Tractatus logico-philosophicus

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Seria:
- Biblioteka Klasyków Filozofii
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 163
- Czas czytania
- 2 godz. 43 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301142575
- Tłumacz:
- Bogusław Wolniewicz
- Tagi:
- Filozofia logika filozofia języka matematyka symbolika semantyka
Klasyczna w światowej literaturze filozoficznej praca słynnego austriackiego filozofa i logika. Choć niewielka rozmiarem, wywarła bardzo silny wpływ na pozytywizm logiczny Koła Wiedeńskiego oraz atomizm logiczny Russella. Jest to najważniejsze dzieło Wittgensteina.
Traktat napisany został z wielką troską o jasność i ścisłość wypowiedzi. Pełen aforyzmów oznaczonych numeracją dziesiętną miał przynieść odpowiedź na pytanie: co istnieje? Została ona zawarta w siedmiu tezach stanowiących osnowę Traktatu. I tak: świat jest wszystkim, co jest faktem; to co jest faktem, jest istnieniem stanów rzeczy; logicznym obrazem faktów jest myśl; myśl jest to zdanie "sensowne"; zdanie jest funkcją prawdziwości zdań elementarnych; szósta teza dotyczy ogólnej formy funkcji prawdziwościowej; siódma zaś, najsłynniejsza, głosi – o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć.
Wydanie: piąte, dodruk
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 397
- 314
- 66
- 37
- 14
- 13
- 3
- 3
- 3
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Obowiązkowa lektura. Przedmowę Wolniewicza można pominąć i za nią tylko odbieram gwiazdkę.
Obowiązkowa lektura. Przedmowę Wolniewicza można pominąć i za nią tylko odbieram gwiazdkę.
Pokaż mimo toTrzeba powiedzieć, że Wittgenstein nie odkrywa przed czytelnikiem niczego nowego. Tym bardziej jeśli czytelnik jest po podstawowym kursie logicznym. Niemniej, trzeba przyznać, że unaocznia i wyłuszcza pewne -co do zasady- oczywiste kwestie. Jako, że dziełko jest klasykiem przeczytać trzeba.
Trzeba powiedzieć, że Wittgenstein nie odkrywa przed czytelnikiem niczego nowego. Tym bardziej jeśli czytelnik jest po podstawowym kursie logicznym. Niemniej, trzeba przyznać, że unaocznia i wyłuszcza pewne -co do zasady- oczywiste kwestie. Jako, że dziełko jest klasykiem przeczytać trzeba.
Pokaż mimo to"6.54 Tezy moje wnoszą jasność przez to, że kto mnie zrozumie, rozpozna je w końcu jako niedorzeczne; gdy przez nie -po nich- wyjdzie ponad nie."
Skoro więc sam autor tak swe dzieło ocenia... ;)
Najbardziej do opisu twierdzeń występujących w tej książce pasuje słowo tautologia. A czasem to już nawet nie wiem co. Bo co powiecie na taką mądrość:
"3.03 Nie można pomyśleć nic nielogicznego, gdyż inaczej trzeba by myśleć nielogicznie." - no tak, a to się przecież nigdy ludziom nie zdarza :P
Albo:
"2.1 Tworzymy sobie obrazy faktów.
[...]
2.222 Prawdziwość lub fałszywość obrazu polega na zgodności lub niezgodności jego sensu z rzeczywistością." - naprawy istniał tak inteligentny człowiek, że zdołał na to wpaść? ^^
"6.54 Tezy moje wnoszą jasność przez to, że kto mnie zrozumie, rozpozna je w końcu jako niedorzeczne; gdy przez nie -po nich- wyjdzie ponad nie."
więcej Pokaż mimo toSkoro więc sam autor tak swe dzieło ocenia... ;)
Najbardziej do opisu twierdzeń występujących w tej książce pasuje słowo tautologia. A czasem to już nawet nie wiem co. Bo co powiecie na taką mądrość:
"3.03 Nie można pomyśleć nic...
