Okładka książki Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z okupantem Piotr Zychowicz
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis publicystyka literacka, eseje
9788381881944
Polska Niemcy II wojna światowa historia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

„Opcja niemiecka” Piotra Zychowicza to kolejna książka tego autora, po którą sięgnęłam. Jak sam autor mówi jest to książka o polityce. Zychowicz przedstawia nam bohaterów II wojny światowej tych mniej znanych, a nawet krytykowanych. Ukazane są postacie antykomunistów, jednostki, które za wszelką cenę nie chciały dopuścić do napływu bolszewizmu na tereny naszego kraju, nawet za cenę współpracy z Trzecią Rzeszą.
Książkę warto przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie, ja osobiście z wieloma aspektami autora zgadzam się, ale do kwestii porozumienia z Niemcami hitlerowskimi podchodzę sceptycznie. Sam autor zaznacza, że Trzecia Rzesza to „najbardziej złowroga i ludobójcza dyktatura ówczesnego świata.”

Dobre uzupełnienie Paktu Ribbentrop - Beck. Czyta się szybko, trudny temat opowiedziany w przystępny sposób. Dla zapaleńców bardzo ciekawym materiałem są źródła, które warto poznać szerzej.

Lubię sposób, w jaki Zychowicz opowiada o II wojnie światowej i nie przeszkadza mi, że jego poglądy są tu często kontrowersyjne. W gruncie rzeczy spodziewałam się wręcz, że "Opcja niemiecka" będzie dużo bardziej "niepoprawna politycznie", w końcu Polacy są tacy dumni, że tutaj nie było żadnego Quislinga podczas wojny... Autor udowadnia, że nie było głównie dlatego, że nie chciały tego Niemcy - Hitler nie postrzegał Polaków tak jak Francuzów czy Norwegów i wszelaką współpracę z góry skreślał. Nie dziwi więc, że pierwszym latom wojny poświęcono zaledwie niewielką część książki - większość "Opcji niemieckiej" skupia się na polsko-nazistowskiej współpracy przeciw bolszewikom już po Stalingradzie. I właśnie dlatego nie uważam tej lektury za zbyt kontrowersyjną, bo trudno taką współpracę uznać za czystą kolaborację. Były to raczej lokalne, tymczasowe przymierza, w myśl zasady, że "wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem". Wielu Polaków widziało, że III Rzesza chyli się ku upadkowi, większym zagrożeniem dla państwa jest Związek Radziecki - nie ma co wykrwawiać do końca polskich sił zbrojnych do walki z Niemcami, którzy i tak przegrają. Lepiej brać od tych Niemców broń i jak najbardziej uniemożliwić Armii Czerwonej krwawy marsz przez Polskę - patrząc na przebieg historii z perspektywy czasu, było to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż składanie broni przez AK wobec Rosjan... Zychowicz wyciągnął na światło dzienne sporo postaci, o których polska historia gloryfikująca męczenników już prawie zapomniała - naprawdę sporo tu było dla mnie nowości i ciekawostek. Jak zwykle irytował mnie styl autora, który nie mógł nie dodawać tu swoich opinii, komentarzy, epitetów - Zychowicz nie ukrywa, co myśli o poszczególnych postaciach, a ja jednak jestem przyzwyczajona do wyrabiania swojej własnej opinii na podstawie faktów, nie potrzebuję takich komentarzy ;). Wciąż jednak "Opcję niemiecką" czytało mi się bardzo dobrze i lekturę polecam zainteresowanym historią XX-wieczną.

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna książka Zychowicza skłaniająca do niewygodnych wniosków z wojennej historii Polski. Opcja niemiecka to pokazanie sceny politycznej sprzed wybuchu II wojny światowej i w trakcie jej trwania. Podejście do sojuszu politycznego między Polską a Niemcami nie było jednomyślne w naszym kraju. Dzisiaj, z perspektywy przeżytych okropności wojennych, rozważania o korzyściach z takiego sojuszu wydają się obrazoburcze i nie na miejscu. Piotr Zychowicz pokazuje kolejny raz, że nasze traumatyczne dzieje mogłyby potoczyć się inaczej dla nas i niemal całego świata. Chodzi o zahamowanie światowej ekspansji komunizmu z wszelkimi jej późniejszymi konsekwencjami. Dobór sojuszy w przededniu wojny światowej był dla nas wielkim błędem. Tylko powtórzenie rozgrywki politycznej z pierwszej wojny światowej mogłoby przynieść Polsce pozycję zwycięzcy i uchroniłoby kraj przed sowietyzacją oraz zacofaniem kulturalnym i gospodarczym, jakiego doświadczyliśmy w obozie państw komunistycznych. Książka skłania do refleksji.

Publikacja porusza bardzo ciekawy temat kontaktów polskich organizacji podziemnych z okupantem niemieckim podczas II WŚ. Warto przeczytać tę książkę, by dowiedzieć się, że takie konktakty miały miejsce i to na bardzo wysokim szczeblu, czego nie dowiemy się z publikacji głównego nutury, które gloryfikują polskie państwo podziemne za nie podejmowanie współpracy w Niemcami.

Trochę w stylu histo-fiction - co by było gdyby... Tezy postawione przez autora jednak są dość odważne i ciekawe. Widać w tle, że Piotrek odrobił pracę domową.

Opcja Niemiecka rzuca światło na wątki/tematy mało znane. Książka jest interesująca, a zawarta w niej bibliografia zachęca do pogłębienia tematu. Warto przeczytać i zastanowić się nad "szkolną tezą" wpajaną nam od dzieciństwa, czy faktycznie nie mieliśmy innego wyboru podczas II wojny światowej?

Jak każda poprzednia i ta książka to świetnie napisana i oparta na rzetelnej pracy i poszukiwaniach lektura.

Książka bardzo ważna jeśli chodzi o WW2. Piotr Zychowicz przedstawia bardzo wiele postaci, które może i straciły honor ale stawały w obronie narodu i zachowywały rozum do końca wojny. Są to ludzie, którzy przez komunizm byli spychani na margines, na zapomnienie ale dzięki tej książce powrócą nie jako zdrajcy ale juko bohaterzy.

GORĄCO POLECAM... KOLEJNA KSIĄŻKA PANA ZYCHOWICZA PRZECZYTANA...

GORĄCO POLECAM... KOLEJNA KSIĄŻKA PANA ZYCHOWICZA PRZECZYTANA...

• Historyczne
  • II wojna światowa

Piotr Zychowicz Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z okupantem Zobacz więcej