Kościół, naród i państwo

Okładka książki Kościół, naród i państwo Roman Dmowski
Okładka książki Kościół, naród i państwo
Roman Dmowski Wydawnictwo: Nortom powieść historyczna
30 str. 30 min.
powieść historyczna
Nortom
2000-01-01
2000-01-01
30 min.
83-85829-72-5

Średni tekst publicystyczny na temat kondycji międzywojennej Europy i Polski oraz podkreślenie udziału Rzymskiego Kościoła Katolickiego w samej Polskości.

------------------------------------------

„Takie momenty w dziejach cywilizowanej ludzkości bywały już nie raz. Znamionowały je zawsze pewne rysy wspólne, bez względu na warunki czasu i miejsca: upadek wiary, silnej wiary w cokolwiek; upadek myśli – zanik twórczości; upadek smaku – górowanie brzydoty nad pięknem; rozkład dyscypliny moralnej i upadek obyczajów; wreszcie rozpowszechnienie się rozmaitych zabobonów, zastępujących wierzenia religijne. Wszystkie te rysy występują bardzo wypukle w dzisiejszym życiu naszej cywilizacji.
O upadku wiary już mówiliśmy. Gdy mowa o upadku myśli, to przecież ostatnie dziesięciolecia odznaczają się takim jej ubóstwem, jakiego nie było chyba w żadnym momencie dziejów naszej cywilizacji. To, co ludzie dziś piszą, jest właściwie tylko przeżuwaniem i wałkowaniem myśli ubiegłego okresu, o ile nie jest krytyką, stwierdzeniem bankructwa ideowego i przepowiadaniem upadku cywilizacji. Poza pracą naukową, nie pozwalającą sobie zresztą na wielkie, przełomowe uogólnienia (z wyjątkiem może jednej dziedziny – fizyki),żadnej wybitnej twórczości na jakimkolwiek polu: wielkich ludzi już nie ma. Zjawiają się kierunki w sztuce, usiłujące wydusić z siebie jakąś oryginalną twórczość, oryginalność ta atoli polega przeważnie na upadku smaku. Ten uderza przede wszystkim w życiu świata bawiącego się, w zaniku elegancji, którą szyk zastąpił: w manierach, strojach, tańcach, naśladujących ruchy zwierząt lub inne, jeszcze mniej nadające się do produkowania publicznie. O upadku dyscypliny moralnej, o rozkładzie obyczajów, o rozluźnieniu węzłów rodzinnych, o rozroście różnego rodzaju zboczeń mówić – byłoby tylko powtarzaniem tego, co wszyscy stwierdzają. Przypisuje się to zazwyczaj wpływowi długotrwałej wojny, tymczasem okazuje się, że źródła leżą głębiej: od chwili zakończenia wojny nie widzimy cofania się, ale przeciwnie, duży postęp w tym kierunku. A zabobony? W tym świecie, który tak się chełpi, że nauczył się myśleć naukowo jaka ogromna jest liczba ludzi, którzy się nie odważą zapalić trzech papierosów od jednej zapałki! Liczba wróżek wszelkiego rodzaju, a jednocześnie wiara w ich wróżby ogromnie wzrosła; praktyki kabalistyczne stały się epidemią; co noc w każdym większym środowisku pokazuje się spora liczba duchów, są już miasta, w których bodaj jest więcej seansów wszelkiego rodzaju, niż nabożeństw, a w największym ognisku świata intelektualnego produkuje się żywego Buddę”.

------------------------------------------

Broszura autorstwa Romana Dmowskiego (1864-1939),polskiego męża stanu, patrioty-narodowca i ojca niepodległej Polski; porusza ona problematykę roli Kościoła rzymskokatolickiego w życiu narodów, rodzin i jednostek.

Autor analizuje rolę Kościoła na przestrzeni wieków. Zauważa, iż bez niego zarówno Polska jak i inne państwa wraz ze swoimi mieszkańcami były by mocno zacofane na tle katolickich państw, zwraca uwagę na rolę Kościoła w utrzymaniu jedności narodu. Dla Dmowskiego, jako narodowca i patrioty to była bardzo ważna kwestia (szczególnie w czasie rozbiorów, a następnie odbudowy państwa),dlatego zaakceptował Kościół, mimo iż przed laty sam był do niego sceptycznie nastawiony; krytykował jednak używania go do niemoralnych rzeczy, czy fanatyzmu jakim jest ograniczanie praw niekatolikom.

Zwraca również uwagę na bardzo ważny szczegół w kwestii jednostek: religia (która logicznie, iż szerzona jest przez Kościół) pełni funkcję przewodnika, bez niej ludzie są jak - jak to dobrze ujął p. Dmowski - liść, który zerwał się z gałęzi, fruwał na kilka stron, opadł na ziemię i zgnił. Dowody z dzisiejszego życia codziennego? Rozstania i rozwody, samobójstwa (w postaci np. tzw. ,,niebieskiego wieloryba),imprezy z hałasem, alkoholem, narkotykami i seksem (w których zaangażowani są również nieletni),et cetera...
Ps. I chodzi tutaj nie tylko o ludzi, którzy całościowo zerwali z religią, ale też takimi, którzy nie są na poważnie w nią zaangażowani.

