Kraina smoków

Okładka książki Kraina smoków Cornelia Funke
Okładka książki Kraina smoków
Cornelia Funke Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Kraina Smoków (Cornelia Funke) (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kraina Smoków (Cornelia Funke) (tom 1)
Drachenreiter
Poradnia K
2020-11-25
2020-11-25
Miłosz Urban, Anna Urban
smok kraina fantasy ekranizacja

Okładka książki Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców Karrie Fransman, Jonathan Plackett
Królewna w lśn... Karrie Fransman, Jo...
Okładka książki Pieśni Zaginionego Kontynentu Przemysław K.Hytroś, Agnieszka Wajda
Pieśni Zaginio... Przemysław K.Hytroś...
Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...

Kompletnie nie rozumiem zachwytów tą książką. Moja córka/czytelniczka lat 8, ziewała jak tylko brała ją do ręki... Wynudziłyśmy się przy niej obie na maksa.

Cornelia Funke oczarowała mnie swoją trylogią Atramentowy świat i od tego czasu czytam wszystko, co autorka napisze. Nigdy jeszcze się nie zawiodłam i tym razem nie było inaczej.

Świetna książka, sama doskonale się bawiłam czytając dziecku, jednak w pewnym momencie, robi się naciągana, przez co odrobinę traci na wartości. Czasami więcej nie znaczy lepiej.

"Kraina smoków" i "Pióro gryfa" Cornelii Funke
to baśnie fantasy dla starszych dzieci i młodszej młodzieży.

Zgrabnie napisane opowieści o smokach i innych baśniowych postaciach.
O walce dobra ze złem, odwadze, bezinteresownej pomocy, współpracy, przyjaźni.
A także o podróży, przygodach, pokonywaniu przeszkód i szukaniu swego miejsca.

W 1. tomie najczarniejszym charakterem jest Parzymort Złoty - sztuczny złoty smok,
stworzony do zabijania prawdziwych smoków.
I w zasadzie nic innego go nie interesuje;
no może jeszcze błysk jego wypolerowanych łusek.

Pozostałe postaci są dużo ciekawsze.
Smok Lung poszukujący nowego domu dla stada smoków,
chłopak-sierota Ben życzliwy wszelkimi stworzeniom,
koboltka Siarczynka ciągle zrzędząca i wiecznie głodna
oraz homunkulus Muchonogi - humanoidalny pucyzbroj Parzymorta,
który podróżuje razem z Benem i Siarczynką na Lungu.

W 2. tomie bohaterów jest dużo, dużo więcej, a akcja dzieje się w różnych miejscach.
Ben z przyjaciółmi wyrusza na poszukiwanie słonecznego pióra gryfa,
które potrzebne jest do wyklucia się źrebiąt pegaza.
Sęk w tym, że gryfy nie są zbyt przyjacielskimi stworzeniami,
a ich niechęć do smoków jest olbrzymia.

Akcja tom pierwszego jest dużo szybsza, niż drugiego.
Akcja tomu drugiego zaczyna się 2 lata po wydarzeniach z tomu pierwszego
i przyspiesza dopiero w drugiej połowie tomu.
W drugim tomie bardzo dużo jest opisów:
nowych bohaterów, magicznych stworzeń, przyrody, okoliczności.

Te książki nasycone są pozytywnymi emocjami
oraz miłością i szacunkiem do wszelkich zwierząt (nawet tych groźnych, czy "niemiłych").
Po takiej lekturze każde dziecko będzie marzyć o własnym smoku, lataniu i przygodach :-)

"Kraina smoków" i "Pióro gryfa" Cornelii Funke
to baśnie fantasy dla starszych dzieci i młodszej młodzieży.

Zgrabnie napisane opowieści o smokach i innych baśniowych postaciach.
O walce dobra ze złem, odwadze, bezinteresownej pomocy, współpracy, przyjaźni.
A także o podróży, przygodach, pokonywaniu przeszkód i szukaniu swego miejsca.

