Tractatus logico-philosophicus

- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 163
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301142575
- Tłumacz:
- Bogusław Wolniewicz
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Tagi:
- Filozofia logika filozofia języka matematyka symbolika semantyka
- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 163
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301142575
- Tłumacz:
- Bogusław Wolniewicz
- Seria:
- Biblioteka Klasyków Filozofii
- Tagi:
- Filozofia logika filozofia języka matematyka symbolika semantyka
Klasyczna w światowej literaturze filozoficznej praca słynnego austriackiego filozofa i logika. Choć niewielka rozmiarem, wywarła bardzo silny wpływ na pozytywizm logiczny Koła Wiedeńskiego oraz atomizm logiczny Russella. Jest to najważniejsze dzieło Wittgensteina.
Traktat napisany został z wielką troską o jasność i ścisłość wypowiedzi. Pełen aforyzmów oznaczonych numeracją dziesiętną miał przynieść odpowiedź na pytanie: co istnieje? Została ona zawarta w siedmiu tezach stanowiących osnowę Traktatu. I tak: świat jest wszystkim, co jest faktem; to co jest faktem, jest istnieniem stanów rzeczy; logicznym obrazem faktów jest myśl; myśl jest to zdanie "sensowne"; zdanie jest funkcją prawdziwości zdań elementarnych; szósta teza dotyczy ogólnej formy funkcji prawdziwościowej; siódma zaś, najsłynniejsza, głosi – o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć.
Wydanie: piąte, dodruk
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
Wszystkie tezy logiki mówią to samo. Mianowicie nic.
Zdania moje wnoszą jasność przez to, że kto mnie rozumie, rozpozna je w końcu jako niedorzeczne; gdy przez nie - po nich - wyjdzie ponad nie...
Rozwiń
Opinie [15]
Bardzo ciężko jest powiedzieć cokolwiek o Traktacie. Z jednej strony jest to genialne dzieło zarówno ze względu na treść, jak i jego oddziaływanie na współczesną filozofię. Z drugiej zaś strony z wieloma rzeczami nie mogę się zgodzić, a projekt idealnie przejrzystego dzieła z ponumerowanymi tezami nie zakończył się wcale sukcesem. Nie tylko od Traktatu odbijają się ...
więcejWymagający i czasami lubię się z nim pomęczyć. Może jeden cytat trochę wyrwany ale charakterystyczny: … logiki nic nie obchodzi kwestia, czy świat nasz jest rzeczywiście taki, czy nie.
Pokaż mimo toWybitna książka. Na pewno wrócę do niej jeszcze wiele razy.
Pokaż mimo toNiewiele zrozumiałem, ale to, co zrozumiałem było wielkie. Jest wielkie.
Pokaż mimo to- logika naszego języka indukuje problemy filozoficzne
więcej- co się w ogóle da powiedzieć, da się jasno powiedzieć; o czym zaś nie można mówić, o tym trzeba milczeć
- granice myślenia nie istnieją; granice wyrażania myśli istnieją w języku
ŚWIAT
Świat to fakty. Fakt jest stanem rzeczy, czyli POŁĄCZENIEM przedmiotów.
Przedmioty są substancją świata, a dla języka punktem...
Nic z tego nie zrozumiałam. Liczyłam na wywód filozoficzny a dostałam zestaw symboli i cyferek. Szkoda, że mój umysł nie jest w stanie pojąć geniuszu Wittgensteina. Nie oceniam, bo nie wiem co czytałam cha cha
Pokaż mimo toNiewielka książka, z którą jednakże mierzyłem się długo. Niezwykle trudna w odbiorze, wątpię żebym zrozumiał większość nawet po kilkukrotnym jej przeczytaniu. Wittgenstein świetnie rozprawia się z językiem, rozkłada rozumienie na atomy pokazując, że logika jest tu najważniejsza i chcąc, nie chcąc jesteśmy uwiązani osobliwością naszego umysłu. Czytając Tractatus miałem...
więcejUhh, wracać
Pokaż mimo toJedna z najczęściej nierozumianych książek w historii. Czy jednak możliwe jest zrozumienie, gdy sam autor się jej wyrzekł?
Pokaż mimo tostek bzdur
Pokaż mimo to