Rozmyślania (do siebie samego)

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Tytuł oryginału:
- Ta Eis Heauton
- Wydawnictwo:
- Czarna Owca
- Data wydania:
- 2020-05-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 1988-01-01
- Data 1. wydania:
- 2014-11-06
- Liczba stron:
- 256
- Czas czytania
- 4 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381436595
- Tłumacz:
- Krzysztof Łapiński
- Tagi:
- filozofia stoicyzm
„Rozmyślania” Marka Aureliusza składają się z osobistych zapisków cesarza-filozofa, utrzymywanych w formie medytacji i pisemnych ćwiczeń duchowych. Ich siła wyrazu i głębia spojrzenia przez całe stulecia inspirowały filozofów, pisarzy i zwykłych czytelników do refleksji nad miejscem człowieka w świecie odartym ze złudzeń. „Przeżyj życie najpiękniej, a możność tę znajdziesz w duszy” – pisał cesarz-filozof.
Od pierwszego polskiego przekładu „Rozmyślań” upłynęło niemal 100 lat. Najnowsze tłumaczenie podąża skrupulatnie za greckim tekstem oryginału, jednak wiernie oddając jego niuanse, zachowuje literackie walory prozy Aureliusza.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Myśli cesarza
„Ażeby często i bez konieczności nie mówić nikomu i nie pisać w liście nie mam czasu, ani też ciągle powołując się na bieżące sprawy, nie wymawiać się od obowiązków względem ludzi, z którymi żyjemy”.
Filozofia towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Obserwując otaczającą nas rzeczywistość, niektórzy myśliciele próbowali ją niejako uporządkować i szukać odpowiedzi na pytania nurtujące człowieka. Jednym z takich myślicieli był cesarz Marek Aureliusz. Mimo tego, że był władcą, to jednocześnie był myślicielem, snującym refleksie o świecie i ludziach. Efektem tego są jego słynne „Rozmyślania. (Do siebie samego)”.
„Rozmyślania” to książka raczej niewielkich rozmiarów, ale dość trudna w odbiorze. Być może lepszym zabiegiem ze strony wydawnictwa byłoby, gdyby komentarz Krzysztofa Łapińskiego (tłumacza „Rozmyślań”) został podzielony i umieszczony odpowiednio przed każdą księgą „Rozmyślań” Marka Aueliusza. Taki zabieg sprawiłby, że czytelnik nie zostałby wrzucony niejako
na głęboką wodę. Zarówno bowiem same teksty cesarza, jak i ich forma są niełatwe do przyswojenia.
„Rozmyślania” to podzielone na księgi myśli cesarza, dotyczące różnych spraw – życia, śmierci, uczuć, religii, stosunków społecznych. Niektóre z nich zdumiewają i zaskakują swoją aktualnością. Czy ktoś z nas pomyślałby, że w II wieku ludzie też mieli problem, chociażby z ciągłym „brakiem czasu”? Widzimy więc, że niektóre problemy człowieka pozostają niezmienne.
Wiele z uwag cesarza do nas nie przemówi i zwyczajnie ich nie zrozumiemy. Myślę, że nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę upływ czasu i trudności z samym tekstem.
Niemniej jednak „Rozmyślania” Marka Aureliusza mogą być swoistym ćwiczeniem umysłowym. Książkę polecam jednak tym, którzy mają cokolwiek styczności z filozofią.
Wojciech Sobański
Popieram [ 1 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
uniwersalizm starożytnych dzieł wzbudza we mnie podziw, polecam
uniwersalizm starożytnych dzieł wzbudza we mnie podziw, polecam
Pokaż mimo toKsiążka trudna, jeśli chodzi o język, jeśli ktoś nie ma zacięcia filozoficznego, to trudno będzie mu się na niej odpowiednio skupić. Właśnie z uwagi na formę przekazu nie oceniam tego dzieła, ponieważ mam na uwadze czas powstawania tekstu. Kilka prawd zawartych w Rozmyślaniach na pewno przyda się w życiu, ale są one tak opakowane, że ich interpretacja wymaga skupienia.
Książka trudna, jeśli chodzi o język, jeśli ktoś nie ma zacięcia filozoficznego, to trudno będzie mu się na niej odpowiednio skupić. Właśnie z uwagi na formę przekazu nie oceniam tego dzieła, ponieważ mam na uwadze czas powstawania tekstu. Kilka prawd zawartych w Rozmyślaniach na pewno przyda się w życiu, ale są one tak opakowane, że ich interpretacja wymaga skupienia.
Pokaż mimo toPozycja przydatna, a zarazem przynosząca ukojenie w dzisiejszych czasach. Po co marnować czas na zamartwianie się? Stoicyzm przychodzi z pomocą, może nawet uda się przestać zajmować się tym co dzieje się poza tobą.