W 1. tomie najczarniejszym...

Lung wraz z innymi smokami mieszkał w dolinie, położonej w północnej Europie. Owszem, pogoda była tam nieco kapryśna, ale ludzie stosunkowo rzadko zapuszczali się w zamieszkane przez smoki rejony. Niestety, spokój ten nie trwał wiecznie. Przyszedł czas, gdy ludzie postanowili swoim zwyczajem podporządkować sobie naturę i zalać dolinę. Smoki już wiele lat uciekały przed ludźmi, były więc przerażone koniecznością szukania kolejnego domu, położonego z dala od ludzkich miast i wsi. Takich miejsc na Ziemi było coraz mniej! Większość smoków postanowiła nie opuszczać doliny. Lung nie był jednak przekonany o słuszności tego rozwiązania. Przypomniał sobie pewną legendę, mówiącą o Skraju Nieba, miejscu położonym w wysokich górach, w których dawne smoki miały swoją ojczyznę. Najstarszy smok w dolinie również pamiętał podania o Skraju Nieba. Udzielił Lungowi kilka wskazówek, które miały pomóc młodemu smokowi w odnalezieniu tej baśniowej krainy.

Lung, wraz z nieco marudną, ale lojalną koboldką Siarczynką udał się na poszukiwania Skraju Nieba. Najpierw jednak postanowili odszukać w Londynie pewnego znanego szczurzego kartografa. Jeśli jakaś mapa miała pomóc im w znalezieniu Skraju Nieba, to z pewnością jest ona w posiadaniu Gilberta Szarogona. Szybko okazało się, że szczur nie tylko posiadał stosowną mapę, ale miał też cenną wiedzę, niezbędną do uniknięcia czyhających w wielu miejscach niebezpieczeństw! Naniósł na plan wyprawy wiele uwag, które miały pomóc Lugowi i Siarczynce dotrzeć bezpiecznie do celu ich poszukiwań. Co więcej, w dalszą podróż ruszyli oni bogatsi nie tylko o mapę, ale także o… towarzysza! W Londynie do ich wyprawy dołączył bowiem Ben, samotny chłopiec, który swoim bystrym umysłem i dobrym sercem nie raz uratuje ich z opresji. I pewnie podroż do Skraju Nieba odbyłaby się bez większych niespodzianek, gdyby nie upór i rozkojarzenie Siarczynki. To właśnie na polecenie koboldki wylądowali tuż obok zamku Parzymorta, legendarnego pogromcy smoków. Pojawienie się srebrzystołuskiego Lunga nie umknie uwadze jego szpiegów. Od teraz krok w krok za odkrywcami podążać będzie Muchonogi, lojalny pucyzbroj Parzymorta. Czy pomoże on swemu panu odnaleźć baśniową krainę, pełną smoków? I czy Lung wraz z przyjaciółmi bezpiecznie dotrze do celu swej podróży? Sprawdźcie sami!

„Kraina smoków” to niezwykle wciągająca powieść, w której nie brak zaskakujących zwrotów akcji, wątków pełnych emocji i bardzo charyzmatycznych bohaterów. Przyjazny i cierpliwy Lung, marudna, trochę opryskliwa i żarłoczna Siarczynka oraz ciepły, otwarty i może nieco łatwowierny Ben stanowią ciekawe trio. I choć na pierwszy rzut oka zupełnie to siebie nie pasują, to czytelnicy szybko zobaczą jak silne więzi łączą odważnych podróżników. Niemniej ciekawi są bohaterowie, osadzeni przez autorkę w roli czarnych charakterów! Mamy tu Parzymorta Złotego, potwora stworzonego przez alchemika. Jest to stwór próżny, zły do szpiku kości i przepełniony nienawiścią. Towarzyszą mu kruki oraz Muchonogi – niewielki homunkulus, którego niezwykłą przemianę będziemy mieli okazję obserwować w czasie lektury. Nie zabraknie także ciekawych drugoplanowych postaci. Dżin, elfy, krasnoludy, archeolodzy, a nawet badaczka smoków! Cornelia Funke naprawdę zadbała o prawdziwą plejadę osobistości!