Inną słuszną zwróconą uwagą jest fakt, iż ludzie w sumie potrzebują wiary, ponieważ po odejściu od katolicyzmu i tak przejdą albo na inne wyznania - a jak celnie zauważył autor dla przykładu to prawosławie i protestantyzm zostały zdominowane przez aparat państwowy (niektórzy ludzie myślą, że inne wyznania są jakoś o wiele lepsze); albo będą należeć do jakichś sekt czy wierzyć w jakieś zabobony, co jest już absurdem, czy wręcz hipokryzją.

Praca ta pozwala ludziom - szczególnie w dobie ataków na katolicyzm i Kościół - przejrzeć na oczy, że religia, a co za tym organizacja religijna jaką jest Kościół, jest potrzebna ludziom i może przynosić pozytywne skutki. Na minus w tej kwestii można zaliczyć fakt, iż autor mógł poświęcić trochę więcej miejsca wątku o negatywnej roli Kościoła, natomiast nieprawdą jest, iż tego wątku wcale nie poruszył.

W książce tej autor przedstawia swój stosunek do Kościoła, Narodu i Państwa. Warto przeczytać.

Pan Roman nie jest nużącym wykładowcą uniwersyteckim albo Austriackim Malarzem bez matury. Jest on dobrze wykształconym Ojcem Niepodległości Polski, napisał swoje poglądy w dość ciekawy i nie-nudny sposób, bardzo przyjemnie się go czyta nawet jak się ma odmienne poglądy, jest on również człowiekiem posiadającym na każdy swój pogląd liczne argumenty pokryte wystarczającą ilością dowodów. Moje bowiem poglądy są bardzo identyczne do Pana Romana, w książce napisał dużo ważnych faktów o religiach, o ich wpływach na różne narody oraz na wpływ na państwo Polskie. Polecam każdemu kto chce wyrobić swoje zdanie na temat Kościoła, oraz na jego rozdziale od państwa.

Nic dodać nic ująć, każdy choć trochę interesujący się ideą państwowości narodu polskiego powinien się z tą książką zapoznać

Niesamowita rozprawa traktująca o kluczowych pojęciach dla każdego patrioty takich, jak funkcjonowanie państwa, Kościoła i społeczeństwa obywateli. Najwybitniejszy polski polityk krótko, lecz dosadnie przedstawia swoje stanowisko i racje. Wybitna pozycja.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/kosciol-narod-i-panstwo

Najbardziej uderzające jest w tej broszurce, jak dla Dmowskiego zupełnie oczywisty i podstawowy w kształtowaniu się rzeczywistości tamtych czasów jest wpływ wolnomularstwa. Mamy je już w tytule pierwszego rozdziału (właściwie jest to pierwsze słowo tej książki) i Dmowski również kończy rozprawę z masonami u boku, konstruując tyle barwną co celną konstatację, że, parafrazując, "komunizm i - po przeciwnej stronie - faszyzm zostały wyrobione w wolnomularskim warsztacie".

Jak groteskowo w zestawieniu z myśleniem Dmowskiego wyglądają wyuczone przez lata indoktrynacji i popkulturowej propagandy odruchy warunkowe współczesnego inteligenta w rodzaju: "jasne, wszystkiemu winni są Żydzi, masoni i cykliści".

Co do głównych przewidywań Dmowskiego, to życie ich jednak, wydaje mi się, do końca pozytywnie nie zweryfikowało. Mamy wprawdzie przewidywany upadek świata państw protestanckich, ale trudno powiedzieć, żeby z tego upadku protestantów, narodziła się jakaś głębsza odnowa i wzmocnienie katolików. Mamy raczej postęp (zachodzi obawa czy nie terminalny) tego, co obserwował Dmowski w swoich czasach - spowodowany masońską infiltracją rozkład Kościoła Katolickiego od środka. I to Kościoła nie rozumianego jako ogół wiernych, ale Kościoła rozumianego jako hierarchiczna, rządzącą się zasadą kooptacji, organizacja.

Trudno też powiedzieć, żeby wiara w intelektualne wytrychy masońskich doktryn, najprzeróżniejszych "izmów", jak je Dmowski nazywa, skompromitowała się tak bardzo - co Dmowski postuluje - jak wiara w panacea skompromitowała się w medycynie już w czasach Dmowskiego.

Na koniec powiem tylko, że szkoda, że Wydawnictwo NORTOM (podobnie jak w przypadku ich broszurki Konecznego "O ład w historii") nie ustrzegło się na tych 32 stronach literówek, ale widzę, że p. Tomczyk robi dużo dobrej roboty, wydając rzeczy, których by pewnie nikt inny nie wydał, więc zanadto nie narzekam :).

Co tu dużo pisać? Klasyka, którą trzeba i warto znać. Przenikliwość obserwacji Dmowskiego oraz przejrzysty i precyzyjny styl wypowiedzi, czynią lekturę jego pism wspaniałą szkołą myślenia politycznego i kultury intelektualnej. Nie trzeba się z Autorem zgadzać, by docenić jego klasę umysłową. Ja osobiście, czytałem to dziełko drugi raz, choć narodowcem nigdy nie byłem ani nie jestem. Polecam wszystkim!

nacjonalistyczna, ultrakatolicka grafomania

nacjonalistyczna, ultrakatolicka grafomania