Z dziełami filozofów mam tak, że chociaż mnie interesują, to zawsze podchodzę ostrożnie, bo nigdy nie wiem, czy je zrozumiem. Mimo to próbuję… Tractatus logico-philosophicus to utwór, który do najłatwiejszych nie należy, ale makaronem z zupki chińskiej na pewno nie jest. Autor tego traktatu, czyli Wittgenstein nazywany jest inspiratorem filozofii lingwistycznej. Z jego dzieła dowiemy się wiele na temat logiki, formy i treści w komunikacji, ale i zasad rządzących światem, które warto zrozumieć.
Wolniewicz już we wstępie do traktatu sugeruje, że nie będzie łatwo. I faktycznie, gdybym zabrała się za Wittgensteina bez żadnego przygotowania, byłoby bardziej niż bardzo trudno. Na szczęście znałam już podstawy logiki (polecam książkę: Główne zagadnienia logiki).
🤔 Czy warto?
Nie aspiruję do filozoficznych rozważań na tematy poruszane przez Wittgensteina, więc ograniczę się tylko do kilku subiektywnych wniosków i powodów, dlaczego warto sięgnąć po Tractatus logico-philosophicus.
Przede wszystkim, nie wolno się zrażać tym, że się nie rozumie. Znaczenia poszczególnych tez są tłumaczone dopiero w kolejnych. Zresztą Wolniewicz pisze o tym we wstępie, że kolejne wersy i części wyjaśniają i wynikają z poprzednich. Dopiero po przeczytaniu całości można cokolwiek o nich powiedzieć. Poza tym, nawet jeśli ze wszystkich informacji zostanie w głowie tylko kilka, to i tak już sukces. Mały kroczek do przodu.
🤔 Rzeczywistość to tylko możliwość
Jeden z najważniejszych dla mnie wniosków to ten, że obraz rzeczywistości zawiera tylko możliwość przedstawionej sytuacji (2.203) i może być zgodny lub niezgodny z rzeczywistością, prawdziwy lub fałszywy. Zrozumieć obraz świata można tylko, gdy się rozumie zasady logiki oraz znaczenie znaków, które ten świat opisują.
Jeśli więc nie rozumiemy nazw użytych do opisu danej sytuacji, prawidłowe pojęcie co się wydarzyło, nie jest możliwe. Używając słów Kraszewskiego, nieprawidłowe zrozumienie logiki prowadzi do „urabiania sobie fałszywej wizji świata”.
Wittgenstein pisze też o tym, co wcześniej przeczytałam u Kraszewskiego, że sens zdania nie ma wpływu na logikę zdania, bądź jej brak.
🤔 Nie ma łatwo
Poziom abstrakcji traktatu jest wysoki i bez podpowiedzi trudno niektóre rzeczy zrozumieć. Np. ostatnia teza “o czym zaś nie można mówić, o tym trzeba milczeć” to innymi słowami stwierdzenie, że metafizyczne aspekty życia ludzkiego (np. jego sens) są niewyrażalne słowami. Jednak żeby to zrozumieć, musiałam sięgnąć do objaśnień z innych źródeł.
Momentami nawet nie starałam się zrozumieć zawiłych tez ocierających się o wzory matematyczne, tylko przeskakiwałam dość szybko nie zagłębiając się za bardzo. Najbardziej interesowały mnie jego teorie na temat języka i logiki pod kątem mojej fascynacji rolą formy i treści w komunikacji.
Nie trzeba w 100% zrozumieć Tractatus logico-philosophicus Wittgensteina, żeby uzupełnić swoją wiedzę o komunikacji. Mniej lub bardziej polegamy w tej kwestii na intuicji i jakoś ten świat się toczy, chociaż pojęcie teoretycznych zasad upraszcza pewne sprawy. Natomiast jedno to zrozumienie teorii z traktatu, ale wykorzystanie ich w praktyce, to zupełnie inna sprawa.