Muszę przyznać, że choć „Kraina smoków” to blisko 400-stronicowa książka, to czyta się ją zaskakująco lekko. Akcja jest świetnie przemyślana, a perypetie głównych bohaterów śledzi się z wypiekami na twarzy. W każdym rozdziale wiele się dzieje, a obserwowana przez czytelników walka dobra ze złem będzie dla młodych odbiorców z pewnością świetną okazją do cennych refleksji. Jakie konsekwencje może nieść unikanie problemów? Dlaczego nie warto chować głowy w piasek? I czy lojalność ma granice? To jedynie kilka z ważnych pytań, na które odpowiedzą przygody bohaterów.

„Kraina smoków” to piękna, bardzo ciekawa i pełna humoru na najwyższym poziomie opowieść o przyjaźni, odwadze, przeznaczeniu i szlachetności. To książka, w której nic nie jest oczywiste! Gorąco polecamten tytuł czytelnikom od 6. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

„Kraina smoków” to książka, która pomimo tego, że przeznaczona jest dla dzieci, wciągnęła mnie bez reszty. Z bólem serca odkładałam ją na bok, gdy wzywały mnie obowiązki, choć tak naprawdę nie miałam ochoty się z nią rozstawać.

„Kraina smoków” pozwoliła mi w ostatnim czasie przenieść się do zupełnie innego świata.

Jest to bowiem opowieść o srebrnych smokach, które pewnego dnia dowiadują się, że muszą uciekać ze swojej doliny i szukać nowego azylu. Wśród nich krąży opowieść, że gdzieś na świecie jest tzw. Skraj Nieba – miejsce, w którym mogłyby żyć spokojnie i szczęśliwie.

Jeden ze smoków, Lung, postanawia wyruszyć na poszukiwania owego Skraju Nieba. Dołącza do niego Siarczynka – rezolutny i ciągle głodny kobold (gwoli ścisłości jest to pewien rodzaj dzikiego kota, nie krasnal). Jakiś czas później, podczas wizyty u szczura, który ma poinstruować ich, jak dotrzeć do smoczego azylu, trafiają na bezdomnego chłopca, Bena. Jak nie trudno się domyślić, dołącza do Lunga i Siarczynki i we troje wyruszają w magiczną, a także niebezpieczną podróż na drugi koniec świata, do najwyższych szczytów gór.

Nocą lecą po niebie w świetle księżyca, który dodaje srebrnym smokom sił, w dzień zaś odpoczywają i ukrywają się przed ludźmi. Przeżywają liczne przygody, co rusz spotykając na swej drodze różne baśniowe stworzenia, takie jak: skalne krasnale, wróżki, elfy, bazyliszka, węża morskiego czy dżina. Ponadto cały czas są śledzeni przez czarne kruki, a także małego homunkulusa, którzy mają doprowadzić do krainy smoków ich pana, potężnego i żądnego krwi złotego smoka, Parzymorta.

...
Pełna recenzja znajduje się na portalu W Roli Mamy -> https://wrolimamy.pl/ksiazka/kraina-smokow/

Jest to bowiem opowieść o srebrnych smokach, które...

Idealna lektura dla dzieci w II lub III klasie podstawówki i nieco starszych. Dobrze napisana i przetłumaczona, rozwija wyobraźnię i uczy humanistycznych wartości, pokazuje siłę przyjaźni. Mój 9-letni bratanek był zachwycony, co więcej - sam przeczytał, bo przyjazny druk :)

Smoki mimo tego, że to postacie baśniowe od lat fascynują czytelników na całym świecie. Powieści o tych pięknych, niebezpiecznych stworzeniach powstało bardzo wiele. Filmy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci przyciągają miliony osób. Tajemniczość smoków sprawia, że nigdy się nie nudzą i pragnie się ich więcej.
Smoki - historia

Smoki pojawiają się w wielu mitologiach, tradycjach oraz opowieściach. Najpopularniejsze znajdują swoje miejsce w mitologii greckiej. Podobnie jak gryfy pełnią one rolę strażników. Przypisywane są im takie przymioty jak mądrość czy siła.  Mitologia skandynawska określa węże jako smoki np. Mitgardsorma. W chrześcijaństwie smok zwykle uosabia zło. Natomiast w germańskich tradycjach pojawia się Fafnir pokonany przez Sigurda.

