Dziennik 1967-1976

Okładka książki Dziennik 1967-1976
Sándor Márai Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Sándor Márai Dzienniki (tom 4) Seria: Dzienniki i wspomnienia biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Sándor Márai Dzienniki (tom 4)
Dzienniki i wspomnienia
A teljes Napló
Czytelnik
2019-05-23
2019-05-23
Teresa Worowska
literatura węgierska dziennik

więcej Więcej

Po kilkunastu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych Sandor Marai wraca do Włoch. Niestety, Neapol i Salerno, w którym mieszka, nie są już takie same jak na przełomie lat 40tych i 50tych. Włochy coraz bardziej przypominają inne kraje europejskie: na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów, turyści blokują ruch, a w Salerno otwiera się nawet salon fryzjerski dla psów. Do...

Jedna z lepszych części Dzienników. Marai opuszcza USA i wyraźnie odżywa (pomimo kłopotów zdrowotnych i starzenia się). Wiele uwag i myśli wartych zapamiętania.

Niebywale kunsztowny i powściągliwy język, cały Marai.

"Szmira w literaturze, w sztukach, w życiu publicznym istniała odwiecznie, a znakomitość, wybitność zawsze była rzadkością. Ale przeciętność nigdy nie triumfowała tak jak dziś."
Sándor Márai byłby się cieszył, że nie żyje dziś np. w Polsce, że nie otacza go ta szmira telewizyjna, pseudoliteracka, że w polityce nie ma wśród nas żadnego Vir Prudens, którego z tęsknotą szukał....

Starzejący się już nieco Sándor wciąż pozostaje błyskotliwym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Dzieli się wiedzą na temat swojej współczesności, ówczesnego stanu kultury w społeczeństwach, relacjonuje podróże po Europie i Stanach zjednoczonych, nie szczędzi refleksji na temat kondycji człowieka, literatury, roli twórcy w społeczności i w życiu.

Rzadka okazja do...

• 2020