Rozmyślania (do siebie samego)

Okładka książki Rozmyślania (do siebie samego)
Marek Aureliusz Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka

Link do recenzji

497 70 386

uniwersalizm starożytnych dzieł wzbudza we mnie podziw, polecam

uniwersalizm starożytnych dzieł wzbudza we mnie podziw, polecam

Książka trudna, jeśli chodzi o język, jeśli ktoś nie ma zacięcia filozoficznego, to trudno będzie mu się na niej odpowiednio skupić. Właśnie z uwagi na formę przekazu nie oceniam tego dzieła, ponieważ mam na uwadze czas powstawania tekstu. Kilka prawd zawartych w Rozmyślaniach na pewno przyda się w życiu, ale są one tak opakowane, że ich interpretacja wymaga skupienia.

Pozycja przydatna, a zarazem przynosząca ukojenie w dzisiejszych czasach. Po co marnować czas na zamartwianie się? Stoicyzm przychodzi z pomocą, może nawet uda się przestać zajmować się tym co dzieje się poza tobą.

Tak jak wskazuje nazwa oceny - dla mnie przeciętna. Wymęczyłem się czytając tę książkę. Sięgnąłem po nią z racji dobrych ocen i byłem ciekawy jakie rozmyślania może mieć cesarz-filozof. Przeliczyłem się. Owszem, znalazłem kilka dobrych zdań typu: Stój prosto albo wyprostują Cię, ale większość to masło maślane. Sam przyłapałem się kilka razy na tym, że czytam takie samo lub bardzo podobne zdanie już któryś raz. Książka nie dla każdego

W książce zawarto ponadczasowe prawdy, myśli, które mogą towarzyszyć nam przez całe życie i wartości, którymi powinniśmy się kierować. Niestety z racji tego, że napisana została w zupełnie innej epoce, dość ciężko przez nią przebrnąć. Niemniej jednak każdy powinien się z nią zapoznać, by chociaż przez chwilę zmieniła się optyka postrzegania świata

Z racji dzielących mnie setek lat od powstania "Rozmyślań", a także ze względu na - pozostającą nie bez znaczenia różnicę płci - pozwolę sobie na nieocenianie tego dzieła.

Zbiór cennych i ponadczasowych lekcji/prawd/rad co do przestrzeganych wartości, sposobu życia. Jednocześnie byłem zadowolony z formy (pigułek/pojedynczych odrębnych przemyśleń, które tworzą książkę łatwo przyswajalną i przystępną), ale także nieco zawiedziony - wiele kwestii aż prosi się o rozwinięcie, jak również wiele tematów w niemal niezmienionej formie niejednokrotnie się powtarza i pewnie esencja mogłaby zająć 50% objętości. Ale może to celowy zamysł.

„Wnet umrzesz, a jeszcze nie jesteś ani prosty, ani spokojny, ani wolny od podejrzenia, że coś zewnętrznego może ci szkodę wyrządzić, ani życzliwy dla wszystkich, ani nie pojmujesz, że rozum polega jedynie na postępowaniu sprawiedliwym.”

Dla mnie kluczowa książka, a w sumie to zbiór listów do samego siebie. Bardzo ciężko mi szło analizowanie kolejnych myśli i tu polecam "Sztukę życia według stoików". Mając podstawy z "rozmyślań", łatwiej się znaleźć w gąszczu myśli wielkiego stoika. Teksty jak i sama postać Marka Aureliusza stały się dla mnie wzorem do naśladowania. To jest niesamowite jak bardzo, niektóre z nich, są dziś aktualne.

Nie napełniaj sam siebie niepokojem, sam się poskrom! Grzeszy ktoś? - Na swój rachunek grzeszy. - Spotkało cię coś? To dobrze. To, co cię spotyka, było ci od początku przeznaczone z całości wszechświata i z tobą sprzężone. Jednym słowem: życie jest krótkie. Korzystaj z teraźniejszości w sposób rozumny i słuszny. Bądź rozsądny w odpoczynku.

Mniej więcej tak wyglądają całe "Rozmyślania". Cesarz rzymski Marek Aureliusz mówi nam, jak prawidłowo żyć, jak się zachowywać. Dlatego też z premedytacją dodałam ten tekst do kategorii poradników ;) Chociaż uprzedzam - mam nadzieję, że nikt nie będzie wykonywał poleceń Marka Aureliusza w 100%.

"Rozmyślania" utrzymane są w tonie dosyć pesymistycznym. Przede wszystkim, mamy pamiętać o śmierci. Zawsze. Przykładowo, jedząc rybę, mamy mieć przed oczami, że to są zwłoki ryby. Nosząc purpurową szatę, pamiętajmy, że to włosy martwego zwierzęcia wymoczone we krwi ostrygi. Całując dziecko, pamiętajmy, że następnego dnia może ono już nie żyć. Życie jest krótkie, a śmierć czeka za rogiem.

Jednak pamiętając o śmierci, nie powinniśmy się jej bać. Spotyka ona każdego, dlatego też źle jest dążyć do sławy. Umarli ci, którzy do niej niegdyś dążyli, umrzemy my i umrą ci, którym chcemy zaimponować. A teraz ciekawostka. Marek Aureliusz podaje tu nazwiska kilku osób, które w jego czasach były sławne, mówiąc, że już niedługo i ich sława przeminie. A tymczasem w przypisach mamy objaśnione, o jakie osoby chodzi. Czyli jednak ich sława nie przeminęła, nawet po tylu, tylu latach. I co powiesz na to, Marku Aureliuszu?

Cesarz zachęca nas do postawy stoickiej. Mamy nie dawać ponosić się emocjom, przyjmować los jako coś nieuniknionego, wykonywać swoją pracę jako trud człowieka mający się przysłużyć do harmonii świata tak jak praca mrówek czy pszczół. I zrozumiem, jeśli ktoś weźmie sobie do serca te rady. Nawet ta o pamiętaniu o śmierci nie wydaje mi się aż tak egzotyczna, bo choć teraz to już nie jest popularne, to wystarczy przypomnieć sobie chociażby danse macabre. Jest jednak w filozofii Marka Aureliusza pewien element, którego nie mogę i nie chcę zaakceptować.

Chodzi mi o sytuację, w której ktoś czuje, że jest nieszczęśliwy i życie nie ma już dla niego sensu. Zwykle następnym krokiem jest przekonanie takiej osoby o tym, że jednak jest wartościowa i może przezwyciężyć ten ciężki czas w swoim życiu. Jednak Marek Aureliusz myśli inaczej. Według niego najlepszą radą jest powiedzieć takiej osobie: odejdź więc z tego świata, skoro śmierć może być ukojeniem, a tu nie widzisz już nic pozytywnego. Słowem, Marek Aureliusz proponuje po prostu samobójstwo, i to kilkukrotnie w swoim tekście.

Pozostaje mi mieć jedynie nadzieję, że nawet jeśli komuś spodoba się tok rozumowania Marka Aureliusza, to nie weźmie na poważnie fragmentów o śmierci samobójczej. Ja nie chcę być taką pesymistką jak ten oto rzymski cesarz - i nie jestem pewna, czy ktoś powinien chcieć ;)

Mniej więcej tak wyglądają całe...