Wygląd

Zazwyczaj stworzenia te nie mają określonego wyglądu. Bardzo często utożsamiane są z wielkim wężem mającym podobno do 10 kroków długości. Najczęściej mają one długi ogon, skrzydła i grzebień na głowie. Posiadają również bardzo dobry wzrok.

Smoki dalekiego wschodu

Longi, czyli smoki azjatyckie wywodzą się z Chin, a początek legendzie dały im zapewne kości dinozaurów, które występują licznie na pustyni Gobi. Smoki chińskie znane są także w Japonii, Korei Południowej, Wietnamie i Azji Południowo-Wschodniej. Chiński smok posiada ciało węża, pysk wielbłąda, łuski karpia, łapy tygrysa i szpony orła. W pysku często trzyma perłę, która symbolizuje doskonałość.

Opowieści, legendy, filmy

Na przestrzeni wielu lat powstało mnóstwo opowieści o tych magicznych stworach. Najpopularniejszą książką i później bajką, dziś już z serii klasyki są opowieści o profesorze Baltazarze Gąbce, który jest poszukiwany przez Smoka Wawelskiego. Nie może tutaj również zabraknąć Bilba Bagginsa i tajemnicy Samotnej Góry. Dzieci zachwycają się serią o wytresowaniu tych niezwykłych przyjaciół. A najpopularniejszy Wielki Smok z Chin obwieszcza nadejście nowego roku.

Kraina Smoków

Kolejna pozycja dla młodych czytelników nie zawodzi swoich małych odbiorców. Pani Cornelia Funke stworzyła wspaniałą, pełną przyjaźni, przygody i tajemnicy opowieść, w której te potężne stworzenia odkrywają dobro człowieka i odwrotnie. W swojej książce Kraina Smoków autorka przenosi nas do świata tak niezwykłego, jak nasi przyjaciele.

Smoki żyją sobie  spokojnie, jednak pewnego dnia pada na ich idealny świat cień. Nadchodzą ludzie, którzy wcale nie są przyjaźni. Młody smok Lung wraz ze swoimi towarzyszami wyrusza w pełną niebezpieczeństw, przygód i nowych znajomości podróż, podczas której chce odnaleźć Skraj Nieba. Jest to magiczna kraina, w której smoki mogą żyć spokojnie i bezpiecznie. Przyjaciołom towarzyszy osierocony chłopiec Ben.

Czy smoki odnajdą swój raj na Ziemi? Czy faktycznie wszyscy ludzie są źli? Kto źle życzy całej wyprawie? Jakie niebezpieczeństwa czekają na naszych podróżników? Jak to jest latać na smoku? Czy Lunga i Siarczynkę można wytresować i oswoić? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w tej wspaniałej poruszającej historii.

Osobista refleksja

Przyznam, że uwielbiam opowieści, w których bohaterami są smoki. Zaczytywałam się w Hobbicie, całą rodziną widzieliśmy film kilka razy. Tak samo bajki typu Jak wytresować smoka czy Jeźdźcy smoków. Może się wydawać, że powieść Pani Funke jest na tej samej zasadzie i podobnej fabule jednak nie do końca.

