Słownik rodzinny

Anna Wasilewska
literatura włoska wspomnienia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyjątkowo mało ciekawie napisana historia rodzinna..

Wyjątkowo mało ciekawie napisana historia rodzinna..

Przyznam że nieco się zawiodłam. Jestem wielbicielką innej powieści Ginzburg "Nasze dni wczorajsze", także o charakterze autobiograficznym. "Słownik rodzinny" był dla mnie irytujący, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i treść.

Używane prze ojca głównej bohaterki/ autorki określenie "murzyni" jest błędnie przetłumaczone. Rodzina Levi pochodziła z gałęzi żydów aszkenazyjskich (o tym informuje autorka w książce), czyli pochodzących z terenów Europy Wschodniej i częściowo Zachodniej. Używane na tych terenach słowo "..."mużyki", czyli "ciemne chłopy"... (cyt. Jacek Moskwa "Niewygodny prorok" str.90 Wyd. Znak) niewłaściwie moim zdaniem przetłumaczone na "murzyni". Co bardzo zmieniło wydźwięk zdań.

Sama książka ciekawa w formie narracji.
Najpierw pisząca jest dzieckiem, potem nastolatką i w końcu dorosłą kobietą. Klimatem bardzo Włoska z całą masą przewijających się ludzi :)

Książka chyba dla wtajemniczonych. Natalia Ginzburg opowiada o swoich bliskich i znajomych, ale czyni to w taki sposób, że trudno mi było zorientować się kto jest kim. Sama pozostaje z boku, na przykład o swoim mężu wspomina ledwie mimochodem. Wiele z tych postaci to stosunkowo znane nazwiska włoskich literatów czy naukowców, ale jednak nie na tyle, by znać koleje ich losów (zwłaszcza jeśli nie jest się Włochem/Włoszką). A podawane przez autorkę informacje są wyrywkowe, nie odnajdziemy tu pełnego życiorysu, czy charakterologii postaci, są to raczej anegdoty. Brakowało mi też takiej podbudowy historycznej - tę kwestię Ginzburg traktuje równie ogólnikowo, jak swoich bohaterów - wiadomo, że był jakiś faszyzm, jakaś wojna, i tyle. Dlatego miałam wrażenie, że autorka pisze to dla siebie, albo dla osób, dla których te sprawy były oczywiste. Trudno znaleźć tu też jakieś refleksje natury ogólnej, wnioski.
Książka napisana została dość prostym językiem (na początku, potem, gdy Ginzburg opowiada już z perspektywy dorosłej osoby, ten język staje się bardziej wyszukany). Trudno mi się nią zachwycić, większość lektury była dla mnie nudna.

Świetnie się to czyta razem z Synem stulecia Scuratiego, bo to dwie odmienne perspektywy wydarzeń i emocji lat 20. i 30. we Włoszech. Z jednej strony narodziny faszyzmu, z drugiej sytuacja włoskiej inteligencji pochodzenia żydowskiego, sympatyzującej z socjalistami. Tu i tu przewijają się te same nazwiska.
Książka Ginzburg jest oczywiście dużo bardziej wysublimowana literacko i dużo bardziej osobista niż beletryzowana biografia włoskiego faszyzmu Scuratiego. To, co mnie u Ginzburg uderzyło najbardziej to jej "nieobecność" jako podmiotu obdarzonego własnymi emocjami i zdolnego do komentarza. Co się w toku narracji stopniowo zmienia - dzięki czemu w zmianach narracyjnych obserwujemy dojrzewanie narratorki, zyskiwanie przez nią poglądów i własnego miejsca w świecie, kiedy przestaje być najmłodszym dzieckiem i do tego dziewczynką. Jak zauważono w wielu komentarzach jest to też opowieść o sytuacji i miejscu kobiet w życiu rodzinnym, intelektualnym, politycznym w świecie pod wieloma względami postępowych włoskich elit intelektualnych lat 30.

Książka Ginzburg jest oczywiście dużo bardziej wysublimowana...

1964

Skomplikowane więzy rodzinne od lat inspirują literatów. Monumentalni "buddenbrookowie", czy "Bracia karamazow" to tylko nikeoótóre opus magnum na temat rodziny. Ginzburg porywa się na dość ograny temat, ale potrafi zaskoczyc i ująć go nieco inaczej niz poprzednicy.
Jjest najmłodszym dzieckiem ekcentrycznych rodziców i opisuje dzieje swojej familii, a także nawiązuje do historii Włoch na przestzreni kilkudziesięciu lat. Podjęła się opiać antropocentryczny śswiatek,w którymto nestor rodu i jego męscy potomkowi wiodą prym, zaś kobiety są skutecznie trywializowane i marginizowane.
matka to rozpoetyzowana, natchniona, mało praktyczna istota, nie zwracajaca uwagi na potomstwo, w czym odbiega od typowej włoskiej madonny, żyje sztuka, poezją, ale mimo tego uważana jest przez męża za głupią oslice. Dzieci też ciągle są krytykowane przez ojca- akademika.
Tylko Gino, przyszły inżynier, pilny student był pupilkiem kostycznego ojca.
Gdy dzieci narzekały na nudę, ojciec przyszpilał je osądem, że nudzą się, bo brak im życia wewnętrznego. osobliwa zresztą była cała rodzinka. Ojciec choleryk, którego wybuchów wszzyscy się bali. Mario nabzdyczał się, był podobny do Chińczyka, lubujący się w gierkach słównych. melancholijna niezadowolona i krytyczna Paola, utalentowany sportsmen Alberto, poza tym kompletny nieuk. Zawikłana sieć pokrewieństw, wątki poboczne o licznych znajomych rodziców wytrącały mnie z rytmu, zbijały z tropu i stanowiły rozwlekłe retardacje.
W tej opowieści są moenty wzruszające, bolesne, ale i zabawne. Weryzm przedstawionych postaci, ich problemów, przemycane ukradkiem tło historyczne- jak chociażby zamieszki roku 1968r, czy wojenne grzeszki ojca, ucho autorki do śmiesznych, absuralnych dialogów spawiają,że jest to beletrystyka z aspiracjami. czasem bywa wymagająca od czytelnika skupienia, ale za całokształt należałoby Natalię Ginzburg pochwalić.

„Słownik rodzinny” to ciekawy portret nieco ekscentrycznej włoskiej rodziny żyjącej w latach 30. i 60. XX wieku. Ojciec Natalii, Levi, był profesorem biologii i panem domu. Uważał, że​​ jego dzieci i żona to osły. Jej matka opiekowała się domem, interesowała się wierszami i sztuką. Natalia była najmłodszym z pięciorga dzieci. W pierwszej części pojawia się bardzo wnikliwy opis przyjaciół rodziny. Momentami może za bardzo, gubiłam się w gąszczu imion i nazwisk. Rodzina otacza się przede wszystkich przyjaciółmi ojca. Levi nie rozmawiał osobami, które nie należały do jego ulubionego grona.

Uderzające w tej historii jest podejście do kobiet. Są pomijane, wręcz należą do drugiej kategorii. Każdy ich krok jest krytykowany, według głowy rodziny zajmują się głupotami.

Książka jest chwilami zabawna, bolesna i emocjonalna. Pojawiło się kilka bardzo dobrych momentów, zabawnych anegdot, dialogów, śmiesznych postaci, ale ogólnie trudno było mi nadążyć za wszystkimi wydarzeniami i postaciami. Zabrakło mi tego czegoś.

Doskonała.

Doskonała.

Dodaj cytat z książki Słownik rodzinny