Duma i uprzedzenie

2020-05-06
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Inne

Oficjalne recenzje i

Kto poślubi pannę Bennet?

595 15 63

Duma i uprzedzenie Jane Austen jest kolejną książką z kategorii klasyków, po którą postanowiłam sięgnąć (zaraz po Wichrowych wzgórzach Emily Bronte). Jest uważana za najlepszą i najgłośniejszą powieść tej autorki.

Jakie wrażenie wywarła na mnie ta dziewiętnastowieczna powieść społeczno-obyczajowa autorstwa Jane Austen?...

Jestem oczarowana! Nigdy bym nie pomyślała, że tak przyjemnie będzie mi się czytało książkę z klasyki. Ironiczne i bezpośrednie wstawki autorki oraz jej cięty język nie raz mnie ubawiły i przyjemnie zaskoczyły, może dlatego, że nie tego się spodziewałam sięgając po tę książkę. Styl pisarki tak przypadł mi do gustu, że z chęcią sięgnę po inną z jej książek, żeby się przekonać czy jest to fenomen tej oto książki, czy taki jest po prostu styl tej pisarki. Jeśli to jej styl to jestem absolutnie zauroczona!

Klasyka, ale w jakim wydaniu! Świetna książka, uwielbiam ironiczne i bezpośrednie wstawki autorki, która ukazuje swoje rozumienie świata i cięty język. Polecam każdemu!

'Dumę i uprzedzenie' czytałam chyba milion razy. To moja ulubiona książka Jane Austen, której styl pisania jest wprost genialny! Prowadzi inteligentną, nierzadko ironiczną narrację. Zachwyca prostą, ale jakże piękną formą oraz rewelacyjnym poczuciem humoru. Ta powieść to istne arcydzieło, klasyka romansu, a także świetna odskocznia od literatury współczesnej. Chyba nie znam innej, która równie skutecznie potrafi poprawić mi nastrój

Nareszcie miałam okazję poznać bohaterów jednej z najsłynniejszych książek Jane Austen. ,,Duma i uprzedzenie" zabrała mnie w podróż do Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku, gdzie państwo Bennetowie myślą jak wydać za mąż pięć córek. Nie byłoby w tym problemu, gdyby nie to,że niełatwo znaleźć dobrą partię. Jednak ku ich uciesze w pobliżu posiadłości wprowadza się młody, do tego bogaty kawaler. Bardzo szybko tworzy się okazja do poznania Bingleya, a także jego przyjaciela, który okazuje się bogatszy, lecz w pierwszym wrażeniu też nudny.

Idealnie się czytało. Taka myśl towarzyszyła mi od samego początku i nie opuściła do końca. Jestem niesamowicie zadowolona,że wreszcie sięgnęłam po tę książkę, że dałam się porwać miłosnym perypetiom, raczyć dobrym humorem, towarzyszyć w poznawaniu bohaterów i uczestniczyć w grze pozorów. To właśnie pozory grają tu pierwsze skrzypce, tuż obok władzy pieniądza i pozycji społecznej tamtych czasów. Czasem pochopna ocena, przedwczesne wyciąganie wniosków bywają mylące, o czym przekonali się bohaterowie ,,Dumy i uprzedzenia". Teraz wreszcie rozumiem zachwyt nad powieścią i w pełni go podzielam.

Myślę, że sama historia jest, za sprawą książki, ale też filmu, całkiem dobrze znana. Rodzinna Bennet, pięć córek na wydaniu, brak dziedzica, z czym wiąże się konieczność “dobrego” wyjścia za mąż. Pan Bingley, no i oczywiście pan Darcy.

Jak to w książkach Jane Austen, dostajemy portret ówczesnego społeczeństwa okraszony miejscami ironicznym komentarzem i dawką humoru. Postaci są barwne, wielowymiarowe. Mimo że doskonale znam fabułę, z zainteresowaniem śledziłam losy Elizabeth i Jane, rozwój ich relacji z poszczególnymi bohaterami. Śmiałam się z komentarzy pana Benneta. Przewracałam oczami obserwując panią Bennet (choć z każdym kolejnym rereadem ksiażki jej dążenia wydają mi się coraz bardziej uzasadnione, w końcu chciała zapewnić córkom dobry byt, a czasy i sytuacja były jakie były). Łapałam się za głowę czytając o poczynaniach Lidii i Kitti. Mary chciałam po prostu przytulić, bo wydawała mi się taka zostawiona samej sobie. A pan Darcy, co pewnie nie jest wielkim zaskoczeniem, ponownie skradł moje serce.