W tej pozycji mamy bardziej rozbudowany opis charakterów samych stworzeń. Ich wartości, przemyślenia. Wspaniale opisana przyjaźń, która rodzi się pomiędzy Benem a Lungiem pokazuje nam, że pomimo tego, iż ktoś jest inny, może być naszym przyjacielem. Bardzo ciepła, pełna empatii, bez tak dziś popularnej przemocy i wulgarnego języka historia, w której się po prostu tonie podczas czytania. Przygody są przezabawne, dialogi pełne poczucia humoru. Barwny żywy język i opisy przyrody to wisienka na tym książkowym torcie. Publikacja ta dodatkowo zawiera ołówkowe ilustracje, które pomagają wyobrazić sobie całą wyprawę oraz jej uczestników.

Z całą pewnością film, który nie długo ukaże się w serwisie Netflix, będzie godny uwagi. Jednak ja polecam książkę. Powieść zawsze jest bardziej rozbudowana, zawiera więcej wątków i można w niej przeżyć o wiele radośniejszą przygodę, a zapewniam was, że żądnej z przygód naszych bohaterów nie można przeoczyć.

Smoki - historia

Smoki pojawiają się w wielu mitologiach,...

Z dzieciństwa najmilej wspominam wieczory, kiedy to leżąc w łóżku słuchałam opowieści czytanych mi przez rodziców. Były to czasy rosyjskich baśni, serii "Poczytaj mi mamo" czy nieśmiertelnych wierszy Tuwima i Brzechwy. Gdy więc sama zostałam mamą obiecałam sobie, iż również będę czytać mojemu synowi dopóki będzie mu to sprawiało radość. I tak minęło nam 10 (zaraz 11) lat wspólnego czytania. I mimo, że z małego szkraba wyrósł mi okaz o pół głowy tylko niższy ode mnie, który samodzielnie pochłania książki od 6 roku życia, to nadal z ogromną przyjemnością urządzamy sobie wieczorne seanse z książką. To jedna z przyjemniejszych chwil w ciągu dnia.

Ostatnio wpadła nam w ręce opowieść, która niespodziewanie w ocenie mojej latorośli stała się hitem czytelniczym ostatnich miesięcy.
"Kraina smoków" Cornelii Funke oczarowała nas już od pierwszych stron i żalem co wieczór opuszczaliśmy cudowny świat pełen magii i niesamowitych stworzeń wykreowany przez autorkę.
To prziepiękna opowieść o przyjaźni i współpracy, pełna niezwykłych przygód i bajkowych postaci. Uczy, bawi, rozśmiesza do łez i co najważniejsze skłania młodego człowieka do wielu przemyśleń dotyczących chociaży ingerencji ludzi w środowisko naturalne.

Kiedy smoki, od lat zamieszkujący odległą dolinę dowiadują się, że może ona zostać zalana przez ludzi w związku z planami rozbudowy ich siedzib postanawiają poszukać dla siebie bezpiecznego schronienia. W opowieściach krążących od wieków miedzy nimi pojawiają się wzmianki o Skraju Nieba, ukrytym gdzieś Himalajach miejscu gdzie smokom żyje się spokojnie i dostatnio.
Lung, smok o srebrzystych łuskach postanawia odnaleźć tę mityczną dolinę. Z pomocą koboldki i małego chłopca Bena rusza w daleką podróż, napotykając na swej drodze skalne krasnale, dżiny czy piaskowe elfy. Krok w krok podąża za nim smok Parzymort. Chce on również dotrzeć do Skraju Nieba by pożreć wszystkie ukrywające się tam smoki.
Ta symboliczna walka dobra ze złem do której stają bohaterowie jest pełna zwrotów akcji co trzyma młodego czytelnika w napięciu aż do ostatnich stron.

"Kraina smoków" to pełna magii historia, a przecież nie od dziś wiadomo że dzieciaki uwielbiają wszystko co czarodziejskie. Jeśli mój syn pisałby tę opinię to zawierałaby ona zapewne tylko jedno zdanie - mega fajna książka. Zachęcamy do lektury.

Za egzemplarz ksiażki dziękujemy Wydawnictwu Poradnia K.

