Z czego powstaje jabłko?

Okładka książki Z czego powstaje jabłko?
Szira ChadadAmos Oz Wydawnictwo: Rebis reportaż
reportaż
Rebis
2019-11-12
2019-11-12
Leszek Kwiatkowski
kultura literatura obyczajowość pisarz polityka relacje międzyludzkie sztuka twórczość uczucie wywiady życie codzienne

Nie zawsze tak jest, ale na szczęście w tym przypadku ładna okładka kryła całkiem przyjemne i interesujące wnętrze. Myślę, że ten zapis rozmów pisarza jest obowiązkowy dla jego fanów, ale dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z Amosem Oz (ja się do tego kręgu zaliczam) będzie fajnym wprowadzeniem do jego twórczości i poglądów.

Gdybyście chcieli kiedyś przeprowadzić wywiad z mądrym, skromnym człowiekiem, a jednocześnie uczciwym wobec siebie pisarzem (nie znalazłam w nim ani pychy, ani nadmiernej pokory), dojrzałym i wnikliwym obserwatorem życia - to taką rozmowę właśnie oferuje ta książka. Warto!

Ciekawy zbiór rozmów pomiędzy autorem a redaktorką jego książek. Warto przeczytać.

Z tego wywiadu z Amosem Oz, który przeprowadziła redaktorka jego ostatnich książek , dowiadujemy się sporo o pisarzu. Przede wszystkim jak pisze: wstaje o 4 rano, wychodzi na spacer po okolicy i ok 5 (rano!) z kawa w reku zasiada do pisania. Oz opowiada też o swoim życiu w kibucu przez ponad trzydzieści lat, warunkach pracy, relacjach w takiej społeczności i początkach...

Ciekawie poprowadzony dialog między autorem a jego rozmówczynią, poznajemy spektrum poglądów Oza, jego nadzieje, marzenia i rozczarowania. Bardzo ciekawa lektura.

Książka jest zapisem rozmów Sziry Chadad z Amosem Ozem. Każdy rozdział to jak zaproszenie do słuchania, książka jest tak sugestywna, że ma się wrażenie, jakby bohaterowie siedzieli tuż obok.
Amos jest zabawny, szczery i niezwykle precyzyjny w swoich odpowiedziach. Niekiedy pozwala sobie na niepewność czy zawahanie, ale to wszystko jest tak naturalne, że widzimy w nim...

Ta niewielkich rozmiarów książka to zapis bardzo osobistych, głębokich i przyjacielskich rozmów między Amosem Ozem a jego redaktorką Szirą Chadad. Absolutnie nie jest to typowy wywiad, który powinno się czytać przez pryzmat literatury autora. Nie, nie. To rozmowy, w trakcie których czytania czuć chemię, intelektualne pokrewieństwo, zaczepki i otwartość. Sam Amos mówi w...

Wyznania seryjnego skoczka do pustych basenów

Świetne są momenty w których Oz z dystansem opisuje swój charakter. Aby sportretować pedantyzm na przykład, opowiada następującą historię. Jego córka zrobiła sobie kawę i zaczęła ją pić... - dalsza część anegdoty i cała recenzja pod linkiem.

„Z czego powstaje jabłko ?” to zbiór rozmów Sziry Chadad z Amosem Ozem. Nie jest to jednak typowy wywiad – rzeka. Amos Oz to jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, Szira Chadad to redaktorka jego książek. Ich wieloletnia współpraca zaowocowała szczególną więzią. W rezultacie rozmowa Sziry i Amosa ma charakter przyjacielskiej pogawędki. Rozmawiają o trudnych...

Amos Oz, izraelski autor, znany, lubiany, ceniony. Uznany za najlepszego pisarza współczesnej literatury. A ja, przyznaję się, jeszcze nie przeczytałam jego żadnej książki, ale nadrobię.

Książka „Z czego powstają jabłka?” to zbiór rozmów Amoza Oza i Sziry Chadad. Ale od razu uprzedzam, to nie jest wywiad, to rozmowy dwojga przyjaciół. Przy stole, w popołudniowy słońcu z...

• 2020
  • 2021