Obóz świętych

2005-01-01
Marian Miszalski

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Autor rzeczywiście trochę przewidział, ale opisuje to w dosyć wulgarny sposób i z pasją wyżywa się na niektórych postaciach, czy poglądach reprezentowanych przez te postaci.

Książka z poziomem wyznaczonym przez sinusoidę. Są świetne fragmenty, metaforyczne, zajmujące, które niestety przeplatane są fragmentami czytanymi z zaciśniętymi zębami - oby tylko doczytać. Oczywiście duży plus to umiejętność autora przewidywania ruchów społecznych i odwaga do wyrażania niepopularnych opinii.

Może i przewidział - jednak mechanizm jest nieco inny od dzisiejszych sytuacji

Może i przewidział - jednak mechanizm jest nieco inny od dzisiejszych sytuacji

Paskudnie się ta książka zestarzała ;) Mamy teraz wojnie na Ukrainie, a tutaj Ci uchodźcy co może byli groźni w 2015? 2016? A teraz to najwyżej nakrywają czapkami Francję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przerażające.

Przerażające.

Ta książka przeraża prawdziwością przedstawionej w niej wizji. Jean Raspail napisał ją w 1973 roku i zawarł w niej de facto opis inwazji, pokojowej, ale jednak inwazji na południe Francji, potem na resztę kraju i Europy i dalej na cały cywilizowany świat. Otóż wszystko zaczyna się w miarę niegroźnie, bo do Francji wyrusza z Indii tak zwana "armada ostatniej szansy". Składa się ona z konwoju mocno pordzewiałych statków, na których przebywa około miliona nędzarzy. Warunki panujące na pokładach urągają nawet najbardziej podstawowym standardom higieny. Wszędzie panuje niewyobrażalny wręcz brud i smród. Pasażerowie tych statków nie chcą pomocy humanitarnej od ludzi z zachodu, nie chcą też pokojowo współistnieć ze społeczeństwami europejskimi. Stanowią niszczycielską siłę, która nie ma najmniejszego zamiaru poznawać, ani tym bardziej żyć według wartości europejskich. Gdy wiadomości o armadzie zaczynają docierać do mediów, zaczyna się gorszący spektakl. Ukazuje on w całej swojej obrzydliwości hipokryzję i zakłamanie klasy rządzącej, mediów i wszelkiej maści autorytetów, nihilizm i otępienie społeczeństwa francuskiego, zagubienie kościoła. W spektaklu tym nie ma miejsca na prawdę, na piękno, ani nawet na odmienne zdanie. Ktokolwiek się odważy wyrazić inny pogląd zostaje odsądzony od czci i wiary i uznany za rasistę, za nacjonalistycznego fanatyka. Zaczyna się wtedy szczucie i nagonka. Zdrowy rozsądek nie istnieje, podobnie jak przestrzeń na rozsądny, wyważony dyskurs. Istnieje za to jedna, akceptowalna narracja. W przestrzeni medialnej i publicznej co chwila pojawiają się samozwańczy eksperci, którzy wręcz zachłystują się nienawiścią do wszystkiego co francuskie, co europejskie, co w końcu jest utożsamiane z cywilizacją europejską. Co ciekawe, ci co krzyczą najgłośniej o potrzebie otworzenia granic i wpuszczenia milionów obywateli z państw Trzeciego Świata potem najszybciej uciekają ze swoimi pieniędzmi i kosztownościami. "Obóz Świętych" ma styl narracji dokumentalnej. Zawiera wiele rozważań, a wachlarz zagadnień jest ogromny. Współczesnego czytelnika może wręcz zaszokować aktualność poruszanych problemów. Nie ma tutaj optymizmu, nie ma nadziei, ale z całą pewnością jest uczta intelektualna i przestroga, szczególnie dla tych państw, dla których jeszcze nie jest za późno. Powieść ta powinna dać wszystkim do myślenia. Polecam!

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zastanawia dokąd zaprowadzi nas dzisiejsza poprawność polityczna, negacja wszystkiego co można podpiąć pod "kulturę zachodu" oraz jednostronna narracja mediów i korporacji. Smutne i przerażające. Daje sporo do myślenia.

Minusem jest styl pisarza, aczkolwiek w całej powieści ten aspekt ma drugorzędne znaczenie

Dobra książka o tym jak się kończy uległość względem powszechnej poprawności politycznej, względem źle pojętej miłości względem bliźniego, i stawianie dobra drugiego człowieka nad swoje, i swoich bliskich.

Książka budziła we mnie silne emocje. Głównie te negatywne, nie były one jednak skierowane ku autorowi i jego książce, lecz ku wydarzeniom w niej następującym i ludziom za nie odpowiedzialnym. Jean Raspail po mistrzowsku wykazał krok po kroku jak następuje proces otumanienia mas ludzkich. Pozycję tę można wchłonąć jednym tchem. Jest to zdecydowanie jedna z tych książek, których scenariusz jest dla nas najgorszym z możliwych.
Gorąco polecam.

Wiele osób pisze o tej książce jako o proroczej wizji zalewem imigrantów. Warto też dostrzec to, że autor rozprawia się z naiwnością i głupotą elit. Dziennikarze mainstreamu pokazani w książce są jakby żywcem wzięci z dzisiejszych czasów.