Bardzo polecam na początek przygody z literaturą klasyczną. Czyta się dość szybko i przyjemnie. Idealnie sprawdzi się na długie jesienne, bądź zimowe wieczory.

IG @delikatnienia

DNF @ 24%

Powiem szczerze, że kiedy zaczęłam ją czytać, to mi się spodobała. Często się uśmiechałam, czytając niektóre dialogi. Jednak kiedy ją odłożyłam, to zupełnie nie czuję teraz potrzeby czytać dalej. Może kiedyś do niej wrócę, ale teraz nie mam ochoty czytać czegoś takiego.

DNF @ 24%

To nie jest ta sama wersja, którą przesłuchałam, ale przynajmniej audiobook.

Wpadła mi w oko na Storytel, nie pamiętam już czy w nowościach, czy sugestiach. Nie zastanawiałam się, czy nie lepiej puścić coś nowego. Odpaliłam i znowu sobie przypomniałam, jak fajnie było być dzieciakiem. Choć przecież moje dzieciństwo nie było sielanką, ale jednak inaczej odbierało się rzeczywistość. Problemy odpływają, jak przy większości ukochanych książek. Choć bądźmy szczerzy, to nie był świat idealny, to nie były czasy idealne. Szczególnie dla kobiet. I bardzo łatwo było wpaść w bagno. A tak mało zależało od samych chęci.

W sumie zabawne, że autorki biografii nigdy nie czytałam, muszę to nadrobić.

Sam audiobook mnie zaskoczył, bo wyłapywałam w nim drobnostki, na które wcześniej mimo wielokrotnego czytania nie zwracałam uwagi. I zaczęłam się zastanawiać, czy to nowe tłumaczenie, kwestia wymowy, błędy, czy też moja dziurawa pamięć. Nie były to ani wielkie, ani istotne różnice, ale przyciągały moją uwagę i nie pozwalały myślom uciekać od treści słuchanej książki. Obstawiam, nowe lub inne niż znane mi tłumaczenie lub co wielce prawdopodobne, dziury w pamięci. Powinnam o tym pogrzebać, ale czasu nie starczyło. Jak to nadrobię dam znać. Chyba, że ty wiesz coś na ten temat?

Audiobook jest bezpieczny do słuchania w samochodzie z dzieciakami. Choć nie mogę napisać, że jakkolwiek się w jego słuchanie zaangażowali. Ale jak słyszę, że nie ma przestrzeni na coś co ich interesować by mogło, to odpalam coś co mnie bardziej interesuje. A na książki dla nich jeszcze przyjdzie czas.

To nie jest ta sama wersja, którą przesłuchałam, ale przynajmniej audiobook.

Że też dopiero w wieku 30 lat zetknęłam się z tą książką🙈 piękna historia, czytało się bardzo szybko i każdemu serdecznie polecam

Na półkach: , , , , ,

Trudno pisze mi się opinie o klasykach,jasne jest to,że Duma jest świetna, jest pełna bogactwa tamtych czasów,a ja lubię czytać o przechadzkach w sukniach po ogrodach,o odwiedzaniu rezydencji sąsiadów,o balach i miłosnych podbojach,które mają pomóc w ustatkowaniu życia. Rodzina Bennet ma nie lada problem,gdyż pięć jakże różnych córek i brak spadkobiercy sprawia,że te małżeństwa są iście ważne. Bardzo lubię charaktery występujące w tej powieści, są mądrzy i przyziemni,utalentowani i nijacy, piękni i nieinteresujący,dumni i naiwni. Elizabeth jest moją ulubioną bohaterką,bo jest właśnie pełna rozsądku,nie jest tak mocno uduchowiona i delikatna jak Jane,nie wpycha się jak Mary i oczywiście nie jest tak głupia i naiwna jak Lydia. Nie jest najpiękniejsza czy najzdolniejsza,a jednak ceni siebie i przez to zyskuje w oczach innych,dobrych,mądrych ludzi,którzy wiedzą, że dzięki temu może walczyć o taką miłość,jakiej chce. Pan Darcy za bardzo izolował się od nowych i zbyt łatwo osądzał towarzystwo na miarę znanych ludzi,przez co zranił Elizabeth. Rzeczywiście jednak jest coś w tym,że wtedy zaczęła go intrygować,kiedy postawiła na swoim,kiedy okazało się,że nie jest zwykłą głupią gęsią. Powieść to przede wszystkim biblia ludzkich charakterów,relacji,ale nie są one nazywane dobrymi i złymi, wszystkie są i w pewnym sensie wszystkie muszą być,nie ma oceniania,jest płynność życia i w sumie podkreślenie,że to i tak człowiek jest kowalem swojego losu.