Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana

Okładka książki Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana Artur Domosławski
Nominacja w plebiscycie 2021

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Artur Domosławski, Tadeusz Dąbrowski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Barbara Kędzierska, Jolanta Nawrot, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...
Okładka książki Kolumb. Całkiem inna historia Artur Domosławski, Gosia Herba
Ocena 7,3
Kolumb. Całkie... Artur Domosławski,&...

Wyróżniona opinia i

Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana

przeczytanych książek 26 napisanych opinii 2

Trudno nie docenić wkładu pracy autora nad książką. Ale…

W biografii Ryszarda Kapuścińskiego celem Artura Domosławskiego było odbrązowienie postaci i twórczości wielkiego reportera. Natomiast ten sam autor w stosunku do Zygmunta Baumana jawi się jako gorliwy obrońca swojego bohatera. Przed wszystkimi, przed całym nieżyczliwym światem.

Chwilami miałam wrażenie, że więcej w tej obronie samego Domosławskiego niż Baumana. Na przykład, gdy streszcza ich rozmowę na temat Hamasu czy - co szczególnie mi zazgrzytało - gdy relacjonuje kontrowersje między Baumanem i Leszkiem Kołakowskim oraz polskie reakcje na nie.

Trudno nie docenić wkładu pracy autora nad książką. Ale…

Chwilami miałam wrażenie, że więcej...

Pierwsza połowa książki do marca 68 jest bardzo wciąga. Wokół losów bohatera poznajemy realia najpierw dwudziestolecia międzywojennego, potem wojny, okresu stalinizmu, odwilży itd...
Pierwszej połowy słuchałem i nie mogłem się oderwać. Za tę część dałbym 8/10.

Za drugą połowę daję 6/10 więc ocena ostateczna 7/10.

Pierwszej połowy słuchałem i nie mogłem się oderwać. Za tę część dałbym 8/10.

Za drugą połowę daję 6/10 więc ocena ostateczna 7/10.

'Wygnanie' to słowo-klucz tej biografii. Artur Domosławski pisze o Zygmuncie Baumanie wielokrotnym wygnańcu - Żydzie, Polaku żydowskiego pochodzenia, komuniście, esbeku. To równocześnie historia pokolenia Baumana. Pokolenia niełatwych wyborów. Domosławski w swojej pracy jest wiarygodny i chociaż jego sympatia dla Baumana jest wyczuwalna, to przedstawia jego losy i omawia jego drogę rzetelnie i niejednostronnie. Kolejna po biografii Kapuścińskiego świetna pozycja i ważna pozycja w dyskusji (sporze?) o powojennych wyborach Polaków.

Książka „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego zabiera czytelnika do obszernej biografii o życiu słynnego socjologa i eseisty.
Książkę czytało się długo, jest obszerna nie tylko objętościowo, ale także szczegółowe opisy potrafią wymęczyć najbardziej zagorzałego czytelnika.
Książka napisana bez lukru, o człowieku, który urodził się w Żydowskiej rodzinie i to sprawiło, że jego życie było trudne. Pomimo przymusowej emigracji, nigdy nie porzucił patriotyzmu do kraju. Kawał dobrze napisanej historii o Polsce i nie tylko.
Naprawdę interesująca biografia.

Książka napisana bez lukru, o człowieku, który urodził się w Żydowskiej...

Niesamowita opowieść o wybitnym człowieku. Napisana bez zbędnych lukrów, nie laurka a rzetelna biografia.

Świetna książka o niesamowitym człowieku. Monumentalna pozycja, napisana z rozmachem i z sercem o czym świadczą podziękowania dla tylu życzliwych osób, które miały wpływ na treść biografii.

Imponujące, nie tylko objętościowo (ponad dziewięćset stron !), opracowanie Domosławskiego o Zygmuncie Baumanie jest czymś więcej niż biografią wybitnego, światowej sławy socjologa. Czytałem tę książkę ponad miesiąc, gdyż takiego dzieła nie da się przeczytać tak, jak czyta się kryminał.

Rzecz wręcz bezcenna. Powinna znaleźć się na półkach nie tylko tych, którzy odważne tezy i myśli filozofa-socjologa z Leeds cenią i poszukują w nich odpowiedzi na fundamentalne pytania współczesności. Książka Domosławskiego, pisana z pozycji ewidentnie sympatyzujących Baumanowi, opisuje, jak nieproste były losy Polaków, w tym zaś zwłaszcza tych, których los rzucił na Wschód, którzy wracali do Polski z armią Berlinga, a później dali się uwieść fascynacji wojującym marksizmem. Domosławski umiejętnie unika jednoznacznych, tanich osądów, wskazując na uwikłania historyczne, na poszukiwanie swojej drogi życiowej przez tych, którzy dotychczas (np. z racji żydowskiego pochodzenia, jak Bauman) byli wykluczani z życia publicznego. Stąd też ten tytuł: „Wygnaniec”.

Uważam, że opracowanie o Baumanie jest nawet ciekawsze, dojrzalsze niż wcześniejsza, podobnie imponująca rzecz o Ryszardzie Kapuścińskim, najsłynniejszym reportażyście polskich, w której to Domosławski – według mnie – trochę się skompromitował, ujawniając, że na dobrą sprawę nie zrozumiał istoty twórczości literackiej Kapuścińskiego.

Obszerna i szczegółowa biografia wielkiego socjologa i filozofa. Autor chyba przeczytał wszystkie ważne teksty Baumana i o Baumanie. A do tego wykorzystał własne rozmowy z bohaterem swej książki.
Za bardzo cenne uważam uwagi autora o pisaniu biografii, jak głęboko wnikać w jego życie, żeby biografia była pełna, obiektywna i jednocześnie nie plotkarska

Znakomita biografia i wspaniała książka o Polsce. Bez lukru, bez mitologizacji, z maksymalnie obiektywną oceną wydarzeń i zachowań. Prawdziwa. Do przeczytania obowiązkowo!

Uff... ale mnie Domosławski zmęczył. Widać autor ma słabość do Baumana i to trochę zabuża książkę. Na plus zapisuję, że się z tym nie kryje i otwarcie o tym mówi we wstępie. Nikt nie ma nakazu czytania.
Książka warsztatowo bardzo dobra, z zamysłem, uporządkowana. Bardzo dokładna także w trudnych momentach - wojsko, służba, mundur itd. Nic nie jest tu zatajone.
Tym niemniej jakby autor sobie darował usprawiedliwianie, tłumaczenie, kontekstowanie, upolitycznianie to byłoby dla mnie jeszcze lepiej. Niech każdy sobie wyrobi zdanie. Jak ktoś czyta tę książkę, to widać jest zainteresowany. Fakty niech mówią za siebie, refleksję ja bym wolał zostawić dla czytelnika.
Czasem też popada w szczególarstwo, które dla mnie było zbędne. Kto na którym zebraniu Senatu UW zajął jakie stanowisko... nie wiem czy to jets potyrzebne. Tym niemniej książka bardzo ciekawa i warta lektury.

Tym niemniej...