Bezgwiezdne Morze

2020-10-14
2020-10-14
2019-11-05
Patryk Gołebiowski
książki biblioteka literatura amerykańska proza współczesna
Inne

Pszczoła, miecz, klucz i książki

Po przeczytaniu cyrku nocy, który był wspaniały, z chęcią sięgnęłam po ,,Bezgwiezdne morze".
Moja ekscytacja nie trwała długo, książka mnie wymęczyła niemiłosiernie, nie mogłam się doczekać, aż ja skończę i sięgnę po coś innego. W ogóle nie mogłam poczuć tego świata, ani tej historii. Niestety nic mnie w niej nie zachwyciło.

Przyznam, że nie jestem w stanie zrozumieć zachwytów nad tą książką, dla mnie była nie do przebrnięcia. Bardzo długie, skrupulatne opisy (ładne, ale nudne niestety),fabuła rozwleczona i na tyle zawiła, że nie do końca byłam w stanie zrozumieć motywację bohaterów. Raczej czytam książki do końca, ale przy tej się poddałam, bo po kilku stronach po prostu zasypiałam. Ma piękną okładkę, opisy są ładne i język jest ciekawy, ale to za mało, żebym miała przy niej wytrwać.

Mam skrajnie mieszkanie uczucia w stosunku do tej historii. Z jednej strony jest to kawałek dobrej literatury (interpretacja, pomysł, ukryte wątki, zagadki, język autorki są cudowne),która nie jeden raz zaskakuje, a z drugiej... Wywołała u mnie tyle negatywnych emocji, że trudno mi spojrzeć na nią bez nuty goryczy.

Dlatego zacznijmy od ogółu - konstrukcja opowieści. Jeny... Można to porównać do "Baśni tysiąca i jednej nocy", które wspominam z dużo większą sympatią niż tą książkę. Nie potrafiłam się w to w gryźć na początku. Miałam moment, w którym ledwo czytałam tylko dla perspektywy jednej postaci (ale i ten wątek późnej mi się zepsuł). I tak mniej więcej do połowy książki, gdzie pojawiła się moja ulubiona 'przypowieść'.
Później poszło nawet z góry, mimo noża w serce, czytało się szybko, historia angażowała i tak zaskoczyła na koniec, że...

...musiało coś się zepsuć ;-;

Napięcie na końcu było tak dobre, tak dobre, ale TAK DOBRE, że został wprowadzony nowy przerywnik, który całkowicie je psuł. Dlatego ostanie... 100 stron opowieści czytałam ze znudzeniem do tego stopnia, że jak skończyłam w najgorszym momencie do przebywania czytania (jeny to była tak mocna scena!) to odłożyłam książkę na parę dni. I jak myślałam o końcu to nie po to, aby się dowiedzieć co będzie dalej, bo to akurat wydawało się wiadome - i miałam rację! - ale po to aby skończyć w końcu tą książkę.

I jest mi z tego powodu bardzo przykro.

Dlatego zacznijmy od ogółu - konstrukcja opowieści....

Ostrzegam przed audiobookiem z Legimi. Jest uszkodzony. Rozdziały są pomieszane.
Jak się skapnęłam, to już nie byłam w stanie poczuć przyjemności z czytania po zmarnowanym czasie, więc możliwe, że z tego wynika dość niska ocena w porównaniu ze średnią.

Magiczne miejsce, magiczny czas, magiczna opowieść. Wspaniała historia dla zakochanych w książkach. Polecam

Długo męczyłam się z tą książką, ale w końcu dobrnęłam do końca. To, co mi się w niej podobało to Bezgwiezdne Morze - idea takiego magicznego miejsca była świetna, chyba każdy czytelnik marzył kiedyś o czymś takim. Bardzo podobały mi się także opowieści w opowieści - historie z „Miłych smutków” lub „Losów i Baśni”, tajemnicze i dające do myślenia. Klimat tej historii sprawił, że nie mogłam jej odłożyć przed końcem, chociaż historia bohaterów dziejąca się „teraz” nie przypadła mi do gustu. Wątek romantyczny nie trzymał się kupy, zrobiony jakby na siłę - podobno zakochani bohaterowie rozmawiali ze sobą może ze 2 razy w całej książce, a na koniec okazuje się, że to wielka miłość. Główny bohater antypatyczny, właściwie nie wiadomo co uczyniło go tak wyjątkowym, by być głównym bohaterem.