Pozostając w klimacie baśniowości przedstawiamy dzisiaj jedną z fantastycznych książek, które możecie przeczytać zanim na jej podstawie powstanie animowany film. Wiadomo, że nigdy nie dorówna książce, ale…damy mu też szansę.
To piękna historia o chłopcu, który przypadkiem stał się Smoczym Jeźdźcem i razem z nowymi, baśniowymi przyjaciółmi wyruszył na poszukiwanie Skraju Nieba, magicznej krainy, ukrytej w najwyższych górach świata, w której dawno, dawno temu w harmonii żyły smoki. Sielankę tę zepsuł jednak Parzymort Złoty, smoczy potwór o łuskach ze szczerego złota, który zaatakował dolinę i przegonił smoki na całe stulecia. Niektóre się ukryły, a niektóre odleciały i znalazły nowy dom. Po latach Parzymort stał się tylko szeptem przekazywaną legendą, jednak kiedy okazuje się, że teraz znowu smokom zagraża niebezpieczeństwo i to ze strony ludzi jeden z nich, srebrzysty Lung wraz ze swoją przyjaciółką, koboldką Siarczynką udają się w daleką podróż w poszukiwaniu legendarnej krainy smoków. Podróż dziwną pod każdym względem dla naszych bohaterów, gdyż tak naprawdę nawet nie wiedzą, gdzie leży legendarna kraina, jak się do niej dostać i czy w ogóle istnieje. Mają tylko dziwaczną mapę kupioną od szczura i opowieści starego smoka, więc przed nimi jest jedna wielka niewiadoma.
Podczas pierwszego lądowania poznają Bena i od tej pory ten samotny, bezdomny chłopiec staje się ich towarzyszem i przyjacielem.
Czeka ich daleka droga w nieznane, którą pokonują etapami i podczas której czeka ich całe mnóstwo mniej lub bardziej strasznych przygód. Spotkają mądre białe szczury, zaczarowane kruki, krasnale skalne, piaskowe elfy i dubidai. Zyskują przyjaciół, którzy wiele dla nich poświęcą, ale muszą zmierzyć się także z wrogami i zdrajcami i stanąć twarzą w twarz ze szpiegami okrutnego Parzymorta, który śledzi ich każdy krok marząc o tym, że tym razem żaden srebrzysty smok nie wyjdzie żywy ze spotkania z nim. Będą musieli wykazać się odwagą, pomysłowością, hartem ducha i lojalnością. Koboldy, smoki, ludzie, homunkulusy, krasnale i szczury – wszyscy w mniejszy lub większy sposób przyczynią się do poszukiwań Skraju Nieba. Podobnie jak rozsypujący się w proch bazyliszek, niebieski dżin o tysiącu oczach, gigantyczny wąż żyjący w morzu oraz ogromny ptak porywający Bena jako pożywienie dla swojego pisklęcia. Emocji ani wrażeń nie brakuje.
„Krainę Smoków” wydawnictwa Poradnia K czyta się świetnie. Mimo istniejących gdzieś tam z tyłu głowy przebłysków o powtarzalności i przewidywalności tematu spędziłyśmy nad tą lekturą długie, zabawne, rodzinne godziny pogrążając się w historii, przygodzie, magii, sile marzeń i przyjaźni. Charakterystyczne, żywe kreacje jakże różnych charakterem i podejściem do życia bohaterów, przezabawne dialogi i ciekawe opisy – wszystko to sprawia, że książka staje się świetną zabawą. Pokaźnych rozmiarów, z miękką okładką i fabułą podzieloną na niedługie rozdziały opatrzone czarno-białymi rycinami. Każdy rozdział ma swoją nazwę, dzięki czemu czytanie zyskuje płynność i nie gubimy wątku. Na pewno też obejrzymy film.
Polecamy dla starszych dzieci, takich 12+.

• Egz. recenzyjny
  • Bajki
  • Serie
  • Ruszyły w świat
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Kraina smoków