Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944–1963

Ośrodek KARTA
2013-01-01
2013-01-01
ruch oporu podziemie niepodległosciowe XX wiek Żołnierze Wyklęci wojna domowa

Mocna, niesamowita i wciągająca książka. Pierwsze wrażenie po otwarciu to dosyć dziwny sposób spisania treści, jednak jak się okazało, był to świetny pomysł. Książka świetnie oddaje nastroje, emocje i sytuacje jaka panowała w tamtych latach. Można żałować, że książka nie jest dłuższa. Polecam każdemu, także tym którzy nie mieli styczności z Żołnierzami Wyklętymi.

Świetna książka. Składa się relacji uczestników wydarzeń, dokumentów, rozkazów, fragmentów artykułów dotyczących żołnierzy wyklętych. Wbrew pozorom czyta się bardzo przyjemnie i płynnie. Książka wciąga, porusza, pozwala poczuć klimat, jest ciekawa i przejrzysta Zdecydowanie polecam nie tylko miłośnikom historii ale wszystkim ciekawym.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Świetna książka prowadząca nas od 1944 roku do zabicia ostatniego "wyklętego" Józefa Franczaka ps. "Lalek" w 1963 roku. Ukazuje dzieje oddziałów "żołnierzy wyklętych" przez pryzmat wspomnień, dzienników, listów, rozkazów itp. Komentarz do tych wydarzeń znajduje się jedynie na końcu jako podsumowanie tematu. Warto. Z książki bije tragizm losów tych postaci, ciężkie czasy w jakich przyszło im żyć i bardzo trudne wybory jakie musieli podejmować. W książce znajdują się również opisy akcji odwetowych w których cierpieli niekiedy cywile, przez co ciężko zarzucać jej stronniczość i pokazywanie tylko bohaterskiej strony "wyklętych". Polecam.

Nie wiem, co napisać, a bardzo chcę. Trudna lektura, zwłaszcza że to autentyczne zapiski, rozkazy, meldunki, wspomnienia spisane niedługo po wydarzeniach w powojennej odradzającej się Polsce. Może jeszcze nie rozumiem do końca roli Wyklętych i ich miejsca w historii. Może narażę się wielu, ale wg mnie to nadal nie są jednoznaczne postaci, a te zapiski niejednokrotnie to potwierdzają. Etos żołnierza walczącego w obronie wolnej Rzeczpospolitej przenika się z rzezimieszkiem walczącym o zwykły kawałek chleba i amunicję. A granica jest bardzo wątła. Niejednoznaczne, niepewne. Ale zbiór materiałów i praca włożona w publikację zasługuje na dodatkową gwiazdkę.

Książka posiada niezwykłą formę dziennika, a raczej zbioru zapisów z różnych źródeł z okresu, gdy wystarczyło być Polakiem, aby stać się potencjalnym celem.

Walka bohaterów i ich tragizm przedstawiana jest bez komentarza, a przypisy występują tylko kiedy jest to niezwykle użyteczne.

Wiedza wyniesiona z tej pozycji mierzi, wstrząsa i obrzydza, zapada w pamięć, a przede wszystkim uczy.

Pozycja obowiązkowa dla każdego kto chce dowiedzieć się czegoś na temat ,,Żołnierzy Wyklętych'' na podstawie konkretnych źródeł bez zbędnych komentarzy autora i przeinaczeń (fikcji literackich).

Czytelnik dostaje fakty, a wnioski ma wysunąć sam.

Coraz więcej w mediach i środkach masowego przekazu mówi się o żołnierzach wyklętych, o ich historii i pobudkach działania. Wydobywa się ich z mroków zapomnienia zasnutych przez komunistyczne władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Książka Małgorzaty Szejnert „Wśród żywych trupów” była jedną z pierwszych, która poruszała historię ludzi powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego oraz ich rodzin. Od tej pory powstaje coraz więcej opracowań zajmujących się ta tematyką oraz kontrowersjami wokół niej. Jednym z nich jest książka „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963” w opracowaniu Marty Markowskiej.

Pozycja ta jest przede wszystkim zbiorem fragmentów różnego rodzaju dokumentu archiwalnych dokonanym na podstawie kwerend Instytutu pamięci Narodowej. Na tej opoce stworzono chronologiczny i w miarę pełny obraz walk żołnierzy wyklętych w okresie od 1944 do 1963 roku.

„Kiedy Polskę zalała bezkresna, wzbierająca fala sowietyzmu, zaprawionego zaraźliwym powojennym konformizmem, stali się siłami zbrojnymi bez państwa i bez szansy na zewnętrzną pomoc.”

Na całość składają się między innymi fragmenty dzienników i wspomnień dowódców powstańczych, meldunków Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, artykułów prasowe z okresu oraz innych dokumentów. Pomimo tego, iż w pobieżnym oglądzie można zarzucać ze względu na formę książki pewną wycinkowość, jednakże wszystkie jej kawałki łączą się w spójną i przemyślaną całość. Daje ona czytelnikowi ogólny obraz sytuacji, jaka panowała w okresie od akcji „Burza” do śmierci ostatniego partyzanta „Lalka” na jesieni 1963 roku.

Pełna recenzja książki na:

,,Każda ofiara złożona w walce o nasz święty cel będzie osądzona przez przyszły rząd w sposób sprawiedliwy, a imiona naszych bohaterów będą brzmiały w historycznej epopei przyszłych pokoleń, tak jak dziś brzmią nazwiska powstańców z ubiegłego stulecia. Niech dzieci i wnuki [...] wymawiają nasze imiona z dumą i szacunkiem, niech służą im drogowskazem do osiągnięcia celu patriotycznego w krytycznej chwili narodu i kraju" (Płk Władysław Żwański ,,Błekit" w rozkazie do żołnierzy)

Przyznaję, że zawsze interesowałam się historią, zdawałam nawet rozszerzoną maturę z tego przedmiotu. Jednak moja wiedza na temat tej karty naszych dziejów jest zerowa. Nie zdawałam sobie sprawy jak długo i z pełnym poświęceniem toczyła się walka o naszą niepodległość, nawet po formalnym zakończeniu II wojny światowej.

Książka ta stanowi zbiór: notatek, listów, rozkazów, artykułów z prasy czy nawet wyjątków z prywatnych dzienników. Wszystko to buduje wstrząsający obraz walki, poświęcenia i cierpienia. Nie da się chyba napisać bardziej autentycznej książki.

Na pewno jest to bardzo ważna pozycja, naświetlająca pewien okres, który władze komunistyczne chciały usunąć z naszej narodowej pamięci, tworząc otoczkę bezprawia i bandytyzmu. Cieszę się, że dane było mi z nią zapoznać. Jest to fragment historii, o którym nie wolno zapomnieć. Cześć Bohaterom!

Bardzo wartościowa książka, będąca zestawieniem oryginalnych raportów, zapisków, artykułów prasowych. Polecam wszystkim zainteresowanym!

Zbiór fragmentów relacji dowódców i zwykłych żołnierzy. To nie jest zwykła książka. Dobrze się czyta. Dla ludzi obytych w temacie dobre.

mało popularny i znany kawałek historii Polski. warto przeczytać, choć nie rozumiem, po co 18letni chłopcy noszą koszulki z napisami i isygniami dot. żołnierzy wyklętych?

• II wojna światowa
  • Historia Polski