W dalszym ciągu nie wiem co czytałam i co przeczytałam

W dalszym ciągu nie wiem co czytałam i co przeczytałam

"Książki zawsze lepiej czytać, niż opisywać."

Gdyby ktoś zapytał mnie, o czym jest moja ulubiona książka, pewnie nie umiałabym odpowiedzieć. Ale z chęcią wcisnęłabym temu osobnikowi "Bezgwiezdne morze" w ręce i kazała je przeczytać. Nie wiem, czy to by coś zmieniło, bo i po przeczytaniu ciężko stwierdzić, o czym właściwie opowiada, ale byłoby to trochę tak, jakby dać komuś dostęp do swojego serca.

Wróciłam do tej książki po trzech latach i niezmiennie jestem nią urzeczona. To opowieść pełna opowieści. Motywów zaczerpniętych z baśni, mitów i dawnych legend. Tętniąca blaskiem gwiazd i pachnąca miodem. "Nie sprawia wrażenia, jakby mogła zawierać cały świat, choć to samo można powiedzieć o każdej książce."

Lubię jej niespieszne tempo, zawiłość, towarzyszące czytaniu wrażenie zagubienia w labiryncie utkanym z symboli i znaczeń. Tęskniłam za bohaterami tej historii, zwłaszcza za Zacharym, w którym widzę sporo siebie, więc może dlatego tak dobrze mi się o nim czyta. Ja też najchętniej zostałabym magistrem czytania. "Żadnych esejów, żadnych egzaminów, żadnych analiz, tylko czytanie."

Myślę, że w Przystani za każdym razem można odkryć coś nowego i jestem pewna, że będę jeszcze do niej wracać, choć najchętniej zostałabym tam na zawsze. W końcu "może jak raz się było w krainie czarów, to powinno się tam zostać, bo po powrocie nic już nie będzie takie samo".

Czegokolwiek bym o tej książce nie napisała, nie będę bardziej błyskotliwa od Morgenstern i nie oddam nawet w przybliżeniu istoty tej opowieści. Z drugiej strony w pełni rozumiem wszystkie stawiane jej zarzuty i bez problemu akceptuję fakt, że nie wszystkim się ona podoba. Jest bardzo specyficzna, a jeśli ktoś nie lubi gubić się w metaforach (ukrytych w metaforach),to raczej nie polubi się również z tą powieścią. Ale jeśli się ją pokocha, to na zabój.

"A żadna historia się tak naprawdę nie kończy, dopóki ktoś ją opowiada."

"Książki zawsze lepiej czytać, niż opisywać."

Na początku chciałam napisać, że "Bezgwiezdne morze" mnie oczarowało, a potem zdałam sobie sprawę, że to nie jest właściwe określenie. Poza tym, nie wolno przecież używać słowa na "c". Dlatego stwierdzam, że mnie zaklęło. Stało się jedną z tych książek, do których, jeszcze kiedyś, z pewnością wrócę. Mam nawet wrażenie, że odkryję wtedy coś nowego, może zrozumiem znaczenie nowych symboli...
"Bezgwiezdne morze" to piękna opowieść o książkach, opowieściach i historiach oraz o postaciach w nich występujących i je kochających. Już na samym początku zachwycił mnie język, którym była napisana, to jak słowa trafiały dokładnie w cel i serce. Inną mocną stroną jest klimat, czytając ją czułam to ukryte pod ziemią miejsce pełne książek. Sama historia jest wciągająco skomplikowana i tajemnicza. Wątków jest sporo, ale na koniec zgrabnie łączą się w jedną opowieść. Bohaterowie są ciekawi i prawie wszystkich uwielbiam (moje serce skradł Dorian). Zakończenie było bolesne, ale ostatecznie, moim zdaniem, idealnie spięło wszystko w całość. Nie czuję po nim niedosytu, przeciwnie, mam wrażenie, że jest odpowiednie, że taki właśnie miał być finał tej opowieści. Pokochałam "Bezgwiezdne morze".

Mam tylko jedno ważne ostrzeżenie. To nie jest książka dla ludzi, którzy szukają szybkiej emocjonującej akcji, która wciągnie ich od pierwszych stron i nie pozwoli oderwać się od lektury, zapewniając rollercoaster wrażeń. Bywa specyficzna i pewnie nie trafi do każdego. I to nie jest wada. To po prostu nie jest ten typ książki.

Video

Video