Tao Te Ching

Okładka książki Tao Te Ching Lao Tsy (Laozi)
Okładka książki Tao Te Ching
1993-01-01
1972-01-01
9788324619573
Michał Lipa, John Ching Hsiung Wu
TaoTeChing Taoizm Chiny Tao LaoTzu Tzu Laozi Lao LaoTsy Tsy WielkaKsiegaTao Religia Filozofia

potrzeba kilkukrotnej lektury, żeby w pełni docenić

potrzeba kilkukrotnej lektury, żeby w pełni docenić

Spodziewałem się stoickiej powściągliwości, szczęścia w niebyciu, ale zaskoczyły mnie wolnorynkowe rady dla władcy i wolnomularski podział na tych, co wiedzą i pilnują by inni byli szczęśliwi nie wiedząc.
Nie jestem przekonany do tłumaczenia, w którym czytałem. Może ktoś poleci najlepszy polski przekład?

Tego typu książki są najtrudniejsze do oceny. To są dla mnie treści utopijne. Pokuszę się nawet o opinię, że niemożliwe do zastosowania w obecnym świecie. Zawsze też przy ocenie takich książek jestem myślami przy tłumaczach. A w tym przypadku to oni robią największą robotę. Ta treść jest sprzed tysięcy lat! Były na pewno przepisywane przez tysiące ludzi. Ludzi, którzy mają swoje poglądy i przekonania. Ile dialektów i odmian język chiński ma obecnie? Wiele. Proszę pamiętać jak zmienia się język, jakim trzeba być znawcą żeby wiernie oddać to co autor zapisał tyle lat temu. No i sam oryginał był spisywany na jedwabiach lub deseczkach. Już samo to wprawia mnie w zachwyt. To wydanie ma oryginały tekstów, co tworzy ładne połączenie z polskim tłumaczeniem. I jest wstążeczka, która służy za zakładkę.

Jest to złożona książka, potencjalnie wymagająca ponownej lektury. Zawiera wiele paradoksów, które są połączone z wszechobecnym tao, zapewniającym równowagę świata.
Promowane są idee takie jak minimalizm, cnotliwe życie bez pragnień oraz wykazywanie sie prostotą i skromnością.
Niektóre myśli dotyczące wojny oraz rządzenia państwem są podobne do fragmentów "Szutki Wojny" Sun Tzu.
Arcydzieło jest warte analizowania, mimo że każdy może zrozumieć je trochę inaczej, to zapewniam, że dla wszystkich znajdzie się w nim coś wartościowego.

Bardzo prosto napisana książka o bardzo prostej (intuicyjnej) filozofii postrzegania świata

Dla mnie Tao bylo forma medytacji bo kazdego dnia rano czytalem jedna strone z Tao na dzis. Przy okazji to dobre cwiczenie jesli ktos miewa blokady czytelnicze ze nie jest w stanie usiasc do grubszej ksiazki to czytanie jednej strony dziennie z kilkoma zdaniami nie sprawia wiekszego problemu. Tao czesto ma sens ale wedlug mnie bywa tez calkowicie chybione.

Tak czy inaczej Tao moze miec sens nawet jesli sensu nie ma jego tresc.

Tak czy inaczej...

Absolutnie genialna . Wyziera z niej elokwencja, prostota, głębia, prawda, ład. Czyli dokładnie to jakie jest tao. Tao Te ching miało ogromny wpływ na to jak wyglądają moje poglądy i po dłuższej fascynacji Nietzschem, książka ta była mi potrzebna.

Mam w domu 2 wersję. Jedną przetłumaczoną na polski bezpośrednio z chińskiego, jedną z angielskiego. Zdecydowanie polecam te drugą. W tej pierwszej jest zdecydowanie zbyt wiele wstawek tłumacza, który nie rozumiał sensu tej książki. Przeinaczał słowa lub nawet je podmieniał, zmieniając całkowicie znaczenie zdania.

Zdecydowanie pozycja warta przeczytania - niesie w sobie wschodnią mądrość i zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość niż to występujące u nas - ludzi kultury zachodu

Bez podstawowej wiedzy o taoizmie jest bardzo trudna do zrozumienia. Daje dużo do myślenia i wymaga podejścia z otwartym umysłem.

• Filozofia
  • Do kupienia