Obóz świętych

Le camp des saints
fantastyka, fantasy, science fiction
2015-03-23
Marian Miszalski

Bardzo dobra książka. Wchodząc na rynek 40 lat temu wywołała wielkie kontrowersje. Także dziś wydaje się niepoprawna politycznie choć w wielu kwestiach prawdziwa i aktualna. Samą powieść czyta się dobrze zważywszy na tak mocny kaliber tematu. Pomaga w tym na pewno ciekawie stworzona fabuła, barwne opisy, liczne hiperbole, intrygujące dialogi pełne ironii, a przede...

Przeczytałam na jednym wdechu. Bulwersujące.

Smutna, straszna i niestety aktualna. Razem z Rokiem 1984 Orwella pozycja obowiązkowa by obudzić się i zacząć przygotowania puki jeszcze mamy szansę.

Powieść napisana blisko pół wieku temu, z niewiarygodną trafnością opisuje nasze czasy. Wybór "postępowego" papieża z jednego z krajów Ameryki Południowej, napór milionów barbarzyńców na pogrążoną w letargu Europę, głupotę i zdradę neomarksistowskiej inteligencji, kapitulację białych. Niedawno zmarły Jean Raspail był prorokiem, wizjonerem, niezłomnym rzecznikiem...

Nie, to nie jest opowieść o czwartej wędrówce ludów i próbie podboju Europy. To jest opowieść o upadku naszej cywilizacji,. Pozostaje napisać tylko za Profesorem Bartyzelem: "Europa – zachodnia Europa – zdycha jak stara prostytutka w portowej tawernie i nie ma już dla niej ratunku, ale co najważniejsze – całkowicie zasłużyła na swój marny koniec"
Każda strona tej książki...

Książka bardzo mocna, wyrazista, dobitna. Świetnie się ją czyta, choć znajdując analogie między fabułą a dzisiejszym światem można się przerazić. Autor nie pobudza wcale do rasizmu, ukazuje jednak pewne niebezpieczeństwa postawy nazbyt liberalnej, co obraca się przeciwko Francji i całej Europie. Jak dla mnie arcydzieło na miarę Roku 1984 Orwella - lektura obowiązkowa.

Raspail prawie 50 lat temu napisał książkę, która okazała się wizją politycznie poprawnego, wręcz proszącego się o samo unicestwienie świata zachodu, do którego lgną miliony ludzi z obszarów tzw. 3 świata. W momencie ukazania się, można było ją uważać za jakąś wizję dystopii, dziś wizja ta realizuje się na naszych oczach jak scenariusz. Dla fanów politycznej poprawności...

Zaiste książka na swój sposób prorocza. Może ukazanie imigrantów nie jest zbyt trafione, za to rozpad i degrengolada europejskiego społeczeństwa, kultury białego człowieka, ogłupianą przed media i lewicową poprawność polityczną wyszło wielce udanie. Szkoda, że książka jest napisana w tak prostacki i zmanierowany sposób.

Książka, w której prawie od początku można zgadnąć zakończenie, ale nie jest to dla niej wada...Zdecydowanie bije w ludzką naiwność i dziecinność w stosunku do poważnych problemów, a jednocześnie pokazuje, jak można wypierać ze swojego umysłu fakty, które mogłyby podważać wyrażaną opinię. Warto przeczytać, zwłaszcza dziś, w dniu śmierci jej autora.

Wybitna książka, która wiele mi wyjaśniła. Pamiętam, że byłem w 3 klasie gimnazjum gdy ją przeczytałem i za jej zrecenzowanie otrzymałem ocenę celującą.

Dyskusje

• Chcę w prezencie