Z dziełami filozofów mam tak, że chociaż mnie interesują, to zawsze podchodzę ostrożnie, bo nigdy nie wiem, czy je zrozumiem. Mimo to próbuję… Tractatus logico-philosophicus to utwór, który do najłatwiejszych nie należy, ale makaronem z zupki chińskiej na pewno nie jest. Autor tego traktatu, czyli Wittgenstein nazywany jest inspiratorem filozofii lingwistycznej. Z jego...
więcej Pokaż mimo toIlekroć próbuję dostrzec w niej jakąś wartość dodaną poza tautologicznymi zapętleniami - nie udaje mi się.
Obowiązkowa pozycja studentów filozofii, logiki. Ma swoich wiernych fanatyków jak i zagorzałych krytyków (w późniejszych latach sam autor odcina się od niej).
Książka skupia się na rozwinięciu siedmiu (ponoć) wynikających z siebie tez logicznych języka. Ten świat jest jednak konstruktem językowym, kodem programisty, a nawet bytem utopijnym, nowożytną brzytwą Ockhama którą sam autor zaciął się w gębę.
Owszem; Traktat wnosił w rozwodnionym świecie filozofii trochę matematyczno logicznego spojrzenia na język sam w sobie. Czy ta klasyka filozofii nowożytnej potrafi się wciąż obronić w czasach Virtual reality, NFT i Crypto...
nie można tego powiedzieć, a jak mówi autor:
"O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć".
I paradoksalnie to chyba najlepsze zdanie z tej książki.
Kurtyna.
Ilekroć próbuję dostrzec w niej jakąś wartość dodaną poza tautologicznymi zapętleniami - nie udaje mi się.
więcej Pokaż mimo toObowiązkowa pozycja studentów filozofii, logiki. Ma swoich wiernych fanatyków jak i zagorzałych krytyków (w późniejszych latach sam autor odcina się od niej).
Książka skupia się na rozwinięciu siedmiu (ponoć) wynikających z siebie tez logicznych języka. Ten świat...
To jest wielka rzecz, no i tyle.
To jest wielka rzecz, no i tyle.
Pokaż mimo toKsiążka spoko :D
Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.
Książka spoko :D
Pokaż mimo toStudiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.
Skutecznie zniechęca do mówienia.
Skutecznie zniechęca do mówienia.
Pokaż mimo to7. Wovon man nicht sprechen kann, darüber muß man schweigen.
7. Wovon man nicht sprechen kann, darüber muß man schweigen.
Pokaż mimo toTo pierwsza książka w historii obrazująca istnienie wieloświata. "Wszystko co jest mogłoby być inaczej." Co to znaczy? Że autor intuicyjnie wyczuł istnienie światów alternatywnych w której historia przebiega inaczej. Teoria superstrun:
"Fizyka kwantowa opisuje dokładnie pozostałe wymiary. Piąty wymiar można sobie wyobrazić jako rozgałęzienia na osi czasu, która przedstawia czwarty wymiar. Tak więc, piąty wymiar to nasze możliwości wyboru ścieżki życiowej. Szósty wymiar tworzą możliwe równoległe światy, czyli światy w których powstały zupełnie inne piąte wymiary niż w naszym. Inaczej mówiąc szósty wymiar zawiera wszystkie możliwe ścieżki rozwoju wszechświata od momentu powstania pierwszych cząstek."
Teza 7 jest wynikiem przeświadczenia, że kontemplacją ogarnie się tajemnicę istnienia lepiej niż poprzez ówczesne aparaty poznawcze.
To pierwsza książka w historii obrazująca istnienie wieloświata. "Wszystko co jest mogłoby być inaczej." Co to znaczy? Że autor intuicyjnie wyczuł istnienie światów alternatywnych w której historia przebiega inaczej. Teoria superstrun:
więcej Pokaż mimo to"Fizyka kwantowa opisuje dokładnie pozostałe wymiary. Piąty wymiar można sobie wyobrazić jako rozgałęzienia na osi czasu, która przedstawia...