Gilgamesz

baśnie, legendy, podania
2019-01-01
Robert Stiller
Gilgamesz legendy Sumerowie starożytność epos historia Mezopotamia

Na wstępie warto nadmienić, że epos o Gilgameszu znamy nam jest tylko z tabliczek glinianych wykopanych przez archeologów. Z racji, iż epos powstał kilka tysięcy lat wstecz to do dzisiejszego czasu zachowały się tylko fragmenty.
Pan Stiller dokonał tłumaczenia wersji babilońskiej (12 tabliczkowej) dodatkowo wypełnił luki innymi źródłami.

Wady i zalety
+opisana prostym...

Bardzo przyjemne tłumaczenie, a wydanie wyjątkowo kompletne. Pod koniec książki znajduje się część z opracowaniem i przypisami autora tego wydania, Roberta Stillera. Nadają one samemu eposowi o wiele głębszego kontekstu i, w moim przypadku, zachęciło do dalszego zainteresowania się historią i mitologią Mezopotamii.

Na półkach: , , , ,

Najwyraźniej trzeba sobie co jakiś czas przeczytać "Gilgamesza" (to mój drugi raz). Bardzo to obce, odległe i porażająco bliskie jak na tę niewyobrażalną otchłań czasu. Robią wrażenie, te tysiąclecia.

Podobno to takie bardzo dowolne, nie do końca rzetelne tłumaczenie - ale wydaje mi się, że dla czytelnika nienaukowego nie jest to aż tak ważne. Istotne jest zachowanie...

• Baśnie, legendy, podania
  • Popularne