Tractatus logico-philosophicus

Ludwig Wittgenstein Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
Bogusław Wolniewicz
Wydawnictwo Naukowe PWN
Filozofia logika filozofia języka matematyka symbolika semantyka
filozofia, etyka
Bogusław Wolniewicz
Biblioteka Klasyków Filozofii
Filozofia logika filozofia języka matematyka symbolika semantyka

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo ciężko jest powiedzieć cokolwiek o Traktacie. Z jednej strony jest to  genialne dzieło zarówno ze względu na treść, jak i jego oddziaływanie na współczesną filozofię. Z drugiej zaś strony z wieloma rzeczami nie mogę się zgodzić, a projekt idealnie przejrzystego dzieła z ponumerowanymi tezami nie zakończył się wcale sukcesem. Nie tylko od Traktatu odbijają się ...

Wymagający i czasami lubię się z nim pomęczyć. Może jeden cytat trochę wyrwany ale charakterystyczny: … logiki nic nie obchodzi kwestia, czy świat nasz jest rzeczywiście taki, czy nie.

Wybitna książka. Na pewno wrócę do niej jeszcze wiele razy.

Niewiele zrozumiałem, ale to, co zrozumiałem było wielkie. Jest wielkie.

- logika naszego języka indukuje problemy filozoficzne
- co się w ogóle da powiedzieć, da się jasno powiedzieć; o czym zaś nie można mówić, o tym trzeba milczeć
- granice myślenia nie istnieją; granice wyrażania myśli istnieją w języku

ŚWIAT

Świat to fakty. Fakt jest stanem rzeczy, czyli POŁĄCZENIEM przedmiotów.

Przedmioty są substancją świata, a dla języka punktem...

Nic z tego nie zrozumiałam. Liczyłam na wywód filozoficzny a dostałam zestaw symboli i cyferek. Szkoda, że mój umysł nie jest w stanie pojąć geniuszu Wittgensteina. Nie oceniam, bo nie wiem co czytałam cha cha

Niewielka książka, z którą jednakże mierzyłem się długo. Niezwykle trudna w odbiorze, wątpię żebym zrozumiał większość nawet po kilkukrotnym jej przeczytaniu. Wittgenstein świetnie rozprawia się z językiem, rozkłada rozumienie na atomy pokazując, że logika jest tu najważniejsza i chcąc, nie chcąc jesteśmy uwiązani osobliwością naszego umysłu. Czytając Tractatus miałem...

Uhh, wracać

Jedna z najczęściej nierozumianych książek w historii. Czy jednak możliwe jest zrozumienie, gdy sam autor się jej wyrzekł?

stek bzdur

• Filozofia