Dziennik 1977-1989

Okładka książki Dziennik 1977-1989
Sándor Márai Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Sándor Márai Dzienniki (tom 5) Seria: Dzienniki i wspomnienia biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Sándor Márai Dzienniki (tom 5)
Dzienniki i wspomnienia
A teljes Napló
Czytelnik
2020-05-05
2020-05-05
Teresa Worowska
literatura węgierska dziennik

Skończyłem czytać „Dziennik”. Odłożyłem książkę o pierwszej w nocy. Jestem wstrząśnięty. Ostatnia część zapisków Maraiego to dokument odchodzenia, umierania bliskich i jego samego. Całkowite zwątpienie w sens literatury i zimna obojętność na sprawy świata. Jakże różny jest ten tom od wszystkich poprzednich. Bardziej osobisty, emocjonalny, przygnębiający, duszny, wstrząsający. Niezmiennie też jednak ważny.

Marudziłbym i narzekał, że Marai już nie w formie, że ciągle się powtarza, że wyraźnie poziom siadł, gdyby nie końcowe znakomite studium umierania Loli i generalnie rozważania na temat śmierci bliskich i własnej. To mocne jest. No i przygotowanie się do własnego umierania. Ostro.

Tragiczne jest to, że Marai - człowiek zrośnięty z literaturą całe życie - u kresu wędrówki odmawia literaturze prawdy i sensu, wykrzykuje na kartach dziennika, że cała ta pisanina to kłamstwo, czuje się oszukany, rozpoznaje, że życie jest gdzie indziej.
Jednocześnie wspaniałe w dziennikach jest to, że Marai prowadzi nas za rękę w starość, pokazuje z chłodną rzeczowością: Tak to jest. Możemy dzięki "Dziennikowi" poćwiczyć bycie starym: poruszanie się w żółwim tempie, niedowidzenie, ale i znajomość rzeczy, zachowań ludzi, przewidywanie zdarzeń, ale i osamotnienie i opuszczenie, ale i bycie lekceważonym i traktowanym pobłażliwie.

Tom nieco inny niż pozostałe, studium odchodzenia pisarza z tego świata, wobec którego był bardzo krytyczny. Chciałoby się usłyszeć co Marai powiedziałby o dzisiejszych czasach, ale jak to już w opinii Cancale zauważono, dzisiaj szybko miałby zablokowane konto na profilach społecznościowych. Opieka nad umierającą żoną, jej śmierć, nagła śmierć przybranego syna, sprawiają, że ostatnia część dzienników jest najbardziej osobista. Dopiero teraz dowiadujemy się o tym co dotychczas było ukryte, czyli o wielkiej miłości do Loli. Mimo bardziej osobistego tonu, również w piątej części Dzienników znajdziemy to co jest esencją jego diarystyki, z której można ułożyć antologię aforyzmów, złotych myśli, błyskotliwych sformułowań, przenikliwych refleksji. Może teraz jeszcze cenniejszych i szczególnie aktualnych. Warto sięgać po Dzienniki Maraia dla zachowania równowagi w czasach określonych przez pisarza jako "konsumpcyjny nihilizm".

Kronika odejścia. Zapis końca życia, rodziny, pisania. Sandor Marai dokumentuje powolny koniec swojego świata. Od lat źle się czuł w świecie drugiej połowy XX wieku. W San Diego, do którego trafił z żoną na ostatnie lata życia, odcina się od resztek więzi ze starą Europą. Coraz mniej czyta, coraz mniej pisze. Zdrowie mu nie dopisuje.

I nagle, nawet te resztki świata legły w gruzach. Umiera żona, niedługo potem, nagle umiera Janos, chłopiec, którego przygarnęli jeszcze w czasie wojny.

Świat bez ukochanej żony, bez możliwości pisania i czytania nie ma sensu. Lepiej więc to skończyć...

I nagle, nawet te resztki świata legły...

Hors catégorie w dziedzinie literatury - ten tom i wszystkie poprzednie "Dziennika". Skoro ten pisarz nie otrzymał Nagrody Nobla, to jest to dla mnie wystarczający powód, by lekceważyć ten wątpliwy laur (z nielicznymi wyjątkami).

Każde zdanie, każe słowo jest wymuskane. Myśli przenikliwe i prorocze, najbardziej te oceniające tak popularne ostatnio w Polsce organizacje. W każdym razie gdyby Marai żył dzisiaj i przez przypadek publikował posty (to oczywiście nie byłoby możliwe, kto poznał tego pisarza, ten wie dlaczego), miałby zablokowane konto na profilach społecznościowych. Ale SM pisze prawdę, szczerą prawdę.

Niemal na każdej stronie wyraża pogardę dla konsumpcjonizmu, serwilizmu, bezguścia. Czyni to w sposób wyszukany, autentyczny i przekonujący. Brak zgody na publikację jego tekstów na Węgrzech dopóki kraju nie opuszczą wojska sowieckie i nie dojdzie do demokratycznych wyborów dowodzi - godnej podziwu - niezłomnej postawy. Zajmował ją nie tylko w tak kluczowych kwestiach, ale w ten sposób podchodził także do postrzegania sztuki i świata. Szmirę uważał za szmirę, głupiego polityka za głupca (np. handlarza orzeszkami ziemnymi), zdradę za zdradę. Nie zgadzał się - tu cytat - na "recycling wartości". Pięknie i mądrze napisane.

Końcówka "Dziennika", to jeden z najbardziej wzruszających opisów miłości w literaturze i pożegnania ze światem. Nie da się tych fragmentów czytać bez mocnego bicia serca. Ten stan nie ustępuje długo po zakończeniu tego tomu.

To najczarniejszy okres w życiu Maraiego. Niezwykłe studium cierpienia i relacja starego pisarza na emigracji. Fascynująca, ale bardzo przygnębiająca część.

Sándor Márai Dziennik 1977-1989 Zobacz więcej
Sándor Márai Dziennik 1977-1989 Zobacz więcej