Rozmyślania

Marek Aureliusz filozofia, etyka 160 str.
Meditations

Helion
filozofia, etyka
filozofia stoicyzm

Kup książkę

Filozofia stoicyzmu nie jest przeze mnie bardzo ceniona, preferuję egzystencjalizm. Ale Marek Aureliusz ma świetny styl pisania, który czyni go trudnym do nie uznania w wielu kwestiach. Problemem mogą być powtarzające się tematy.
Nie zmienia to faktu że to bardzo dobra i aktualna do dziś książka. Język w ogóle się nie zestarzał.

"Jak zepsuty jest człowiek, który mówi: postanowiłem być szczerym wobec ciebie. Co robisz, człowiecze? Tego nie trzeba naprzód mówić. To się zaraz pokaże. Zdanie to powinno już być wypisane na czole. Gdy tak jest, to zaraz w głosie to rozbrzmiewa, zaraz z oczu błyska, jak we wzroku kochanka wszystko zaraz odczytuje kochanek."

Jest to jeden z naprawdę ogromu innych trafnych...

Esencja stoicyzmu.
Marek Aureliusz był niezwykłym władcą który za najwyższy cel uważał wypełnianie swojego posłania i patrzenie na świat taki jaki jest w rzeczywistości.

Książkę przeczytałam raz ale wiem że będę do niej wracać przez lata.

filozoficzny sztos

Absolutnie must-read dla każdego, kto chce zgłębiać mądrości stoików. Ponadczasowość przemyślań robi wrażenie.

"Skrom­nie przyj­mo­wać, spo­koj­nie tra­cić." Stoicyzm, bliski buddyzmowi i chrześcijaństwu, Ale też różny. Ciężko dzisiaj jednak przyjąć zalecenia zupełnego ignorowania emocji i koncepcje, że duszy krzywdy uczynić się nie da.

Niesamowita jest świadomość, że książka ma prawie 2000 lat, a wciąż w wielu miejscach jest świeża i aktualna.
To także skarbiec cytatów, ważnych i...

Zasady etyczne dla introwertyków. Wiele cytatów wartych zapamiętania, niestety równie wiele ciężkich do zrozumienia.

Myślę, że innej oceny nie można dać jak maksymalną. Wiele aspektów aktualnych w naszych czasach. Będę wracał do tej pozycji wiele razy.

„Fortuna kołem się toczy”. Autorem tego powiedzenia był Zenon z Kition, jednoczesny twórca filozofii stoickiej. Nakazuje ona zachować spokój zarówno wobec cierpienia, jak i wobec szczęścia. Namiętności i emocje należy trzymać zawsze na wodzy. Marek Aureliusz był owym nurtem głęboko zafascynowany, jednocześnie wiedział, że postawa taka nie przychodzi bynajmniej bez wysiłku....

Coś się we mnie zmieniło po przeczytaniu tej książki.

Dyskusje

1 716