Tao Te Ching

2010-01-01
9788324619573
Michał Lipa
taoizm religia religia wschodu tao świat istnienie wielka księga tao

Trudno mi opisać tą książkę. Sięgnęłam po nią po Cudzie uważności. Warta przeczytania- daje dużo do myślenia.

Laozi wiadomo nice, jestem motylem

Tao Te Ching to książka ponadczasowa. Warto przeczytać.

Mądrości płynące z prostoty i trzeźwego postrzegania życia, nie podlegają żadnej ocenie, a i wszelkie słowa na ich temat spłyciłyby przekaz. "Lekkość jest źródłem stałości, ciężar rządzi ruchem".

Miód duchowy. Perła poznania. Absolutnie uwielbiam.

Do tej książki trzeba wracać, a czytając, myśleć. To konkretne wydanie opatrzone jest komentarzem osoby, króra spędziła grube lata na badaniach dotyczących Tao. Warto się z tym komentarzem zapoznać, ponieważ pewne rzeczy zgrabnie tłumaczy oraz daje cenne uwagi.

Dzieło to czytałem trzy lata temu. Mimo, iż zawiera ono sporo mądrości, nie mogę powiedzieć, aby zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Może kiedy przeczytam je po raz kolejny, to zmienię swoje zdanie.

Jak już ktoś napisał, dużo mądrości w jednym miejscu. Bardzo naturalna, oczywista filozofia, którą niestety niewielu z nas stosuje w swoim życiu. Jednak - nie w treści, a w formie - tekst za bardzo przypominał mi religijne kazania...

Hmm...
Przerost treści nad formą.

Niestety w książce jest dużo interpretacji własnej autora. Polecam czytając tę pozycję, zaglądać równocześnie do innych przekładów i wersji anglojęzycznej. Z jednej strony taka interpretacja jest dobra, ponieważ łatwiej jest zrozumieć myśli Laoziego, ale z drugiej nieco zakłamuje treść (która w oryginale jest bardziej zwięzła i enigmatyczna). Co do samej książki: jest...

Dyskusje

• Filozofia