Rozmyślania (do siebie samego)

Marek Aureliusz Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
filozofia stoicyzm

Oficjalne recenzje i

Myśli cesarza

[ 0 ] Link do recenzji

Jedna z kilku najlepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałem. Ponadczasowa mądrość. Całokształt jest o tyle ciekawy gdyż Aureliusz nie miał zamiaru publikować swoich prywatnych zapisków.

Nie potrafię zamieścić oceny tego potwornego bełkotu, jakim jest nowe tłumaczenie. "Rozmyślania" Marka Aureliusza oceniam na 10 albo i więcej, ale kiedy chcę zamieścić osobną ocenę nowego tłumaczenia, mogę tę moją dziesiątkę co najwyżej zmienić. A ja to coś z podtytułem "do siebie samego" uważam za profanację. Kiedyś jakaś idiotka bez smaku i wyczucia językowego w podobny...

Na półkach: , , , ,

Trudna, tak zdecydowanie jest to pozycja trudna. Początek wciąga, potem robi się coraz trudniej , nie da się jej przeczytać "od tak" , trzeba się skupić i przemyśleć. Sporo spraw i rad, trafiło do mnie - są ponad czasowe. wolałabym nie czytać jednak posłowia. Czasami im człowiek mniej wie i wnika tym lepiej, bo ma szanse zinterpretować po swojemu.

Bardzo dobra książka, przedstawia filozofię stoicką w formie prywatnych przemyśleń Marka Aureliusza. Polecam tę książkę osobom zainteresowanym filozofią antyczną.

Warta przeczytania :) czasem dobrze było przeczytać kawałek i zastanowić się nad sensem i podejściem do innego człowieka.

Jest to pewnego rodzaju pamiętnik a zarazem zbiór zasad/norm którymi powinien kierować się człowiek. Marek Aureliusz opisuje tutaj wartości oraz zasady postępowania których nauczył się od innych ludzi lub na podstawie doświadczeń życiowych. Pomimo czasu jaki upłynął od napisania tekstu spora jego część jest jak najbardziej aktualna ponieważ dotyczy podstawowych zachowań...

Na półkach: , , , ,

Trudno tę książkę ocenić, ponieważ Słowacki wielkim... to znaczy, Marek Aureliusz wielkim człowiekiem był.
Tak mi mówili w szkole.
Na pewno filozofia stoicka ma całkiem sporo do zaoferowania osobom, które łatwo popadają we frustrację z mało znaczących powodów. Świadomość, że być może to mój sąd o sytuacji czyni ją bardziej lub mniej znośną jest początkowo trudna do...

Książka którą czytam całe życie. Co roku czytam ją od nowa, nie leży na półce. Marek Aureliusz pisał to dla samego siebie, nie dla innych i to jest w niej najlepsze. Pisał do siebie, jak być lepszym człowiekiem.

Początek książki jest arcydziełem wdzięczności. Nie byłam w stanie uwierzyć w to, co czytam.

Następnie pozycja robi się trochę trudniejsza, nie sposób już ją czytać płynnie i pochłaniać na szybko, ale za to można się powoli delektować każdą kolejną myślą przez wiele tygodni.

Książka jest pełna wdzięczności, mądrości, skromności i dobroci.

Dziś przychodzę z książką, do której mam ogromny sentyment. Pierwszy raz po nią sięgnęłam w liceum, nie z własnej woli, została od górnie mi przydzielona i miałam przygotować o niej referat na lekcje WOS-u. To był strzał w dziesiątkę. Książka mnie zachwyciła swoją mądrością i zawsze marzyłam o swoim egzemplarzu, za który serdecznie dziękuję wydawnictwu.

Jest to zbiór...

Dyskusje