Pozycja przydatna, a zarazem przynosząca ukojenie w dzisiejszych czasach. Po co marnować czas na zamartwianie się? Stoicyzm przychodzi z pomocą, może nawet uda się przestać zajmować się tym co dzieje się poza tobą.
Pokaż mimo toTak jak wskazuje nazwa oceny - dla mnie przeciętna. Wymęczyłem się czytając tę książkę. Sięgnąłem po nią z racji dobrych ocen i byłem ciekawy jakie rozmyślania może mieć cesarz-filozof. Przeliczyłem się. Owszem, znalazłem kilka dobrych zdań typu: Stój prosto albo wyprostują Cię, ale większość to masło maślane. Sam przyłapałem się kilka razy na tym, że czytam takie samo lub bardzo podobne zdanie już któryś raz. Książka nie dla każdego
Tak jak wskazuje nazwa oceny - dla mnie przeciętna. Wymęczyłem się czytając tę książkę. Sięgnąłem po nią z racji dobrych ocen i byłem ciekawy jakie rozmyślania może mieć cesarz-filozof. Przeliczyłem się. Owszem, znalazłem kilka dobrych zdań typu: Stój prosto albo wyprostują Cię, ale większość to masło maślane. Sam przyłapałem się kilka razy na tym, że czytam takie samo lub...
więcej Pokaż mimo toW książce zawarto ponadczasowe prawdy, myśli, które mogą towarzyszyć nam przez całe życie i wartości, którymi powinniśmy się kierować. Niestety z racji tego, że napisana została w zupełnie innej epoce, dość ciężko przez nią przebrnąć. Niemniej jednak każdy powinien się z nią zapoznać, by chociaż przez chwilę zmieniła się optyka postrzegania świata
W książce zawarto ponadczasowe prawdy, myśli, które mogą towarzyszyć nam przez całe życie i wartości, którymi powinniśmy się kierować. Niestety z racji tego, że napisana została w zupełnie innej epoce, dość ciężko przez nią przebrnąć. Niemniej jednak każdy powinien się z nią zapoznać, by chociaż przez chwilę zmieniła się optyka postrzegania świata
Pokaż mimo toZ racji dzielących mnie setek lat od powstania "Rozmyślań", a także ze względu na - pozostającą nie bez znaczenia różnicę płci - pozwolę sobie na nieocenianie tego dzieła.
Z racji dzielących mnie setek lat od powstania "Rozmyślań", a także ze względu na - pozostającą nie bez znaczenia różnicę płci - pozwolę sobie na nieocenianie tego dzieła.
Pokaż mimo to2x
2x
Pokaż mimo toZbiór cennych i ponadczasowych lekcji/prawd/rad co do przestrzeganych wartości, sposobu życia. Jednocześnie byłem zadowolony z formy (pigułek/pojedynczych odrębnych przemyśleń, które tworzą książkę łatwo przyswajalną i przystępną), ale także nieco zawiedziony - wiele kwestii aż prosi się o rozwinięcie, jak również wiele tematów w niemal niezmienionej formie niejednokrotnie się powtarza i pewnie esencja mogłaby zająć 50% objętości. Ale może to celowy zamysł.
„Wnet umrzesz, a jeszcze nie jesteś ani prosty, ani spokojny, ani wolny od podejrzenia, że coś zewnętrznego może ci szkodę wyrządzić, ani życzliwy dla wszystkich, ani nie pojmujesz, że rozum polega jedynie na postępowaniu sprawiedliwym.”
Zbiór cennych i ponadczasowych lekcji/prawd/rad co do przestrzeganych wartości, sposobu życia. Jednocześnie byłem zadowolony z formy (pigułek/pojedynczych odrębnych przemyśleń, które tworzą książkę łatwo przyswajalną i przystępną), ale także nieco zawiedziony - wiele kwestii aż prosi się o rozwinięcie, jak również wiele tematów w niemal niezmienionej formie niejednokrotnie...
więcej Pokaż mimo toDla mnie kluczowa książka, a w sumie to zbiór listów do samego siebie. Bardzo ciężko mi szło analizowanie kolejnych myśli i tu polecam "Sztukę życia według stoików". Mając podstawy z "rozmyślań", łatwiej się znaleźć w gąszczu myśli wielkiego stoika. Teksty jak i sama postać Marka Aureliusza stały się dla mnie wzorem do naśladowania. To jest niesamowite jak bardzo, niektóre z nich, są dziś aktualne.
