na końcu książki, jest kilka ciekawostek dotyczących Szkoły Tańca Opery Paryskiej.
Pomimo, że to kolejna część tej serii, my ją czytałyśmy jako pierwszą. Myślę, że z przyjemnością poznamy poprzednie (i kolejne) perypetie małych baletnic.

W każdej części poruszane są ważne tematy, główne związane z samotnością, odrzuceniem, poszukiwaniem siebie, przyjaźnią i mnóstwem innych znanych każdemu z nas z życia codziennego.

W piątym już tomie serii baletnice „Wschodząca gwiazda”, bliżej poznamy Sofię, dziewczynkę pochodzącą z Włoch. Większość dzieci w szkole baletowej nie ma łatwo, ponieważ w dość młodym wieku przenoszą się do obcego kraju z dala od swojej rodziny. Sofia nie mówi dobrze po francuski i przez to może wydawać się nieśmiała i trzyma się na uboczu. Stara nadążać za swoją paczką, ale nieraz umykają jej ich żarty, sytuacje i przez to czuje się odtrącona i pomijana, chociaż tak naprawdę ma wiele do powiedzenia, ale usta nie chcą jej słuchać.

Jej językiem jest taniec i fotografia. Przez te dwie rzeczy wyraża siebie, a dzięki zajęciom językowym, w ramach ćwiczeń, zaczyna szlifować swój język pisząc w pamiętniku. Jednak pewnego dnia jej największy koszmar staje się realny – Sofia zgubiła pamiętnik i co najgorsze, nie może go znaleźć! Zguba znajduje się jednak sama, ale to nie koniec niespodzianek. Dziewczynka dostaje także tajemniczego maila, od jednego z uczniów szkoły, z którym zaczyna wymieniać wiadomości.

Jej zaniepokojona paczka przyjaciół wkracza do akcji i moim zdaniem przekracza absolutnie wszystkie granice przyzwoitości. Jedna z przyjaciółek grzebie w jej rzeczach „dla jej dobra” i wspólnie knują za plecami Sofii. Jak cała zagmatwana sprawa się rozwiąże? Przekonajcie się sami!

Bardzo lubię tę serię i uważam, że będzie świetna dla młodszych dzieci, które dopiero pójdą do szkoły i nie wiedzą czego się spodziewać. W książkach pomimo dość przykrych doświadczeń bohaterów, zawsze znajduje się jakieś rozwiązanie i nikt nigdy nie jest sam. Warto zwierzać się ze swoich problemów, obaw i rozterek bliskim, ponieważ nic nie jest tak ważne jak wsparcie i zrozumienie.

Spełnienie marzeń wielu dziewczynek- szkoła baletowa w Paryżu, a u boku paczka nowych przyjaciół. Ale Sofia nie czuje się zbyt pewnie, czuje się obco, m.in. z względu na barierę językową. Wschodząca gwiazda - to książka o marzeniach i emocjach, o tym, że musimy być szczerzy wobec siebie i uczyć się nazywać emocje.
Czytając Baletnice z moją siedmioletnią córką zdałam sobie sprawę, jak ważne jest, żeby moja mała dziewczynka potrafiła wyrażać własne zdanie, opowiadać o potrzebach i walczyć o siebie. Polecamy!

Czytając Baletnice z moją siedmioletnią córką zdałam sobie...

Sofia to bardzo zdolna, ale nieśmiała i wycofana uczennica prestiżowej szkoły baletowej przy Operze Paryskiej. Jej zmartwienia pogłębia fakt, że pochodzi z Włoch. Nadal ma problemy z opanowaniem języka, często gubi drogę i czuje się nieco odsunięta na bok przez swoich przyjaciół. O wszystkim, co ją trapi pisze w pamiętniku. Niestety któregoś dnia ten znika! Co prawda, po kilku dniach wraca do właścicielki, jednak Sofia bardzo martwi się o to, czy ktoś przeczytał, to co w nim zapisała. Szybko okazuje się, że w istocie tak się stało. Do dziewczyny przychodzi mail od tajemniczej osoby kryjącej się pod nickiem "Upiór w operze". Zaintrygowana Sofia postanawia na niego odpowiedzieć.... Tak zaczyna się wirtualna przyjaźń z nieznaną dziewczynie osobą. Sprawa dość mocno komplikuje się, gdy o Upiorze dowiadują się przyjaciele Sofii i postanawiają interweniować....

Nic więcej wam nie zdradzę 🙂 Sięgnijcie po książkę! A raczej po całą serię, gdyż "Wschodząca gwiazda" to już piąta część bestsellerowej serii "Baletnice"!

Moim zdaniem to bardzo ciepła i świetnie napisana historia. Pokazuje, jak nieśmiałość może komplikować życie i wypływać na relacje nawet z najbliższymi przyjaciółmi. To także opowieść o przełamywaniu swoich barier i inności, która często te bariery tworzy.

Cieszy mnie zaakcentowanie tematu niebezpieczeństwa, jakie może kryć się w Internecie. Wymiana wiadomości z całkowicie obcymi ludźmi może być bardzo groźna i nieść za sobą poważne konsekwencje. Przy okazji czytania książki warto ten temat przerobić z własnym dzieckiem.

Polecam
Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

www.feminadomi.pl
Piąty tom serii "Baletnice" kładzie nacisk na odmienność, zwłaszcza językową, która osobom nieśmiałym, zamkniętym w sobie, takim jak Sofia, przynosi dużo zmartwień i trudności. Jednocześnie udowadnia czytelnikom, że na prawdziwych przyjaciół zawsze można polegać, nawet gdy nam się wydaje, że jest odwrotnie. Powieść ta uzmysławia dzieciom, że warto przełamywać swoją nieśmiałość i otwierać się na życzliwych nam ludzi.

www.feminadomi.pl

• Dla dzieci