Dla mnie kluczowa książka, a w sumie to zbiór listów do samego siebie. Bardzo ciężko mi szło analizowanie kolejnych myśli i tu polecam "Sztukę życia według stoików". Mając podstawy z "rozmyślań", łatwiej się znaleźć w gąszczu myśli wielkiego stoika. Teksty jak i sama postać Marka Aureliusza stały się dla mnie wzorem do naśladowania. To jest niesamowite jak bardzo, niektóre...
więcej Pokaż mimo toNie napełniaj sam siebie niepokojem, sam się poskrom! Grzeszy ktoś? - Na swój rachunek grzeszy. - Spotkało cię coś? To dobrze. To, co cię spotyka, było ci od początku przeznaczone z całości wszechświata i z tobą sprzężone. Jednym słowem: życie jest krótkie. Korzystaj z teraźniejszości w sposób rozumny i słuszny. Bądź rozsądny w odpoczynku.
Mniej więcej tak wyglądają całe "Rozmyślania". Cesarz rzymski Marek Aureliusz mówi nam, jak prawidłowo żyć, jak się zachowywać. Dlatego też z premedytacją dodałam ten tekst do kategorii poradników ;) Chociaż uprzedzam - mam nadzieję, że nikt nie będzie wykonywał poleceń Marka Aureliusza w 100%.
"Rozmyślania" utrzymane są w tonie dosyć pesymistycznym. Przede wszystkim, mamy pamiętać o śmierci. Zawsze. Przykładowo, jedząc rybę, mamy mieć przed oczami, że to są zwłoki ryby. Nosząc purpurową szatę, pamiętajmy, że to włosy martwego zwierzęcia wymoczone we krwi ostrygi. Całując dziecko, pamiętajmy, że następnego dnia może ono już nie żyć. Życie jest krótkie, a śmierć czeka za rogiem.
Jednak pamiętając o śmierci, nie powinniśmy się jej bać. Spotyka ona każdego, dlatego też źle jest dążyć do sławy. Umarli ci, którzy do niej niegdyś dążyli, umrzemy my i umrą ci, którym chcemy zaimponować. A teraz ciekawostka. Marek Aureliusz podaje tu nazwiska kilku osób, które w jego czasach były sławne, mówiąc, że już niedługo i ich sława przeminie. A tymczasem w przypisach mamy objaśnione, o jakie osoby chodzi. Czyli jednak ich sława nie przeminęła, nawet po tylu, tylu latach. I co powiesz na to, Marku Aureliuszu?
Cesarz zachęca nas do postawy stoickiej. Mamy nie dawać ponosić się emocjom, przyjmować los jako coś nieuniknionego, wykonywać swoją pracę jako trud człowieka mający się przysłużyć do harmonii świata tak jak praca mrówek czy pszczół. I zrozumiem, jeśli ktoś weźmie sobie do serca te rady. Nawet ta o pamiętaniu o śmierci nie wydaje mi się aż tak egzotyczna, bo choć teraz to już nie jest popularne, to wystarczy przypomnieć sobie chociażby danse macabre. Jest jednak w filozofii Marka Aureliusza pewien element, którego nie mogę i nie chcę zaakceptować.
Chodzi mi o sytuację, w której ktoś czuje, że jest nieszczęśliwy i życie nie ma już dla niego sensu. Zwykle następnym krokiem jest przekonanie takiej osoby o tym, że jednak jest wartościowa i może przezwyciężyć ten ciężki czas w swoim życiu. Jednak Marek Aureliusz myśli inaczej. Według niego najlepszą radą jest powiedzieć takiej osobie: odejdź więc z tego świata, skoro śmierć może być ukojeniem, a tu nie widzisz już nic pozytywnego. Słowem, Marek Aureliusz proponuje po prostu samobójstwo, i to kilkukrotnie w swoim tekście.
Pozostaje mi mieć jedynie nadzieję, że nawet jeśli komuś spodoba się tok rozumowania Marka Aureliusza, to nie weźmie na poważnie fragmentów o śmierci samobójczej. Ja nie chcę być taką pesymistką jak ten oto rzymski cesarz - i nie jestem pewna, czy ktoś powinien chcieć ;)
http://arnikaczyta.blogspot.com/2020/03/marek-aureliusz-rozmyslania.html
Nie napełniaj sam siebie niepokojem, sam się poskrom! Grzeszy ktoś? - Na swój rachunek grzeszy. - Spotkało cię coś? To dobrze. To, co cię spotyka, było ci od początku przeznaczone z całości wszechświata i z tobą sprzężone. Jednym słowem: życie jest krótkie. Korzystaj z teraźniejszości w sposób rozumny i słuszny. Bądź rozsądny w odpoczynku.
więcej Pokaż mimo toMniej więcej tak wyglądają całe...